Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Selcuk
16 yıl önce - Cum 04 Nis 2003, 16:17

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanı Faruk Anılsın, Atatürk Olimpiyat Stadı'nın etrafına 8-10 metre yüksekliğinde 375 bin ağaç dikerek, rüzgara karşı set oluşturacaklarını ve olimpik stadın etrafındaki 6 milyon metrekare alanın ağaçlandırılması için çalışma başlattıklarını belirtti.
Bu çalışmada farklı bir yöntem uygulayarak, büyük boy ağaç dikeceklerini
belirten Anılsın, ''İstanbul'daki ormanlarda yapılan aralama çalışmaları nedeniyle ağaç kesiliyor. Biz bu ağaçları kesmek yerine, ağaç sökme makineleri ile çıkararak bu alana dikeceğiz. Bu kapsamda Hacı Osman Korusu'ndan 8-10 metre yüksekliğindeki ağaçları çıkararak olimpik stadın etrafına dikeceğiz'' diye konuştu.Yetkililer, bu alana büyük boy ağaçların yanı sıra normal boyda da ağaçlar dikeceklerini, daha önce Orman Bakanlığı tarafından dikilen küçük fidanların bakımının da kendileri tarafından üstlenildiğini belirterek, ''6 milyon metrekare çok ciddi bir alan. Biz daha önce de Halkalı Çöplüğü'nü canlandırdık. Orada yeşil bir kuşak oluştu. Şimdi burada oluşturacağımız yeşil kuşak ile birlikte İstanbullu bu bölgede rahat nefes alacak. Artık kimse Çatalca veya başka mesire alanlarına gitmek zorunda kalmayacak. Böylece hem stat için sorun olan rüzgarın önünü kesmiş olacağız, bölgedeki gecekondulaşma önlenmiş olacak, hem de İstanbul halkı dinlenmek amacıyla buradan yararlanacak. Bu yıl startını başlatacağımız proje 3 yılda tamamlanacak ve 2 trilyon liraya malolacak.'' dedi.Bence bu Proje cok iyi! Yol Düzenlemesi olduktan sonra orasi cok güzel olacak! Ve bide Metro oraya yapilirsa!Olimpiyatlar icin yapilacak diger Spor Tesisleri:
Beyzbol Stadyumlari:Beyzbol karşılaşmaları için Olimpik Park alanında biri 15.000, diğeri 10.000 seyirci kapasiteli iki beyzbol stadyumu inşa edilecektir. Ana stadyum için 10.000, ikinci stadyum için ise 5.000 ek seyirci koltuğu eklenme olanağı vardır. Isınma alanı olarak da bu iki stadyum kullanılırken antrenmanlar için 4 adet ayrı saha kurulacaktır. İnşaatına 2005 yılı başında başlanması düşünülen stadyumların 2007 yılında hazır olması planlanmaktadır. Türkiye'de beyzbol sporunun gelişmesine katkıda bulunacak bu tesisler Olimpiyat sonrası kullanımda açık hava konserleri ve gösterileri için uygun mekânlar olarak tasarlanacaktır.


Sergi ve Gösteri Merkezi:Olimpik Park alanında Olimpiyat Oyunları sırasında çeşitli karşılaşmalar için kullanılması planlanarak inşa edilecek Sergi ve Gösteri Merkezi'nin toplam 6 salonu olacaktır. Seyirci kapasiteleri 5.000 kişi ile 18.000 kişi arasında değişecek olan salonların planları burada yapılacak sporların ihtiyaçlarına göre tasarlanacaktır. Olimpiyat Oyunları sonrasında çok amaçlı kullanıma açık olan tesiste çeşitli kültürel ve ticari etkinlikler de düzenlenebilecektir.

Olimpiyat Oyunları sırasında boks, eskrim, jimnastik, hentbol, judo, güreş, masa tenisi ve tekvando karşılaşmaları Sergi ve Gösteri Merkezi'nde yer alacaktır. Tesis inşaatına 2003 yılında başlanması ve 2006 yılında tamamlanarak Olimpiyat Oyunları deneme karşılaşmalarında hazır olması planlanmaktadır.


Softbol Stadyumu:Olimpiyat Oyunları çerçevesinde düzenlenecek olan softbol turnuvalarının Olimpiyat Parkı'nda inşa edilecek Softbol Stadyumu'nda gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 8.500 seyirci kapasitesi olması düşünülen Softbol Stadyumu'nun inşaatı 2005 yılının Kasım ayında başlayarak 2006 yılı sonunda tamamlanacaktır.


Tenis Kulübü:Olimpik Park'ta kurulacak olan ve tenis karşılaşmalarında kullanılması düşünülen Tenis Kulübü bünyesinde ana kortun dışında 12 ayrı kort bulunacaktır. Tenis Kulübü'nün inşaatının 2004 yılının Mart ayında başlanması ve bir yılda tamamlanması planlanmaktadır. Seyirci kapasiteleri Merkez Kort'ta 12.000, 1 numaralı kortta 5.000, 2 numaralı kortta 4.000, diğer kortlarda ise 200 kişi olarak tasarlanmaktadır.


Olimpik Velodrom:Farklı disiplinleri olması nedeniyle kentin farklı yerlerinde yapılacak bisiklet yarışlarının pist yarışları için Olimpik Park'ta bir velodrom inşa edilecektir. Antrenman alanı olarak da yarışma yeri kullanılacaktır. 6.000 seyirci kapasiteli Olimpik Velodrom'un inşaatı 2005 yılında başlayacak ve 2007 yılının ortalarında tamamlanacaktır.


Hokey Stadyumu:Olimpik Park içinde inşa edilecek Hokey Stadyumu 2 ayrı sahadan oluşacaktır.
Ana sahanın seyirci kapasitesi 15.000 olarak tasarlanırken, ikinci sahanınki 5.000 olacaktır. Yarışmaların yapılacağı sahaların yanında yarışma sahalarıyla aynı ölçülere sahip iki antrenman alanı bulunacaktır. Bu iki antrenman alanından birinin aynı zamanda ısınma alanı olarak da kullanılması düşünülmektedir. Yapımına 2004 yılında başlanması planlanan Hokey Stadyumu'nun 2006'nın Mayıs ayında tamamlanması öngörülmektedir.


Olimpik Okculuk Merkezi:Olimpik Okçuluk Merkezi Olimpiyat Oyunları sırasında kullanılmak üzere Olimpik Park içerisinde inşa edilecektir. Ana yarışma sahasında 4 adet kulvar ve yarışmaları yakından izlemek için ölçüleri 25 m2 ile 30 m2 arasında değişen dev video ekranları bulunacaktır. Toplam 5.000 seyirci kapasitesine sahip olacak tesis inşaatının 2007 yılının ilk yarısında gerçekleştirilmesi düşünülmektedir.
ISTANBUL 2012!!!---BEAUTIFUL GAMES IN A BEAUTIFUL CITY!!!


messiah_haktan

16 yıl önce - Cum 04 Nis 2003, 16:34

En güzelini yapmislar,hem etrafdaki o ciplak tepeler gözükmez em cevredeki gecekondular gözükmez hemde etfara hos bir görünüm verrir,ormain icinde olimpik stad gibisine.Süper fikir!

messiah_haktan

16 yıl önce - Cum 04 Nis 2003, 17:23

Bu resimleri görünce Cinin olyimpiyatlari hak ettigini düsünüyorum,adamlar birinci sinif ülkelerin yapmamadigi bi tür olimpiyat köyü yapiyorlar!Modernlik ve doga ic ice!Adamlar gercekten hak etmis,paris filan alsa yanardim ama helal cinlilelere!Selcuk
16 yıl önce - Pzr 06 Nis 2003, 10:09

Olimpiyat Stadı için protokol

İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu, aylık olağan toplantısı Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin başkanlığında yapıldı. Şahin, iki gündem maddesi görüştüklerini ifade ederek, ‘‘Atatürk Olimpiyat Stadı'nın ulaşımının kolaylaştıracak olan yan bağlantı yollarının yapımı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir protokol hazırlandı ve imza aşamasına gelindi’’ dedi.


messiah_haktan

16 yıl önce - Pzr 06 Nis 2003, 10:52

Olimpik stadinki acil de ondan.Simdi adamlar 10 sene aagclarin büyümesini mi beklesin?Hemde sahilden dikkmek icn agaci baska yerden cikaracak.Yani bi taraf agaclanirken öbür taraf agacsiz kalacak!
SORU.Sahilde tek tük agac mi var yoksa baya varmi?Mustafa Can Karakus
12 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 12:24

yıl 2006 bu ağaclar dikildimi gören varmı?Ülkemiz dünyanın en fazla proje üreten ve en azını uygulayan ülkelerin sıralamasında herhalde ilk 3tedir.

Emre Konuralp
12 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 13:10

bizim bir hocamız var "Türk'ler sorunu çok iyi bulur, ancak bir türlü çözemezler" derdi bu ona benziyormcagri
12 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 13:17

En son şampiyonlar ligi maçında gördüğüm kadarıyla stadın etrafına çok sayıda ağaç dikilmişti. Fakat 350.000 adet olduklarını sanmıyorum.

Hüsnü

12 yıl önce - Cmt 30 Arl 2006, 19:49

valla bence dogu cınarı dıksınler aralıklarla, hem cabucak buyur hemde asırlarca durur,heybetli olur hemde enfes bır ortam olusturur zamanlaANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet