Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 23
jeopol
4 yıl önce - Cmt 16 May 2015, 00:32

bosverin takilin kafaniza gore. ha faiz demissin ha kar payi. hepsinin oranlari ayni. faizle para veren bankayla kar payi ile para veren banka vatandastan ayni parayi geri aliyorsa fark nerede? sadece kilif uydurmussunuz kendinize.

baksaniza zaten diyanetin kurumlari bile faiz aliyorsa korkmayin birsey olmaz.

mahmut11
4 yıl önce - Cmt 16 May 2015, 00:34

Neden hemen diyanete saldırıyorsunuz. Ne din alimleri var hemen yasal faiz talep eden, onlara daha da yakışmıyor.

Musa Ardıç

4 yıl önce - Cmt 16 May 2015, 00:59

Adı ne olursa olsun, bir yere para yatırırak, kar zarar ilişkisi gözetsek dahi! faiz şüphesi vardır.
Ve şüpheye düştügümüz şeylerdende uzak durmak gerekir.
Bu işleyişin, kar zarar ilişkisini göz önüne alsak dahi borsadan pek bir farkı görünmüyor.
Paranın degerinini kaybetmemesi için ne yapmak gerekiyor diye düşündügümde, yeterli miktarda oldugu takdirde, ev almak mantıklı geliyor.
Ev alacak kadar degilde misal 20.000 tl niz var. Yastık altında seneye 20.000 ederi olmuyor;
En güvenli liman altına yatırsan, o da genelde kazandırsa borsa vari ve bozdururken eski tarih olması ve 3,5 tl eksiginden bozulması... Velhasıl 10 bin liranız varsa faize bulaşmadan degerini koruması, çok zor.

cihan17
4 yıl önce - Cmt 16 May 2015, 22:00

Birisi alimmi dedi?
Bir alimimiz pensilvanyada ananas ticatetiyle mesgul,digeri muritlerine kabir azabi gecirmez kefen satma derdinde,bir tanesi yolsuzluk hirsizlik demek degildir yazmis,bir baskasi deist olmaya karar vermis,digeri ramazanda icli icli menkibe anlatip hatip hatip koseyi donmus,diyanet reisi mercedesin degeri300 binmi bir milyonmu olursa israfa girer diye dusunuyor
Diger yandan dindar nesil yetistirmek isteyen hukunetin bakani bakara makara diye kuran i kerimle dalga geciyor ve
butun alimlerimiz susmuş cit cikarmiyor.
kalsin ben kendi fetvami kendim veririm

yhykooc
4 yıl önce - Pzr 17 May 2015, 19:51

Alıntı:
Adı ne olursa olsun, bir yere para yatırırak, kar zarar ilişkisi gözetsek dahi! faiz şüphesi vardır.
Ve şüpheye düştügümüz şeylerdende uzak durmak gerekir.

Şimdi haram olan faiz nedir diye tekrar soracagım yine kimseden çıt çıkmayacak...

Funda Açıkgöz

4 yıl önce - Pzr 17 May 2015, 20:06

Paradan para kazanmakla, araya bir meta koyarak kar payı almak arasında hiç bir fark yok bence. Birinin haram olduğunu düşünüyorsanız ikisi de haramdır ya da birinin helal olduğunu düşünüyorsanız ikisi de helaldir. Takdir size kalmış.

Benim fikrime gelecek olursak, benim kafam harama helale basmaz. Ama eğer elimizde işletemediğimiz bir para varsa yastık altında durmasındansa ister katılım bankası olsun ister diğer bankalar olsun ekonomik sistemin içinde olması daha faydalıdır. Ya da tam tersi. Girişimci bir ruhumuz var ama sermayemiz yok. SIstemdeki bu paralar yine faydalı olacaktır. Özetle para sahipleriyle girişimcileri buluşturan her türlü ekonomik sistem fayda sağlar.

Engin Topal

4 yıl önce - Pzr 17 May 2015, 21:04

Alıntı:
Şimdi haram olan faiz nedir diye tekrar soracagım yine kimseden çıt çıkmayacak...

Faiz meselesi bence en içinden çıkılmaz meselelerimizden. Haramdır kesinlikle. Ama faizin mahiyeti hep tartışma konusu olmuştur. Bence faizden maksat tefeciliktir. Yoksa ekonomide paradan para kazanılmaz diye bir kaide koyarsanız ancak hileyi şeriyye (şeriatın içini üçkağıtla/hile ile oyarak) yaparak içinden çıkabilirsiniz bu çıkmazın. Müslümanların faizsiz bankacılık diye ortaya koydukları sistemler ne yazıkki marjinal kalmaya mahkum gibiler. Faizli bankacılığa ciddi bir alternatif oluşturamadılar.

Not: Hiç kredi çekmedim. Hiç borçlanmadım. Ayağımı yorganıma göre uzatmaya özen gösterdim. Faizden uzak durmanın yolu çok.

.

E Cem
4 yıl önce - Sal 19 May 2015, 09:48

Haklısınız, İngiliteredede Almanyadada Malezya'dada islami bankacılık bizden
çok daha ileri durumda.. Bizim bu konuda ilerlememiz belirli durumlarda çok
faydalı olabilir.. Mesela kapımızda bizim islami bankacılık sistemine para
aktarmak isteyen körfez sermayesi fonları filan gerçekten varsa ve
bekliyorsa kuralım tabi..

Ancak bakın sorun şurada... Ziraat, Halk ve Vakıf... Bütün devlet
bankalarımız, Ekonomi bürokrasisi ile beraber aynı anda bu işe yatırım
yapıyorlar... Hem zaman hem para yatırımı... Bu akıllı bir hükümetin
yapacağı iş midir? 1 tane devlet bankası ile hadi gir bu işe 1 sene 2 sene
gözlemle.. bakalım talep ne oldu, gerçekten dışardan fon çekebildin mi yoksa
içerde zaten kuş kadar olan özel bankaların yönettiği islami bankacılıktanmı
müşterileri ve fonları çektin? Yani zaten özel sektörün yaptığı işe devlet
bankaları ile haksız rekabet mi yaratıyorsun? Özel sektörden daha mı karlı
yönetecek bu işi devlet bankaları? Var mıdır bunun Cumhuriyet tarihinde
örneği?

Beni neden ilgilendirmesin güzel kardeşim? Katır yükü ile vergi ödüyorum ve
devlet bankaları reel sektörde yapacak bunca iş varken saçma salak işlerle
milletin vergisini çarçur ediyor, sadece ben değil tüm sorumlu yurttaşların
bu işi sorgulaması lazım... Neden aynı anda 3 devşlet bankası islami
bankacılığa giriyor? Zaten bu bankalar ilerde konsolide olmayacak mı? Hadi
Vakıfbank tam devlet bankası denemez ama Halk ve Ziraat gibi 2 devlet
bankası ilerde bir gün zaten konsolide olmaları gerekecek..

Bence en büyük risk şudur... Yobaz bir anlayışla bu islami bankalar
kurulunca devlet modern bankacılığa getireceği regülasyonlar ile modern
bankacılığın boğazını sıkacak o tarafı küçültecek ve bu islami tarafa fon
kaydıracak... Yani hiiiç hayırlı gelişme olarak görmüyorum bankacılık
politikalarındaki bu kaymayı.. Hayırlısı diyelim..

Şunuda kabul ediyorum, son derece yanılabilirim ve bu iş daha akıllı şekilde
planlanıyordur ve günün sonunda TR ekonomisine büyük fon girişi ve destek
sağlar... MEsela Devlet 3 tane katılım bankasını kurup bunları bir şekilde
dünyadaki lider islam bankacılığı firmaları ile birleştirirse ve o
firmaların fonları ve hatta merkezleri TR ye gelirse o zaman iş değişir..
Ama böyle bir niyet olsa başından komünike edilirdi biz bu bankaları kurup
u.arası birleşmelerin yolunu açacaz filan diye...

RTE mega projeleri özel bankalara yüksek faiz sebebiyle fonlatamayınca veya
zorla fonlatınca bu şekilde bir arka kapı araştırıyorda olabilir.. Arap
fonları gelecekse bence sorun yok.. Kuş kadar olan TR deki sermaye
birikimini islami finansa kaydıracaksak büyük sorun var.

Misafir 2ae

4 yıl önce - Pzr 24 May 2015, 17:53

Faiz : Bir şey borç alıp/verip aynı şey cinsinden ödenen fazlalık olarak tanımlanıyor. Borç olarak verilip, fazlasıyla alma var. Borç veren taraf için sorun (risk) yok.Faiziyle birlikte alacak.
Alan, borç aldığı şeyi çalıştıracak, satacak vs. kâr elde etmişse, faiziyle borcunu ödeyecek, kalanı (kalırsa..) ihtiyaçlarını karşılayacak. İşler iyi gitmedi, faiz işleyecek, artacak, katlanacak. Faizle borç alanı düşünün.

Faizli bankalar bunu yapar, kanunda yazıldır. Nakit kredi vermek... Faizle para toplamak, faizle kredi vermek.

Faizsiz (Katılım bankaları) bankalar faizle para toplayamazlar. Kanunen yasaktır. Nakit kredi (faizle ) veremezler. Bu da kanunda yazılıdır.

Parayı herhangi bir taahhüt vermeden/ kâr-zarara ortak olmak, kârı zararı paylaşmak şartıyla toplarlar.
Kâr etme garantisi vermezler, ya da şu kadar gelir elde edeceksin diyemezler, demezler.

(Faizli bankalarda parayı yatırdığın anda, dönem sonu ödeyecekleri faiz bellidir. Banka kazansa da kazanmasa da öder. Risk bankada, para yatıranın riski yok !)

Kısaca farkları bunlardır. Zaten farkları onların faizsiz olduğunu ortaya koyar diye düşünüyorum.

Şu örnek önemli olabilir. Zina ile cima aynı şey midir ? Görünüşte aynı gibi görünse de, nikahsız olan haram/zina, nikahlı olarak beraberlik helaldir.

Cemoli D18
3 yıl önce - Prş 25 Şub 2016, 13:01

Vakıf ve Ziraat Katilim bankaları hızla şubeye açmaya başlıyorlar.
Mecidiyeköy'de hazır hale gelmek üzereler...

sayfa 23
« önceki   123 ... 2223242526   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET