Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 25
Can5502
1 ay önce - Sal 30 Tem 2019, 23:20

O zaman bu durumda parayı aylık koymak daha mantıklı 1yıl koyunca paranı 1 yıl bankaya bağlamış olmuyormusun yani istediğin zaman çekemıyorsun o zaman aylık olarak koyulursa risk azalmaz mı ?

Can5502
1 ay önce - Sal 30 Tem 2019, 23:22

Bu konuda detaylı bilgi verebılecek varmı ev almak için koymak istiyorum 200.000 tl gibi param var ev için yeterli değil

hasan-hüseyin
1 ay önce - Sal 30 Tem 2019, 23:37

Alıntı:

Bu konuda detaylı bilgi verebılecek varmı ev almak için koymak istiyorum 200.000 tl gibi param var ev için yeterli değil

Forumdaş Can biz 2004 yılından beri biriktirdiğimiz birikimlerimizi kar payı olarak 2018 yılına kadar KuveytTürk ve 2018 yılïndan sonrada Türkiye Finans'da hesabımız var.Kar payı olayını zamanında banka yetkililerine ve 2015 de Bursa Müftülüğü'ne giderek bu konu hakkında bilgi almıştım.

Bu bankalar paralarını faiz yerine başka enstrümanlara yatırım yaparak mevduat sahiplerine kar payı veriyor.Geçen sene beni Türkiye Finans'dan aramışlardı ve yeni bir kira kontrantlı hesabımız var dedi yetkili ve diğerlerine göre yüzde 3 veya yüzde 4 daha fazla kar payı veriyordu.Mantık ise banka yatırım amaçlı daire ve iş yerleri almış ve bu parayı mevduat sahiplerini de katarak fon oluşturuyor.Sen ise buradan kira gelirinden pay alıyorsun.Geçen sene 100.000 tl'ye 920 tl 1 aylık kar payı verilirken,kira kontrantlı mevduatta 1.140 tl kar payı alıyordun.Faizler o zaman yüzde 16'ydı.

Katılım bankaların kar/zarar olayı bu tarz oluyor.Paranı Kuveyttürk veya Türkiye Finans Bankası'na rahatça yatırabilirsin.Onca bankayla çalıştım bu bankalar gibi hoşgörü ve iyi hizmet görmedim.Hele Kuveyttürk'ün müşteri ile iletişimi efsane denilecek kadar var.Bu iyi anlamda efsane.

hakan023
1 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 00:27

Faizin adı değişip kar payı olunca faiz olmamış mı oluyor? Misal 20 bin liralık bi araba alacaksınız. katılım bankası diyor ki ben sana para vermiyorum arabayı ben alıp sana 25 bine satıyorum aylık taksit olarak ödersin. İyi tamam hoş da herkes biliyor ki bu arabanın ederi 20 bin sen bana niye 25 bine satıyorsun. Buna eyvallah dedik diyelim. Taksitleri ödedin bi ay zorlandın ödeyemedin arayıp sorun bi bu katılım bankalarına gecikme durumunda nasıl bi prosedür izleniyor? Ben söyleyeyim isterseniz bddk tarafından belirlenen faiz tutarınca faiz bindiriliyor borcunuza. Hala daha faiz yoktur diyorsanız buyrun 20 binlik arabayı bile bile 25 bine alın ve en ufak bi geciktirmede yasal faiz oranında yükseltme ile karşılaşın.
Aynı şeyi şu eminevim tarzı yerlerden de sordurabilirsiniz bu konularda hassassanız. Oralarda gecikme durumunda bildiğim kadarıyla herhangi bir faiz bindirme olmuyor bi kaç ay tekrarlanırsa sistemden çıkarılıyorsunuz ve ödediğiniz para borcunuz harcınız düştükten sonra size iade ediliyor. Bunlarda da şöyle bişey var ilk girişte girdiğiniz meblağın büyüklüğüne göre organizasyon ücreti adı altında bi para alınıyor. Ayrıca bu tarz kurumlarda da toplanılan paraları bi şekilde bi yerlerde işleyerek para kazanıyor siz kârına zararına hiçbir şekilde müdahil olmuyorsunuz ama bi şekilde paranız işlem görüyor bi yerlerde

alim80
1 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 00:33

Bankaya parar yatırıyorsan ve bankada çeşitli iştirakleri ile bu pararları değerlendirip sana kar payı veriyorsa bu haram değildir. Ayrıca burada kar olabileceği gibi zararda olabilir. Ama şu anki katılım bankalarında zarar diye bir durum yok. Dolayısı ile gerçekten yatırılan pararların reel sektörde değerlendirildiğini düşünmüyorum.

İkinci durumda ise kredi çekme . yani belli bir süre karşılığında fazla bedel ödeme . İşte burada tamamen konu faiz dir. ve bunun lama cimimsi fetvası olmaz. Yok senin yerine ev alma üstüne kar payı koyma . Allahımı kandırıyorusnuz

Can5502
1 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 00:55

Teşekkürler yorumun için benim kafama takılan zarafın ana paradanda alınması o zaman durum biraz riskli oluyor tabii atkadaşlar her ne kadar zarar yok deselerde

Bu arada yok faizin adı kar payı oldu demeyı bırakın her katılım bankası katılım bankacılığı prosedürlerine uymuyo olabılır doğrudur ama bir sürü hocanın görüşünü okudum ve bankanı iyi seçersen katılım işi haram değildir dediler çünkü işin içinde zararda var

alim80
1 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 01:06

Alıntı:
Teşekkürler yorumun için benim kafama takılan zarafın ana paradanda alınması o zaman durum biraz riskli oluyor tabii atkadaşlar her ne kadar zarar yok deselerde

Risk yoksa zaten orada direk faiz var demektir. Risk reel sektörde olur. Bir işe para yatırırsın. İşler yolunda giderse kar edersin gitmezse zarar edersin. Kısaca kar garantisi yoktur.

Aslında katılım bankacılığın da mantık bankacılık sisteminden farklıdır. Benim şu kadar param var benim yerime sen bu parayı reel sektörde kullan senin uzmanların var hangi alanda kazanacağını benden iyi bilirsin der. Kazandığından da sen de pay al benim param oranında bana da ver mantığıdır.

Ama Türkiyede ki katılım bankacılığı sendan aldığını başkasına kredi verip öyle değerleindiriyor. Yani faizden para kazanıp sanada faziden kar veriyor.

Can5502
1 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 01:09

Tabii orası öylede zararı ana paradan değilde kârından alsada olur

alim80
1 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 01:12

Alıntı:
Tabii orası öylede zararı ana paradan değilde kârından alsada olur

Bu o katılım bankasının ticari duruşuna bağlı. Kar edince sana kar payı vericem ama zarar olursa bunu sana yansıtmayacağım zararı tamamen ben kabulleniyorum da der. Bu tamamen ticari bir durum .

Can5502
1 ay önce - Çrş 31 Tem 2019, 01:15

Peki zararı kendı kabullendıgınde bana yansıtmadığında ben paramı katılım bankasına koymuş gibi oluyormuyum eğer gerçekten kar zarar yapıp faize bulaşmadan para kazanıyorsa ve zararı benden almıyorsa bu durum caiz midir dini anlamda kafama yatmasıda gerek o yüzden tedirginim

sayfa 25
« önceki   123 ... 242526   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET