Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Emir Karagüler

4 yıl önce - Sal 31 Arl 2013, 18:44
Taksitli Cep telefonu satisi Yasak!!! (BDDK), kredi kartı ve kredilerde taksit sınırlaması


Hayırlı olsun.... Bence yerinde ama kapsamı karışık bir konu


Alıntı:
DDK'dan, AA muhabirine, kredi kartı ve kredilerde taksit sınırlaması kapsamında telekomünikasyon sektörüne ilişkin kamuoyunda yer alan haberlerle ilgili açıklama yapıldı.

Taksit sınırlamasının telefonları da kapsadığı belirtilen açıklamada, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesine eklenen 7. fıkrasında yer alan, telekomünikasyonla ilgili sınırlamaların kapsadığı başlıklar, "Telekomünikasyon Cihazları ve Telefon Satışları, Telekomünikasyon Hizmetleri - Key Entry Lokal ve Uzun Mesafeli Telefon Aramaları, Kredi Kartıyla Yapılan Şehir içi ve Şehirlerarası Telefon Görüşmeleri, Manyetik Şerit Kart Okuyuculu Telefonlar (Kontör), RFU (Reserved For Future Use) ve Telgraf Hizmetleri" olarak paylaşıldı.

Bu arada, bilgisayar satışlarının bu kapsamda kredi kartı taksit sınırlandırılması çerçevesinde yer almadığı görüldü.

Vatandaşa, BDDK’dan çok kötü sürpriz. BDDK, kredi kartı ve nakit çekimlerinde taksit sayısını 9 ayla sınırlandırırken; kuyum, telekomünikasyon, gıda ve akaryakıtta taksit uygulamasını kaldırdı. Sabah saatlerinde bir BDDK yetkilisi telekomünikasyonun içerisine cep telefonlarının da girdiğini açıkladı, ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan telekomünikasyon kapsamına kontör satışlarının girdiğini söyledi. BDDK'nın ilgili dairesi şu anda konuya açıklık getirebilmek için yeni bir çalışma yapıyor. Cep telefonlarına taksit olup olmayacağı an itibariyle belirsiz.

Hükümetin, hem krediler ve kredi kartlarındaki hızlı büyümeyi hem de cari açığı frenlemek üzere aldığı bankacılık tedbirleri, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun hazırladığı yönetmeliğin taslaktan daha sert olması dikkat çekti.

Mobilya, beyaz eşya, tatil, araç kiralama dahil olmak üzere hiçbir mal ve hizmet alımında taksit süresi 9 ayı geçemeyecek. Yüzde 30 peşinatı olmayan, araba kredisi çekemeyecek. Bu sınırlamalara takılmadan kredi kartıyla alışveriş yapmak ve kredi ile araba almak isteyenler için son tarih ise 2 Şubat 2014.ayalp@hurriyet.com.tr

TATİLDEN, ARAÇ KİRALAMAYA BEYAZ EŞYADAN MOBİLYAYA 9 AY
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikle, kredi kartıyla yapılan mal ve hizmet alımı ile nakit çekiminin taksitlendirme süresi 9 ayla sınırlandırıldı.

BDDK’nin değişiklik taslağında elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımı, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili alımlarda taksit süresi 6 ay olarak öngörülmüştü. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik çok daha sert bir sınırlama getirdi.

TELEKOM VE KUYUMDA 0 TAKSİT
Telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili alımlarda da gıda ve akaryakıtta olduğu gibi ‘hiç taksit’ olmayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir BDDK yetkilisi, son yapılan değerlendirmelerle telekomünikasyon ve kuyum ürünlerinin de 'taksitsiz' satışa dahil edildiğini belirtirken, bunun bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makinası gibi tüm elektronik eşyaları kapsadığını söyledi. Ancak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, telekomünikasyon kaleminde kontörlü satışların olduğunu, elektronikte ise vadenin 9 olduğunu açıkladı. Babacan düzenlemenin 'telekom' sektöründe faaliyet gösteren firmaları kapsadığını belirtti.

BDDK'nın ilgili dairesi şu anda konuya açıklık getirebilmek için yeni bir çalışma yapıyor.

Yine BDDK’nin taslağında beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit süresi 12 ay ile sınırlandırılması öngörülürken; yeni yönetmelikte bu süre de 9 aya indirildi. Böylece evlenmeyi düşünen, çeyiz planları yapanların beyaz eşya ve mobilyada taksit süresi de ‘ertelemeli dönem dahil’ 9 ayı geçemeyecek.

HASAN VATAN: BİZ ÖYLE YORUMLAMADIK
Konuyla ilgili açıklama yapan Vatan Bilgisayar'ın patronu Hasan Vatan, “Biz telekomünikasyona gelen taksit sınırlamasını cep telefonu ve bilgisayar olarak yorumlamadık. Bu operatörlerin vadeli cep telefonu satışlarıyla ilgili olabilir. Söz konusu 9 aylık taksit sınırlaması ise bizi çok etkilemez. Çünkü biz zaten 10 aylık taksit yapıyorduk en fazla. Telekomünikasyona taksitin kaldırılmasının içinde bilgisayarın olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Taksitler kalkarsa senet yoluna gitmeyiz. Bunun yerine kullanıcılara tüketici kredisi kullandırırız” dedi.

MAĞDURİYET YARATIR
Tüketiciler Birliği Başkanı Aydın Ağaoğlu kredi kartına getirilen taksit sınırlamasını olumlu buluyor. Vatandaşın gelirinin çok üstünde borçlandığını ifade eden Ağaoğlu, “Firmalar ve bankalar aşırı reklam bombardımanıyla taksit puan ve indirim gibi avantajlarla gelir düzeylerinin üzerinde yönlendirmelerinin sonucu bugün ödeme güçlüğüne düştüler” diyor. Cep telefonu ve bigisayarlar için getirilen taksit yasaklarıyla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Ağaoğlu ,”Bunlar artık lüks olmaktan çıktı. Bu ürünler lüks değil artık. Cep telefonu sayısı Türkiye’de 70 milyon adede yaklaştı. Taksitlendirilmenin ortadan kaldırılması mağduriyet yaratır” dedi.


50 BİNİN ALTINA YÜZDE 30 PEŞİNAT ŞARTI
Konut kredilerinde olduğu gibi taşıt kredilerinde ve finansal kiralama işlemlerinde de vatandaşın cebinde ‘peşinat’ olması gerekecek. Cebinde parası olmayan ne sıfır ne de ikinci el otomobil alacak ya da kiralayacak. Buna göre;
Vatandaş, mevcut sistemde cebinde hiç parası olmadan sıfır ya da ikinci el araba kredisi alabilirken, 1 Şubat 2014’ten itibaren alamayacak.
Alacağı arabanın nihai fatura değeri, yani vergiler dahil satış fiyatı 50 bin lira ve altında ise; vatandaşın cebinde en az bunun yüzde 30’unun bulunması gerekecek. Bir başka ifadeyle 50 bin liralık araba alacak vatandaşın cebinde 15 bin liranın hazır olması gerekecek.
50 BİNİN ÜZERİNDEKİ ARABALAR…?
Peki ama fiyatı 50 bin liranın üzerinde olan arabalarda durum ne olacak? Yine 50 bin liraya kadar olan bölüm için yüzde 70’ine kredi alınabilecek. 50 bin liranın üzeri içinse bu sınır yüzde 50 olarak uygulanacak. Yani 100 bin liralık bir araba almak isteyen vatandaş; ilk 50 binlik bölüm için 15 bin lira; ikinci elli binlik bölüm için de 25 bin lira olmak üzere; toplamda 100 bin liralık araç için cebinde 40 bin lira para bulunduracak. Geri kalan 60 bin lirayı da bankadan kredi olarak çekebilecek.
İKİNCİ EL ARAÇLARDA…
İkinci el araçlarda taşıt değerinin tespitinde ‘kasko’ değeri esas alınacak. Kredilendirmesi ise yine sıfır araçlardaki gibi 50 bin liraya kadar olanlarda yüzde 70; 50 binin üzerinde ise yüzde 50 olarak uygulanacak.
Fatih52

4 yıl önce - Sal 31 Arl 2013, 21:20

Hayırlı olsun.

Abdullah Egemen
4 yıl önce - Sal 31 Arl 2013, 21:37

İsabet olmuş.Asgari ücretli adamın elinde iphone 5 var kardeşim adamın içmeye ayranı yok tuvalete iphone ile gidiyor.Cemoli D18
4 yıl önce - Sal 31 Arl 2013, 21:50

Alıntı:
İsabet olmuş.Asgari ücretli adamın elinde iphone 5 var kardeşim adamın içmeye ayranı yok tuvalete iphone ile gidiyor


Asgari ücretli diye İphone 5 kullanma hakkı olmasın mı insanların ?


serhat_44

4 yıl önce - Sal 31 Arl 2013, 22:01

Alıntı:
Asgari ücretli diye İphone 5 kullanma hakkı olmasın mı insanların ?

cem bey elbette hakkı var ama zaten ayda aldığı 800-900 bi de onu çarçur edip aylığının 3 katı para verip çocuğunun rızkını yemesi mantıklı mı ?


kadir g
4 yıl önce - Çrş 01 Oca 2014, 01:47

aslında düşünce olarak mantıklı hızlı tüketim toplumu olmayı engellemek amaçlı düşünce fakat okudugum yerlerde bir çok şirket eğer müşteri almak isterse onlarım tüketici kredisi kullandırmaya yönlendirilebileceğini belirtiyorlar
yani gene aldırcaklar bizim vatandaşımıza bu ürünleri
fakat gercekten dokuz ay biraz az gibi özellikle beyaz eşya mobilya gibi dayanıklı tüketim mallarında taksit firma ,müşteri ve banka arasında olmalı sonuçta bunlar temel ihitiyaç maddesi gibi
ayrıca bu tip malları alan ya yeni ev düzenler yada evlilik arefesinde olan kişiler bu kişilerede uzun taksit süresi daha mantıklı geliyordu
peşin fiyatına 9 ayda ödemek yerine 15-20 ayda ödemek herkese mantıklı geliyor
diğer mallarda yeni düzenleme tabii olurEn son kadir g tarafından Çrş 01 Oca 2014, 02:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Emir Karagüler

4 yıl önce - Çrş 01 Oca 2014, 02:00

Cep telefonunu anlarim ama beyaz esya ve mobilya olmadi. Harcamaya özendirilmesinden biç memnun degilim o ayri bir konu.insanlar surekli borclanmaya ve harcamaya yonlendiriliyor. 2. Adim yazili ve gorsel medyada kredi, taksit tanitimlarinin azaltilmasi ve uzun vadede kaldirilmasi.

Sezgin G.
4 yıl önce - Çrş 01 Oca 2014, 02:03

Taksitle cep telefonu mu alıyorlardı Türkiye'de?

Bir yaşıma daha girdim.

Alıntı:
Asgari ücretli diye İphone 5 kullanma hakkı olmasın mı insanların ?

Geçinemiyoruz diye yakınan kesim değilmi bu?


ahmetsever
4 yıl önce - Çrş 01 Oca 2014, 14:07

Bence de geç kalınmış bir uygulama, insanlar ayağını yorganına göre üzatmasını bilmeli, kredi kartı borçluları hiçte azınsanmayacak düzeyde.
İnsanlar kazancına göre harcamasını öğrenmeli, kredi kartı ekstradan para değil, geleceği belli bir süre ipotek altına alınarak kullanılan avanstır.


seyit ahmed

4 yıl önce - Çrş 01 Oca 2014, 14:21

Artık cep telefonlarını telefon bayileri satar.
Faturaya ekleyip taahhüt yaparlar.
bu şekilde telefonlar 400 lira civarı pahalıya satılır.
çünkü aynı telefon operatörlerde normalin 400 lira civarı daha pahalısı.
takist sayısıda genelde 24 ay oluyor.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET