Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Boşanan Erkeklerin Mağdur Edilmesi ve Kuran-ı Kerime Göre Boşanma
123 ... 363738   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1

Erkeklerin itibarsızlaştırıldığına katılıyormusunuz?
Katılıyorum. 53.5%  53.5%  [54]
Katılmıyorum 37.6%  37.6%  [38]
Bilgim yok. 8.9%  8.9%  [9]
Toplam Oy : 101

Batuhan42
5 yıl önce - Çrş 18 Arl 2013, 15:25
Boşanan Erkeklerin Mağdur Edilmesi ve Kuran-ı Kerime Göre Boşanma


GİRİŞ: Türkiyede boşanmalarda erkeklerin mağdur edilmesi ve bu mağduriyetinin ömür boyu sürmesi üzerine konuyu Türkiye gündemine getirme vicdanen ve dinen hasıl olmuştur.
UYGULAMA:Türkiyedeki uygulamalara baktığımız zaman, boşanan erkek, karısı olmayan, artık yabancı kadına ömür boyu bakması için yüklü miktarda nafaka ödemeye mecbur kalmaktadır. Çocuk varsa velayeti anneye verilmekte, böylece baba hem çocuğundan mahrum kalmakta hemde iştirak nafakası adı altında erkek sömürülmekte, kadın ise zengin edilmektedir. Tabiri caizse erkeklerin, inek gibi sağıldığı görülmektedir. Bu da hem erkekleri mağdur etmekte hemde kadınları boşanmaya teşvik etmektedir. Sonuçta ülkemizde boşanmalar patlamış, aile içi geçimsizlikler fırlamış, çocuklar ebeveynsiz kalmıştır.
Bu durum vicdanları sızlatmaktadır.
İşin sorumluları ise bu yaraya melhem olacak hiç bir çözüm üretmemekte sadece seyretmektedir. Yada kendilerince, erkekleri evden uzaklaştırma, erkeklere çip takma, erkekleri hapse atma gibi bazı önlemler almaktadırlar, ancak aldıkları her önlem erkekleri daha da mağdur etme boyutundan ileri gitmemiştir, yarar yerine zarar getirmiştir.

İSLAMDA NAFAKA:Bu konuda Allah ve Resulu ne diyor ona kulak vermek gerektiğini düşünüyorum. Kuran'a göre boşanan kadına 3 ay nafaka verilmesi emredilmiştir. Erkeğe farz olan toplam 3 aylık nafakadır. Bunun başlangıcı ise erkeğin dinen boşandığı tarihtir. 3 ay üzeri nafaka kurana aykırı olduğundan haramdır. Haramında ötesinde kul hakkıdır. Kul hakkı ise asla Allah'ın affetmediği tek günahtır.
Rasulullah ise kul hakkı yiyenlerin cenaze namazını kılmamıştır.

Ancak kadın hamile ise çocuğunu doğuruncaya kadar, kadına nafakasını ödemesini Kuran farz kılmıştır.
Bir diğeri ise şayet anne çocuğunu emziriyorsa çocuğun emzirme ücretini de babanın anneye vermesini farz kılmıştır. Birde kadına mehrinin geri ödenmesini emretmektedir.

İSLAMDA VELAYET:İslama göre çocuk babanındır, aslolan baba nafakasını temin edecektir. Anne çocuğunu emzirmek zorunda değildir, emzirmezse başka kadınların süt anne olarak tutulmasını Kuran-ı Kerim emretmiştir. İslama göre çocuk 8 yaşına kadar velayeti annenindir. 8 yaşına kadar bu sürede nafakasını temin etmek sorumluluğu babanındır. Bunun ücreti ise erkeğin ödeyebileceği 100-120 lira gibi makul bir ücrettir. 8 yaşından itibaren çocuğun velayeti babaya verilir. Şayet mahkeme çocuğun velayetini babaya vermezse islama göre babanında artık nafaka ödeme zorunluluğu kalkmaktadır. Yani çocuk verilmediği için nafakası da düşer. Ancak baba, kendi rızası ile çocuğun velayetini anneye bırakırsa çocuğun nafakasını aynen ödemeye devam edecektir. Kadın ücreti yetersiz bulursa, baba, anne kabul edinceye kadar nafaka ücretini artırmak zorundadır. Ücrette anlaşamıyorlarsa baba çocuğuna bir bakıcı bulmak zorundadır, yada kendi bakmak zorundadır. Baba, çocuğunu, Çocuk Esirgeme Kurumlarına bırakamaz, ancak kendi annesinin, ablasının, kardeşlerinin yanına bırakıp, bakılmasını sağlayabilir.

AVRUPA:Avrupada ömür boyu nafaka vermek yoktur:Genelde bazı ülkelerde 5 yıl nafaka ödeme zorunluluğu vardır. Bazılarında ise 10 yıldır. Avrupada da bu şekilde 5-10 yıl nafaka ödenme zorunluluğunun sebebi Hristiyan inancından kaynaklanmaktadır. Çünkü katoliklere göre boşanmak yoktur. Vatikan, boşanmayı hristiyanlığa aykırı bulmuştur. Avrupada erkeklerin uzun mücadelesi sonucu ve Rönesansla birlikte boşanma ancak zorlaştırılarak ve nafaka ile cezalandırılarak verilmiştir. Bu günkü Roma veya Avrupa hukukunun kaynağı bu hristiyanlık inancından kaynaklanmaktadır. Erkeklere boşanma hakkı verilmemesi üzerine avrupada erkeklerin pek çoğu dinden uzaklaşmıştır. Hatta ateistliğe yönelenler olmuştur.

Bu arada Bursa yargıçlarından bir Hakim de Feminist Düzen ve erkeklerin itibarsızlaştırılması ile ilgili bir kitap yazmıştır.

HUKUKİ:Anayasanın 24. Maddesinde, Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.
14 üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dinî âyin ve törenler serbesttir. Anayasa inanç ve ibadet hakkı tanımıştır. İslama göre ise evlilikte dini bir müssesedir, ayrıca ibadettir. Bugünkü nafakalar hem evrensel hukuka hem anayasaya hemde kurana aykırıdır. Anayasanın verdiği ibadet hakkı, nafaka kararları ile ortadan kaldırılmıştır. Bu günkü nafakalar anayasaya tamamen aykırıdır. Halbuki kanunlar hem anayasaya aykırı olmaz hemde anayasayı yok hükmünde kabul edemez.

SONUÇ:Yeni medeni kanun kabul tarihi : 22.11.2001. Anayasaya aykırı bu kanunu ne tuhaf ki, erkeklerin yoğun olarak oy verdiği MHP koalisyonu çıkarmıştır.
Yine ne tuhaftirki, kurana aykırı bu kanuna karşı diyanet, islami basın, cemaat medyası, muhafazakar olduğunu iddia eden siyasi partiler, iktidar, kul hakkına riayet ettiğini iddia eden CHP, Sivil Toplum Kuruluşları, hiç ses çıkarmamaktadır. Hepsi seyretmektedir.

Kılıçdaroğlunun kul hakkı vurgusu: Kul hakkı yemenin insanlara ne kadar ağır bir vebal yüklediğini biliyoruz. Başka bir kul hakkı vurgusu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Belediyeler üzerinde baskı var, özellikle de CHP'li belediyeler üzerinde. Ama hiç korkmuyoruz, çekinmiyoruz. Daha fazla denetlemezseniz namertsiniz diyoruz, hiç korkmuyoruz. Çünkü bizim genlerimizde var, biz kul hakkı yemeyiz. Biz insana saygılıyız, vatandaşa hesap vermeyi namuslu borç biliriz" dedi.

http://www.sorularlaislamiyet.com/m/index.php?oku=2909
http://www.cafesiyaset.com/kemal-kilicdaroglu-osm ...94319.html
http://www.haberturk.com/polemik/haber/869382-kad ...durmaliyiz
http://www.haberturk.com/yazarlar/pinar-erbas/885 ...k-basliyor


Serkan_21
4 yıl önce - Cmt 22 Mar 2014, 00:43

Batuhan Bey çok önemli bir konu açmışsınız
boşanan bir erkek ömür boyu kadına nafaka veriyor
erkek açısından büyük mağduriyet var
bu yasa nereyi referans alıyor
dünyada erkeği bu kadar mağdur eden ülkeler varmı?


bakaydın
4 yıl önce - Cmt 12 Nis 2014, 16:10

boşanınca erkek ömür boyu mu nafaka veriyor?

harbiden ilginç bir konu başlığı.BilgilendiriciYusuf Esengül

4 yıl önce - Cmt 12 Nis 2014, 16:15

Boşanan erkek ömür boyu nafaka verir'' hükmü her zaman doğru değil.

Boşanmanın çeşidine göre hakim kararına göre oluyor bu nafaka iş. karşılıklı anlaşarak boşanmalarda ya da kadının suçlu bulunduğu durumlarda (örneğin zina...) erkek nafaka vermez.

Ancak ister erkek olsun ister bayan, boşanan kişinin işi zor bu toplumda. Bayansa dul damgası yer, sanki kötü bir iş yapmış gibi. erkekse bir daha evlenebilmesi için ağzı ile kuş tutması lazım.


0345 özer er

4 yıl önce - Cmt 12 Nis 2014, 16:34

boşanan erkek nikah gecesi mihir tespitine göre söyledigi miktarı verir,bu altın para gibi şeyler olur.benim akrabamda olan boşanmaya göre oldukça yüklü miktar mihir vardı ve boşanmada bu miktar verilip boşanma hem mahkemede hemde islam dininin emrettigi şekilde oldu.
ömür boyu nafaka oldugunu sanmıyorum.


Mustafa Köseoğlu
4 yıl önce - Cmt 12 Nis 2014, 20:21

Bunlar kişilere göre değişir. Kimi kadınlar vicdansızca davranıp herşeyi isterlerken kimileri ise vicdanlı davranırlar.Misafir 2431

4 yıl önce - Çrş 16 Tem 2014, 14:02
boşanma


adelet bumu evliyken bütün yükümlülük erkeyin bonunda boşanırkende yine öyle erkeyi evden uzaklaştır ömür boyu nafakaya mahkum et namusu peşinde giderken suçlu et cocuğunu ona verme bütün hukiki yolları kapatın erkek cinnet geçirincede fahşet deyin fahşetin sahibi asıl bu dayatma kanunlarıyla dayadan zihniyettir bu zihniyet ne kuranın emrine nede sünnetlere göre hareket ediyori

Yağmur_06
4 yıl önce - Çrş 16 Tem 2014, 16:30

Allah Erkeği eşit ve özgür yarattı, Ta ki Evlenene kadar.....

Misafir 4230

4 yıl önce - Pts 21 Tem 2014, 18:02

Ömür boyu nafaka hiçbir ülkede yok ıslamda hiçbir dinde yok türkiyede malesef var erkeği inek gibi yıllarca sagma denir buna bunun aşağısı zaten dusunemessin milletin işi sadece dunyalik dünyada iyi yaşayın ahiretin önemli değil diyo

hamur abi
4 yıl önce - Pts 21 Tem 2014, 20:37

Iyi de kimse benim tuzum kokmus dememis. Medeni hukukda bosanmalarrda hatali taraf tazminat ve nafaka oder. Evlilik birligini bozan ya da bozulmasina neden olan kusuru isleyen bedeli oder. Hatali taraf kadin ise tazminat nafaka olmaz.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 363738   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET