Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Vural Demir

8 ay önce - Cum 14 Şub 2014, 23:10
Kahramanmaraş - Dulkadiroğlu Halk Eğitim Merkezi

Kahramanmaraş - Halk Eğitim Merkezi Dulkadiroğlu Merkez İlçe

İl merkezinde 2 tane Halk eğitim merkezi bulunmakta birisi şahıs tarafından yaptırılmış olup 12 Şubat Merkez ilçesindedir diğeri ise devlet yatırımı olup Dulkadiroğlu merkez ilçesindedir.

Yeni Halk Eğitim Merkezi binasında 7 derslik, 2 tane bilgisayar odasının yanı sıra, birer müdür, müdür yardımcısı, memur, öğretmenler, kütüphane, hava, anons ve yayın, kaloriferci, teknisyen, ve çok amaçlı salon odalar bulunmaktadır.

http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/46/01/7 ...608a63ced0

KAHRAMANMARAŞ HALK EĞİTİMİ MERKEZİ´NİN KURULUŞ TARİHİ

Kahramanmaraş Halk Eğitimi Merkezi şimdiki Kahramanmaraş İlköğretim okulunu yerinde 1956 yılında Halk Evleri Binası´ nda faaliyetine başlanmıştır.Bu binanın 1968 yılında yanması ile Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğü Belediye Çarşısı´ ndaki Şal Mağazası binasına taşınmıştır. Faaliyetini 1973 yılına kadar burada sürdürmüştür. 1973-1975 yılları arasında eski öğretmen okulu olan Albayrak İlköğretim okulu´ nun bir bölümünde çalışmıştır. 1975 yılında Kahramanmaraş kale´ sindeki Müze binasına taşınmış olup, 1979 yılı sonunda Eski Ticaret Lisesi Binası´ na taşınmış ve 11.11.2004 tarihine kadar faaliyetini bu binada sürdürmüştür.
1954 Yılında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından devredilen bina Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 1964 yılında belediyeden 175.000.TL sına satın alınarak Eski yetiştirme yurdunda (Kale Arkası Dükkan Önü Mevki) Eğitim Öğretimini sürdüren Akçakoyunlu İlkokulu buraya taşınmıştır. Sakarya İlkokul Binasının fiziki yapı itibariyle çok eski olması nedeni ile bu okulun binası yıkılarak yerine fiziki yapı itibariyle daha güncel bir bina yapılmış olup, Sakarya Akçakoyunlu İlkokulları birleştirilerek Akçakoyunlu ilkokulu adı altında 1990-1991 Eğitim Öğretim Yılından itibaren hizmetlerini bu binada sürdürmektedirler. Boşalan Eski Akçakoyunlu ilkokulu binası bakım ve onarımı yapıldıktan sonra geçici olarak Sağlık Eğitim Merkezi Baştabipliği hizmet binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bakanlığımız Araştırma Planlama ve koordinasyon Kurulu Başkanlığının 07.07.2004 tarih ve 2510 sayılı (2004/53) nolu Genelge emirlerinde ve 16.06.2004 tarihinde Bakanlığımız ile Sağlık bakanlığı arasında imzalanan protokolün 20. maddesinde "Sağlık Eğitim Merkezleri tarafından yürütülmekte olan okul sağlığı, sağlık eğitimi ve sağlık taramaları Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılır." denilmektedir İlimiz Merkez Eski Akçakoyunlu İlköğretim Okulu binasında hizmet veren Sağlık Eğitim Merkezi Baştabipliği yukarıda belirtilen protokolün ilgili maddesi gereğince hizmetlerini Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapmaktadır. Bundan dolayı boş bulunan ve kullanılmayan Eski Akçakoyunlu İlköğretim binası Kahramanmaraş Valiliğinin 16.10.2004 tarih ve 028230 sayılı OLUR emirleri ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce kullanılmak üzere tahsis edilmiştir. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü hizmetleri 11.11.2004 tarihinden itibaren bu binada yürütülmeye başlanmıştır.

http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/46/01/1 ...fc15fd9d9f

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler