Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 26
hasan-hüseyin
2 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 01:19

Alıntı:
Faizin adı değişip kar payı olunca faiz olmamış mı oluyor? Misal 20 bin liralık bi araba alacaksınız. katılım bankası diyor ki ben sana para vermiyorum arabayı ben alıp sana 25 bine satıyorum aylık taksit olarak ödersin. İyi tamam hoş da herkes biliyor ki bu arabanın ederi 20 bin sen bana niye 25 bine satıyorsun. Buna eyvallah dedik diyelim. Taksitleri ödedin bi ay zorlandın ödeyemedin arayıp sorun bi bu katılım bankalarına gecikme durumunda nasıl bi prosedür izleniyor? Ben söyleyeyim isterseniz bddk tarafından belirlenen faiz tutarınca faiz bindiriliyor borcunuza. Hala daha faiz yoktur diyorsanız buyrun 20 binlik arabayı bile bile 25 bine alın ve en ufak bi geciktirmede yasal faiz oranında yükseltme ile karşılaşın.

Kaç senedir katılım bankaları ile çalıştınız bilmiyorum ama bu yorum ile çalışmadığınız belli.Kredi kartında bir ay ödemediğiniz zaman geçikme parası 100 tl alınıyordu birkaç sene önce ve kredi kartınız hemen iptal ediliyor.Kalan borcuda sizen hemen tahsilatı isteniyor.

Evet sen kredi çekip araba alıyorsun ve senden bir oran ile 5000 tl fazla para istiyor.Bu parayı benim gibi mevduatı olan kişilerin paralarını belli bir kar payı karşılığı kar verme vaadi ile sana veya başkasına kredi veriyor.Bari bilmiyorsun burada çıkıp kalkınma bankalarını faizli diye iftira atma.

Ayrıca katılım bankaları BDDK'da farklı usül ve kurallara göre bankacılık faaliyeti yaparlar ve bu da bunların faizli bankalardan ayrılmasına neden olur.

Ayrıca katılım bankasından kredi almak,faizli bankadan kredi almaktan daha zordur.Önüne gelene kredi vermezler ve bankada böylece zarar etme oranı düşük olur ve mevduat sahiplerine belirlenen oranlarda kar payı dağıtımı yaparlar.

Katılım bankaları asıl kazandıkları nokta şirketler ile yaptığı kredi anlaşmalarıdır.Ayrıca pek çok fon ve enstrümana sahiplerdir.

2004 yılında Kuveyttürk yetkilisi bize 2001 krizinden sonra iflas etmekte olan Kocaeli'nde faaliyet gösteren bir şirketi uygun fiyata satın almışlar ve şirkete banka içinden uzmanlar atayarak şirketi büyütmüşler ve 2004 senesinde 35 veya 60 milyon dolara fabrikayı satmışlar.Kuveyttürk şirketi iflasdan kurtarmış,üstüne üstlük işçiler işten çıkmamış ve 3 sene içinde yeni işçiler alıp şirketi büyütmüşler ve daha da önemlisi mevduat sahiplerine o dönem yüzde 30 daha fazla kar payı ödemişler
Bunu hangi faizli banka yaptı veya yapabiliyor.Katılım bankaları ülkede ekonomiyi canlandırır.Faizsiz kazanç sağlamak için ticaret yaparlar.Hatta o dönem Kuveyttürk petrol alıp satma işi bile yapmış.

Katılım bankalarını bence iyi araştırın ve farkı sizde göreceksiniz.Bu bankalar müşterilerine pek zarar yansıtmazlar.Ha bazen mevduatı biraz az aldığın dönem olabilir diyeceğim ama bu bankalar gerçekten çok sağlam bankalar ve işlerini iyi yapıyorlar.Müşterilerine kar payında bile düşük oran lek yansıtmazlar.15 senedir biz bir kere bile az mevduat aldığımızı görmedim.Oran neyse o.Bir kere biraz fazla almıştık.Onu da sormuştum ve çok güzel bir yatırım yaptıklarını ve bu ay mevduat sahiplerine biraz fazla oran yansıttık demişlerdi.

alim80
2 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 01:25

Alıntı:
Peki zararı kendı kabullendıgınde bana yansıtmadığında ben paramı katılım bankasına koymuş gibi oluyormuyum eğer gerçekten kar zarar yapıp faize bulaşmadan para kazanıyorsa ve zararı benden almıyorsa bu durum caiz midir dini anlamda kafama yatmasıda gerek o yüzden tedirginim

tabiki caizdir.

Şöyle düşün. Biri geldi ben bakkal açıcam sende bana sermaye desteği olarak 100 bin tl ver ben her ay kardan sana 1000 lira vereceğim ama zarar edersem zararı ben kabul ediyorum sana yansıtmayacağım. istediğin zamanda ana paranı vereceğim derse bunda cazi olmayan bir taraf yok. Bu da aynen böyle.

Can5502
2 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 01:27

Peki teşekkürler ilgilenen arkadaşlara

hakan023
2 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 09:35

Alıntı:
Evet sen kredi çekip araba alıyorsun ve senden bir oran ile 5000 tl fazla para istiyor.Bu parayı benim gibi mevduatı olan kişilerin paralarını belli bir kar payı karşılığı kar verme vaadi ile sana veya başkasına kredi veriyor.Bari bilmiyorsun burada çıkıp kalkınma bankalarını faizli diye iftira atma.

Bi kere üsluba dikkat edersek güzel olur. Kimsenin kimseye iftira attığı yok. Sadece basit bişey diyorum. Arayın katılım bankasını taksit geciktirdiğimizde ne olur diye bi sorun.

lecce
2 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 10:48

Burada daha önce de yazmıştım o yüzden çok uzun yazmayacağım kendimi tekrar etmemiş olmak için. Sizlerin de kafasını daha da bulandırmamak için kısaca özetleyeceğim. Finansal piyasalar, ürünler, kurumlar adı, ortağı, yapısı vb ne olursa olsun faiz tabanlı/ temellidir. Size istedikleri kadar ürünün adı helal, biz onu şuraya okuttuk, şu şahıs fetva verdi olayını empoze etsinler. Değişmez sadece süslenir gerçek.

Zira sizin onlara verdiğiniz mevduatınız veya aldığınız kredi tutarı/ürünü her türlü finansal sistemde illaki bir yerde faize bulaşıyor. Ama "yok ben bana direk birinci elden gelene bakarım" diyorsanız yani benden gittikten sonra veya bana gelmeden nerede olduğu mühim değil" diyorsanız o size kalmış. Etrafından dolaşmış oluyorsunuz. Ama yine de giriyorsunuz sisteme.

Bol kazançlar

sayfa 26
« önceki   123 ... 242526
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET