Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri İstinaf Mahkemesi
12   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Nazmi

4 yıl önce - Prş 13 Mar 2014, 14:23
Kayseri İstinaf Mahkemesi


(+)
(+)
(+)


Kayseri Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemesi,yeni adalet sarayının tam karşısında,eski veterinerlik fakültesinin yerine yapılıyor.Sümer bölgesi;İstinaf Mahkemesi,Adalet Sarayı ve Abdullah Gül Üniversitesi'nin merkez kampüsünün yer alması sebebiyle oldukça değer kazanacaktır.Özellikle hizmet sektörü o bölgede müthiş bir sıçrama yapacaktır.Bu durumdan elbette Erkilet bölgesi de nasibini alacaktır.

İstinaf mahkemesinin mimarisi hiç de fena değil,gayet hoş.Mahkemenin projesini çizen mimarlık ofisinden,yapı hakkında bazı bilgi ve özellikler;

Alıntı:
Meydanlar aracılığıyla kentle bütünleşen yapı

Yapıdaki işlevler mahkeme blokları, savcılık bloğu ve idare mahkemesi bloğu olarak üç ana başlık altında planlanmıştır. İnşaatı devam etmekte olan yeni Kayseri Adliye Binası’nın tam karşısında konumlanan yapı, Adliye binası ile bağlantı kurmayı hedeflemiş ve ana girişini bu bağlantıyı güçlendiren bir plaza üzerine konumlandırmıştır. Yapı blokları ana bir dolaşım aksı etrafında konumlanmakta ve iki adet plaza ile girişler tanımlanmakta, sosyal yaşantı bu alanlarda şekillenmektedir. Yapı bu meydanlar aracılığıyla kentle bütünleşmektedir.

Projedeki ana dolaşım aksı, plan ve kesit düzlemindeki yerleşim ve çatıda aks boyunca uzanan ışıklık ile desteklenmektedir. Dolaşım aksı aynı zamanda doğal ışığın içeri alınmasını sağlamakta, bu da yapıdaki kullanım alanlarını verimli kılmakta, mekanların sürekliliğini sağlamaktadır.

Yapıda kullanılan doğal taş, kamusal bir yapı izlenimini yaratırken ışığı içeri alan yırtıklar yapıya dinamik bir görünüm vermektedir. Burada amaç, hem kente dair izler taşıyan, hem de kentin ve adalet yapılarının modern yüzünü ortaya çıkaran bir tasarım anlayışı ile bulunduğu bölgeyi dönüştüren ve iyileştirilmesine katkı sağlayan bir yapıyı kente kazandırmaktır.

Bilgiler
Yatırımcı: Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı
Proje tarihi: 2012
İnşaat alanı: 48 075 m2
Statik: Yüksek Proje
Mekanik: Metta Mühendislik
Elektrik: Yurdakul Mühendislik
Peyzaj: Dalokay Design Studio
Yangın Danışmanı: Alara Proje Mühendislik
Adres: Kayseri

[ ! ]
faruk gorez
4 yıl önce - Cmt 16 Ağu 2014, 17:05

nazmi bey kaba inşaat bitmek üzeredir herhalde

Nazmi

4 yıl önce - Pzr 17 Ağu 2014, 06:50

Alıntı:
nazmi bey kaba inşaat bitmek üzeredir herhalde

Temeli yeni çıkdılar,malesef bir duraksama olmuştu inşatta.Ama şimdi fena değil ilerleyişi.faruk gorez
4 yıl önce - Pzr 17 Ağu 2014, 09:32

hayırlısı olsun yıl sonuna biter inşallah nazmi bey kaba inşaat

Nazmi

3 yıl önce - Prş 20 Ağu 2015, 17:29


(+)


İstinaf Mahkemesi hızla ilerliyor.Mimarisi de ayrıca hoş.Ama,mahkemenin tam karşısında yer alan adliye sarayı ile hiç uyumlu değil.Bu düşüncem umarım nimet azgınlığı olarak değerlendirilmez.Adliye Sarayı cam giydirmeli,istinaf mahkemesinin dış görünümü ise taştan.Mahkemelerimizin eski hali içler acısıydı,bu nezih yapılar elbette teşekkürü hak ediyor.Ama madem yapılıyor,bir birleriyle uyumlu mimari projeler tercih edilse çok daha iyi olurdu.İstinaf Mahkemesi
Adliye Sarayı
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ