Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Dev şirketler rüzgar enerjisine yatırım yapıyor
« önceki   123 ... 343536   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 35
Yakup

3 ay önce - Pts 11 Mar 2019, 13:04

İngiltere denizüstü rüzgarda hedef büyüttü

Enerji Günlüğü - İngiltere, 2030'a kadar elektrik üretiminde denizüstü (offshore) rüzgar enerjisinin payını yüzde 33'e çıkarmayı hedefliyor.

Alıntı:

Britanya hükümeti yaptığı açıklamada, 2030 yılına kadar elektrik üretiminde denizüstü (offshore) rüzgar santrallerinin payını üçte bire çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Hükümet ayrıca denizüstü (offshore) rüzgar hizmetleri ve ekipmanları ihracatından yıllık geliri 2,6 milyar sterline çıkarmayı bekliyor.
Plana göre 2030'da denizüstü (offshore) rüzgar enerjisi kurulu kapasitesi 30 GW'ye ulaşacak. Hükümet, rüzgar enerjisi ekipmanı üretiminin artırılması için 250 milyon sterlin yatırım konusunda şirketleri cesaretlendirecek. Bu yatırım ile 2030'a kadar rüzgar enerjisi ekipmanlarının yüzde 60'ı yurt içinde üretilir hale gelecek.
Denizüstü (offshore) rüzgar türbinleri 2018'de Britanya'nın elektrik ihtiyacının yüzde 17'sini karşıladı. Britanya'nın kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi şu anda 20 GW ve denizüstü (offshore) rüzgar santralleri bunun 8 GW'lik bölümünü oluşturuyor.

KAYNAK: ENERJIGÜNLÜGÜ

Türkiyede Ingiltere gibi heryer suyla cevrili..

Böyle hedefleri Türkiye tarafindan görmüyoruz maalesef..

Yenilenebilir enerjiye yatirim yapmaliyiz…

Yakup

2 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 19:28

Daha fazla olmali böyle projelerin..

Yakup

2 ay önce - Prş 18 Nis 2019, 16:23

Rüzgar YEKA-2 ihalesine 9 şirket başvurdu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın toplam bin megavat kapasiteli dört farklı bölge için yapacağı İkinci Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA RES-2) ihalesine 9 şirket başvuruda bulundu.

Alıntı:

Bakanlıkta düzenlenen "YEKA RES-2 Yarışma Başvuru Dosyalarının İncelenmesi Toplantısı"nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ihaleye katılmak için başvuran şirketleri açıkladı.
Balıkesir, Çanakkale, Aydın ve Muğla bölgeleri için belirlenen 250'şer megavat kapasiteli rüzgar enerjisi santrali (RES) projesi toplamda 1 milyar dolar yatırımla gerçekleştirilecek. Söz konusu RES'ler tamamlandığında 1 milyon 200 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Tarihi daha sonra duyurulacak ihale, açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilecek ve kilovatsaat başına tavan fiyat 5,5 dolar/cent olacak.
İhaleye girecek şirketler her bölge için fiyat teklifi sunacak. YEKA RES-2 ihalesi kapsamında kurulacak tesisler için lisans süresi 49 yıl olacak.
İhaleye katılmak için başvuruda bulunan 9 şirketin bölgelere göre dağılımı şöyle:
Balıkesir Bölgesi
- Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd.Şti,
- Beyçelik Elewan Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ,
- RES Anatolia Holding AŞ,
- Enerjisa Üretim Santralleri AŞ,

- B. Ergünler Yol Yapı İnşaat, Taahhüt, Madencilik, Nakliyecilik, Sanayi Ticaret AŞ
- Eze İnşaat AŞ
- Çinili RES Enerji Üretim Sanayi Tic. AŞ
- İklim Elektrik Yatırım, Sanayi ve Ticaret AŞ
Çanakkale Bölgesi
- Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd.Şti
- Beyçelik Elewan Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ
- Enerjisa Üretim Santralleri AŞ
- Eze İnşaat AŞ
- Gem Wind Sanayi Tic. AŞ.
Aydın Bölgesi
- Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd.Şti,
- Eze İnşaat Anonim Şirket
- İklim Elektrik Yatırım ve Sanayi Ticaret AŞ

Muğla Bölgesi
- Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd.Şti
- Eze İnşaat AŞ

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Haydi hayirlisi.. Bana kalsaydi 10-15 tane YEKA YAPILMALIYDI..!!

Yakup

1 ay önce - Cum 24 May 2019, 12:19

Türkiye, 2026'da 600 megavat batarya kapasitesine ihtiyaç duyabilir

Mevcut elektrik üretiminin yüzde 10'unun rüzgar ve güneş enerjisinden sağlandığı Türkiye'de, bu oranın yüzde 30'a çıkması beklenen 2026'da 600 megavat batarya depolama kapasitesine ve bin 400 megavat pompaj depolamalı hidroelektrik santraline ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyor.

Alıntı:

AA muhabirinin SHURA Enerji Dönüşümü Merkezinin "Sistem Esnekliğini Artırmak İçin Gereken Seçeneklerin Maliyet ve Faydaları" başlıklı raporundan derlediği bilgilere göre, Türkiye 2018 sonu itibarıyla elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 10'unu rüzgar ve güneş enerjisinden sağladı.
Rüzgar ve güneş enerjisinden bu seviyedeki üretim, mevcut elektrik sistemine sorunsuz bir şekilde entegre edilebilirken, söz konusu iki kaynaktan sağlanan üretim arttıkça sistem içinde önlem alınması gerekiyor.

Türkiye'nin, elektrik iletim sisteminde planladığı yatırımları yapmayı sürdürmesi halinde rüzgar ve güneş enerjisinin toplam elektrik üretimi içindeki payı yüzde 30 seviyesine çıkana kadar sistem işletiminde ve kaynakların entegrasyonunda herhangi bir sorunla karşılaşılmıyor. Rüzgar ve güneş enerjisinin elektrik üretimi içindeki payı yüzde 30 seviyesine ve bu alandaki kurulu güç 60 bin megavata geldiğinde ise batarya ve depolama yatırımlarına ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyor.
Elektrik üretiminde 60 bin megavatın devreye girebileceğinin öngörüldüğü 2026'da, 600 megavatlık batarya depolama sisteminin gerekli olacağı hesaplanıyor.
Rapora göre, batarya depolama kapasitesinin 111 megavatının Kuzey Batı Anadolu, 100 megavatının Güney Doğu Anadolu, 99 megavatının Batı Anadolu, 82 megavatının Trakya ve kalan kısmının da diğer bölgelerde kurulması, sistem esnekliğine önemli katkı sağlayabiliyor.

Aynı dönemde, batarya depolamanın yanı sıra bin 400 megavat kapasiteli bir pompaj depolamalı hidroelektrik santralinin kurulması, termik santrallerin esnekliğinin sağlanması ve talep tarafı katılımının da 60 bin megavatlık rüzgar ve güneş kapasitesinin sisteme sağlıklı bir şekilde entegre olmasına yardımcı olacağı değerlendiriliyor.
Teknolojiye bağlı olarak, batarya depolamada 400 milyon ile 2,6 milyar dolar arasında yatırım maliyeti ortaya çıkarken, pompaj depolamalı hidroelektrik santrali için de ortalama yatırımın 1,7 milyar dolar seviyesinde olabileceği hesaplanıyor.

Çatı tipi ve dağıtım şebekesiyle başlanabilir

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye'nin toplam elektrik üretiminde rüzgar ve güneşin payının yüzde 30'un altında kalması durumunda yapılacak batarya depolama yatırımından net bir fayda sağlanamayacağını söyledi.
Saygın, bu seviyenin altında rüzgar ve güneş enerjisinin sisteme entegre olmasında bir sorun yaşanmayacağı için depolamanın getireceği hizmetin azaldığını ifade etti. Bu yüzden, batarya depolama kapasitesiyle rüzgar ve güneş kapasitesi planlamalarının birbiriyle paralel yapılması gerektiğine dikkati çeken Saygın, şöyle dedi:

"Burada tabii ki ulusal iletim şebekesine bağlı olan depolama ihtiyaçlarından bahsediyoruz. Eğer depolama için şu an Türkiye'de bir piyasa yaratılmak isteniliyorsa, dağıtım şebekesi veya sayaç arkası depolama örnekleriyle başlanılarak hem depolama teknolojileri öğrenilebilir hem de bir başlangıç noktası olabilir."

Saygın, Türkiye'de öncelikli olarak çatı tipi ve dağıtım şebekesi için depolama modellerinin daha etkili olabileceğini de sözlerine ekledi.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Ben mi yanlis okudum yoksa!!

2026'ye kadar hedef yüzde 30% rüzgar enerjisi mi olacak?

Bu Güzel bir hedef simdilik!!

Ama 2026'ye kadar hedef tutabilecek mi?

Yakup

1 ay önce - Pts 27 May 2019, 14:39

Rüzgar enerjisi YEKA'ya 9 talip

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA RES-2) için açılan 4 yarışmaya toplam 9 isteklinin çıktığını söyledi.

Alıntı:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "(YEKA RES-2) Dört yarışmaya toplam 9 istekli çıktı. İstekli sayısının bu kadar yüksek olması Türkiye'nin geleceğine, ekonomisine, piyasanın durumuna olan güvenci bir kez daha teyit etti." dedi.
Dönmez yaptığı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından, Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale bağlantı bölgeleri için gerçekleştirilecek YEKA RES-2 yarışmalarına sunulan başvuru dosyalarının 18 Nisan'da değerlendirildiğini anımsattı.
Yarışmaların 30 Mayıs'ta yapılacağını belirten Dönmez, şu bilgileri verdi:
"4 yarışmaya toplam 9 istekli çıktı. Son derece sevindirici. İstekli sayısının bu kadar yüksek olması Türkiye'nin geleceğine, ekonomisine piyasanın durumuna olan güvenci bir kez daha teyit etti. Biz zaten bekliyorduk. İnşallah 30 Mayıs'ta güzel bir yarışma ortaya çıkar. Daha önce yapılmış olan bin megavat rüzgar YEKA'dan sonra 4 tane 250 olmak üzere ikinci bin megavatı da Türkiye'ye kazandırmış olacağız."

"Yerli ve yenilenebilirde yüzde 62'yi yakaladık"

Bakan Dönmez, yılın tamamında yüzde 100 yenilenebilir elektrik tedarikini sürdürme imkanının bulunmadığını, bu alanda yatırımları ve kapasitesini hızla artıran Türkiye'nin dünya genelinde ön sıralara yükselmeye başladığını ifade etti.
"Yılbaşından bu yana yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimiyle yüzde 62 seviyelerini yakaladık" diyen Bakan Dönmez, şöyle devam etti:
"Geçtiğimiz yıl bunun ortalaması yüzde 50'ydi. Bu artışta sezonun yağışlı olmasının da etkisi var ama ondan daha ziyade bizim yenilenebilirde kurulu güç artışının etkisi var. Eskiden de yağmur yağıyordu ama siz onları barajlarda tutmaz türbinden geçirmezseniz elektrik üretemezseniz. Eskiler 'su akar, Türk bakar' derdi. Şimdi su akıyor, Türk yapıyor. Ciddi bir hidrolik üretimimiz var. Rüzgarda 7 bin megavatlara ulaştık. Güneşte 5 bin 500 - 6 bin megavatlara ulaşmış olduk. Bunlarla birlikte biz şu anda yüzde 62 civarında bir üretim payı yakalamış durumdayız. İnşallah hedefimiz 2023'de bu oranları yüzde 65-70'lere uzun dönem ortalamaları ile getirmek. Bütün bu mücadelemiz yerli payın artması yönünde."
"Kömürün müşterisi hazır"

Türkiye'nin enerji ürünlerinde her yıl ortalama 40 milyar dolar ithalat yaptığına değinen Bakan Dönmez, "Geçtiğimiz yıl Cumhuriyet tarihinin kömür üretim rekorunu 101,5 milyon ton ile kırdık ama buna rağmen yaklaşık 28-30 milyon ton kömür ithal ediyoruz. Şu anda kömür kullanmak isteyen sanayicilerimiz hem kamu işletmelerinin hem de özel işletmelerin kapısında kuyruktalar. Kendisine güvenen girişimcimiz maden sektörüne, özellikle de kömür sektörüne yatırım yapsın. Müşterisi hazır."

KAYNAK: TRT.NET.TR

Bakanimiz "Yerli ve yenilenebilirde yüzde 62'yi yakaladık" diyor..

Güzel bir rakam, ama keske kömürden vazgecebilirsek..

Ucuz bur fosil yakiti ama cevreyi cok cok kirlediyor. Kömürün yerine 20 tane YEKA sahasi yapilmali..

Yenilenebilir enerjide örnek bir ülke olsak, ne kadar Güzel olurdu..

Ama biz yine hep en kolayina kaciyoruz…

murad_1299
1 ay önce - Pts 27 May 2019, 18:03

Oldukça iyi durumdayız bu koşullarda, ben bakanımızı beğeniyorum açıkçası hedefleri güzel

Allah yağmuru bol nasib etti bu sene, bunun etkisi de çok oldu tabi bu oranlarda

Yakup

3 hafta önce - Prş 30 May 2019, 18:08

YEKA 2’de Tamam!

Bundan en az 8-10 tane yapilmali!

Ne kadar Yerli ve Yenilenebilir Enerji olursa O kadar bagimsiz.

Yakup

3 hafta önce - Prş 30 May 2019, 21:51

YEKA 3 YEKA 4 YEKA 5 YEKA 6 YEKA 7 yapilmali!

Yüzde 65% Yerli pay bence cok önemli bur detay!

Simdi Onlar icin yatirim ve üretim üssü kurulacak.. Güzel bir haber

Yakup

3 hafta önce - Cum 31 May 2019, 15:21

Tancan: Yenilenebilirde bir çok dünya ülkesini geride bıraktık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynak kullanımının geçen yıl yüzde 31 arttığını söyledi. Kaynak: Tancan: Yenilenebilirde bir çok dünya ülkesini geride bıraktık

Alıntı:

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Türkiye’nin geçen yıl yenilenebilir enerji kaynak kullanımını yıllık %31 arttırdığını ve böylece pek çok ülkeyi geride bırakarak büyük bir başarıya imza attığını açıkladı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan 25. ICCI 2019 Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını ekonomiye kazandırılması konusunda katettiği yola değindi. Tancan, “Ülkemizin kurulu gücü içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının oranı yüzde 48 oranına ulaşmıştır. 2018 yılında ülkemiz bir önceki yıla göre yenilenebilir enerji kaynak kullanımında yüzde 31’lik bir artışla başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bir çok ülkeyi geride bırakarak önemli bir başarıya imza atmıştır” ifadesini kullandı.  Kaynak: Tancan: Yenilenebilirde bir çok dünya ülkesini geride bıraktık

Bakanlık tarafından belirlenen yok haritasında yerli kaynakların ekonomiye kazanılması, ulusal kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi, enerji verimliliğinin teşvik edilmesi, depolama kapasitesinin arttırılması, yerli kömür kaynaklarının ekonomiye kazandırılması, kömür yakıtlı elektrik santrallerine küresel işbirliklerinin teşvik edilmesi ve yatırımların teşvik edilmesi gibi pek çok işbirliğine imza atıldığına dikkat çekerek, “Yerli ve yenilenebilir enerji  kaynaklarını maksimum seviyede kullanmak enerji stratejilerimiz açısında en ön planda bulunmaktadır. 2018 de yerli ve yen kaynaklar yüzde 50 bandını yakalamış 2019 itibariyle bu %60 lara ulaşmıştır” dedi. 

KÖMÜR SEKTÖRÜNÜN BEKLENTİLERİ HER ZAMAN KARŞILANACAKTIR

Ülkemizde yerli kömür kaynaklarının ekonomiye kazandırılması çalışmalarının da yürütülmekte olduğunu kaydeden Tancan, bu kapsamda yerli kömür yakan termik santrallere 2027 yılı sonuna kadar 5-5.5 cent alım garantisi verildiğini ifade etti. Tancan, “Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda kamu tarafından gerekli adımlar atılmaktadır. Sektörün bu konudaki beklentileri her zaman karşılanacaktır” ifadesini kullandı. Sabiha KÖTEK - Enerji Günlüğü/İstanbul Kaynak: Tancan: Yenilenebilirde bir çok dünya ülkesini geride bıraktık

KAYNAK: ENERJIGÜNLÜGÜ.

Orta vadede hedefimiz üretimde en az yüzde 65-70% yenilenebilir enerjiden olusmali…

Gokhan Caglar
3 hafta önce - Cum 31 May 2019, 15:26

Güzel haberler. Nükleer santral yerine bu gibi yenilebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmak lazım.
İzleyen var mı bilmiyorum çernobil dizisini izliyorum birkaç gündür. Resmen kanım çekildi yaşanan faciadan dolayı.

sayfa 35
« önceki   123 ... 343536   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET