Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
gürkan1723
5 yıl önce - Pzr 01 Arl 2013, 03:40
İzmir Gaziemir kentsel dönüşüm


İzmir Gaziemir kentsel dönüşüm kapsamında Aktepe ve Emrez mahallelerinde toplam 122 hektar alan yenilenecek. Kamuya ait boş alan üzerinde yürütülecek olan dönüşüm çalışmalarının İzmir’e model olacağı öngörülüyor. İşte tüm detayları ile İzmir Gaziemir kentsel dönüşüm
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı metropol ilçelerden Gaziemir, batısında ve kuzeyinde Karabağlar, doğusunda Buca ve güneyinde ise Menderes ilçeleri ile çevrili. 63 kilometrekare alan üzerinde kurulu olan ilçede 9 Eylül, Aktepe, Atıfbey, Atatürk, Beyazevler, Binbaşı Reşat Bey, Dokuz Eylül, Emrez, Fatih, Gazi, Gazikent, Hürriyet, Irmak, Menderes, Sevgi, Yeşil ve Zafer olmak üzere toplam 18 mahalleden oluşuyor. 1965 yılına kadar Seydiköy adıyla anılan Gaziemir’in sınırları içinde köy bulunmuyor.


122 hektar alan dönüşecek

İzmir Gaziemir kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yer alan 2 mahalle bulunuyor. Dönüşüm için düğmeye basılan Aktepe ve Emrez mahallelerinde toplam 122 hektar alan yenilenecek.

13 bin konutluk proje

Yaklaşık 15 bin 372 kişinin yaşadığı Aktepe ve Emrez mahalleri dönüşümle birlikte 55 bin kişiye ev sahipliği yapacak. Bölgede eski yapılar yıkılarak yerlerine 13 bin yeni ve modern konut yapılacak.İzmir’in en avantajlı lokasyonları arasında yer alan bölge, İzmir-Aydın çevre yolu ve İzmir-Çeşme otobanının kesiştiği yerde bulunuyor. İZBAN Aliağa-Menderes Banliyö hattının da hemen yanından geçtiği bölgede İzmir Fuarı’nın da karşısında yapılacak olması bir başka önemli avantaj olarak öne çıkıyor.İzmir’in en büyük dönüşüm alanı

İzmir’de 122 hektarlık alanda en büyük kentsel dönüşüm ve gelişim alanının Aktepe ve Emrez mahallelerinin olduğuna dikkat çeken Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, “Aktepe ve Emrez’de oturan vatandaşlarımız başta olmaz üzere kentsel dönüşümün uygulanacağı bölgelerde oturanlar dikkatli olsun. Bugünlerde arsalarını satın almak için kapılarını çalanlar olacaktır. Sakın satmayın, gelenlere aldanmayın” diye konuştu.

İzmir’e model olacak

İzmir Gaziemir kentsel dönüşüm çalışmalarını Dokuz Eylül Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüklerini vurgulayan Şenol, kentsel dönüşümün en kolay şekilde uygulanacağı Aktepe ve Emrez mahallelerinin İzmir’e model olacağını söyledi.
Kamuya ait boş alanda yeni binalar yükselecek

Dönüşüm bölgesindeki alanların çoğunun kamuya ait geniş boş araziler olduğunu açıklayan Şenol, “Aktepe ve Emrez mahalleri dönüşümün en kolay uygulanacağı bölge. Çünkü burada çoğunluğu kamuya ait geniş boş alanlar var. Yeni binalar bu boş alanlara yapılacak. İnsanlarımız kiraya çıkmak zorunda kalmadan yeni evlerine geçebilecekler. Çalışmalar yerinde yapılacak ve kimse evlerine terk etmek zorunda kalmayacak” dedi.

18 aydır çivi bile çakılamıyor

Bölgede kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesinin ardından bakanlık onayının gecikmesi nedeniyle 18 aydır çivi bile çakılamadığına dikkat çeken Şenol, “Bu bölgede oturanlar şu ana kadar çok mağdur oldular. Bölge kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesinin ardından bakanlık onayının gecikmesi nedeniyle orada 18 aydır çivi bile çakılamıyor. Ancak vatandaşlarımız bize güvensin. Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa vatandaşlarımızın daha sağlıklı bilgi alması için iletişim ofisi kuruyoruz. Gaziemir Belediyesi olarak vatandaş ile yükleniciler arasında köprü olacağız. Bina, arsa, ağaç ve yapılar tek tek değerlendirilecek. Kimse merak etmesin. Halkımızın en büyük güvencesi biziz, haklarını kimseye yedirmeyiz” şeklinde konuştu.
http://reklam_link.com/izmir-gaziemir-kentsel-don ...013/212018


GkhanTR
3 yıl önce - Pts 16 Ksm 2015, 22:45
Rüya projeler


İzmir Büyükşehir Belediyesi, en büyük kentsel dönüşüm alanı olarak belirlediği Gaziemir’deki Aktepe ve Emrez bölgesinde yepyeni bir dünya kurmaya hazırlanıyor. Bölge halkının istekleriyle şekillenen “Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Projesi Yarışması”nda seçilen 5 projeden biri, Aktepe ve Emrez’in “dönüşüm rüyası” olacak diye söylenmesi oldukça sevindirici.


Alıntı:
Kentin farklı bölgelerinde kent dönüşümü için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir ve Aktepe ve Emrez bölgelerinde 122 hektarlık alanda “en büyük kentsel dönüşüm projesini” uygulamaya hazırlanıyor. Kentsel dönüşümün ayı zamanda ‘sosyal dönüşüm’ olduğunu ve ‘yık yapıyı-yap binayı’ olmadığını savunan İzmir Büyükşehir Belediyesi; güvenli konutlar, planlı yollar, sosyal merkezler ve yeşil alanlar ile Aktepe ve Emrez’de yeni bir dünya kurmaya hazırlanıyor.

Getiri bölge halkına
Bu zorlu yolda önce ‘uzlaşı’ ve ‘bölge halkının istekleri’ diyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu dev kentsel dönüşüm alanı için 2015 yılı Mart ayında “Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Projesi Yarışması” düzenledi. Farklı meslek gruplarına mensup ekiplerce yarışma yoluyla proje elde edilmesinin dönüşüm ve kentleşme adına büyük katkı sağlayacağından yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, yarışmanın konseptini de “insan haklarına saygılı ve yaşam kalitesi yüksek bir kentsel çevre” olarak belirledi. Ortaya çıkacak kentsel getirinin bölgede yaşayanlar arasında paylaşılması, mevcut ticaret hayatının çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi ile sosyal ve kültürel alanlara önem verilmesi, yarışmanın en önemli amaçları arasında yerini aldı.

Geleceğin yaşam alanı
Yarışma ile elde edilen projelerde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle üzerinde durduğu bir konu olan “bölgede yaşayan vatandaşların hayat standartlarını yükseltecek ve çevresi ile uyumlu yaşam kalitesini sağlayacak çözüm önerileri” sunuldu. Park alanları, oyun alanları, sosyal ve spor aktivite alanları kentsel dönüşüm alanının tamamına yayılarak ortalama 4 kat büyüklüğe ulaştı. Alan içinde vatandaşların yoğun kullandığı pazaryeri ve ticari alanlar, bölge nüfusunun ihtiyacının karşılanması için arttırıldı. Eğitim, sağlık ve kültür tesisleri ise 2 katına çıkarıldı. Modern ve güvenli 8 bin konut biriminin yer aldığı projelerde, alan içerisinde çevre bağlantı yolları, geniş sokaklar, araçlar için açık ve kapalı otopark alanları ile rahat bir ulaşım imkanı getirildi. Bölge, aynı zamanda geleceğin potansiyel iş ve yaşam alanı olarak tasarlandı.

Yüzlerce mimar ve 31 proje yarıştı
Aktepe ve Emrez’i modern bir çehreye büründürmek için yarışmaya katılan TMMOB Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası’na üye yüzlerce mimar, yüksek mimar, şehir plancıları, çevre mühendisi, peyzaj mimarı, oluşturdukları ekiplerle 31 proje ortaya koydu.
Hepsi kendi alanında uzman seçkin jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu, seçilen 5 eş değer proje kamuoyuna sunuldu. Projeleri Gaziemir’deki “Kentsel Dönüşüm Ofisi”nde sergiye açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aralık ayı sonunda projelerden birinin seçilerek avan projeler üzerinde çalışılmaya başlanacağını açıkladı.

İşte Aktepe ve Emrez bölgesi için hazırlanan projeler;

4 Sıra No’lu Proje
Peyzaj Mimarı Nurhak İnan Karaçay’ın ekip başı olarak çalıştığı projede Y.Mimar İlker Ertuğrul, Şehir Plancısı Amber Eroyan görev aldı. Ayrıca projeye Y. Çevre Mühendisi Nurten Doğan Ertuğrul danışman, Y. Mimar Zeynep Oba yardımcı olarak destek verdi.

5 Sıra No’lu Proje
İbrahim Alp - Şehir Plancısı İbrahim Alp’in ekip başı olarak çalıştığı projede, Şehir Plancısı Jülide Alp, Mimar Oknur Çalışkan görev aldı. Ayrıca projenin danışmanlığını Peyzaj Mimarı Mehmet Zeyat Hattapoğlu yaptı.

12 Sıra No’lu Proje
Y.Mimar H. Büşra Al’ın ekip başı olarak çalıştığı projede, Mimar Berrin Özdemir, Y. Mimar İlker İğdeli görev aldı. Projenin danışmanlığını Şehir Plancısı Adem Altıntaş, Peyzaj Mimarı Sena İkiz yaptı. Projede Şehir Plancısı Tolgahan Akbulut, Mimar Bihter Öztürk, Çağla Özardalı, Salih Özkan Dursun, Elif Gözlügöl, Sine Yeşilkaya ve öğrenciler Aykut İğdeli, Ozan Çelik ve Özge Taşar yardımcı olarak çalıştı.

24 Sıra No’lu Proje
Süleyman Akkaş - Mimar Süleyman Akkaş’ın ekip başı olarak çalıştığı projede Mimar Nihal Şenkaya Akkaş görev aldı. Projenin danışmanlığını Peyzaj Mimarı Gülsev Kapucu ve Şehir Plancısı Gülsev Kapucu yaptı. Mimar Cihat Ömer Akgül, öğrenciler Bahar Taşçı, Özlem Reis ve Yasin Gül proje yardımcıları olarak görev aldı.

30 Sıra No’lu Proje
Seçkin Kutucu - Y.Mimar Seçkin Kutucu’nun ekip başı olarak görev aldığı projede, Y. Mimar Ebru Yılmaz ve Mimar Yonca Kutucu görev aldı. Y.Şehir Plancısı Uğur Bozkurt, Peyzaj Mimarı Evlin Sönmez Güler ile Y. Mimar İlker Kahman’ın danışmanlığını yaptığı projede, Mimar Beyza Nur Beydilli, Esra Cevizci, Oğuzhan Zeytinoğlu ile öğrenciler Can Hoş, Engin Tayfun Bakış, Erıc Ogwal ve Orhan Asan yardımcı olarak çalıştı.mahmut11
3 yıl önce - Pts 16 Ksm 2015, 22:46

En güzeli bu olmuş.
Alıntı:
burak_gultekin
3 yıl önce - Pts 16 Ksm 2015, 23:03

Alıntı:


Eğer ki yeni planlanan hal bu ise yapmasınlar arkadaş; biina yenilemek dışında bu yapılaşmanın neresi sağlıklı, modern ve batılı? Yine yamuk yumuk bir yerleşim planı, birbirine yapışık yeşil yoksunu ada planları vs. Şu kentsel dönüşüm işini bir türlü binasal dönüşümden öteye götüremedik ülkece..


En son burak_gultekin tarafından Pts 16 Ksm 2015, 23:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Misafir e85

3 yıl önce - Pts 16 Ksm 2015, 23:05

ben anlamıyorum belediyemi kabahatlı yoksa bizim arsa sahiplerimi çok aç gözlü bilemedim...
olan bişi yok sadece projeler havada geziyo....cak cek..sadece..
bayraklıda böyle burda böyle gram ilerleme yok


mehmet GZL
3 yıl önce - Pts 16 Ksm 2015, 23:10

Kağıt üzerinde kalacak bir proje tartışmaya bile değmez .. bizim milletimiz aç gözlü ne belediye halk ile anlaşa bilir nede halk belediyeye istediklerini kabul ettirir isterim yapılsın ama çok zorslymn1925
3 yıl önce - Sal 17 Ksm 2015, 13:51

Neden yeşillikleri evlerle içi içe geçecek şekilde düşünmezler de hep kenarlara serpiştirirler anlamak güç. Ayrıca yeni bir yerleşim yeri planlıyorsun, nerede bunun kaldırımların kenarında bisiklet yolları, kaldırımlarla yollar arasında yeşil dokular?

Bazı şeyleri baştan keşfetmelerine de gerek yok halbuki, kalkıp koltuklarından avrupaya gitmeleri de gerekmiyor artık teknoloji gelişti, google haritalarını açıp herhangi bir avrupa şehrine tepeden baksalar yeter. Bir gün becerebilecek miyiz acaba gerçekten düzgün bir şekilde şehirleşmeyi.
https://www.google.com.tr/maps/@53.611208,9.97829 ...a=!3m1!1e3

Bir zamanlar o bölge için şu aşağıdaki proje çıkmıştı piyasaya ne oldu o projeye bilen var mı?slymn1925
3 yıl önce - Sal 17 Ksm 2015, 13:59

Birde şöyle bir durum var, gelecek yıllarda (ne kadar sonra olursa olsun) buradan bir metro geçirmeyi planlıyorsan ki planlamalısın. Burayı yeniden inşa ederken oradan geçecek olası metro hattına göre çalışma yapılması gerekir. Fakat bu günümüz Türkiye'si için çok ütopik bir düşünce tarzı olur sanırım.

Misafir e44

3 yıl önce - Sal 17 Ksm 2015, 14:06

O farklı bir yer ve bakanlığın projesi. ( Karabağlar ) Burası Gaziemir. Projenin ayrıntılarını incelerseniz gayet güzel olmuş. Bir çok şey düşünülmüş. Yeşil alanlar da var ancak bölge düz bir bölge değil. Uygulama kısmı ise etap etap olacak. Bölgede gecekondu sayısı nispeten diğer alanlara göre daha az. Uygulama kısmı daha kolay olur.

Eşdeğer oldu almış projelerden biri. Yıl sonu projelerden biri seçilip uygulama kısmına geçilecekmiş.
gürkan1723
3 yıl önce - Sal 17 Ksm 2015, 14:10

Alıntı:
Burayı yeniden inşa ederken oradan geçecek olası metro hattına göre çalışma yapılması gerekir. Fakat bu günümüz Türkiye'si için çok ütopik bir düşünce tarzı olur sanırım. 


İzban'a entegre olacak şekilde ring tramvay hattı planlarda var.

Alıntı:
Ayrıca yeni bir yerleşim yeri planlıyorsun, nerede bunun kaldırımların kenarında bisiklet yolları, kaldırımlarla yollar arasında yeşil dokular? 


Aynı şekilde ring bisiklet ve yaya yolları da planlarda var.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet