Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana - Yeni Arkeoloji Müzesi
123 ... 626364   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
sayfa 1
Ersin ÇALDIR

5 yıl önce - Prş 20 Mar 2014, 00:26
Adana - Yeni Arkeoloji Müzesi

Alıntı:
Adana'ya Dev Müze Kompleksi

Adana'da Milli Mensucat Fabrikasının bulunduğu 68 bin 530 metrekarelik alanda dev bir müze kompleksi oluşturulması için çalışmalar başladı.
Yeni Arkeoloji Müzesinin yanı sıra, Kent, Sanayi, Etnografya ve Tarım Müzelerini de kapsayan dev kompleksin ihalesi önümüzdeki hafta yapılıyor.

Alıntı:
Toplam 68 bin 530 metrekarelik alanda kurulacak olan müze kompleksinin, iki etapta tamamlanacağını kaydeden Vali Coş,
birinci etap kapsamında, toplam 10 bin 400 metrekare kapalı alanlı eski ve yeni yapılardan oluşacak, Adana Yeni Arkeoloji Müzesi'nin yer alacağını belirtti.

Vali Coş, ikinci etapta ise yaklaşık 28 bin metrekarelik kapalı alanda Kent Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi, Tarım Müzesi ile bunlarla ilişkili sosyal tesisler, konferans salonları, sinema salonu, kütüphane, kafeterya ve oyun alanları kurulacağını ifade etti.

Alıntı:
İhalenin tamamlanmasını müteakip, müze inşaatının 150 günlük bir süre içinde tamamlanmasını öngörüyoruz.

Adana'mızın sahip olacağı Yeni Arkeoloji Müzesinde toplam 8 bin 790 metrekarelik sergileme alanlarında, mozaik ve tarihi eserlerimizi sergileme imkanı bulacağız.

http://www.haberler.com/adana-ya-dev-muze-komplek ...20-haberi/

eski tarihli bir haber, ama burada bilgi amaçlı tekrar paylaşmak istedim.. Önemli yerleri siyah yazıyla belirttim..

Müze inşaatı başlamış.. Dün oradan geçerken birkaç tane fotoğrafta çektim ;

ilk etapta Yeni Arkeoloji Müzesi'nin yapımından bahsedilmiş.. Onun için başlığın ismini ''Yeni Arkeoloji Müzesi'' olarak açtım.. ilerleyen zamanlarda gelen öneriler olursa değiştirebiliriz başlığı

iki tane de büyük halini yükledim;
http://i.hizliresim.com/wz9r0D.jpg

http://i.hizliresim.com/KPmPDN.jpg

Resul GUL
5 yıl önce - Çrş 23 Nis 2014, 16:18

Adana - Yeni Arkeoloji Müzesi Güncel 20/04/2014

İnşaat devam ediyor .. Çelik kontriksiyonlar hazırlanmış Büyük bir Giriş Kapısı ve Sanırım Projede gördüğüm kadarıyla kulelerin arası duvarla örülüyor gibi...
Diğer kısımlar içinse Sanırım Çatı taşısın diye güçlendirme amaçlı yapılıyor..

Proje Resmi..

Yeni Arkeoloji Müzesinin Giriş kısmı tam görünsün diye büyük yükledim...

(+)

Bu da Ön ve Yan kısmı.....

(+)

Bu da iç Kısmı..

Giriş Kısmı..

önens

5 yıl önce - Cmt 26 Nis 2014, 18:31

Proje

(+)

Eski Hali

murat012191
5 yıl önce - Prş 01 May 2014, 17:09

Ömer Çelik’in Kültür ve Turizm Bakanı olmasıyla, Adanalı panoramik müze beklerken, eldeki de kapandı.

TARİHİ ESER ÇOK, SERGİLEYECEK MÜZE YOK

Çukurova’nın bereketli topraklarında, nereye kazma vurursanız adeta tarih fışkırıyor. Tatarlı Höyüğü’nde, 3 bin 500 yıllık Kizzuwatna Uygarlığı’na ait antik kentte süre gelen kazılar sonucu, bu zamana kadar 4 bine yakın tarihi eser günışığına çıkarıldı.

Acı olan ise 2 milyon nüfuslu kentte, şu an bunların sergileneceği tek bir müze dahi olmayışı… Çevre Yolu girişindeki Arkeoloji Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararıyla 2 yıldır kapalı durumda. Buranın bahçesinde 48 yıldır sergilenen 46 bin 500 eser depoda tutuluyor.

“KAÇ TANESİ SAĞLAM KALDI?”

Müzenin bahçesinde, çevre ve hava koşullarının yarattığı tahribattan etkilenip yok olma tehlikesi atlatan Geç Roma ve Erken Bizans Dönemi’ne ait eserlerin, diğerleriyle beraber, Eski Milli Mensucat Fabrikası alanında inşaatı süren Müze Kompleksi’ne taşınacağı belirtiliyor.

Yağmurdan, tozdan ve egzoz dumanından etkilenen bu eserlerden, gelecek nesillere aktarılmak üzere kaçının sağlam şekilde korunabildiği ise ayrı merak konusu…

“MİLLİ MENSUCAT ALANI YANLIŞ TERCİH”

Tarım, Sanayi, Etnoğrafya, Arkeoloji ve Kent müzesi olarak 5 alanda kurulacak yeni müzenin 2015 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor. Ancak ağır-aksak ilerleyen inşaat çalışmaları nedeniyle en az 1 yıllık rötara kesin gözüyle bakılıyor.

Diğer yandan yeni müze, konumu itibariyle de kimseyi memnun etmiyor. Adanalı tarihçiler, Efes ve Anavarza gibi tarihi dokunun içerisinde yer alabilecek panoramik bir müzenin tercih edilmemesine anlam veremiyor.

İsmailSY
5 yıl önce - Prş 01 May 2014, 17:40

Alıntı:
Diğer yandan yeni müze, konumu itibariyle de kimseyi memnun etmiyor. Adanalı tarihçiler, Efes ve Anavarza gibi tarihi dokunun içerisinde yer alabilecek panoramik bir müzenin tercih edilmemesine anlam veremiyor.

Tamam Anavarza çevresine de müze yapılabilir fakat şehir merkezinde de mutlaka müze olmalı.

sayfa 1
123 ... 626364   sonraki »
ANA SAYFA -> ADANA