Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Uğur!
5 yıl önce - Çrş 22 Oca 2014, 19:15
Kar Payı caiz midir? Katılım Bankaları nasıl çalışır?

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=3466397#3466397

Bu başlık altında açılan bir tartışmadan dolayı yeni başlık açma gereği duydum.
Hepimizin aklında belli soru işaretleri vardır bu konu ile alakalı.

Katılım bankalarının kar payı adı altında dağıttıkları bir para var. Yani banka zarar yaparsa sende yapıyorsun, kar yaparsa sende oradan pay alıyorsun. Bu para caiz midir ?

Dinimiz bu konuda şöyle diyor ;
Kar zarar sistemi üzerine çalışan müesseseleri dinimiz ticari müessese saydığı için helaldir.

Buradan yola çıkarak caizdir diyebiliyoruz. Fakat gerçekten bu bankalar bu şekilde mi çalışıyor ?

Bu konuda Cübbeli Ahmet Hocanın bu konu hakkındaki yorumu ;

Ayrıca Sorularla İslamiyet sitesinde bu konu ile ilgili yazılmış makale.

Yine aynı sitede birde şu yazmakta ;
Alıntı:
Hz. Ömer (ra)'in: "Biz zahire göre hüküm vereceğiz. İşin gizli tarafını ise ancak Allah bilir, hükmünü o verir." şeklindeki ifadesi, bu konuya ışık tutmaktadır.

Yine de söyleyelim ki, günümüzde kâr-zarar ortaklığına dayalı çalışan finans kurumlarının meşruiyeti hakkında fetva verenlerden birisi de değerli ilim adamı, Halil Günenç Hocaefendidir.(bk. Günümüz Meselelerine Fetvalar, I/413).

Hz. Ömer (r.a) ' in dediğinden yola çıkarak caiz diyebilir miyiz ?

seyit ahmed

5 yıl önce - Çrş 22 Oca 2014, 19:23

aslında faiz=kar payı.
sadece müslümanların faiz korkusundan dolayı ismini değiştiriyorlar.
bir miktar paranızı bankaya verirseniz o parayı çalıştırıp kazandığından sizin payınıza düşeni verir.

kimi banka buna faiz derken yeni nesil islami bankalar kar payı diyorlar.

İslam'da haram olan faiz ile bankacılık sektöründe ki faiz biribirini tam karşılar mı iyi araştırmak lazım.

Mesela zor durumda kaldığı için sizden borç alan birisine faiz uygularsınız bu kesinlikle HARAMDIR

Ancak bir bankanın size rızasıyla faiz vermesi ve parayı sizin adınıza kullanıp kar etmesi harammıdır bence muamma.

sedat karahallı
5 yıl önce - Çrş 22 Oca 2014, 19:34

Faiz oranları önceden belirlenir.
Ancak kar payı oranları paranın işletildiği sistem verilerine göre sonradan belli olur.
Yani, paranı katılım bankasına yatırdığında ay sonunda ne kadar gelir getireceğini önceden bilemezsin.

MeteHan!
5 yıl önce - Çrş 22 Oca 2014, 19:35

Kar payı faiz değildir. Bilmiyorsanız bilene danışın kardeşim.

Cemoli D18
5 yıl önce - Çrş 22 Oca 2014, 19:35

Faizsiz çalışan banka yok.
Sadece ismi değişik.

Her şekilde faize bulaşmış durumdayız ne yapalım.
Sakal bıyık gibi bir durum bu.

Maaşlarımız bankaya yatıyor, bankaya yatan maaşımızı bile işletiyor o bankalar...

seyit ahmed

5 yıl önce - Çrş 22 Oca 2014, 19:36

Alıntı:
Faiz oranları önceden belirlenir.
Ancak kar payı oranları paranın işletildiği sistem verilerine göre sonradan belli olur.
Yani, paranı katılım bankasına yatırdığında ay sonunda ne kadar gelir getireceğini önceden bilemezsin.

oranı bilip bilmemek önemli mi. sonuçtan verdiğin para işletilip bir miktar para kazanıyorsun.
kar payı lafı tamamen bir hoş gösterme çabasıyla çıkartılmış bir şeydir.

Uğur!
5 yıl önce - Çrş 22 Oca 2014, 19:38

İyide nasıl işletildiği önemli bir konu ayrıca eğer banka zarar ederse sende zarar ediyorsun.
Bu durumda dinimiz buna cevaz veriyor.

Bkz : Kar zarar sistemi üzerine çalışan müesseseleri dinimiz ticari müessese saydığı için helaldir.

Yani haramdır diyip kestirip atmak veya helaldir diyip kestirip atmak yanlış olur. Eğer bilgi sahibi isek bişeyler söyleyelim yoksa araştırıp yazalım

ASIM AYDIN
5 yıl önce - Çrş 22 Oca 2014, 19:40

Faizsiz bankacılıkta kar zarar ortaklığı deniliyor ama hiç zarar ettik kar payı veremiyoruz dedikleri ay yok.Ayrıca verdikleri kar payı diğer bankaların faiz oranlarıyla paralel ne hikmetse.

MeteHan!
5 yıl önce - Çrş 22 Oca 2014, 19:41

İslam fıkhı konusunda bilmeden konuşmamak lazım. Hüküm verecek kadar engin bilgisi olan varsa konuşsun. O kapasite yoksa benim beynim almadığı için inkar ediyorum demesin. Çocuk oyuncağı değil bu konular.

seyit ahmed

5 yıl önce - Çrş 22 Oca 2014, 19:41

Alıntı:
Yani haramdır diyip kestirip atmak veya helaldir diyip kestirip atmak yanlış olur. Eğer bilgi sahibi isek bişeyler söyleyelim yoksa araştırıp yazalım

ben direk haramdır demedim aslında faiz ile aynı şey olduğunu söylüyorum.
eğer haramsa ikisi de haramdır değilse ikiside değildir.

Alıntı:
İslam fıkhı konusunda bilmeden konuşmamak lazım. Hüküm verecek kadar engin bilgisi olan varsa konuşsun. O kapasite yoksa benim beynim almadığı için inkar ediyorum demesin. Çocuk oyuncağı değil bu konular.

O kadar engin bilgisi olan bir islam aliminin burada zaman öldürdüğünü düşünmüyorum o yüzden üyeler fikir ve çıkarımlarını söylüyor.

ayrıca her islam alimi bile bu tür konularda aynı şeyleri söylemezken herkes inandığı fikri söyleyebilir.

sayfa 1
123 ... 242526   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET