Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Kahramanmaraş - Yedi Güzel Adam(Dizi)
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
kms2009

5 ay önce - Pts 03 Şub 2014, 19:02
Kahramanmaraş - Yedi Güzel Adam(Dizi)

Kahramanmaraş’ta “Yedi Güzel Adam” Dizisi Çekilecek

AK Parti Grup Başkanvekili ve Milletvekili Mahir Ünal Kahramanmaraş kültürünün tanıtılması ve tarih şuurunun gençlere aktarılması için şehrin önemli isimlerinin işlendiği ‘Yedi Güzel Adam’ isimli dizi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Bir şehrin tanıtımı, kültürün ve değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması için dizi filmlerinin önemli olduğunu belirten Ünal bu kapsamda Kahramanmaraş’ın tanıtımı için çekimlerin şehrin tarihi yerlerinde yapılacağını açıkladığı film çalışmalarında büyük bir ilerleme sağlandığını söyledi.

Konakların, kültürün, yemeklerin de tanıtımının yapılacağı filmde hem manevi değerler ön plana çıkarılacak hem de Kahramanmaraş ile özdeşleşmiş isimlerin hayat hikâyesi anlatılacak.

Dizilerin, şehirlerin tanınmasında önemli bir etken olduğuna dikkat çeken Ünal şunları dile getirdi: “Mesela bir dizi çalışması var şu anda, İnşallah gerçekleştiririz, bunu önemsiyorum. Çünkü Gaziantep mutlaka her dönem bir dizi çalışması yapıyor. Diziler o şehrin tanınmasında çok etkili çok önemli. Çünkü o dizleri izleyen insanlar o mekânlara mutlaka gelmek istiyorlar, mekânları görmek istiyorlar.”

“KAHRAMANMARAŞ’IN TANITIMINI ÖNEMSİYORUZ”

Yedi Güzel Adam isimli dizinin çekimlerinin tarihi konaklarda ve Kahramanmaraş Lisesinde yapılacağını ifade eden Ünal konu hakkında şunları anlattı: “Kahramanmaraş’ın konaklarının, Kahramanmaraş’ın tarihi mekânlarının, Germenica’nın dizide belli senaryolar çerçevesinde tanıtımını çok önemsiyoruz. Dizinin adı ‘Yedi Güzel Adam’ ilk 13 bölümünü Kara Lise olarak düşünüyoruz. Erdem Beyazıt merkezli, Erdem Beyazıt’ın 1970’de Kara Liseye öğretmen olarak gelmesiyle ve zaman zaman da 1950’deki öğrenciliğine flashbacklerle geri dönmesi, Cahit Zarifoğlu’yla ilişkisi ve o dönem Akif İnan, Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören, Ahmet Beyazıt o karakterlerin bir birleriyle olan ilişkileri, bütün bu ilişkiler içerisinde komşuluk, dostluk, mutfak, bütün bu ilişkiler, değerler bütün bunların işlendiği Kahramanmaraş’ın kültürünün, değerlerinin ve o ruhunun anlatıldığı güzel bir senaryo ortaya çıkıyor.”

“BU FİKİR TRT’YE ÇOK CAZİP GELDİ”

Dizi film yayınlanması için TRT ile görüşüldüğünü ve teklifin çok sıcak karşılandığını söyleyen Ünal şöyle konuştu: “Selam filminin yönetmeni ile çalışılacak, sonuçlanmayabilir ama şu anda biz bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma yürütüyoruz. TRT’de bunun yayınlanması için bir görüşme yaptık, çok da cazip geldi bu fikir. Çünkü Gezi olaylarından sonra bir şey gördük ki bizim gençlerimize kendi değerlerimizi aktarmamız gerekir. Bu tarihe bu kültüre bu medeniyete ait değerlerin mutlaka gençlere aktarılması gerekiyor. Gençlerde en temel eksiklik duygu eksikliği, bizim duygularımız, bizim heyecanlarımız bizim bir aidiyetimiz vardı. Ve ait olduğumuz o tarih, o kültür, o medeniyet bizi duygulandırır, harekete geçirirdi. İnsanları düşünceler harekete geçirmiyor, insanları duygular harekete geçiriyor. Ama o gençlere o duyguları vermemiz gerekiyor ve bu da artık daha çok medya üzerinden üretilen bir şey. Yani okullar maalesef artık bunu üretemiyor, daha çok sosyal medya, internet medyası ve görsel medya filmler, dizilerden üzerinden bunu üretebiliyor. Bunu şu anda planlıyoruz, İnşallah zaman bizi haklı çıkaracak.” (M. Serhat TOPALCA)

Kahramanmaraş'ın dizi filmi Yedi Güzel Adam'da Oynamak İster misiniz?
Kahramanmaraş'ta çekilecek ilk dizi film olan "Yedi Güzel Adam" için oyuncu seçmeleri yapılacak.

Merakla beklenen "Yedi Güzel Adam" filminin çekimleri yakında başlayacak. Kahramanmaraş'ta heyecan uyandıran "Yedi Güzel Adam" filminde oynamak isteyenler için oyuncu seçmeleri yapılacak.

Pusula film'in yapımcılığını üstlendiği ve yönetmenliğini Levent Demirkale'nin yapacağı "YEDİ GÜZEL ADAM" isimli TRT 1'de yayınlanacak dizi film için Oyuncu Seçmeleri 04 ŞUBAT Saat : 14:00'de Öğretmenevi yanındaki Kıraathanede yapılacak.

Seçmelere isteyen herkes katılabilecek.

KAYNAK: http://www.haber46.com/kultur-sanat/26782/kahramanmarasin-dizi-filmi-yedi-guzel-adamda-oynamak-ister-misiniz.htm

En son kms2009 tarafından Pts 03 Şub 2014, 19:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

kms2009

5 ay önce - Pts 03 Şub 2014, 19:07
KİM BU YEDİ GÜZEL ADAM??

YEDİ GÜZEL ADAM ŞİİRİNİN KAYNAĞI HANGİ HADİS?

Mustafa Yürekli, Cahit Zarifoğlu’yla bir anısını ve “Yedi Güzel Adam” şiiirininin esin kaynağı olan Hadis-i Şerif’i açıklıyor.

Rahmetli Cahit Zarifoğlu’yla 1979 Temmuz’unda Ankara - Kızılay’daki Akabe Kitabevi’nde gerçekleştirdiğim bir görüşme vardır ki unutamam..
O zamanlar Adana’dan gelmiş, 18 yaşında, lise öğrencisi bir gençtim. Mektuplarında tanışmamızı istediği, o vakit Orman İşletmeleri Çukurova Bölge Müdürü Said Zarifoğlu’nun selamını getirmiştim. Ziyaretlerimde Said Ağabey’in bana gösterdiği ilgiyi anlattım, kültür/sanat sohbetlerimizi.. Çok mutlu olmuştu.
O görüşmede, Cahit Zarifoğlu’yla şiir üzerine de sohbet etmiştik. “Yedi Güzel Adam” isimli şiir kitabını yeni bitirmiştim; kitaba adını veren, beş bölümden oluşan uzun ve lirik şiirden çok etkilenmiştim.
“Sen melek uyarmalarıyla
Uyarılan erkek
Bu gece bir şehvet azarladın
Hayvan kovdun
Yatağını yüceltenlerden oldun
Şimdi ev gebedir”

HADİS’TEN ŞİİR ÇIKARMAK

Şiir, “Yedi Güzel Adam” ismiyle meşhur bir Hadis-i Şerif’ten yola çıkılarak yazılmıştı sanki.. Bu izlenimimi paylaştım onunla. Cahit Zarifoğlu bana o Hadis-i Şerif’i bilip bilmediğimi sordu. “Biliyorum efendim!” deyince, gözleri parladı, çok sevindi..
Ebu Hüreyre’den (r.a.) rivayet edilen sözkonusu hadiste, Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyuruyordu: "Başka bir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teala, yedi insanı, arşının gölgesinde barındıracaktır: 1.Adil devlet başkanı. 2. Rabbine kulluk ederek temiz bir hayat içinde yetişen, takva sahibi genç.. 3. Kalbi mescitlere bağlı Müslüman.. 4. Birbirlerini Allah için sevip buluşmaları da ayrılmaları da Allah için olan iki insan, İslam kardeşliğini yaşayanlar.. 5. Güzel ve mevki sahibi bir kadının beraber olma isteğine "Ben Allah'tan korkarım" diye yaklaşmayan yiğit.. 6. Sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği kadar gizli sadaka veren kimse, 7. Tenhada Allah'ı anıp göz yaşı döken kişi." (Buhari, Ezan 36, Zekat 16, Rikak 24, Hudüd 19; Müslim, Zekat 91. )
“Melekler kırmızı yanar
Kalbe tutuşan her şey kırmızıdır
Hele kalp hazırsa
“kentten” bir er kalkar - Onun eri
Kollar semayı deryayı korkularından
Yoksa aşk hemen kaçmak mıdır dağımıza
Söyleyelim ya hay ya huu
-Yolları aydınlık kıl yaradan”
Bu hadisi böyle okuyunca, Cahit Zarifoğlu, bana, Allah'ın gölgesinde barınacak, yani ahiretteki sıkıntılardan rahmetiyle koruyacağı insanlar sadece bu yedi sınıftan ibaret olmadığını anlattı. Başka hadislerde önemli niteliklere sahip bazı kişiler de sayılmış.. Bu hadiste yedi kişinin zikredilmiş olması, diğer rivayetlerde ifade edilen bahtiyar yiğitleri bu mutluluktan asla mahrum bırakmayacağını kısaca izah etti bana..
“Bir değişime gibidir azrail-
Mezarla uğraşmaz toprağı insan kazar
O yere o ölü
insan kalabalığında ansız bir boşluk açılmıştır
alın kımıldasın
kalp kıvransın

Gölden ansız bir tabutluk su alınmış gibi
Bütün köy kımıldayacaktır/göl gibi”

O sohbetten aklımda kalan bir başka husus da, “Yedi Güzel Adam” şiirinin henüz tamamlanmadığını, beş bölümde kaldığını söylemesiydi.. Hadis-i Şerif’ten çıkarmıştı bu güzel ve artık ünlü olan bu şiirini.. Ayrıca getirdiğim şiirlerime de baktı, değerlendrmelerde bulundu.

“YEDİ GÜZEL ADAM” YAZAR VE ŞAİRLER Mİ?
Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü “Türk Edebiyatında Mavera Hareketi” başlıklı bir program düzenlemiş.. (12 Mayıs Cumartesi 2012, saat 10:00) İlk sayısı Ankara’da, Aralık 1976'da yayınlanan aylık edebiyat dergisi Mavera’nın 14 yıllık tarihi “Dergide, edebiyat ve medeniyet arasında sürekli bir ilgi kurulmaya çalışıldı ve bu doğrultudaki düşüncenin gelişmesi için yazılar yayımlandı. Mavera dergisi, 163 sayı (14 cilt) yayınlandıktan sonra 1990'da kapandı.” şeklinde anlatılmış duyuru metninde. Kurucu kadroda bulunan şair ve yazarların, daha önce Büyük Doğu, Diriliş ve Edebiyat gibi dergilerde yazdıkları da vurgulanan duyuru metninde, "Yedi Güzel Adam" diye Cahit Zorifoğlu'nun bir şiir kitabına ad olacaklardı.” ifadesine yer verilmiş. Bu yedi güzel adamın, Erdem Bayazıt, Ersin Gürdoğan, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören, Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu ve Hasan Seyithanoğlu’dan oluştuğu belirtilmiş.
Son yıllarda Mavera’nın kurucu kadrosunda bulunan sözkonusu yedi kişiyi Yedi Güzel Adam’da Cahit Zarifoğlu’nun şiirleştirdiği pek çok defa ve sıklıkla dile getirilmektedir. Bu bilgi doğru mudur? Üniversite çevrelerinde, Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı’nın etkinliğine ilişkin duyuruda da yinelendiğini görünce, aklıma gelen bazı soruları burada okuyucularımla paylaşmak istedim..
Yedi Güzel Adam şiirinin öznelerinin şair ve yazarlar olmadığı apaçık ortada.. Kitapta yer alan diğer şiirleri de taradığımda, Mavera’nın kurucularının anlatıldığı bir tek dize bile bulamadım, şaşırdım. Yanılıyor olabilirim elbette.. Mavera kadrosundan Ersin Gürdoğan ve Rasim Özdenören bu konuya bir açıklık getirirse, çok iyi olur..
Cahit Zarifoğlu’nun şiir kitaplarının yayın sırası, İşaret Çocukları (1967) Yedi Güzel Adam (1973), Menziller (1977), Korku ve Yakarış (1986) şeklindedir. Dolayısıyla Cahit Zarifoğlu’nun Yedi Güzel Adam’daki şiirleri, Mavera’dan yıllar önce Edebiyat dergisinde yayınlamış ve kitap da Edebiyat Dergisi Yayınları arasında 1973 yılında çıkmıştır.. Araştırılınca, Menziller’deki kimi şiirlerin bile Edebiyat’ta yayınlandığı görülecektir.. Dolayısıyla Yedi Güzel Adam’ın yayınlanışından üç yıl sonra Edebiyat’tan ayrılıp Mavera’yı çıkaracak olan kurucu kadronun, kitaba ad olması, hele hele şiirin özneleri olması kronolojik olarak izah gerektiren bir konu olarak durmaktadır..
Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün düzenlediği "Türk Edebiyatında Mavera Hareketi" başlıklı programına, konuşmacı olarak Rasim Özdenören, Ersin Nazif Gürdoğan, Şaban Abak, Mehmet Atilla Maraş ve Mustafa Özçelik katılacak..
Yedi Güzel Adam’daki Mavera kadrosuna ilişkin dizelerin de açıklanacağını umuyor, katılımcılara başarılar diliyorum. Bu hayırlı hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Mustafa Yürekli - Haber 7
mustafayurekli@gmail.com

kms2009

5 ay önce - Sal 04 Şub 2014, 19:26
YEDİ GÜZEL ADAMI, GÜZEL ADAM ÇEKECEK

YEDİ GÜZEL ADAMI, GÜZEL ADAM ÇEKECEK!

Kahramanmaraş’ın kültür değeri olacak olan “Yedi Güzel Adam” dizisini Güzel Adam, Selam Filminin yönetmeni Levent Demirkale yapacak.

Kahramanmaraş için muhteşem bir proje hayata geçiyor. Kahramanmaraş’ın en büyük değerlerinden olan Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Akif İnan, Erdem Bayazıt, Alaaddin Özdenören, Rasim Özdenören ve Cahit Zarifoğlu’nun lise hayatı film oluyor. TRT 1 ekralarında Şubat ayından yayına başlayacak olan dizi “Yedi Güzel Adam” ismini taşıyor. Çekimleri Mart ayında Kahramanmaraş’ta başlayacak olan dizi ile Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği Yedi Güzel Adam’ın hayatları film oluyor. Filmin yönetmeni ise Selam Filmi ile adından sıkça söz ettiren bir güzel adam o da Levent Demirkale oldu.

Kahramanmaraş'ta 1948 yılında kurulan 100.000'lerce öğrenci yetiştiren, milletvekilleri çıkartan, öğrencilerini kendine öğretmen yapan 65 yıllık meşhur KARA LİSE lakabıyla bilinen ''KAHRAMANMARAŞ LİSESİ'' TRT 1 ekranlarında hak ettiği yeri alacak.

tilki123
5 ay önce - Sal 04 Şub 2014, 20:09
TRT Dizi

Kutluyorum ilk defa bu düzeyde bir dizi yapıyor inşallah reytingleride yerinde olur önemli edebiyatçıların yaşamını konu alan bir belgesel niteliğinde dizi inşallah K.maraşlılarda bakar ve bakmalı sonra niye bizim şehirde dizi çekilmiyor dememeli.

kms2009

5 ay önce - Sal 04 Şub 2014, 20:12

Alıntı:
Kutluyorum ilk defa bu düzeyde bir dizi yapıyor inşallah reytingleride yerinde olur önemli edebiyatçıların yaşamını konu alan bir belgesel niteliğinde dizi inşallah K.maraşlılarda bakar ve bakmalı sonra niye bizim şehirde dizi çekilmiyor dememeli.

Haklısın ede fakat; ben bu dizinin tanıtımında eksiklik olduğunu düşünüyorum inşallah ileriki günlerde daha da tanıtımı yapılır ve gereken ilgiyi alakayı görür Kahramanmaraşlılar tarafından...

HORASANLI8
5 ay önce - Çrş 05 Şub 2014, 01:05

Dizinin çekim yerindeki sanat yönetmeninin önünü açmak için çok şey yapılıyor. Aslında dizinin bir kısmı eski amerikan kolejinde çekiliyor. 8 şubatta motor denilecek. Eski amerikan koleji 1933 den 1965 e kadar maraş lisesi diye geçiyor. Zaten 7 güzel adamın hayatıda orada geçiyor. Amerikan kolejinin eskiye uygun şekilde restorasyonun içinde olduğumdan dolayı daha çok dikkatimi çekiyor gerçekten çok emek harcıyorlar. Sırf 1950-60 lar arasındaki bir yapı çekimi olacak diye pencere kapı hemen hemen çoğu yeri söküyoruz. 13 bölümlük bir dizi. Trt1 de yayına başlayacak. Figuran ana karakter yan rol bir çok kişi arasındanda seçme yapılacak.

Vural Demir

5 ay önce - Çrş 19 Şub 2014, 01:03

TRT 1 ekranlarında '7 Güzel Adam' isimli yeni bir dizi başlıyor.

Oyuncu seçmeleri görüntüsü

7 Güzel Adam dizisinin başrollerinde Yıldız Çağrı Atiksoy, Uraz Kaygılaroğlu, Baran Akbulut ve Sana Bir Sır Vereceğim dizisiyle yıldızları parlayan Bora Cengiz ve Mert Asker yer alacak. Önümüzdeki günlerde Kahramanmaraş'ta çekimlerine başlanacak olan dizi TRT 1 ekranlarında yayınlanacak.

Dizi Martin 15 gibi TRT 1 de başlayacakmış.

ve ve ve ve görüntüler ilk defa duygulandım inan FRAGMAN İÇİN KAPALI ÇARŞIDA ÇEKİMLER YAPILMIŞ İZLEDİM MUHTEŞEM sabırsızlıkla dizinin başlamasını bekliyorum.

memleketim adına gurur verici bir tablo sanayisiyle dogasıyla insanıyla herseyiyle dört dörtlük kendi kurtaran şehrimle nekadar övünsem azdır her alanda kendi ağırlığını daha fazla hissettirecek bundan sonra. emin olun bu güzel gelişmeler daha büyük güzel gelişmelerin habercisi

Suzi Dilara

5 ay önce - Çrş 19 Şub 2014, 10:21

Bende cok güzel duygular uyandıran bir proje oldu , okuduğum an paylaşayım dedim sitede
gündelik Haberleri her zaman takip edemediğim için ayrı bir başlık açmıştım
sağolsunlar, uyarılarla buraya yönlendirildim

Dizi sayesinde (diğerlerine göre daha tanınmış biri olması yla) öncelikle Sezai Karakoç dolayısıyla diger isimlerin de en azından ulusal arenada tanınması cok güzel bi gelisme

Hele bi şehrin ruhunu yansıttığı böyle edebi şahsiyetlerin hayatlarını diziye aktarmak her şehre kısmet olmaz

Sehrin kahramanlarından sonra en tanınmış kişisi Şair Necip Fazıl Kısakürek bile bir gurur vesilesi iken bu projeye cok cok sevindim

FİLİZ B

5 ay önce - Çrş 19 Şub 2014, 12:01

Bir güzel haber benden biraz önce ilgili arkadaşımız Film çekimi ile Okan beyle görüştüm.
Ve lise çekimlerine kabul edildim
Fakat saç rengimi değiştirmemi istediler
bende olmaz dedim
peki spreyle falan dediler
olabilir dedim.
Ben yönetmenle konuşup size dönüş yapacağım dedi.
Haber bekliyorum şimdi..!

kms2009

5 ay önce - Çrş 19 Şub 2014, 17:19

Alıntı:

Bir güzel haber benden biraz önce ilgili arkadaşımız Film çekimi ile Okan beyle görüştüm.
Ve lise çekimlerine kabul edildim
Fakat saç rengimi değiştirmemi istediler
bende olmaz dedim
peki spreyle falan dediler
olabilir dedim.
Ben yönetmenle konuşup size dönüş yapacağım dedi.
Haber bekliyorum şimdi..!

Vayyy hemşo hayırlı olsun yakışırrr..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET