Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Burma kadayıfın anavatanı neresidir?
Bingöl 38.2%  38.2%  [50]
Diyarbakır 61.8%  61.8%  [81]
Toplam Oy : 131

Sezgin Cengiz

5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 04:21
Burma Kadayıfın Anavatanı Bingöl mü, Diyarbakır mı?

Haber olan bir konu: Ankara'da düzenlenen Bingöl günleri. Bu etkinliğe katılan bakanlardan birinin "burma kadayıfın anavatanı Bingöl'dür" demesiyle başlıyor tartışma. Bingöllü biri de Diyarbakırlı birine "5 Diyarbakırlı bir araya gelse 1 Bingöllü'nün yaptığı burma kadayıfı yapamaz" demesiyle devam ediyor. Tabi bunlar tatlı bir atışma. Haberini izledik izlemesine ama bu burma kadayıf nereye ait orasını bilemedim. Burma kadayıf nadiren de olsa denk gelirse alıyoruz yiyoruz. Ama nerenin lezzetidir bilmem. Hiç sorgulamadım da. Kadayıf mı, kadayıf işte. Derken bugün izlediğim haberden sonra "bu burma kadayıf nerenin acaba" diye merak ettim. Diyarbakırlı ve Bingöllü üyeler bu konuda ne der?

AhmetDemir

5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 05:25

Diyarbakırdaki meşhur Diyarbakır kadayıflarının sahipleri bildigim kadarıyla aslen Bingöllüydü.Ve bu işletme için bir araya gelen kardeşlerin ustaları Ermenidir.Büyük olasılıkla Kadayıfın mutfağı Bingöldür.Ama Diyarbakır ile bilinip özleşleşmiş

Yalcin Tasdelen
5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 07:04

Bana gore diyarbakir

AhmetDemir

5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 08:16

Kişiye GÖRE değişir tabiki. Iğdırda da kayısı çok ama anavatanı Malatya ..

Mehmet!
5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 09:32

Bu tür tartışmalara mahal vermemek için önce davranıp Coğrafi İşaret Belgesi almak lazım.
Burma Kadayıf konusunda Bingöl, Diyarbakır'dan önce davranmış gibi.

http://www.ilkehaberajansi.com.tr/haber/81-ilde-k ...necek.html

MeteHan!
5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 09:39

Ben Diyarbakır diye biliyordum ama galiba Bingöl'e aitmiş.
Kalkınma bakanı Cevdet Yılmaz bey öyle diyor

aizzet
5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 10:28

Valla ben kimin olduğunu bilmem bildiğim Diyarbakır da Diclekentte ki Hacı Levent e uğrayıp burmanı yiyeceksin ondan sonra ister bingölün olsun ister Diyarbakırın olsun beni ilgilendirmez

(Özkan)

5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 10:33

Ben burma kadayıfın Diyarabakır'a has olduğunu biliyorum ama tabi ki bu konuda tescil çok önemli.
Biz ne dersek diyelim herkes sahip çıkar bir takım güzelliklere ...

ismail cemre
5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 10:38

ortada bir lezzet var bunu afiyetle götürmek varken polemiklere neden olacak şehir tartışmalarını anlamsız buluyorum.emeği geçen herkesten Allah razı olsun demek en anlamlısı bence.

Aksu23
5 yıl önce - Cum 25 Nis 2014, 10:40

Elazigda sevdigim burma kadayifci Murat usta diyarbakir burma kadayifcisi olarak reklam yapiyor ve adam aslen bi.gollu. Bu isin anavatani bingolse bu adan neden diyarbakir burma kadayifcisiyim diyor anlamadim gitti. Bu tarz davranislar kadafin anavatanini diyarbakira kaydiriyor bingol olsa bile...

sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET