Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'de Enerji Ne Durumda?
« önceki   1234 ... 979899   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 3
m ali ç
5 yıl önce - Prş 01 May 2014, 22:02

Santral yapiliyor diye hava atanlar var
- hidroelektrik s.
Bosu bosuna tatli sularimiz denize dokuluyor
- nukleer s.
Allah muhafaza kucuk bir sizinti ile radyasyon
Bu yuzden sadece gunes ve ruzgar diyorum

Bedrimm
5 yıl önce - Pts 05 May 2014, 08:37

Sayın m ali ç

Sadece güneş ve rüzgar ile Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılayabileceğini düşünüyor musunuz? Avrupa ülkelerindeki nükleer santrallere hiç baktınız mı? http://www.euronuclear.org/info/encyclopedia/n/nu ...europe.htm

Fransa'da 58 Rusya'da 33 tane nükleer santral olduğunu unutmayalım. Sızıntı olur korkusu yaşıyorsanız Ermenistan ve Bulgaristan'da bulunan santrallerin sızıntısı bize fazlası ile yetecektir.

BJK 5106
5 yıl önce - Cum 27 Hzr 2014, 02:11

151 günde 101 santral devrede

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2014'ün ilk beş ayında 101 elektrik santralinin devreye alındığını belirterek, "Her iki günde en az bir elektrik santralini hizmete açmış olduk” dedi.

Yıldız, bu yılın ilk 5 ayındaki enerji yatırımlarını AA muhabirine değerlendirdi.

Önceki yıllarda planlanan ve kararı alınan santrallerin yatırıma dönüşmeye başladığını anlatan Yıldız, "Bu yılın ilk beş ayında 101 elektrik santralini devreye alarak, 151 gün içinde her iki günde en az bir elektrik santralini hizmete açmış olduk” diye konuştu.

Geçen yılın ilk beş ayında devreye giren toplam elektrik üretim tesislerinin kurulu gücünün 1264 megavatta kaldığını belirten Yıldız, bu yılın aynı döneminde ise kurulu gücün 2197 megavata ulaştığını ifade etti. Yıldız, şöyle devam etti:

“Türkiye'nin elektrikteki kurulu gücü geçen yılın mayıs ayında 58 bin 323 megavat iken, son bir yılda bu rakama 7 bin 811 megavatlık ilave kurulu güç eklenmiş oldu. Böylece kurulu gücümüz yüzde 13 artışla 66 bin 134 megavata ulaştı. Santral sayısı ise aynı dönemde yüzde 20,8 artışla 822’den 993’e çıktı.”

- En çok termik santral gücü arttı

Bu yılın ilk beş ayında devreye giren ilave kurulu güçte en çok artış miktarı termik santrallerde gerçekleşti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, geçen yılın aynı döneminde 264 megavat olan termik santral kurulu gücü, bu yıl 5 kat artarak 1067 megavatı buldu.

Söz konusu dönemde 783 megavatlık hidroelektrik santralini, 314 megavatlık kurulu güçle rüzgar enerjisi santralleri izlerken, 30 megavatlık çöp, biyogaz, atık ısı, jeotermal kaynaklı tesis de elektrik üretimine başladı.

- Elektrikte üretim de tüketim de arttı

Mayısta elektrik tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 artış gösterdi. Geçen yılın mayıs ayında 19 bin 512 gigavatsaat olan tüketim, bu yılın aynı ayında 20 bin 507 gigavatsaate çıktı.

Söz konusu dönemde elektrik üretimi ise yüzde 5,4 arttı. Geçen yılın mayıs ayında 19 bin 58 gigavatsaat olan elektrik üretimi, bu yılın aynı ayında 20 bin 81 gigavatsaate yükseldi.(AA)

Bedrimm
5 yıl önce - Çrş 16 Tem 2014, 15:44

Elektrik tüketiminde rekor kırılan gün elektriğin %48 lik kısmı doğalgazdan elde edildi. Yine tüketimi hızla devam eden su kaynaklarımızda Hidroelektrik santrallerimizde kullanıldı. Doğalgaz bizim için cari açık sürekli su tüketimi ise kuraklık demek.

Yakup

5 yıl önce - Prş 09 Ekm 2014, 20:57

Enerjide fatura yüksek olacak!

Türkiye gelecek 3 yıl için 181,3 milyar dolar ödeyecek

Alıntı:
Türkiye, yıl sonuna kadar enerji ithalatı için toplam 56,2 milyar dolar harcayacak.

Gelecek yıl 57,3 milyar dolar, 2016'da 60,1 milyar dolar, 2017'de ise 63,9 milyar dolarlık enerji ithal edilecek. Böylece Türkiye, gelecek 3 yılda enerji için toplam 181,3 milyar dolar ödeyecek. Programa göre, brent tipi ham petrol fiyatları da gelecek yıl 101,9 dolar, 2016'da 100,4 dolar ve 2017'de 98,8 dolar olacak.

Türkiye'de ekonominin enerji yoğunluğunu azaltmak üzere enerji verimliliğine yönelik özel tedbirler alınacak. Yurt içi ve yurt dışında petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri hızlandırılacak, linyit kömürü ve jeotermal gibi yerli kaynakların arama ve üretim faaliyetleri azami seviyeye çıkarılacak, kaya gazı ve diğer yeni teknolojilere yönelik kapsamlı araştırma faaliyetleri yürütülecek.

Maden, enerji hammaddeleri, yenilenebilir enerji ve nükleer enerji yatırımları için ayrılan kaynaklar önemli oranda artırılarak enerjide dışa bağımlılık azaltılacak. Öte yandan enerjide dışa bağımlılık oranı yüzde 70 seviyelerinde bulunan Türkiye'de enerji talebinin karşılanabilmesi için petrol, doğalgaz ve kömür, ithal enerji kaynaklarının başında geliyor.

Türkiye'de geçen yıl enerji ithalatı için 55,9 milyar dolar harcanmıştı.

KAYNAK: HABERTURK.COM.TR

Bu paralar cebimizde kalmasi icin mutlaka Nükleer santral, günes enerji, ve yenilenebilir enerjiye yönelmemiz gerekiyor..!!!

Cemoli D18
5 yıl önce - Prş 09 Ekm 2014, 21:10

Zamlar boşuna gelmedi

faruk gorez
5 yıl önce - Pts 20 Ekm 2014, 11:40
TÜRKİYENİN 2015 YILI ENERJİ İTHALATI NE OLACAK ?

TÜRKİYENİN 2015 YILI ENERJİ İTHALATI NE OLACAK ?

İlhami Pektaş ARUS

Türkiye, bu yıl sonuna kadar enerji ithalatı için toplam 56.2 milyar dolar harcayacak. 2015 sonunda 57.3 milyar dolar olacağı tahmin edilen enerji ithalatının, büyüme performansı ve petrol fiyatlarındaki beklentilere paralel dönem sonunda 64 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Gelecek yıl 57.3 milyar dolar, 2016’da ise 60.1 milyar dolarlık enerji ithal edilecek. Böylece Türkiye, gelecek 3 yılda enerji için toplam 181.3 milyar dolar ödeyecek.
Yani Türkiye'nin sadece enerji ithalatı ihracatını yarısına yakın durumda.

Misafir e6d

5 yıl önce - Pts 20 Ekm 2014, 13:13

Hükümet hidroelektrik için baraj yaptırıyor kızıyorlar , nükleer santral için anlaşmalar yapıyor kızıyorlar , rüzgar santralleri yapıyor doğal hava akışını değiştirdikleri için kızıyorlar . tamam itirazlarında haklıda olabilir ama bunları yapmaya mecburuz , kim ister radyasyon tehdidi altında yaşamayı . ilkel bir hayatmı yaşayalım yada tabloda görüldüğü gibi milli sermayemiz yurtdışınamı aksın.hükümetin enerji politikasını destekliyorum.

Yakup

5 yıl önce - Çrş 12 Ksm 2014, 21:04

Suan Danimarka haberini izliyorum, ve Brezilyada su sikincisi olmaya baslayacakmis, yagmur yagimadigi icin vs. vs.

Ama haberde benim ilgimi ceken bir bilgi aldim, ve o bilgi. Brezilyanin elektriginin yüzde 80%'i sudan geliyormus..!!

Burada nehirler cok önemli rol aliyormus. Yani hidroelektrik santraller Brezilyanin elektrigini büyük bir kismini karsiliyor..

Türkiye, buradan niye örnek almiyor ve bilgi sahipi olmuyor..?

CihangirAydın
5 yıl önce - Çrş 12 Ksm 2014, 21:08

Alıntı:
Ama haberde benim ilgimi ceken bir bilgi aldim, ve o bilgi. Brezilyanin elektriginin yüzde 80%'i sudan geliyormus..!!

Burada nehirler cok önemli rol aliyormus. Yani hidroelektrik santraller Brezilyanin elektrigini büyük bir kismini karsiliyor..

Türkiye, buradan niye örnek almiyor ve bilgi sahipi olmuyor..?

Çünkü Brezilya su kaynakları bakımından Dünyada birinci....Türkiyeden yaklaşık 40 kat daha fazla su kaynağı var...
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by ..._resources

sayfa 3
« önceki   1234 ... 979899   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET