Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Balıkesir - Yatırım Haberleri
« önceki   123 ... 181920   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 19
Alp Serter

9 ay önce - Prş 06 Tem 2017, 12:47
BALIKESİR’DE YATIRIM YAPMAK İÇİN 101 NEDEN

Coğrafi Konum

1. Türkiye’nin ekonomik hareketliliğinin en yüksek olduğu Marmara Bölgesi’nde yer alması

2. Marmara ve Ege Denizi’ne kıyılarının bulunması

3. İstanbul, Bursa ve İzmir gibi metropollerin kesişim noktasında bulunması

4. Avrupa’ya çok yakın konumu

5. Her sektörden yatırıma uygun geniş arazi varlığı

Ulaşım

6. Önemli ulaşım güzergâhlarında yer alması

7. Gelişmekte olan otoyol ulaşım ağı

8. Endüstriyel limanlara kolay erişim imkânı

9. Sanayi merkezlerine hızlı ulaşım

10. BALO (Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar) projesinin kalbinde yer alması

11. Gökköy Lojistik Merkezi ile ulusal ve uluslararası pazarlara kolay ulaşım imkanı

12. İzmir, Ankara ve İstanbul ile bağlantılı demiryolu ağı

13. Edremit ve Merkez İlçe Altıeylül’de bulunan 2 havalimanı

Eğitim

14. Nitelikli eğitim veren 2 üniversite

15. 223 adet tam donanımlı akademik departman

16. Üniversitelerde öğrenim gören 40.000’i aşkın öğrenci

17. Kamu tarafından desteklenen mesleki eğitim ve uygulama programları

18. Her ilçede eğitim veren meslek liseleri ve meslek yüksekokulları

19. Meslek edindirme ve girişimcilik kurslarının yaygınlığı

20. Gençlere yönelik eğitim projelerinin varlığı

Sağlık

21. Tam donanımlı 30 hastane

22. 20 toplum sağlığı merkezi

23. 336 aile sağlığı merkezi

24. Halk sağlığı laboratuvarı

25. Rehabilitasyon merkezleri kurmaya elverişli iklim ve doğa

26. İlin geneline yayılmış şifalı termal kaynaklar

İşgücü

27. Çalışkan, genç ve dinamik nüfus

28. Ara ve teknik eleman ihtiyacını karşılayan işgücü potansiyeli

29. Nitelikli personelin Balıkesir’e olan ilgisi

30. Göç vermeyen nüfus yapısı

Tarım ve Hayvancılık

31. Verimli ve sulanabilir arazi varlığı

32. Elverişli iklim koşulları

33. Zengin bitki örtüsü

34. Tarımsal üretimde çeşitlilik

35. Geniş mera arazileri

36. Büyükbaş hayvan varlığında ilk sıralarda

37. Küçükbaş hayvancılıkta kendine özgü ırklar

38. Beyaz et üretiminde ön sıralarda

39. Gelişen meyvecilik faaliyetleri

40. Arıcılık faaliyetleri için geniş ormanlık alanlar

41. Seracılık yatırımları için uygun arazi varlığı ve jeotermal kaynaklar

42. Organik tarımda yüksek potansiyel

43. Geniş zeytinlik alanlar

44. Bölgeye özgü zeytin türleri ve markalaşmış zeytinyağı

45. Çeltik üretiminde ön sıralarda

46. Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği için uygun ortam

47. Sözleşmeli üretim kültürünün gelişmiş olması

48. Tarımsal desteklemelerin çeşitliliği

Sanayi

49. Gelişmiş tarım-sanayi entegrasyonu

50. Profesyonel kadrolarıyla 4 karma 1 ihtisas organize sanayi bölgesi

51. Kuruluş aşamasında 3 organize sanayi bölgesi

52. Büyük firmaların tedarik ihtiyacını karşılayan 16 küçük sanayi sitesi

53. Her ölçekte yatırıma uygun arazi varlığı

54. Endüstriyel hammaddelere yakınlık

55. Çok çeşitli endüstriyel üretim

56. Her ölçekte, çok sayıda sanayi işletmesi

57. Yaklaşık 50 farklı sanayi ürününün ihracatta yarattığı ekonomik değer

58. Gelişen üniversite-sanayi işbirliği

59. İstanbul’un sanayiden arındırılma sürecinde Balıkesir’in ön plana çıkması

Turizm

60. Dört mevsim turizme imkân sağlayan iklim ve doğa

61. Çok çeşitli alternatif turizm faaliyetleri

62. Gelişmiş kıyı turizmi

63. Onlarca adayı barındırması ve 291 km kıyı uzunluğu

64. 22 mavi bayraklı plaj

65. Sağlık turizminde değerlendirilmeyi bekleyen kaynaklar

66. 8 termal turizm merkezi ve 1 kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi

67. Çok sayıda tabiat parkı

68. Kuş Cenneti ve Kazdağı Milli Parkları

69. Dalış ve diğer su sporları için elverişli koy ve körfezler

70. Botanik turizmine imkân sağlayan zengin ekosistem

71. Zengin tarihi ve kültürel miras

72. Turizm bölgelerine kolay erişim sağlayan uluslararası Koca Seyit Havalimanı

73. Zengin mutfağı ile gastronomi turizmi

Yenilenebilir Enerji

74. Enerji üretiminde çeşitlilik

75. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) için elverişli bölgelerin varlığı

76. Çeşitli alanlarda kullanabilecek jeotermal potansiyel

77. RES Yatırımlarında Türkiye’de birinci

78. GES Yatırımları için yüksek güneşlenme süresi

79. Biyogaz ve biyokütle yatırımları için yüksek miktarda tarımsal, endüstriyel ve evsel atık

80. Yerli teknoloji ve ekipman kullanımına yönelik uygulanan ekstra teşvikler

81. Türbin, jeneratör ve kanat imalatı yatırımları için 5. Bölge teşviklerinden yararlanabilme imkânı

Madencilik

82. Türkiye’de rezervi bulunan 90 çeşit madenin 32’sinin Balıkesir’de yer alması

83. Bölgeye özgü mermer çeşitleri

84. Bor rezervinde zengin yataklar

85. Birçok sektörde girdi olarak kullanılan kaolinde Türkiye rezervlerinin üçte ikisi

86. Maden türlerinin endüstriyel girdi olarak kullanılabilirliği

87. Kaliteli madencilik ürünleri ile gelişen endüstriyel üretim

Gayrimenkul

88. Kentsel dönüşüm projeleriyle gelişecek yatırım ortamı

89. Artan turizm, sanayi, lojistik ve ulaştırma yatırımlarının her çeşit gayrimenkule olan talebi artırması

90. Sosyal yaşam kalitesini artıran fuar ve kongre merkezi, rekreasyon alanları ve benzeri projelerin geliştirilmekte olması

91. Yurt, iş merkezi, otel, alışveriş merkezi gibi ticari gayrimenkul projeleri için uygun talep yapısı

92. Her türlü gayrimenkul projesine uygun arazi varlığı

93. Görece uygun arazi fiyatları

Teşvik ve Destekler

94. Ege ve Marmara Denizine kıyısı olan iller arasında en avantajlı teşvik oranları

95. Ekonomi Bakanlığı tarafından uygulanan teşviklerde “3. Bölgede yer alması”

96. Organize Sanayi Bölgelerine yapılan yatırımların “4.Bölge” teşvikleri kapsamında değerlendirilmesi

97. Birçok sektörde uygulanan “5.Bölge” destekleri

98. Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan hibe ve destekler

99. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından sunulan mali destekler

100. Bakanlıklar, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Eximbank, ve AB kurumlarının sağladığı desteklerden faydalanabilme olanağı

101. Balıkesir Yatırım Destek Ofisi tarafından yatırım süreçlerinde işletmelere sunulan hizmetler

http://www.investinbalikesir.com/tr/21292/Neden-Balikesir

ahmet sert

9 ay önce - Prş 06 Tem 2017, 16:56

Daha ne olsun.Ama seçici olmak lazım, her gelene buyur gel demekten ziyade araştırıp, inceleyip öyle kabul etmeli.Sonra fabrika çöplüğüne dönüp, her önüne gelen hamşonun geldiği bir yere dönmeyelim.

Alp Serter

9 ay önce - Sal 18 Tem 2017, 13:12
Balıkesir sanayicinin tercih noktası oldu

Kimya sektöründe Ar-Ge bazlı yatırımlarıyla öne çıkan MKS DevO’nun düzenlediği organizasyonda konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, “Bandırma sanayicinin tercih noktası oldu zeytinlik konusunda ‘muafiyet’ getirilsin” dedi.

Kimya sektöründe Ar-Ge bazlı yatırımlarıyla öne çıkan MKS DevO, Bandırma-Gönen yatırımlarını 75 bin metrekareye çıkarttı. İnşaat, deterjan, tekstil ve plastik sektörleri için kimya hammaddesi üreten MKS DevO Kimya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Korgün Şengün, “ideal büyüklüğe ulaştıklarını” kaydetti. Karma Organize Organize Sanayi Bölgesi’ned 25 bin metrekarelik bir üretim tesisini daha hayata geçirmek üzere projeleri tamamladıklarını ifade eden Şengün, 2020 yılına kadar yapmayı planladıkları 20 milyon liralık yatırımı da öne çektiklerini, 2018 içerisinde tamamlayacaklarını açıkladı.

MKS DEVO Kimya’nın, toplamda 50 milyon dolarlık ihracat hedeflediği yeni üretim tesisleri, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesirli sanayiciler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, bankacılar ve bürokratların katıldığı bir organizasyon ile tanıtıldı. Organizasyon çerçevesinde, yenilikçi iş adamı Korgün Şengün’ün liderliğinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘mini ekonomi zirvesi’ de gerçekleştirildi. Korgün Şengün’ün açılış konuşmasından sonra, kürsüye davet ettiği Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Balıkesir’in üretim açısından son derece elverişli bir konumda olduğunun altını çizdi. Başkan Uğur, “Balıkesir, Bandırma üretiyor. Üretim düzeyimiz artıyor. İşimiz de bu zaten; üretmek. Biz işimizi yapıyoruz. Ekonomide sıkıntılar, iş dünyasından şikayet yok mu? Var! Ama bizim işimiz sıkıntıları da aşarak üretmek. Balıkesir’in geliştiğini, giderek üretimde daha fazla pay ve söz sahibi olduğunu görüyoruz. Sıkıntılar aşılıyor ve aşılacak” diye konuştu.

Bandırma dünya ile entegre

Bandırma’nın sanayi yatırımlarında bir tercih noktası haline geldiğini vurgulayan Bandırma OSB Başkanı ve Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, “Coğrafi konumu, Bandırma Port projesi, tabii Avrupa’ya en kısa yolu sağlayan BALO projesi ve doğalgazı ile Bandırma OSB, 3600 dekarlık alanda sanayi yatırımında çok önemli bir tercih noktası oldu. Doluluk oranımız yüzde 100’e ulaştı. Şimdi 2053 dönüm ilave ediyoruz. Yatırımcıların yüzde 50’sinin uluslararası sermaye olduğunu göz önüne alırsak, Bandırma’nın dünyaya ne kadar entegre olduğunu da görürüz. Sanayicilerimiz ülkesinin geleceğine güveniyor. Şevkle çalışıyor. İsmail Uğur Başkan’ın, Edip Uğur Başkanı’mızın ve sayın valimizin hep sanayicinin yanında olduğunu görüp moral buluyoruz. Balıkesir’de sanayici için, üretim için güzel bir ahenk var” diye konuştu.

Türkiye bir karar vermeli…

Kale Grubu’nun zeytinliklere olan mesafesinin 2900 metre olduğunu, 100 metre farkla yatırımın engellenebildiğini kaydeden Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur, “Kale’nin yatırım yapacağı 49 bin dönüm arazide 47 bin ağaç var. Dönümüne bir ağaç bile düşmüyor. Türkiye’nin bir karar vermesi lazım. İleri teknoloji merkezi kuracaksınız, kuramıyorsunuz. Tabii, bu karar halkla, sivil toplumla birlikte verilecek. Bandırma, Gönen, Balıkesir, halkın gerekiyorsa eylem yapması lazım. ‘Gelin bunu kurun’ çağrısı yapması lazım. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü de bu zeytinlikler meselesi için ‘vazgeçmedik’ dedi. Gerekiyorsa, Bandırma’ya bir muafiyet getirelim. Zaten zeytini bakımından bir Ayvalık, Gemlik ya da Havran gibi öyle ahım şahım bir ürün yok. Doğruya doğru. Bu konuyu Bandırmalı’ya soralım. Ama ne yapıp edip böyle büyük yatırımları, Türkiye’nin, Balıkesir’in, Bandırma’nın ihtiyacını gerçekleştirelim” ifadesinde bulundu.

Cansen’e yöneltilen sorularla devam eden toplantı, daha sonra moderatörlüğünü Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran’ın yaptığı, Balıkesirli gazeteci, DÜNYA gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ve Bandırmalı gazeteci Hürriyet gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent’in katıldığı panel ile son buldu. Dünya ve Türkiye’deki güncel gelişmelerin değerlendirildiği panelde, Türkiye ekonomisinin taşıdığı risk ve fırsatlar değerlendirildi.

Emlak fiyatlarının en hızlı arttığı il

Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur konuşmasında, devletin yaptığı yolların, Osmangazi Köprüsü’nün ve temeli atılan Çanakkale Köprüsü’nün Balıkesir’i çok önemli bir yere getirdiğini, üretim için çok uygun bir merkeze dönüştürdüğüne dikkat çekti. “Balıkesir, İstanbul-Bursa-İzmir üçgeninin tam ortasında, hem üretim hem tüketim merkezlerine yakın konumuyla sanayici için çok önemli bir noktaya dönüştü” diyen Uğur, “Bugün Balıkesir gayrimenkul fiyatlarının en çok arttığı il konumunda. Bunun nedeni Balıkesir’in geleceğinin çok parlak olması” açıklamasını yaptı. Çok önem verdikleri “Kimya Bölgesi” ile ilgili açıklamalarda da bulunan Başkan Uğur, “Bugün Türkiye’nin yeni petrokimya tesislerine ihtiyacı ortada. Biz 5 tane Petkim büyüklüğünde tesis kurarsak ancak iç ihtiyacımızı karşılayacağız. Ayrıca, Türkiye’nin yüksek teknolojiye ihtiyacı var. Ancak burada çelişkiler yaşıyoruz. Bir yandan Kale Grubu’nun 49 bin dönüm alanda yüksek teknolojiye yapacağı yatırım, bir yandan bandırma Şirinçavuş’taki liman projesi, bir yandan da zeytinliklerle ilgili düzenlemeler. Kale Grubu’nun yatırımı Türkiye’nin tam ihtiyacı olan yüksek teknolojiye ve hesaplamalara göre 10 yılda 15 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratacak. Şirinçavuş Limanı da 25 milyar dolarlık bir hacim yaratacak. Bu bölgeye 35 milyar dolarlık teknoloji talebi var. Zannediliyor ki, kimya bölgesi denilince, her yer toz duman olacak. Hayır, bu sanayiden toz duman, kirlilik çıkmayacak. Bunu anlatamadık. Viyana’ya gittik hep birlikte. Orada da gördük ki çöp fabrikası şehrin ortasında. Bugünkü teknolojilerle kirlilik yaratmadan yeni nesil üretim imkanı var” dedi.

Bandırma-Gönen yatırımlarını 75 bin metrekareye çıkarttı, MKS Devo Kimya yatırımlarını öne çekti

Bandırma ve Karma Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırımları ile 75 bin metrekarelik bir kampüse ulaşan inşaat, deterjan, plastik sektörünün önde gelen hammadde tedarikçisi MKS DevO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Korgün Şengün, akaryakıt sektörüne de hammadde üreteceklerini açıkladı. TÜBİTAK destekli geliştirdikleri Euro Diesel hammaddesini de yeni fabrikada üreteceklerini kaydeden Şengün, Euro Diesel katkılarının, yerli ikame amaçlı çalışmalarının da başarı ile sürdürüldüğünü belirtti. Bandırma OSB’de geçen yıl plastik üretiminde kullanılan kanserojenik ftalat bazlı hammaddeleri ortadan kaldıracak çevreci, organik plastik hammaddelerin üretmeye başladıklarını hatırlatan Korgün Şengün, “Ftalatsız plastik hammaddesi ihracatında Amerika, Güney Afrika gibi ekstrem destinasyonlarda geride bıraktığımız bir yıl içerisinde büyük başarı elde ettik. Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere ihracatlarını ikiye katlayarak büyüttük. Ek tesis için hedeflediğimiz 10 milyon dolarlık ihracat hedefini de 20 milyon dolara revize ettik” dedi.

2003 yılında kurulduklarını ve Türkiye’nin 35 milyar dolara yaklaşan kimya ithalatının yerli ikamesi için çalışan bir sanayi kuruluşu olduklarını kaydeden MKS DevO Yönetim Kurulu Başkanı Şengün, “2016 ciromuz 110 milyon liraya ulaştı. 2017 için yüzde 40 büyümeyi hedefledik. Türkiye’nin 1000 büyük sanayi kuruluşu arasına girebilmek için yatırımlarımıza, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu. Korgün,”Özellikle yakın gelecekte kömürün enerji kaynağı olarak kullanılmasında yaşanması yüksek muhtemel kısıtlamalara dönük çalışmalar içindeyiz. Küresel ısınmaya karşı Paris Konferansı sonrasında, ülkeler bazında zorlayıcı önlemlere ilişkin yerli kömürün kimya olarak islahına dönük ‘katalitik piroliz’ konusunda Ar-Ge çalışmaları içindeyiz” açıklamasını yaptı. Korgün MKS DevO’nun halen 3 patenti bulunduğu bilgisini de paylaştı.

Doğru bilinen iktisadi yanlışlar

Açılış konuşmalarından sonra, Türkiye’nin duayen iktisatçısı Ege Cansen, sanayicilere, “Doğru diye genel kabul görmüş iktisadi yanlışlar” konulu bir brifing verdi. “Son dönemde her olumsuzluğu tutup ‘tasarruf açığımız var’ klişesine bağlıyoruz. Öyle kabul ediyoruz. Oysa doğru değil” diyen Cansen, “Ekonomilerde tasarruf açığı olmaz. Tüketim fazlası olur. Madem ki, ‘tüketim artı yatırım’ milli gelire eşittir. Birinin açığı, diğerinin fazlasıdır. Ülkeye giren dış tasarrufun, yatırıma mı, yoksa tüketime mi gittiği bilinemez. ‘Cari açık eşittir tasarruf noksanı’ demek ne kadar doğruysa, ‘cari açık eşittir tüketim fazlası’ demek de o kadar doğrudur” dedi. ‘Yüksek faiz tasarrufu artırır’ kabulünün de yanlış olduğunu savunan Ege Cansen, “Faizle, ulusal tasarruf oranı arasında hiçbir ilgileşim yoktur. Eğer varsa bu da ters orantılıdır. Tasarruf yatırım demektir. Yüksek faiz tasarrufu yani yatırımı önler” şeklinde konuştu. Cansen sözlerine şöyle devam etti: “Yüksek faiz, tasarruf mevduatını artırabilir ama tasarrufu artırmaz. Tasarruf yatırıma eşittir. Yüksek faiz yatırımı azaltacağı için tasarrufu da özdeşlik tanımı gereği azaltır.” ‘Kamu borcunu gelecek nesiller öder’ yaklaşımının da doğru olarak kabul görmüş bir yanlış olduğunu belirten Cansen, “Gelecek yılın elmasını bugün yiyebilir misiniz? Yenemez. Çürümeyen dişimin dolgusunu bugünden yaptırabilir miyim? Hayır. Net uluslararası yatırım pozisyonu artı olan bir ülkenin kamu iç borç stoku ne kadar yüksek olursa olsun, borç alan nesil aynı zamanda alacaklıdır. İleriye hem borç hem alacak devredilir. Kamu borcu, atarken, faiz ödenirken veya borç stoku azalırken, milli gelir ‘yaşayanlar arasında’ dağılır. Ölüler ve doğmamışlar bundan pay alamaz” dedi.

KAYNAK: https://www.dunya.com/ekonomi/bandirma-sanayicini ...eri-373047

Erdal Düven

8 ay önce - Cmt 29 Tem 2017, 23:45
Dursunbey osb de 72 adet tapu satın alınmış

Alıntı:

(+)

HEDEF 3 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan’ın en önemli projelerinden birisi olan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 72 adet tapu OSB yönetimince alındı. OSB’de inşaat çalışmaları önümüzdeki aylarda başlayacak

Belediye Başkanlığı görevine gelmeden önce yayınladığı seçim beyannamesinde İstihdam projeleri arasında yer alan Organize Sanayi Bölgesi projesine adım adım yaklaşan Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçvan, OSB’nin kurulacağı Akbaşlar bölgesinde ki arazilerin tapularının alındığını belirtti. Bölgede arazisi bulunan vatandaşlardan ve hazineden alınan 72 tapunun OSB yönetimine geçtiğini müjdeleyen Başkan Bahçavan, OSB’nin bir an önce faaliyete girmesi içinde çalışmaların aralıksız sürdüğünü söyledi.

ALT YAPI ÇALIŞMALARI KISA SÜRE SONRA BAŞLAYACAK

Organize Sanayi Bölgesinde yapılacak olan alt yapı çalışmalarının da kısa süre zarfında başlamasını beklediklerini ifade eden Başkan Bahçavan, Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığından gelen Jeoloji mühendisleri ile OSB’nin alt yapı çalışmalarını gerçekleştiren firma yetkililerinin iki gün boyunca bu alanda çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi. Alt yapı ile ilgili ihale sürecinin iki ay içerisinde başlamasını beklediklerini ifade eden Başkan Bahçavan, yetkililerin ön görüsüne göre altyapı inşaat çalışmalarının yapılacak ihalenin ardından hızla başlayacağını söylediklerini belirtti.

Altyapı çalışmalarının başlamasının ardından arazileri de satmaya başlayacaklarını ifade eden Başkan Bahçavan, şimdiden kendilerini birçok girişimcinin aradığını ve yer istediğini söyledi. Organize Sanayi Bölgesinin faaliyet geçmesi ile Dursunbey’de 3 Bin kişiye iş imkânının doğmasını hedeflediklerini söyleyen Başkan Bahçavan, bu konuda kendilerine destek olan Sanayi bakanlığı ve Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan’a teşekkür etti.

ahmet sert

5 ay önce - Çrş 08 Ksm 2017, 20:46

Alıntı:

(+)

EN ÇOK YATIRIM BALIKESİR'E YAPILDI

Balıkesir, son dönemde yatırım çekmede İstanbul, Ankara gibi metropoller başta olmak üzere toplam 80 vilayeti solladı.
2017 Eylül sonu rakamlarına göre yakın zamanda Balıkesir’e yapılan 697 milyon 600 bin liralık sanayi yatırımı, kenti Türkiye’de ilk sıraya taşıdı.

Organize Sanayi Bölgesi, sektörel bazda bakıldığında; bir madencilik firmasının 250 milyon liralık dore altın yatırımı , cam elyaf sanayisinden 330 milyonluk dev yatırım hamlesi,bir başka ihracat devi firmanın boya yatırımları;taş yünü, soğuk hava depoculuğu gibi pek çok alanda yatırımlar ile Türkiye’nin cazibe yatırım merkezi olduğunu kanıtladı:

İstanbul, Kocaeli , Bursa ve İzmir gibi büyük sanayi kentleri ile Anadolu illerini geride bırakan Balıkesir, devam eden sanayi hamleleri ve 2018’de birbiri ardına açılması beklenen fabrikalar ile lokomotif kümelenme sanayi yatırımlarında ipi birinci sırada göğüslemeye devam edeceğe benziyor.

Balıkesir sanayisinin ,yatırım ve istihdam anlamında gelişmesinden önemli rol üstlenen Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur,şehrin yatırım çekmede açık ara birinci olmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Uğur, Balıkesir Sanayi Odası olarak; meslek liselerimiz, mesleki atölyelerimiz ,Organize Sanayi Bölgemizdeki yatırım alanlarımız ve hizmete açılan lojistik köyümüz ile yatırımcıya destek sunmaya çalışıyoruz diyerek; firmaların kalifiye eleman ihtiyacını gidermeye yönelik ciddi projeler ürettiklerini ifade etti. Gökköy Lojistik Merkezi’nde başlatılan konteyner ihracat seferberliğine de dikkat çeken Uğur, Balıkesir’in stratejik konumunun şehri Türkiye’nin Avrupa’ya hatta dünyaya açılan kapısı durumuna getirdiğini söyledi. Firmaların Balıkesir’de ürettikleri ürünleri , lojistik köyden daha az masrafla dünya geneline ulaştırabildiklerini söyleyen Balıkesir Sanayi Odası Başkanı , şehrin üretim ve istihdamı için büyük çaba sarfettiklerini ifade etti.

Gelişmekte olan ekonomisiyle Balıkesir’i ülke ekonomisinin önemli merkezlerinden biri haline getirdiklerini belirten Uğur,global ölçekteki büyük işletmelerin kente yeni yatırım kararları alması için çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

En çok yatırım çeken iller sıralamasında Konya, Balıkesir’in aldığı yatırımın neredeyse yarısı olan 356 milyon lira ile ikinci sırada , İstanbul ise 342 milyon 46 bin 595 bin liralık yatırımla üçüncü sırada yer aldı..

[b] YATIRIM YAPILAN İLLERİN TAM LİSTESİ
[/b]

(+)

http://www.tv100.com.tr/sanayi-yatiriminda-en-cok ...sir/13985/

bahattin10

5 ay önce - Çrş 08 Ksm 2017, 22:12

Haberin krali bu iste. 10 yil boyle performans gostersek bursaya yetisiriz

Misafir e24

4 ay önce - Pts 27 Ksm 2017, 07:59

RANT TEZGAHI 2013’TE KURULDU

Bu tezgahın içinde Kabakdere’de var, Baltok projesi de… Eski Başkanın danışmanları Mehmet Ali Ergin de var, Caner Bingöl de…. Sarıgül’ler de var, futbolcular da… 2013 yılında bu imar rantını bozacak, müdahale edecek tek bir isim var… O da Başkan Kafaoğlu… Sayın Başkan; bu dosyaya el at, Balıkesir’in birilerine peşkeş çekilmesinin önüne geç….

ARSALAR DÜPEDÜZ PEŞKEŞ ÇEKİLDİ
Kabakdere’de ve Baltok projesinde çevrilen tezgahları 2014 yılından beri yazıyoruz. Defalarca manşetlerimize taşıdık. Bu rantı ve peşkeşi görmezden gelen yapı görevi bıraktı. Gitmesine gittiler ama bıraktıkları enkaz Balıkesirlilerin sırtına yük olarak kaldı. Başkan Zekai Kafaoğlu’nun önünde tarihi bir fırsat var. Kabakdere’de ve Baltok projesinde yapılan tezgahı bozabilir ve yeni rantların önüne geçebilir.

TEZGAHI DANIŞMANLAR KURMUŞ
Hatırlayın; Geçtiğimiz yıllarda Kayseri’li işadamlarının, Urfa’lı şirketlerin, hatta milli futbolcuların bile buralardan arsa topladığını yazmıştık. Adamların ufku o kadar açıkmış ki; daha ortada Kabakdere mevzusu ve Baltok projesi yokken arsa toplamaya başlamışlar. Hatta yerin değerleneceğinden o kadar eminmişler ki trilyonları dağ başındaki arsalara gömmüşler… Bu adamların nereden haberi oldu diye merak edebilirsiniz… Mehmet Ali ve Caner kurduğu oyundan, elbette ki dostlarının haberi olacak…

Eski Başkanın danışmanlığını yürüten Mehmet Ali Ergin ve Caner Bingöl biletlerinin kesileceğinin haberini duyunca soluğu Ankara’da aldı. Yeni Başkan Zekai Kafaoğlu’nun Ankara ile tehdit etmeye kalkan bu ikili oradan eli boş döndü. Çünkü Ankara’nın ve Reis Erdoğan’ın kurulan bütün kumpastan bilgisi oldu…

KAFAOĞLU’NA TARİHİ FIRSAT
Başkan Zekai Kafaoğlu’nun Büyükşehir koltuğuna oturması RANTseverlerin keyfini kaçırdı. Eski Başkanı yalan yanlış bilgilerle kirli ilişkiler içine sokan danışmanlar, başkanı pasifize etikten sonra peşkeş düğmesine bastı. Birdenbire zenginleşen tayfanın içinde müdüründen, daire başkanına, danışmanından, çalışanına herkes yer aldı.

Eski Başkanın istifasıyla birlikte başlayan bu yeni dönem ve kritik süreçte Kafaoğlu’na büyük işler düşüyor. Başkan Zekai Kafaoğlu’nun ivedilikle Kabakdere ve Baltok dosyasına el atması gerekli. Orada dönen dolapları göremez ve herkesin yaptığı yanına kar kalırsa kaybeden her zamanki gibi Balıkesir olur….

VAY BE..
NELER OLUYORMUŞ?
Yerel gazetede çıkan yeni haber..

BEN BU HABERDEN ŞUNU ANLIYORUM..
Kabakdere ve oraya gelen imarı rant için görenler olmuş.Burayı hazmedemeyenler iptal ümidini taşıyorlar.EDİP UĞURUN gitmesi bu arkadaşları umutlandırdı sanırım..
Yani BU HABERLERDEN YENİ HASTANE YAPILACAKSA KABAKDERE TARAFINA YANİ YENİ TOKİ TARAFINA YAPILMAYACAK ANLIYORUM..
BU TAMAMEN BENİM DÜŞÜNCEMDİR.HAYAL

ahmet sert

3 ay önce - Cmt 23 Arl 2017, 00:34

Alıntı:

Kızılay'dan Edremit'e Yeni Organize Sanayi Sitesi

Türk Kızılayı tarafından Balıkesir’in Edremit ilçesinde yapılması planlanan organize sanayi sitesi için start verildi. İhaleye çıkarılan 74 dönümlük arazi üzerine kurulacak olan organize sanayi sitesi ile Edremit’in sanayi alanında üretimine büyük katkı sağlanması amaçlanıyor.
Türk Kızılayı Edremit Şube Başkanı Necati Uytun ve yönetim kurulu’nun büyük uğraşları sonucu, Türk Kızılayı Genel Merkezi, Edremit’te dev bir projenin startını verdi. Mülkiyeti Türk Kızılay’ına, işletim hakkı Türk Kızılayı Edremit Şube Başkanlığı’na ait olan Edremit Zeytinli Mahallesi Kuruçay Mevki’ndeki 74 dönümlük arazi üzerine organize sanayi sitesi kurulması için ihale başlatıldı.
Türk Kızılayı Edremit Şube Başkanı Necati Uytun “Toplamda 343m2, 427m2, 568m2, 627m2 ve 807m2 aralıklarda bulunan 118 adet arsanın bulunduğu araziyi ihaleye çıkardık. Türkiye genelinde yapılan bu ihaleye büyük ilgi var. İhale sonuçlandıktan sonra kazanan firmaların yapacağı proje kapsamında Edremit’e büyük bir sanayi sitesi kazandırmış olacağız. Bu arazi eskiden bir hayırsever tarafından Kızılay’a bağışlanmıştı. Şimdi o araziyi, bu şekilde değerlendirecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Çünkü Edremit ilçemiz sanayiden turizme her geçen gün git gide büyüyor ve gelişiyor. Böyle bir organize sanayi sitesi ile üretim daha da artarak, insanlarımıza yeni iş istihdamları da sağlanmış olacak. Ayrıca buradan gelecek kira gelirleri ile Türk Kızılay’ı daha çok ihtiyaç sahiplerine ulaşabilecek” dedi.

http://www.milliyet.com.tr/kizilay-dan-edremit-e- ...r-2481820/

Bu tip yeni işyerleri, sanayi siteleri, Osb.ler ilçelerimizin gelişimi için çok önemli.Son zamanlarda birçok ilçemizde, o yöreye özgü siteler, osb.ler yapılmaya başladı.En son Ayvalık'da Gıda ve Gıda İşlemeleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Burhaniye'de Zeytincilik OSB. yine Edremit'te Süs Bitkileri ve Seracılık İhtisas Osb, Dursunbey'de kereste ağırlıklı OSB. gibi hemen her ilçemize sanayi yatırımları gelmeye başladı.İnşallah bu yatırımlarla ilçelerimiz daha çok istihdam ve gelişim sağlamış olacaklar.

Alp Serter

3 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 12:36
Ağaoğlu'ndan 1 milyar liralık yenilenebilir enerji yatırımı

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, yenilenebilir enerjide 2018'de 1 milyar liranın üzerinde yatırım yapacağını açıkladı.

Ağaoğlu Enerji Grubu, 735 milyon lira değerinde ve 125 MW kurulu güce sahip Balıkesir Rüzgar Enerji Santrali (RES) Projesi'nin rüzgar türbinleri için Alman Nordex Energy GmbH ile sözleşme imzaladı.

İmza töreninde konuşan Ağaoğlu, yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlara devam ettiklerini kaydederek, geçen yıl Alman Nordex'ten 68,4 MW kapasiteli 19 rüzgar türbini siparişi verdiklerini anımsattı.

Türkiye'nin ekonomide durgunluk psikolojisine yenilmemesi gerektiğini dile getiren Ağaoğlu, "İş adamı günlük kararlarla değil, ülkesinin geleceğine güvendiğini gösteren yatırımlarla hareket etmelidir. Yenilenebilir enerjide 2018'de 1 milyar liranın üzerinde yatırım yapacağız." diye konuştu.

KAYNAK: http://www.haberturk.com/agaoglu-ndan-1-milyar-li ...11-ekonomi

bahattin10

3 ay önce - Sal 26 Arl 2017, 12:59

Balikesirin neresine yapilacak acaba

sayfa 19
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET