Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'de Enerji Ne Durumda?
« önceki   123 ... 96979899   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 97
erkan_gs_mk

1 ay önce - Sal 14 Oca 2020, 18:14

Alıntı:
14 Ocak 2020

süleymanKS

1 ay önce - Cum 17 Oca 2020, 16:23

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: "2019 yılı sonunda 91.300 MW’lık toplam kurulu gücümüzün yüzde 62’si yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluştu. Sadece 2019 yılında devreye aldığımız 3.660 MW’lık ilave kurulu gücün ise yüzde 75’i yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklardan oluştu."

Haber7

Yakup

1 ay önce - Pzr 19 Oca 2020, 11:30

Fabrikanın çatısına kurduğu güneş enerjisiyle her ay 100 bin lira kazanıyor

Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan unlu mamuller fabrikasının çatısına güneş enerjisi santrali (GES) kuran Gaziantepli iş adamı Ali Polat, her ay fabrikasının 15 bin liralık elektrik ihtiyacını karşılayıp, fazlasını devlete kilovatı 13 centten satarak ayda 100 bin lira kazanıyor.

Alıntı:

1993 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun olan ve daha sonra Çanakkale’de kalıp ticarete atılmaya karar veren Ali Polat, Organize Sanayi Bölgesi'nde 8 bin 500 dönümlük alana kurduğu unlu mamuller fabrikasının çatısına 2013 yılında devlet desteği ile 200 kilovatlık güneş enerji santrali yaptırdı.

Yıllar önce okuduğu bir köşe yazısından etkilenerek bu yatırıma yönelen Polat, ardından Avrupa Birliği ve devlet tarafından desteklenen yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan (TKDK) yüzde 65 hibe desteği aldı ve 2017 yılında çatıya 400 kilovatlık daha enerji üreten panel kurdurdu. Aynı yıl içinde 2 bin metrekarelik sundurma alanlarını da değerlendiren Polat, kendi imkanlarıyla 400 kilovatlık daha panel yaptırdı. Bu yatırımlarla 3 bin panel ve 35 invertörden oluşan güneş enerji santralinin gücü 1 megavata kadar yükseldi. Çatıda kurulan santralden yıllık ortalama 1,5 milyon kilovat elektrik üreten Gaziantepli iş adamı Ali Polat, kendi fabrikasının tüm elektrik ihtiyacını karşılarken, üretilen fazla elektriği kilovatı 13 centten devlete satıyor. Başarılı iş adamı, yaptığı bu yatırımla ayda yaklaşık 100 bin lira kazanıyor.
"Bu işin önünü açan herkese teşekkür ediyorum"

Güneş enerji santrali yatırımına yıllar önce okuduğu bir köşe yazısından etkilenerek karar verdiğini dile getiren Polat, “Ben 2005-2006 yıllarında bir gazetede köşe yazısı okuyarak bu işlere girdim. O yazıdan etkilenmiştim. Yazıda rüzgar enerjisinden bahsediyordu. Daha sonra araştırdım. Rüzgar enerjisinin boyumuzu aştığını gördüm. Daha sonra güneş enerjisine yöneldim. Güneş enerjisine de devletimiz teşvik ediyordu ve destek veriyordu. Devletten destek alarak organize sanayi bölgelerinde çatıda ilk projeyi ben gerçekleştirdim. 2017 yılında bir proje daha gerçekleştirdik. 3. santrali de kendi imkanlarımla yaptım. Ben önce bu işin önünü açan herkese teşekkür etmek istiyorum. Ücretsiz rüzgarımızı, güneşimizi paraya çeviren başta Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Çünkü temiz bir enerji, temiz bir çevre anlamına da geliyor. Aynı zamanda enerji güç demektir. Güçlü bir Türkiye’nin önünü açtıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar” şeklinde konuştu.
"Aşağıda bir fabrika var, yukarıda da bir fabrika oldu"

Yatırımın bir kısmını devletten, bir kısmını da Avrupa Birliğinden hibe alarak gerçekleştirdiğini dile getiren Polat, “Bu işi merak eden sanayicilere ve iş adamlarına da tavsiyem öz tüketimler için bu işi yapmalarıdır. Mesela ayda 100 bin lira elektrik faturaları olanlar vardır, 50 bin lira olanlar vardır. Onlara bu işe girmelerini tavsiye ederim. Güneş enerjisi olabilir, rüzgar enerjisi olabilir, ihtiyaçlarını buralardan karşılayabilirler. Biz şuan burada ihtiyacımızın fazlasını devletimize satıyoruz. 13 centten satıyoruz. Para kazanıyor musun diye sorarsanız, yatırımımız hemen hemen kendini amorti etti gibi şuanda. Aşağıda bir fabrika var, yukarıda da bir fabrika oldu. Şuan burada 3 bin panel var. 34-35 tane de invertörümüz var. Maliyeti o zamanın parasıyla 1 milyon doları buldu. Bunun bir kısmını devletten ve Avrupa Birliği’nden hibe olarak aldık. Geri kalan kısmını da kendi imkanlarımızla gerçekleştirdik. Devlet bize böyle bir imkan vermiş. ‘Gel, kur, yap, elektrik giderin senin cebine kalsın’ diyor. Tabii ki bunun bir bedeli olacak. İlk önce o yatırımı yapacaksın, ondan sonra 5 yıl içinde bu yatırım sana geri dönecek. Devamlı para kazanacağız. Ayda 100 bin lira elektrik giderin varsa, bu para 5 yıl sonra senin cebine kalacak. Bu santrallerin ömrü 50 yıl. Geliştirdiğin zaman daha da uzayabilir” dedi.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Vallahi helal olsun.!

Keske bunun yaptigini cogu fabrikamiz yapabilirse..

Kendi elektrigini karsiliyor bir de her ay 100bin TL sattigi elektrikten kazaniyor...

Bundan daha iyisi olabilir..

Devletin ödedigi elektrik yurtdisina gitmiyor, icerde kaliyor. En önemlisi bu...

Yakup

1 ay önce - Pts 20 Oca 2020, 12:38

Bakan Dönmez'den önemli açıklamalar: Sinop'ta nükleer santrali başka tedarikçi ile yapabiliriz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer güç santraline ilişkin hazırlanan fizibilite çalışmasının takvim ve fiyat yönünden tatmin edici olmadığını belirterek, "Japon tarafıyla bu konudaki iş birliğimize devam etmeme konusunda mutabık kalındı. Sinop’a başka bir tedarikçi ile de nükleer santralin yapımı söz konusu olabilir." dedi.

Alıntı:

Dönmez, Türkiye enerji piyasasında yaşanan son gelişmelere ve projelere ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) ikinci ünitenin inşaat lisansının 2019 Ağustos'ta verildiğini hatırlatan Dönmez, yakın zamanda bu ünitede inşaata başlanmasının öngörüldüğünü söyledi.
Dönmez, üçüncü üniteye ait inşaat lisansı başvurusunun proje şirketi tarafından geçen yıl yapıldığını anımsatarak, ilk beton öncesi temel çalışmalarına imkan veren "Sınırlı Çalışma İzni" için Nükleer Düzenleme Kurumunun değerlendirme sürecinin devam ettiğinin altını çizdi

Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santralin inşası için Japonya'nın artık gündemlerinde bulunmadığına değinen Dönmez, "Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. tarafından hazırlanan fizibilite çalışmasının Bakanlığımızı takvim ve fiyat yönünden tatmin etmediği Japon tarafına bildirildi. Japon tarafıyla bu konudaki iş birliğimize devam etmeme konusunda mutabık kalındı. Sinop’ta başka bir tedarikçi ile de nükleer santralin yapımı söz konusu olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:MILLIYET.com.tr

Ozaman hemen yeni tedarikci bulunuz, neyi bekliyorsunuz ki?

En büyük sorunumuz Enerji, Siz bu konuda cok yavas ilerliyorsunuz..

Yakup

1 ay önce - Sal 21 Oca 2020, 12:34

Yenilenebilirde teşvik miktarı 38 milyar lirayı aştı

Türkiye`de geçen yıl yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten santrallere 38 milyar 36 milyon 854 bin 434 lira teşvik desteği verildi.

Alıntı:

Enerji portföyündeki yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını maksimum seviyede kullanmak isteyen Türkiye, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi kaynaklarından elde edilen elektriğe kilovatsaat başına alım garantisi uyguluyor.

Mekanizma kapsamında elektriğin kilovatsaatine, rüzgar ve hidroelektrik için 7,3 dolar/cent, jeotermal için 10,5 dolar/cent, biyokütle ve güneş için de 13,3 dolar/cent teşvik veriliyor. Bu teşvikler yerli ekipman kullanımına göre ufak çapta değişiklikler gösterebiliyor.

AA muhabirinin Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2019'da YEKDEM kapsamındaki teşviklerden toplam kurulu gücü 20 bin 921 megavatı bulan 777 santral yararlandı.

Söz konusu santrallere geçen yıl toplam 38 milyar 36 milyon 854 bin 434 lira teşvik ödemesi yapıldı. Bu miktarın 7 milyar 346 milyon 423 bin 726 liralık bölümü lisanssız elektrik üretim yapan santrallere tahsis edildi.

Geçen yıl YEKDEM kapsamındaki santraller toplam 76 milyon 670 bin 293 megavatsaat elektrik üretti. Bunun 66 milyon 839 bin 444 megavatsaati lisanslı elektrik üretim santrallerinden, 9 milyon 830 bin 849 megavatsaati de lisanssız elektrik üretim santrallerinden karşılandı.

Destek sağlanan yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi yapan elektrik santrallerinin listesi her yıl güncelleniyor. Bu yıl 21 bin 877 megavat kurulu güce sahip 818 tesisten elektrik alımı yapılacak. Söz konusu santrallerden 2020'de 82 milyar 527 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi hedefleniyor.

En dogrusunu yapiyor!

Yurt disina gidecegine yerli ve yenilenebilir enerjiye tesvik veriyor..

Paramiz yurt disina degil. Icerde kaliyor..

Devlet, Ahmet'e "sen buraya GES yaparsan senden alirim" diyor... Yani Rus gazina degil, arap petrolüne degil, Ahmetin kurmus oldugu GES'ten enerji/elektrigini aliyor...

Cok mantikli bir hareket...

Keske daha cok insanimiz bu sektöre yatirim yapsa...

Yakup

1 ay önce - Prş 23 Oca 2020, 11:01

5 HES’ten ekonomiye 11.1 milyar TL’lik katkı

Türkiye’de geçen yıl en fazla enerji üretimi yapan 5 baraj ve hidroelektrik santralinden (HES) ekonomiye yaklaşık 11.1 milyar liralık katkı geldi. 5 baraj ve HES’ten üretilen enerji miktarı 28 milyar kilovatsaate yaklaştı.

Alıntı:

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre, 1992’den bu yana 184 milyar kilovatsaat enerji üretimiyle ekonomiye 110 milyar lira katkı veren Atatürk Barajı, geçen yıl 8 milyar 300 milyon kilovatsaat enerji üretimiyle 3.3 milyar liralık gelir oluşturuldu.

Karakaya Barajı’ndan bugüne kadar 219 milyar kilovatsaat enerji üretilerek ekonomiye 88 milyar lira katkı verildi. Geçen yıl barajda 7 milyar 700 milyon kilovatsaat enerji üretimiyle ekonomiye 3 milyar lira destek sağlandı.

Keban Barajı 1981’den bu yana 267 milyar, 2019’da 7 milyar 15 milyon kilovatsaat, Birecik Barajı geçen yıl 2 milyar 600 milyon kilovatsaat, Berke Barajı da 2 milyar 200 milyon kilovatsaat elektrik üretti
.

Bu haber herseyi özetliyor!!

Yerli ve Yenilenebilir enerji ne kadar önemli bir hamle oldugunu anlatiyor...

Daha cok HES, RES, GES'lere tesvik verilmeli..!

Yakup

1 ay önce - Cum 24 Oca 2020, 12:33

Avusturya 10 yılda 1 milyon çatıyı güneşlendirecek

Avusturya, iklim değişikliğiyle mücadele hedefi kapsamında 2030 yılına kadar 1 milyon çatıya güneş enerjisi sistemi kuracak.  Kaynak: Avusturya 10 yılda 1 milyon çatıyı güneşlendirecek

Alıntı:

Enerji Günlüğü - Avusturya, iklim değişikliğiyle mücadele hedefi kapsamında 2030 yılına kadar 1 milyon çatıya güneş enerjisi sistemi kuracak. 
Avusturya’nın yeni hükümeti, 2040 yılına kadar sıfır emisyon hedefi kapsamında 2030 yılına kadar 1 milyon fotovoltaik (PV) çatı programını imzaladı.

Avusturya, 2030 yılına kadar tüm elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılama sözü verdi. İklim ve çevre koruma ile enerji ve altyapı için yeni birer “süper bakanlık” atayan yeni hükümette anlaşma 2020 - 2024 dönemi için Yeşil Parti ile Avusturya Halk Partisi (ÖVP) arasında imzalandı. Anlaşma 2030 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan 27 TWh ilave elektrik üretimi sağlayacak. İlave elektriğin 11 TWh’nin fotovoltaiklerden gelmesi bekleniyor.

KAYNAK: enerjigünlügü

Günesi olmayana avusturyanin hedefi ve vizyonuna bakarmisiniz.?

Adamlarin günesi yok..!!

Bizde yilin cogu günlerde günes var, ama hala ülkemizin daha yesil yapmak icin bir vizyon projemiz yok maalesef..!!

UĞURÖZ
1 ay önce - Cum 24 Oca 2020, 16:46

Garanti BBVA, Sabancı Holding ve E.ON iştirakı elektrik dağıtım ve satış şirketi EnerjiSA'ya 400 milyon liralık kredi sağlamış. İlgili kredi altyapı ve şebeke yatırımlarının finansmanında kullanılacakmış.

Yakup

1 ay önce - Sal 28 Oca 2020, 16:22

Artvin Barajı ve HES'ten milli ekonomiye 690 milyon lira katkı

Kurulu gücü 332 megavat, ortalama yıllık enerji üretim miktarı ise 1 milyar 26 milyon kilovatsaat olan Artvin Barajı ve HES'ten milli ekonomiye 690 milyon liralık katkı sağlandı.

Alıntı:

DSİ 26. Bölge Müdürlüğünün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Çoruh Nehri Projeleri kapsamında yer alan Artvin Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatına 1 Ocak 2011'de başlandığı belirtildi.

Barajın 14 Ocak 2016'da işletmeye alındığı hatırlatılan açıklamada, Artvin Barajı'nın temelden yüksekliğinin 180 metre olduğu ve beton ağırlık tipinde inşa edildiği aktarıldı.

Açıklamada, barajın kurulu gücünün 332 megavat, ortalama yıllık enerji üretim miktarının ise 1 milyar 26 milyon kilovatsaat olduğuna işaret edildi.

"Artvin Barajı'nda 2019 yılında 840 milyon 467 bin kilovatsaat enerji üretilmiş olup, milli ekonomiye 193 milyon 307 bin 410 lira katkı sağlanmıştır. İşletmeye girdiği 2016 yılından bugüne kadar Artvin Barajı'nda 3 milyar 3 milyon kilovatsaat enerji üretilmiş olup, milli ekonomiye 690 milyon lira katkı sağlanmıştır."

KAYNAK: TRT.NET.TR

Hey Masallah..

"Artvin baraji" okudugumda Deriner baraji sandim, ama o degilmis.. Cünkü Deriner barajin kurulu gücü 630MW'a sahip... Hemde yükseklige de ayni boyda degilmis...

Böyle projeler türkiyenin ana damaridir...

Yakup

3 hafta önce - Cmt 01 Şub 2020, 13:42

Türkiye'nin enerji ithalatı 2019 yılında azaldı

Türkiye’nin 2019 yılında enerji ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 4,2 düşüş gösterdi. 

Alıntı:

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin 2019 yılında enerji ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 4,2 düşüş gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nca (TÜİK) yayınlanan dış ticaret istatistiklerine göre, enerji ithalatı olarak özetlenen mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler ithalatı, bir önceki yıla göre %4,2 düşerek 41 milyar 184,6 milyon dolar oldu. 2018 yılında ithalat 43 milyar 5,6 milyon dolar olmuştu. 

Aralık ayında ise ithalat %7,4 düşüşle 3 milyar 633 milyon 655 bin dolara geldi. 2018 Aralık'ta bu rakam 3 milyar 924 milyon 318 bin dolar olarak kayıtlara geçmişti. Böylece, söz konusu dönemde ülkenin enerji ithalatı faturasında yüzde 7,4'lük düşüş oldu.

İTHALATTA İLK SIRA RUSYA’NIN

2019 yılında toplam ithalatta ilk sırayı Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Rusya aldı. Rusya'dan yapılan ithalat 2019 yılında 22 milyar 454 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 18 milyar 497 milyon dolar ile Çin, 17 milyar 976 milyon dolar ile Almanya, 11 milyar 186 milyon dolar ile ABD ve 8 milyar 612 milyon dolar ile İtalya izledi. İthalatta ilk 5 ülkeden yapılan ithalat, toplam ithalatın %38,8'ini oluşturdu.

KAYNAK: Enerjigünlügü

Alıntı:

Türkiye İstatistik Kurumu’nca (TÜİK) yayınlanan dış ticaret istatistiklerine göre, enerji ithalatı olarak özetlenen mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler ithalatı, bir önceki yıla göre %4,2 düşerek 41 milyar 184,6 milyon dolar oldu.

Sorun cok büyük arkadaslar...

Bu böyle devam ettikce Türkiye bu agir yükten kalkinamaz...

Kendimiz hem yerli ve yenilenebilir enerjiye odaklanirsak bu paralar Türkiyede kalmasi demektir..
Ondan sonra ileriyi görebiliriz...

sayfa 97
« önceki   123 ... 96979899   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET