Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
galpay

12 yıl önce - Pts 01 Oca 2007, 08:43
Ankara - Etnografya Müzesi binası

.
Etnoğrafya Müzesi

Namazgâh Tepede, önden merdivenle çıkılan bir podyum üzerinde yükselmektedir.
Tasarımı mimar Ahmet Arif Hikmet Koyunoğlu (1888-1982) tarafından yapılmış ve müteahhit Nafiz Bey tarafından 1925-1927 döneminde inşa edilmiştir.
Simetri aksı üzerinde, Osmanlı dini mimarlığında görülenlere benzer bir portiği olan anıtsal merdiven düzeni, sonra kubbeli kare mekân, yapıldığında üstü açık ve havuzlu olan sütunlu kısım ve iki katlı yönetim bölümü yer almaktadır.
İki yanda birinden diğerine geçilen yapılar sergileme alanı olarak kullanılmaktadır. Bunlardan girişte köşedekiler dışarı taşırılıp yükseltilerek portik çıkmasıyla birlikte dönemin kütle biçimlenişini yansıtmaktadir.
Sivri Osmanlı kemerleri, mukarnaslı ve baklavalı sütun başlıkları, kemer alınlıklarında rozetler, soyut Osmanlı bitki motifleri, çörtenler, mihrabiye biçimli öğelerle yapı Birinci Ulusal Mimarlık üslupta yapılan binaları çağrıştırmaktadır.
Sekizgen kaideye ve Türk üçgenli kuşağa oturan kubbenin içyüzü Osmanlı süsleme motifleriyle bezenmiştir.
Betonarme olan yapı düzgün kesme taşla kaplanmıştır.
Önceleri Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması düşünülmüş, sonra "Emanet-i Mübareke" adıyla bir camide saklanan değerli eşyanın sergilenmesi ile Etnoğrafya Müzesi olarak kullanımı tercih edilmiştir.
Kaynak: "Cumhuriyet Dönemi Türk Mimarisi", Türkiye İş Bankası Yayını
.

galpay

12 yıl önce - Pts 01 Oca 2007, 13:07
Ankara - Etnografya Müzesi binası

Giriş Katı Planı

Kaynak: Inci Aslanoğlu, "Erken Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı"

Yiğit cas
12 yıl önce - Cum 16 Şub 2007, 18:57

Etnografya müzesinden Anıtkabir.

(+)

Fotoğrafı daha önce Bilmece-3 başlığına yüklemiştim, buraya fotoğrafı tekrar yüklemeden kopyalıyorum.

galpay

12 yıl önce - Cmt 17 Şub 2007, 23:48
Ankara - Etnografya Müzesi

(+)

(+)

(+)

(+)

serkanen

12 yıl önce - Sal 10 Nis 2007, 18:55

(+)

Ankara'da en sevdiğim yerlerden biridir Namazgah Tepesi.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA