Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Mert Akgün
2 yıl önce - Prş 04 Şub 2016, 18:18

vasıfsız dümdüz bir bina daha. teşekkürler kimin emeği geçtiyse, kimin imzasıyla onay aldıysa. bursamız dünyada yaşanacak ilk 50 şehirden birisi

Misafir 674

2 yıl önce - Prş 04 Şub 2016, 21:56

Tam da yaşanacak ilk 50 de olan bir şehire yakışır nitelikte yapılar yapıyorlar. İnsan biraz estetik düşünür arkadaş otel yapıyorsun kamu binası değil.

Batur

2 yıl önce - Prş 04 Şub 2016, 22:41

Yatırımı yapan adam, kanunlar çerçevesinde, istediği binayı diker. Başkalarının göz zevkine hitap etme gibi bir zorunluluk yok. Hayır, yüksek katlı bir bina olsa eleştirileri anlarım da 5 katlı bir binadan ne gibi bir beklentiniz vardı anlayamadım. Sanki suç işlenmiş gibi mimarından, onaylayana şeklinde bir eleştiri ağır olmuş.

kıvanç

2 yıl önce - Cum 05 Şub 2016, 06:06

Alıntı:
Yatırımı yapan adam, kanunlar çerçevesinde, istediği binayı diker. Başkalarının göz zevkine hitap etme gibi bir zorunluluk yok. Hayır, yüksek katlı bir bina olsa eleştirileri anlarım da 5 katlı bir binadan ne gibi bir beklentiniz vardı anlayamadım. Sanki suç işlenmiş gibi mimarından, onaylayana şeklinde bir eleştiri ağır olmuş.

"otel yokluğunda, hem de şehrin göbeğinde ne yapsak gider" kafasıyla yapılmış berbat bi bina. tabii ki keyiflerine göre yapabilirler, itiraz ona değil. bir kaç yıl içinde otel sayısı daha da arttıkça cephe giydirmeleri mi dersin, yeniden dekorasyon mu dersin, yol arayacaklar kendilerine.. bkz: otel sayısı artan turistik yerler.
arada geçen zaman, bizim gibi kendine yapılarda ilham ve estetik arayan gariplere yazık olacak.

SABRİ BİLGİN
2 yıl önce - Cum 05 Şub 2016, 10:53

Ne yazık ki Bursa'da hatta ülkemizin neredeyse tamamında estetik anlamda kayda değer bina sayısı çok az. Son derece çirkin binalar üretiliyor.

Aslında mimarlık firmaları estetik, şehre sembol olabilecek projeler çiziyorlar ama yatıımcılar o tarz estetik projeleri genelde uygulamıyor. Maliyet mi çok geliyor, vizyon mu yok bilmiyorum ama bence vizyon yok. Çünkü 4-5 katlı binaları bile çok modern ve estetik yapmak mümkün. Biz ise 4-5 katı bırakın çok büyük projelerde bile estetik kaygısı taşımıyoruz malesef.

Ferhat1688
2 yıl önce - Cum 05 Şub 2016, 11:22

Sabri Bey'e %100 katılıyorum. Diğer şehirler için konuşmayayım ama Bursa'da estetik yapı çok az. Özellikle Bursa'nın yerli büyük firmaları her yere aynı binaları dikiyorlar. Yaptıkları binalar TOKİ'den biraz daha iyi oluyor genelde. Estetik diyebileceğimiz az sayıda yapı ise genelde ulusal çapta faaliyet gösteren şirketlerce yapılıyor. Ne yazık ki Bursa'nın yerli firmalarında pek fazla estetik kaygısı yok. Estetiğe verilen önem arka sıralarda kalıyor. Bu konuda mimarların pek kabahati olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta mimara o işi veren firma basit, maliyeti az bir iş istiyor, mimar da ona göre çizim yapıyor.

Mert Akgün
2 yıl önce - Cmt 06 Şub 2016, 17:59

Alıntı:

başkalarını bilmem ama sonuçta doğanbey toki de kanunlara uygun. kanunlara uydurarak bir çok uygunsuz işi yapabilirsiniz. meselemiz o değil. bahsetmek istediğim belediyenin artık belli standartlarda binalara izin vermesi lazım. bir otel inşaatıysa mesela en önemli şeylerden biri estetik olmalı. kimse sıradan binaların olduğu şehre gelmek istemez. paris, roma, londra böyle sıradan binalarla marka şehirler olmadı. bir eyfel kulesi mesela. belediyenin acilen çözmesi gerekenlerden birisi de estetik meselesidir. koskoca bursada kaç tane marka denebilecek bina var? şehirler lafla marka olmuyor, geçmiş olsun.

bursa bu kafayla hiç bir yere gidemez. işte antepten bir proje.

(+)

giray türker
2 yıl önce - Cmt 06 Şub 2016, 18:43

Antep'ten proje diye paylaştığın ledler ile ışıklandırılmış dümdüz bloklardan başka bişey göremiyorum.

Mert Akgün
2 yıl önce - Pts 15 Şub 2016, 11:44

(+)

(+)

ikisi aynı proje değil bunu göz ardı edemeyiz. tasarımcı mimar değilim ama google sketch up programında şu yapılan otelden daha estetik bir bina çıkarabilirim. bursalının böyle basit ucuz işlerle keriz yerine konması artık alışıldık durum

not:
ipekiş'e yapılması düşünülen şu binalar, şu üstteki binadan kat ve kat estetik cazip
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=4502319#4502319

Berktuğ
site denetçisi

2 yıl önce - Çrş 16 Mar 2016, 20:45

12.03.2016

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet