Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
gürkan1723
4 yıl önce - Sal 03 Arl 2013, 14:49
İzmir Karşıyaka kentsel dönüşüm


İzmir Karşıyaka kentsel dönüşüm kapsamında 2 mahalle bulunuyor. Bunun dışında kentsel dokusu bozulmuş 6 mahallede de imar planı revizyon çalışmaları yapılıyor. İşte tüm detayları ile mahalle mahalle İzmir Karşıyaka kentsel dönüşüm 2013...
İzmir Körfezi’nin kuzey kıyısında yer alan Karşıyaka, Yamanlar Dağı’nın eteği ile deniz arasında kalan kısımda şehir dokusu ile büyük ölçüde bütünleşmiş bir ilçe. Doğusunda Bornova, güneyinde Bayraklı, batısında Çiğli ve Kuzeyinde Menemen ile çevrili olan ilçe, 1865 yılında İzmir-Menemen demiryolunun hizmete girmesiyle yerleşime açılmış ve özellikle 1874 sonrasında İzmir merkez (Konak) ile vapur seferlerinin başlatılması ile gelişmiş bir yerleşim yerine dönüşmüş.


Tüm Türkiye’de esen dönüşüm rüzgarları Karşıyaka’da da esiyor. İlçe sınırlarında şu anda riskli ilan edilmiş 2 mahalle bulunuyor. Bu mahalleler;

• Örnekköy Mahallesi

• Cumhuriyet MahallesiÖrnekköy’de 18 hektar alan dönüşecek

İzmir Karşıyaka kentsel dönüşüm kapsamında Örnekköy Mahallesi’nde toplam 18 hektar alan yenilenecek. Örnekköy Mahallesi’nde dönüşüm çalışmaları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyorEski taş ocakları da yenilenecek

Karşıyaka’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli ilan edilen tek bölge Cumhuriyet Mahallesi. Eski taş ocağı olarak kullanılan bir alanı kapsayan alanda toplam 2.6 hektar alan dönüşecek. Dönüşüm çalışmalarının başlaması için gerekli imar planı revizyonlarının tamamlanıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildiği bölgede, bakanlıktan onay çıkar çıkmaz çalışmalar start alacak. Cumhuriyet Mahallesi’nde şu anda arazi çalışmaları yapılıyor. Bölgede kaç hanenin dönüşüme tabi olacağı ise arazi çalışmalarının sonunda netleşecek6 mahalle revize ediliyor

İzmir Karşıyaka’da Cumhuriyet ve Örnekköy mahallesinin dışında başka kentsel dönüşüm alanı bulunmuyor. Fakat bu 2 bölgenin dışında kentsel dokusu bozulmuş olan 6 mahallede kentsel yenileme amaçlı imar planı revizyon çalışmaları yapılıyor. Revizyona tabi olan bu 6 mahalle ise sırasıyla;
• Alaybey Mahallesi

• Tersane Mahallesi

• Tuna Mahallesi’nin tamamı

• Donanmacı Mahallesi

• Bahriye Üçok Mahallesi

• Bahariye Mahallesi’nin bir bölümü

Yaklaşık 93 hektarlık alanı kapsayan imar planı revizyon çalışmaları kapsamında bölgedeki otopark, yeşil alan, sosyal donatı ihtiyacının giderilmesi ve çürük binaların iyileştirilmesi hedefleniyor.

Yapılan bu çalışmaların hayat bulması için planın İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onanması gerekiyor.
Cumhuriyet ve İnönü mahalleleri ıslah edilecek

İzmir Karşıyaka’daki bir diğer çalışma ise ıslah parsellerini kapsıyor. Kentsel yenileme amaçlı imar planı revizyonu kapsamında Cumhuriyet ve İnönü mahallerinde toplam 120 hektarlık alan yenilenecek.
Bostanlı’da 10 binada kayma riski var

Yine Bostanlı mahallesinde bulunan bin 359 adaya yönelik yürütülen kentsel yenileme amaçlı imar planı revizyonu kapsamında 5 bin metrekare alan üzerinde 10 adet yapı yenilenecek. Bölgede zeminden kaynaklı olarak binalarda kayma ve yatma problemi olduğu tespit edilmiş. Çalışmaların start alması için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay bekleniyor.11 binanın yıkımı yapıldı

İzmir Karşıyaka kentsel dönüşüm kapsamında tamamlanmış bir dönüşüm projesi bulunmuyor. Ancak belediye sınırları içinde çeşitli bölgelerde riskli ilan edilen 81 binanın 11’inin yıkımı yapılmış ve geri kalanların yıkımı için ise yasal süreç içinde malikler tarafından yapılmaya devam ediyor.
http://reklam_link.com/izmir-karsiyaka-kentsel-do ...013/212645


Misafir 8c8

2 yıl önce - Pts 02 May 2016, 00:24

İzmir nergiz neden kentsel donusumde yok depremde sola yatan binalar var

niyoderm
2 yıl önce - Pts 16 May 2016, 22:01
selam.


Karşıyaka alaybey kentsel dönüşüm çalışmaları ne durumda? Zamanın birinde bi ofis açılmıştı.bu kadar ihtiyaç sahibi bir bölgede nasıl bu kadar yavaş davranılıyor. Illa onlarca insanin ölmesi mi gerekiyor!?Misafir 475

1 yıl önce - Cum 07 Nis 2017, 17:37

Cevat Durak döneminde çalışmalarına başlanan kentsel yenileme projesine Hüseyin Mutlu Akpınar başkanlığının sahip çıkılmadığı görülmektedir.
yalı caddesine sur şeklinde yapılmış 8 kat yüksekliğinde bitişik nizamda bulunan binaların arkasında yer alan 5 kat yüksekliğinde iç içe geçmiş nefes alamayan binalarda, 2 arabanın yan ana geçemediği, otopark, park ve sosyal tesis alanlarının bulunmadığı karşıyakanın Merkezi olan bu bölge
jeolojik etüdlerde de Önlemli Alan (ÖA-1-1) depremlerde sıvılaşma riski bulunan ve zemin suyunun yüksekliğinden dolayı bina temellerinin korozyona uğradığı eski yapıların deprem yönetmeliğine de uygun yapılmadığından dolayı büyük risk taşıyan bölge de kentsel yenilemenin olmazsa olmaz olduğu apaçık ortadadır.
Lakin şu an yürütülen süreç yerinde dönüşüm olarak eski yapıyı yıktıran mülk sahiplerine yeni yapılarını eski bina ile aynı özellikte yık aynısını yeniden yap diyerek şehircilik katliamı yapılmaktadır.
Zamanında rant için tek katlı müstakil evlere 5 kat nizam verip bugünkü tüm sorunlara neden olan katliamdan hiç bir farkı olmayan uygulama Hüseyin Mutlu Akpınar başkanlığında devam etmektedir.
Çözüm ne diyecek olursak bölgesel yenileme yapılması şart olup şu an yürürlükte bulunan imar planları acilen revize edilip yeni inşaat ruhsatlarının verilmemesi ve şehircilik ilkelerine göre yapılmış çağdaş yaşama alanlarının oluşturulduğu planlara göre inşaat ruhsatlarının verilmesidir.
Saygılarımla.


Misafir 40f

1 yıl önce - Cum 29 Eyl 2017, 16:41

karşıyaka denizin üstüne moloz konularak oluşmuş bir köy binalar her sene denize doğru 8 cm kayıyor

Misafir 049

1 yıl önce - Cum 29 Eyl 2017, 17:17

rezaletten başka birşey değil surları düzeltmek yerine 40 sene daha düzelmeyecek hale getiriyorlar. beceriksizlik!Misafir 62e

4 ay önce - Sal 29 May 2018, 06:43

Karşıyaka'da binaların olduğu alan değil, sahilde park olan yerler sonradan doldurulmuş alanlar. Eski Karşıyaka fotoğraflarında da görülebilir.

Misafir a18

2 ay önce - Cmt 21 Tem 2018, 15:22

karşıyaka'da kentsel dönüşüm ne safhada bilen var mı?

Misafir 4cc

1 ay önce - Çrş 12 Eyl 2018, 11:37

Birisi karşıyaka'da yapılan hatalara dur desin artık.
bir önceki belediye başkanı döneminde bölgede bulunan binaların yaşlı olduğu, depreme dayanıksız olduğu test ve raporlarla belirterek bölgesel yenileme yapılması istenen karşıyaka'da yeni belediye başkanı hiç oralı olmayarak eski binaları kentsel dönüşüm adıyla yıkılıp tekrar aynı binanın yapılmasına izin veriyor.
Hazır çoğu kişi evinin yenilemesini istiyorsa bölgenin planları niye yenilenmiyor?
Eski binaların şu an yenilenmesine izin verip gelecekte bölgesel yenileme yapacağız diye tekrar yıktırılma kararı alınması milli servetimize zarar değil mi?
yeni planlarla yüksek nizamda yapılar öngörerek yeşil alan, otopark, sosyal alanlar, geniş yollar ve yaya kaldırımları gibi kentsel doku alanlar yaratılması karşıyaka'ya ve ismine değer kazandırmaz mı?
Ne bekleniyor?
Neden adım atılmıyor?
Birileri engel mi oluyor, oluyorsa kimler oluyor?
Hüseyin Mutlu AKPINAR cevap ver lütfen.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet