Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Armutlu yeniden Bursa'ya bağlanmalı mı?
Bağlanmalı 72.3%  72.3%  [73]
Bağlanmamalı 27.7%  27.7%  [28]
Toplam Oy : 101

Berktuğ
site denetçisi

6 yıl önce - Cum 29 Ksm 2013, 23:27
Yalova Armutlu yeniden Bursa'ya bağlanmalı mı?

Sitemizde buna benzer başlıklar mevcut. Fakat burada durum biraz daha farklı.
Olay şundan ibaret:
Armutlu, 6 Haziran 1995 yılına kadar Bursa'nın Gemlik ilçesine bağlı bir belde imiş. O yıldan itibaren Armutlu, Yalova'ya bağlı bir ilçe olmuş.

Lâkin, her geçen gün bölgenin değeri artmasına rağmen Armutlu şehir merkezi'nin görüntüsü köyden farksız. Fotoğraflarına sitemizde ilgili linkten bakabilirsiniz.

Burada farklı olan bir şey ise Armutlu idari yönetim açısından bir şey kaybetmeyecek. Yani eskisi gibi belde ya da mahalle olarak Gemliğe değil, direkt ilçe olarak Bursa'ya bağlanacaktır. İlçeye bağlı bir beldenin bulunmaması da siyasi açıdan şanslılığını artırmakta. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine gireceğinden ulaşım, altyapı ve turizm yönünden daha çok hizmet alacak ve devlet tarafından ödeneği artacaktır.

İlçe Bursa'ya 70 km,
Yalova'ya 55 km,
Gemliğe 40 km,
Mudanya'ya ise 8 deniz mili mesafededir.

Yalova'nın en uzak ve en dağlık ilçesi olma ünvanını taşımakla beraber, Yalova Yolu'nun durumu, Gemlik ve devamında Bursa'ya ulaşan yola göre daha kötü. Üstelik halkı da resmi işler dışında Gemlik ve Bursa'yı tercih ederler. Bir de açık havalarda Bursa Bakacak tepesinden Armutlu görünmektedir.

Armutlu Bursa'ya, Bursa'nın 2 ilçesiyle aynı mesafeye sahip, 3 ilçesine göre ise daha yakın mesafededir. Düzenli deniz seferleri ile birlikte ilçeye Bursa'dan ulaşım epey kısalacaktır.

Armutlu garip bir konuma sahip, Doğusunda Bursa'nın Gemlik ilçesi, Batısında Marmara Denizi ve İmralı Adası (Bursa), Güneyinde Gemlik Körfezi ve Mudanya'ya bağlı Tirilye Beldesi ve Kuzeyinde Yalova'nın Çınarcık ilçesi. Hâl böyle olunca 3 tarafı da karadan ya da denizden Bursa il sınırları ile çevrili.

Yalova için ise idari açıdan hiçbir şey değişmeyecek sadece yüz ölçümü daha küçülecek ve 1 ilçesi ellerinden gidecek. Yalova böyle haliyle bile Türkiye'nin en küçük yüz ölçümüne sahip ili ünvanını taşıdığına göre bu da idari makamların işine gelecektir diye düşünüyorum.

Bu konu hakkında bir gazetemiz köşe yazısına da yer vermiş.
Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

(+)
Armutlu ilçe sınırları  

(+)
Armutlu ile birlikte Bursa il sınırları

Efe Kahraman

6 yıl önce - Cum 29 Ksm 2013, 23:31

Armutlu^nun Bursa'ya bağlanması şarttır. Güzelim yer harap oluyor.

metehan88
6 yıl önce - Cum 29 Ksm 2013, 23:42

Bence Armutlu için Bursa'ya bağlanması daha iyi olur. Armutlu halkınında tekrar Bursa'ya bağlanmaya sıcak bakacağını düşünüyorum. Ancak zaten küçücük olan Yalova'nın daha fazla küçültülebileceğine pek imkan vermiyorum.

Efe Elaldı

6 yıl önce - Cmt 30 Ksm 2013, 00:03

zaten gemlik körfezi denen alanın sonu yalovaya bağlı o bölüm tekrar bursaya bağlanmalı ben kumlada oturuyorum yazın karşıya baktığımda yalova il sınırını görüyorum nasıl iş o bölüm bursanın ama yalovaya verilmiş ilginç gerçekten

mehmeterden198
6 yıl önce - Cmt 30 Ksm 2013, 03:50

Bence orada yaşıyanlar arasında referandum yapılsın. Nereye bağlı olmak istiyorlarsa oraya bağlansınlar.

Berktuğ
site denetçisi

6 yıl önce - Cmt 30 Ksm 2013, 20:46

mehmeterden198 demiş ki:
Bence orada yaşayanlar arasında referandum yapılsın. Nereye bağlı olmak istiyorlarsa oraya bağlansınlar.

Ona referandum değil de pleblisit desek.
Çünkü referandum ülke genelinde, pleblisit ise sadece yerel halka yapılan halk oylamasıdır.
Bence de en doğru karar öyle olacaktır. Halk ise tahmin ediyorum ki Bursa'ya bağlanmayı isteyecektir.

Ertan Akyüz
6 yıl önce - Cmt 30 Ksm 2013, 21:24

Ne gerek var Armutlu bu haliyle güzel bence, bana göre Armutlunun tatil beldesi olarak kalması lazım çünkü bölge 1.dereceden deprem bölgesi İmara açılması felaketle sonuçlanabilir 2. bir gölcük vakası yaşanabilir Çünkü Kuzey Anadolu Fay Hattının 2. kolu Armutlunun dibinden geçiyor, olası bir büyük depremde ilk tsunami Armutluyu vuracaktır ve zaten Bursa fayının kırılması bekleniyor en az 6.0 diyorlar.

Öte yandan başlığa hiç Yalovalı bir vatandaş katılmamış o bakımda tartışmak anlamsız , bana göre de ismi uyduğu için Balıkesir e bağlanmalı,, Balıkesir, Armutlu diye okunduğu zaman gerçekten de uyuşuyor, işte bu yüzden herkez her kafadan bişey söylediği için böyle bişey yapılmamalı bu olay yerde altın kesesi bulununca kimin diye sorduğunuzda herkezin "benim, hayır benim , onun değil aslında benim ben düşürdüm" demesi gibidir o yüzden bağlanmamalı!

Mert Bilman
6 yıl önce - Pzr 09 Mar 2014, 18:42

Kesinlikle Bursa'ya bağlanmalıdır.

tuncemre
6 yıl önce - Pzr 09 Mar 2014, 22:44

Bursa'ya baglanırsa BBB Recep Altepe yatırımlarla uçurur orayı, Marmara'nın Türkbükü yapar...

Emir ERTEN

6 yıl önce - Sal 11 Mar 2014, 00:41

Yalova zaten yüz ölçümü olarak oldukça küçük. Bırakın da Armutlu Yalova'da kalsın. Armutlu'nun Bursa'ya bağlanmaması Bursa'ya birşey kaybettirmez.

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet