Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara (M3) Batıkent-Törekent Metro Hattı
123 ... 727374   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
EmrE_ank
4 yıl önce - Prş 13 Şub 2014, 10:35
Ankara (M3) Batıkent-Törekent Metro Hattı

2001 Yılı Şubat ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatına başlanan metro hattının toplam uzunluğu 15 km ve 11 istasyondan oluşmakta. 2011 Yılında hattın geriye kalan işlerini Ulaştırma Bakanlığı üstlendi. (M1) Batıkent-Kızılay hattının devamı şeklinde inşa edilmiştir. Bütün setlerin devreye alınmasıyla beraber Törekent'ten Kızılay'a toplam 44 dakikada ulaşılabilecek ve hattın Kızılay yönünden uzatması olan (M2) Kızılay-Çayyolu hattı da tamamlandığında Törekent-Çayyolu arasında kesintisiz ulaşım sağlanabilecek.

Hattın genel güzergahı ise; Batıkent, Eryaman, Fatih, Törekent şeklindedir. Kasım 2013 başında test sürüşleri başlamış ve Şubat 2014'te testler tamamlanmıştır. Hattın hizmete alınma tarihi ise 12.02.2014’dür.

İstasyonlar ve Özellikleri:

Batı Merkezi istasyonu (Yer üstü-Kenar platform)

Mesa istasyonu (Yer altı-Orta platform)

Botanik istasyonu (Yer altı-Orta platform)

İstanbul Yolu istasyonu (Yer üstü-Kenar platform)

Eryaman 1-2 istasyonu (Yer üstü-Kenar platform)

Eryaman 5 istasyonu (Yer üstü-Kenar platform)

Devlet Mahallesi istasyonu (Yer üstü-Kenar platform)

Harikalar Diyarı istasyonu (Yer üstü-Kenar platform)

Fatih istasyonu (Yer altı-Kenar platform)

GOP istasyonu (Yer üstü-Kenar platform)

OSB/Törekent istasyonu (Yer altı-Orta platform)

Metro istasyon haritaları;

(+)

(+)

http://www.ego.gov.tr/inc/newsread.asp?id=267

Metro hattından bir kaç kare çektiğim fotoğraflar;

OSB/Törekent istasyonu;

(+)

(+)

(+)

Fatih istasyonu;

(+)

İstanbul Yolu istasyonu;

(+)

Metro hattı açıldığına göre, bilgi ve fotoğraf paylaşımlarımıza buradan devam edelim.

uyanik_abd
4 yıl önce - Prş 13 Şub 2014, 10:50

Törekent İstasyonu açılamamış diye duydum. Çalışmalar varmış. Doğruluk derecesi nedir?

EmrE_ank
4 yıl önce - Prş 13 Şub 2014, 10:54

Alıntı:
Törekent İstasyonu açılamamış diye duydum. Çalışmalar varmış. Doğruluk derecesi nedir?

Öyle durum söz konusu değil vagonlar gelip, gidiyor yolcu alınıyor.

SERDARR1

4 yıl önce - Prş 13 Şub 2014, 10:59

Batıkent-OSB/Törekent kaç dakıkada tamamlıyor

VetAli

4 yıl önce - Prş 13 Şub 2014, 11:05

Trenlerin hizlarinin yavas oldugunu soyluyorlar. Sanirim bunun nedeni henuz yeni acildigi icin olabilecek felaketleri onlemek. Simdilik yavas gidip gelirler ama bir kac haftaya hizlanir araclar.

enessk
4 yıl önce - Prş 13 Şub 2014, 11:12

Sabah yeni sete denk geldim. Çinli bir yetkili vatmana eşlik ediyordu. Bu test amaçlı da olabilir, eğitim amaçlı da olabilir. Trenler kısa zaman içerisinde daha hızlı girmeye başlarlar mı bilmiyorum ancak Batıkent istasyonunda istasyon-makas mesafesi oldukça uzun olduğu için sistem orada hep tıkanacak ve aktarmasız ulaşıma geçilene kadar bu çözülemeyecek gibi gözüküyor.

Bu arada yeni hat son sefer bilgileri:
OSB-Törekent'ten Batıkent yönüne: 23:00
Batıkent'ten OSB-Törekent yönüne: 00:00

Saatlerde düzeltme yaptım. Duyurunun fotoğrafını da paylaşıyorum:

(+)

En son enessk tarafından Prş 13 Şub 2014, 20:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Ahmet Gürkan
4 yıl önce - Prş 13 Şub 2014, 11:14

Alıntı:
Trenlerin hizlarinin yavas oldugunu soyluyorlar. Sanirim bunun nedeni henuz yeni acildigi icin olabilecek felaketleri onlemek. Simdilik yavas gidip gelirler ama bir kac haftaya hizlanir araclar.

Araçların manuel modda kullanıldığı söyleniyordu, sanırım öyle... Batıkent-Kızılay hattındaki gibi değil, duruşlar, kalkışlar, hızlanmalar düzensiz, seyir hızı daha düşük... Buna rağmen Devlet mah - Batıkent arasını 18 dakikada geldim, normale dönünce 3-4 dakika daha düşecektir bu süre...

Bugutay
4 yıl önce - Prş 13 Şub 2014, 11:26

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi kapasite artışına binaen epey fazla sayıda yeni vatman alımı yaptı(Bir çoğu kurum içinden karşılandı diye biliyorum).Yeni vatmanlardan bu hatlarda istihdam edilen varsa yavaşlığın bir sebebi de bu olabilir mi?Yoksa bu hata sadece tecrübeli vatmanları mı koyuyorlardır?

Ömer YILMAZ
4 yıl önce - Prş 13 Şub 2014, 11:30

Ankara'ya hayırlı olsun

Hattın ve araçların kesin kabulü yapılmadı sanırım. Bir süre yetkili firma refakatinde işletme sürecektir.

Zaten araçların tamamının gelmesi yıl sonunu bulacağı söyleniyor.

3'lü set kullanılması ve Batıkent-Törekent işletmesinin olması az sayıdaki vagondan kaynaklanıyor. Sinyalizasyon ya da başka bir sorun olacağını sanmıyorum. Zaten Batıkent hattının uzatması şeklinde yapıldığı için mutlaka uyumlu yapılmıştır. Kaldı ki trenler Macunköy'den Törekent'e gidiyor. Basbayağı trenler eski hatta da çalışıyor.

Alıntı:
Yeni vatmanlardan bu hatlarda istihdam edilen varsa yavaşlığın bir sebebi de bu olabilir mi?

Yeni alınan vatmanlar deneme evresinden geçtikten sonra göreve başlar.

Bugutay
4 yıl önce - Prş 13 Şub 2014, 11:40

Alıntı:
Yeni alınan vatmanlar deneme evresinden geçtikten sonra göreve başlar.

Zaten eğitim ve deneme evresi geçirdiler ama ne olursa olsun 10-15 senelik vatmanların yanında sadece bir kaç aylık vatman olacaklar.Bu açıdan sormuştum.

sayfa 1
123 ... 727374   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet