Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye'de Enerji Ne Durumda?
123 ... 114115116   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
Bedrimm
6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2014, 23:34
Türkiye'de Enerji Ne Durumda?


Enerji hususunda birçok başlık gördüm. Ama hepsi özele hitap eden konulardı. Yenilenebilir enerji, boğaz akıntısından elektrik elde etme vb.Bunların hepsini birleştirdiğimiz ve tartıştığımız güzel bir başlığımız olsun istedim. İnşallah konu hakkında güzel yorumlar gelecektir.

Enerji ile olan alakamdan kısaca bahsedecek olursam; Üniversitede ek bitirme projesi olarak 1.5 m kanat boylu rüzgar türbini yapmıştım ve çok güzel neticeler almıştım. Ozaman yaptığım literatür araştırmaları ve hocalarımdan aldığım bilgiler ile sektörde görev yapmasam dahi ilgimi korumaya çalışıyorum.

Türkiye'nin 2013 yılında enerji için dışarıya harcadğı tutar 55,9 milyar dolar. Yani ithalatımızın her 100 dolarından 22-23 dolar civarı enerji için harcıyoruz. İçinde Akaryakıt, Doğalgaz, Elektrik vb. var.

Özellikle 2000 li yılların başından itibaren gerek ısınmada gerek elektrik üretiminde çevrim santralleri ile doğalgaza bağımlı hale geldik. Bunun azaltılması için özellike son 2-3 yıldır hükümet çabasını arttırdı.

Doğalgazın elektrik üretimimizde payı %38-40 civarlarında. Bunu da gerek Hidroelektrik santralleri, gerek yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırarak aşmaya çalışıyoruz.

Başlık ilgi gördükçe daha detaylı konulara hep birlikte girmeyi umut ediyorum.

Ama benim hayalim evlerde doğalgazlı yerine elektrikli kombi kullanan, elektrikli araçlarıyla seyahat eden, ocakları elektrikli olan bir Türkiye.


jeopol
6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2014, 23:54

elektrikli kombi kullansa ne olacak ki? elektrik yine diğer kaynaklardan üretilecek. yenilenebilir kaynaklar deseniz azami verimde ihtiyacın en fazla %5-6 sını karşılayabiliyorlar. Hidrolik desek onlarda sınırlı. Sonuçta doğalgaza-kömüre bağımlıyız. Belki nükleer enerji bağımlılığı doğalgaza bağımlılığı düşürür ama Rusyaya bağımlılık aynı kalırbozduman
6 yıl önce - Prş 10 Nis 2014, 00:22

Bence güneş enerjisi engellenmemeli,teşvik edilmeli. Kişilerin yapması yasaklanıyorsa TEDAŞ AYEDAŞ İZEDAŞ vs. şirketleri güneş enerjisi tarlaları ( güneş alan, panellerin olduğu bölge) kurup oradan ucuz elektrik dağıtmalı. Aslında öncelik kişiler olmalı

Bedrimm
6 yıl önce - Prş 10 Nis 2014, 08:47

Elektrikli kombi kullanmaktan kastım evlerde de doğalgazdan kurtulmak. Fosil yakıtları kullanmamız demek dışa bağımlı olmamız demek.

Hidroelektrik santralleri hususunda ise şu anda inşaa halinde olan HES sayısı 160 civarında. Şu anda zaten 478 adet HES aktif olarak çalışıyor.

Yenilenebilir enerji lisanssız üretim bedelinin 1 MW seviyesine çıkarılması ile çok güzel bir noktaya geldi. Lisanssız üretim yapanların sık sık bürokratik engellerden bahsettiğini duyuyorum.

TUREB (Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği) raporunda Türkiye`de 2013 yılında 646 MW rüzgar santralinin işletmeye alındığı, yıl sonu itibariyle işletmedeki kurulu güç miktarının 2.958 MW seviyesine ulaştığını belirtti. Rapora göre işletmedekilerin yanı sıra, inşaa halindeki 980 MW kurulu güce sahip 35 adet rüzgar santrali dahil olmak üzere Türkiye`de halen 5776 MW’ı aşan kurulu güçte 176 adet rüzgâr enerjisi santrali projesi mevcut.

Fakat TUREB raporda 160 santralin çeşitli bürokratik engeller dolayısı ile faaliyete geçemediğini ve izin beklediğinildiğinden bahsediliyor.

Rapor burada ilgilenenler için;
http://www.tureb.com.tr/attachments/article/169/T ...k_2014.pdf


Bedrimm
6 yıl önce - Prş 10 Nis 2014, 12:54

AA enerji muhabiri yetiştirecek


Anadolu Ajansı Haber Akademisi 'İngilizce Enerji Muhabirliği Eğitimi' başlatıyor

Anadolu Ajansının (AA) '100. Yıl Vizyonu' çerçevesinde kurulan Haber Akademisi, 'enerji muhabiri' yetiştirmek ve insan kaynağı sağlamak amacıyla 'İngilizce Enerji Muhabirliği Eğitimi'ni başlatıyor.

30 yaşını aşmamış, ileri seviyede İngilizce bilen, kronik ve bedensel rahatsızlığı ile seyahat engeli olmayan, askerlikle ilişiği ve AA'da çalışmasına engel yasal durumu bulunmayan dört yıllık fakülte mezunları, enerji muhabirliği eğitimi için 23 Nisan 2014'e kadar başvuruda bulunabilecek.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN

Adaylar başvurularını, 'www.aahaberakademisi.com' adresindeki 'http://aahaberakademisi.com/ApplicationForm.aspx' linkini tıklayıp, formu doldurarak ve son bir ay içerisinde çekilmiş fotoğraflarını ekleyerek yapabilecek. Eksik doldurulan formlar değerlendirmeye alınmayacak, elden ve postayla başvuru kabul edilmeyecek.

Eğitime katılacaklar, İngilizce yazılı sınav ve mülakat sonucu seçilecek. Yazılı sınava çağrılacaklar 24 Nisan 2014 Perşembe günü belli olacak. Yazılı sınavın 25 Nisan 2014 Cuma günü yapılmasının ardından mülakata katılacakların isimleri 28 Nisan 2014 Pazartesi günü açıklanacak. Mülakat, 29 Nisan 2014 Salı ve 30 Nisan 2014 Çarşamba günleri gerçekleştirilecek. Akademide eğitim almaya hak kazananlar 2 Mayıs 2014 Cuma günü ilan edilecek.

Katılımcıların yabancı dil seviyeleri, İngilizce yapılacak yazılı sınav ve mülakatlar sonucunda belirlenecek. Adayların seçiminde ikinci yabancı dil tercih nedeni olacak.

DERSLER 5 MAYIS'TA BAŞLAYACAK

İngilizce Enerji Muhabirliği Eğitim Programı" kapsamında iki ay sürecek dersler 5 Mayıs 2014 Pazartesi günü başlayacak, 27 Haziran 2014'te sona erecek. Katılımcılar, 320 saat teorik ve uygulamalı eğitimden geçecek.

Eğitim programında, Türkiye'de ve dünyada enerjinin tarihçesi ve mevcut durumu, petrol, gaz ve elektrik alanlarındaki gelişmeler ile enerji hukuku mesleki konularını içeren dersler ile Türkçe Haber Yazımı, İngilizce Haber Yazımı, Fotoğraf ve Video Teknikleri, Yeni Nesil Gazetecilik, Medyada Kriz Yönetimi, Yayın İlkeleri ve Röportaj Teknikleri gibi ajans haberciliği dersleri yer alacak. Dersler, İngilizce olarak alanında uzman kişilerce verilecek.

BAŞARILI OLANLAR AA'DA İSTİHDAM EDİLECEK

Programa katılanlar, teori ve uygulama eğitimlerinde gösterdikleri performans ölçülerek değerlendirilecek. Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılar, AA'da "yardımcı muhabir" olarak istihdam edilecek.

Türkiye'de örneği bulunmayan, gelişmiş ekonomilerde bile örneğine az rastlanan bu planlama çerçevesinde enerji muhabirliği eğitimi alacak katılımcıların bir bölümü kurum bünyesinde çalışmaya başlarken, Türkiye'deki bütün medya kuruluşlarının faydalanabileceği bir uzman enerji muhabiri havuzu da oluşturulmuş olacak.

kaynak:http://www.trthaber.com/haber/medya/aa-enerji-muhabiri-yetistirecek-123791.htmlYusuf Esengül
6 yıl önce - Prş 10 Nis 2014, 13:01

Maalesef enerjide dışa bağımlıyız. Ekonomik olmamasından dolayı termik santrallerimiz düşük kapasite ile çalışıyor.

Rüzgar ile de çok sınırlı miktarda enerji üretebiliyoruz. HES ve termikler ise son zamanlarda çevreci eylemlerin hedefi haline geldi.

Ne petrol ne de doğal gazımız var. Dolayısıyla paramızın çoğunu enerjiye harcamak durumundayız.

Son zamanlarda Güneş Tarlaları ve Rüzgar ile alakalı teşvikler var ama bunlar çok küçük üretimler.


Bedrimm
6 yıl önce - Prş 10 Nis 2014, 13:30

Yusuf bey belirttiğiniz durumlar değerlendirildiğinde en büyük çözümün nükleer enerj ile olacağı anlaşılıyor.

Hızlı tren projeleri ile ülkemizde raylı sistem kullanımı her geçen gün artıyor. Başta İstanbul, Ankara, İzmir'de olmak üzere metro ve tramvay projeleri birer birer açılıyor.

Bunların herbiri enerji ihtiyacımızın ne seviyeden ne seviyeye gideceğini açıkca bizlere anlatıyor.


Bedrimm
6 yıl önce - Prş 10 Nis 2014, 13:34

Türkiye'de Elektrik Enerjisi Kurulu Gücü (31.03.2014)(+)


Elektrik Mühendisleri odası tarafından hazırlanan güzel bir grafik.

kaynak:http://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=88369


Bedrimm
6 yıl önce - Prş 10 Nis 2014, 22:12

Enerji Verimliliğinde Çözüm Ortağı 'Solarex İstanbul” Açıldı

Güneş enerjisi sektörünün buluşma noktası yabancı katılımcı ve ziyaretçilerin de yoğun olarak ilgi gösterdiği, Solarex İstanbul, 10 Nisan Perşembe günü İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de yedinci kez sektöre kapılarını açtı. Üç gün boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuar, güneş enerjisi sektörüne yönelik seminer ve panellere ev sahipliği yapacak.

Seminerlerin tüm ziyaretçilere açık olacağı ve ücretsiz olarak takip edilebileceği Solarex İstanbul 2014’ün açılışı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen, Gensed Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik, Günder Başkanı Kemal Gani Bayraktar, İhlas Fuarcılık Genel Müdürü Ahmet Kızıl tarafından gerçekleştirildi.

200’in üzerinde firmanın katılım gösterdiği fuarda 90’a yakın yabancı firma yer alıyor. Toplamda 18 bin metrekarelik kapalı alanda ve çadır salonda düzenlenen fuar, üç gün boyunca firma seminerleri ve etkinlikleri ile de ilgi çekecek. Yıldız Teknik Üniversitesi Ae2 Project Enerji Takımı, ekibi ile birlikte, fuarda yer alıyor. Ae2 project takımı, harici olarak yollarda led aydınlatma ve yenilenebilir enerji destekli aydınlatma standını sergileyecek.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖR BİR ARADA
Türkiye’de 2008 yılından itibaren her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Solarex İstanbul Fuarı, kamu, özel sektör, akademik isimler ve finans dünyasının profesyonellerini yeniden bir araya getiriyor. İstanbul Fuar Merkezi’nin 9. ve 10. Salonlarıyla birlikte kurulacak olan çadır salonda gerçekleşecek olan fuar, güneş enerjisi sektörünün en istikrarlı organizasyonları arasında anılıyor. Solarex İstanbul, planlanan etkinlikleriyle hem katılımcı firmalara hem de ziyaretçilerine temiz enerjinin önemini anlatmanın yanı sıra Getchain Networking uygulaması ile akıllı telefonlardan indirilen program sayesinde, fuarı ziyaret eden herkesin çevrim içi olmasına ve birbirlerinin iletişim bilgileriyle sektörde kimin hangi pozisyonda görev yaptığının öğrenilmesine de olanak sağlıyor.

ENERJİYE TALEP ARTIYOR
Dünyada nüfus artışı, sanayileşme ve kentleşme olguları, küreselleşme sonucu artan ticaret olanakları doğal kaynaklara ve enerjiye olan talebi giderek artırıyor. Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) tarafından yapılan projeksiyonlar, mevcut enerji politikaları ve enerji arzı tercihlerinin devam etmesi durumunda dünya birincil enerji talebinin 2007-2030 yılları arasında yüzde 40 oranında artacağına işaret ediyor. Referans senaryo olarak adlandırılan ve yıllık ortalama yüzde 1,5 düzeyinde talep artışına karşılık gelen bu durumda dünya birincil enerji talebi 2007 yılındaki 12 milyar ton petrol eşdeğeri (tep) düzeyinden 2030 yılında 16,8 milyar tep düzeyine ulaşması bekleniyor.

T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, Orman ve Köy İşleri Müdürlüğü, GENSED, GÜNDER, Aküder, MGM Gözlem Sistemleri, EPDK, TEİAŞ, TEDAŞ, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü, KOSGEB, ALOSBİ, UGETAM, SEHAD ve çok sayıda sektörel ve ulusal yayın kuruluşunun katkıları ile düzenlenen 7. Solarex İstanbul, 10 Nisan Perşembe günü, açılış kurdelasının kesilmesiyle ziyarete açılacak.

Kaynak: http://www.beyazgazete.com/haber/2014/4/10/enerji ...92338.html


Yakup

6 yıl önce - Çrş 16 Nis 2014, 13:30

Dünyanın ilk akıllı yolu

Dünyanın ilk akıllı yolu Hollanda'da açılıyor. Yollar fosforla aydınlatılacak. Elektrikli araçlar da seyir halince şarj olacak

Alıntı:
Yolda hem enerji tasarrufu sağlayacak, hem de kazaları önleyecek müthiş bir proje geliştirildi. Bu inanılmaz proje Hollandalı bilim adamlarının imzasını taşıyor.

Özel bir fosforla boyanan yol gündüz topladığı ışığı gece yayıyor. Böylece yol kenarı aydınlatma ışığı gerek duyulmuyor.

ELEKTRİKLİ ARACI DA ŞARJ EDİYOR

Akıllı yol hava durumu bilgisi veriyor. Sıcaklığa göre yol yağmu ve kar işaretleriyle sürücüleri uyarıyor. Teknoloji harikası bu yolda elektrkli araçlar da düşünülmüş. Yolda elektrikli araçların şarj olması için özel bir şerit var. 

KAYNAK: SABAH.COM.TR

Gercekten cok güzel bir proje..!!

Hemde Günesden almis oldugu isiklardan sarj oluyormus. Günesden bol ne varki Türkiyemizde..!!

Yollarda isik direk kirliliginden kurtulmanin en iyi örnegi... Elektrik tasarufuda cebimize cok yansir diyorum..!!sayfa 1
123 ... 114115116   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET