Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'de Enerji Ne Durumda?
« önceki   123 ... 115116117   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 116
Yakup

1 ay önce - Cmt 19 Eyl 2020, 16:05

Alıntı:

Isı da bir enerjidir.
Elektrik tasarrufu sağlıyor.

Evet isi bir Enerji türüdür, Ama sicak su Enerji türü degildir, diye düsünüyorum

Burç

1 ay önce - Cmt 19 Eyl 2020, 16:06

Bütün Akdeniz, Ege sahilleri, Çanakkale'ye kadar öyle zaten.
Bu şekilde üretilen enerji de güneş enerjisi içinde sayılmalı.

Engin Karadereli
1 ay önce - Cmt 19 Eyl 2020, 16:15

Yakup Bey,

Siz bu başlıkta sadece Elektrik Enerjisi konulu haberler paylaşıyorsunuz. Oysa ki enerji çok çeşitli, Kinetik Enerji (RES’lerin çalışma prensibi), Potansiyel Enerji (HES’lerin çalışma prensibi) ve Termik Enerji (JES’lerin, BES’lerin ve TES’lerin çalışma prensibi) gibi türlerini gündelik hayatta kullanıyoruz.

Burç Bey’in bahsettiği de güneşin ısı enerjisinin elektriğe dönüştürülmeden gündelik hayattaki kullanımına ilişkin. Yine benim bahsettiğim de dünyanın çekirdeğinin ısı (jeotermal) enerjisinin gündelik hayattaki kullanımına ilişkin.

Eskiden mesela yel değirmenleri kinetik enerjinin ve su değirmenleri potansiyel enerjinin gündelik hayatta kullanımına ilişkin güzel örneklermiş, ama elektrik motoru ile birlikte bu yöntemlere gerek kalmamış.

Hamza Halit
4 hafta önce - Sal 22 Eyl 2020, 08:26

Rusya'da enerji tesisi projelerine devam eden Yenigün İnşaat, son olarak Timonovo ve Hmetyevo'da toplam 230 milyon dolar bedelli iki yeni ‘atıktan enerji üretim tesisi’ sözleşmesi imzaladı.

Yakup

2 hafta önce - Çrş 30 Eyl 2020, 23:59

Aylardir dönmeyen carklar yoksa enerjiye ihtiyacimiz pek olmaz..

Enerji ithalatimiz azalmis..

Alıntı:

Yakup

2 hafta önce - Sal 06 Ekm 2020, 11:41

Biz ucuz LPG aldikca Pahali olan rus gazini azaltmaya calisiyoruz..

Seneye Rusyayla uzun vadeli anlasmalarimiz sona eriyor, ve LPG’nin cazibini göz önüne alarak Rusyaya karsi elimizi güclü tutabiliriz..

Rusyadan bir ara 1000 metreküp gazi 230 dolara aliyorduk, LPG’ye agirlik verdigimizde(80-90 dolar) Rusya fiyatini 180’e indirmisti.

Seneye yeni anlasma yapilacaksa fiyat 120-130 görebilecegini düsünüyorum..

Alıntı:

mburuk
2 hafta önce - Sal 06 Ekm 2020, 13:51

Alıntı:
Biz ucuz LPG aldikca Pahali olan rus gazini azaltmaya calisiyoruz..

Seneye Rusyayla uzun vadeli anlasmalarimiz sona eriyor, ve LPG’nin cazibini göz önüne alarak Rusyaya karsi elimizi güclü tutabiliriz..

Rusyadan bir ara 1000 metreküp gazi 230 dolara aliyorduk, LPG’ye agirlik verdigimizde(80-90 dolar) Rusya fiyatini 180’e indirmisti.

Seneye yeni anlasma yapilacaksa fiyat 120-130 görebilecegini düsünüyorum..

CNG ile LPG'yi karıştırdın galiba Yakup. LPG, otogaz ve tüpgaz, CNG ise gemilerle sıvı halde nakledilen doğalgaz. Yani birbirlerinin alternatifi değiller.

Yakup

2 hafta önce - Sal 06 Ekm 2020, 13:54

Alıntı:

CNG ile LPG'yi karıştırdın galiba Yakup. LPG, otogaz ve tüpgaz, CNG ise gemilerle sıvı halde nakledilen doğalgaz. Yani birbirlerinin alternatifi değiller.

Vallahi, Dogru söylediniz... 🙈

Yakup

1 hafta önce - Pzr 11 Ekm 2020, 19:40

Ingilterenin güzel bir hedefi ve vizyonu var..

Keske de Türkiye Bunun gibi radikal kararlar alabilseydi..

Alıntı:

alper mi
1 hafta önce - Pzr 11 Ekm 2020, 19:44

Böyle bir şey mümkün mü? 10 seneye İngiltere'de %50-%60 oranında elektrikli araç kullanımına geçilecektir diye tahmin ediyorum. Evlerinde şarj edecek bu insanlar. Madem böyle oluyor nükleer enerji santrali niye kuruyoruz? Deniz bizde de var.

Güneş de bizde bol bol var hatta.

sayfa 116
« önceki   123 ... 115116117   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET