Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yusuf Esengül

4 yıl önce - Sal 26 Ksm 2013, 16:33
Görme Özürlü Ses Sanatçılarımız


Çocukluğumuz yıllarında Görme Engelli ses sanatçıları okullara gelir, konserler verirlerdi. Çok hoşuma giderdi. Şimdi büyükşehirlerde org ile bağlama ile gitar ile sokak sanatçılığı yapıp ekmeğini çıkaran engelli kardeşlerimi de tebrik etmek lazım. Dilenmeden, başkasına muhtaç olmadan ekmeklerini çıkarmaya çalışıyorlar.

Bir de meşhur olmuş ulusal ya da yerel ses sanatçılarımız var. Bunlardan en meşhuru Metin ŞENTÜRK.

Sitemizde de başlığı var.
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1914643#1914643

Bunlardan başka bildiğimiz görme engelli ses sanatçılarını tanıtalım istedim.
AHMET ÖZDEMİR (KÖR AHMET)
KONYA

Kendisi Konya ve havalisinde çok meşhur bir sanatçıdır. Ayrıca TRT repertuarında çalınan yüzlerce eseri mevcuttur. Muzip ve mukallit kişiliği ile tüm Konya Halkının gözdesidir.


FEVZİ PARLAK (KÖR FEVZİ)
KONYA

Yine Konya'da özellikle de Karapınar ve Ereğli'de çok meşhur bir sanatçıdır.


BİLAL GÖREĞEN
ANTAKYA

yetenek Sissiniz yarışması finalisti. Geleceğin Edebiyat Öğretmeni. Hem karakteri hem darbukası hem de sesi ile tüm ülkenin sevdiği sanatçı.Varsa bildikleriniz paylaşımlarınızı bekliyorum.


(Özkan)

4 yıl önce - Sal 26 Ksm 2013, 16:35

En bilindik ilk aklıma gelen görme özürlü ses sanatçımız Aşık Veysel ŞATIROĞLU'dur...Birkan Köklü

4 yıl önce - Sal 26 Ksm 2013, 16:54
Metin ŞENTÜRK


 Ahmet Arif Hoca

4 yıl önce - Sal 26 Ksm 2013, 17:17

Kani Karaca'yı unutmak olmaz...
Alıntı:
Kâni Karaca 1930’da Adana-Adalı Köyü'nde doğdu. İlkokulda okurken, aynı zamanda köyün imamı olan öğretmeninden ders alarak Kur’an’ı hıfz etti. 1950’de İstanbul’a geldi. Bir süre Sadettin Kaynak’la çalışarak üslûp ve tavır bilgileri öğrendi. Dinî mûsikî çalışmalarını daha sonra, üslûp ve tavır yönünden çok etkilendiği Yeraltı Camii imamı ve hatibi ünlü hafız Ali Üsküdarlı’nın öğrencisi olarak sürdürdü.
Hocaları hafız Ali Üsküdarlı, hafız Sadettin Kaynak, Halil Nuri Poyraz, Sadettin Heper idi. Radyo programları, konserler, kudüm öğretmenliği, mevlidhanlık ile 50'lerin sonundan vefatına kadar Türk musikisinin çok çeşitli türlerinde eserler verdi. Mevlana anma törenlerinde vazgeçilmez bir yeri vardı.
Gördüğünü hiç hatırlayamayacak kadar küçük bir yaşta (3-4 aylık) iken üvey annesi tarafından, bir kıskançlık sebebiyle yüzüne kimyasal bir madde atılarak kör edilmiştir. Kendisi bu konunun bahsi geçtiğinde hiç konuşmak istemediği ve çoğunlukla bahsi kapattığı için olayın ayrıntıları tam olarak bilinememektedir.
İstanbul tilavet geleneğinin son temsilcisi idi. Doğaçlama üstadı Kani Karaca şarkı formu dışında Kur'an, mevlid, kaside, gazel, ezan, semai okudu.

 


efemcan
4 yıl önce - Sal 26 Ksm 2013, 17:43

Kadın sanatçılarımızdan ŞAH TURNA'yı unutmamak gerek...

 

Alıntı:
Ateşi yakar Güneşim
Yıldızları Avuçlarım
Doğmadan bin yıllık yaşım
İnsanlığı Amaçlarım

ŞahTurna şakır dalında
Rengim var gülün alında
Mazlum insanlık yolunda
Çekildi tel tel saçlarım!

Ozan Şahturna, 1950 yılında Sivas’ın, Gürün ilçesine bağlı Kaynarca köyün de dünyaya geldi. Üç yaşında iken çiçek-kızamıktan gözlerini kaybetti. Müziğe ilgi duydu. On yaşında saz çalmaya, türkü-deyiş söylemeye başladı. 14 yaşında plak çıkarttı. Verdiği konserlerde düzene başkaldırma gerekçeleriyle defalarca tutuklandı, hapis yattı!.. Büyük üne kavuştu. Göz tedavisi için yurt dışındayken vatandaşlıktan çıkartıldı; Almanya’nın, Berlin kentine yerleşti, sür gün yaşadı. Burada Ozan Şiar ile evlendi, Şafak ve Şirin adli iki kız çocuğu oldu...


http://www.turkuler.com/ozan/ozansahturna.asp


Misafir 9b8

1 yıl önce - Sal 18 Nis 2017, 02:29

RUSEN YILMAZ da var ekleyın arkdaslar sesı cok guzeldır .cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET