Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
faruk gorez
6 yıl önce - Pts 29 Eyl 2014, 23:26
yerli otomobil konya ya yakışır !!! TÜMOSANA !!!

tümosan konya sanayii için çok önemli bir firma konyada yedek parça üreten çok ciddi firmalar var hem tarım makineleri (hasat v.b) hem de inşaat sektörü ile ilgili makineler de konya da üretim yapan firmalar güzel projeler üretecektir tümosan

faruk gorez
6 yıl önce - Sal 30 Eyl 2014, 06:47
ototmotv sektörü (yerli oto) savunma sanayii hasat - iş makineleri yeni hedef sahaları ! tümosanın

TÜMOSAN'da hedef 100 bin motor
AR-GE çalışmalarını İTÜ Teknopark bünyesinde sürdüren TÜMOSAN, 6 silindirli yerli dizel motor üretimine başladı. Yeni nesil dizel motorların ilk prototipinin Ağustos 2014 ateşlenmesini planlayan TÜMOSAN, böylelikle dizel motorda dışa bağımlılığa son verecek. TÜMOSAN yerli otomobil üretimine yönelik çalışmalara da hız verdi.

AR-GE çalışmalarına hız veren TÜMOSAN, dizel motorda dışa bağımlılığa son verecek. TÜBİTAK desteği ve İTÜ danışmanlığında yürütülen projeler otomotiv sanayiinde bir devrim niteliğinde. TÜMOSAN'ın Konya'da kurduğu motor üretim üssünde yılda 75 bin motor üretiliyor. Yeni kurulan üretim hattıyla birlikte yıllık dizel motor üretim kapasitesi 100 bine çıkarılacak, yeni nesil dizel motorların ilk prototipinin Ağustos 2014'te ateşlenmesi planlanıyor. TÜMOSAN, ilk yerli oto çalışmalarına da hız verdi.

75 BİNDEN 100 BİNE

Yıllık 75 bin adet dizel motor üretim kapasitesi ile Türkiye'nin ilk dizel motor üreticisi TÜMOSAN, ürettiği yerli motorların performansının artırılması için çalışmalarına devam ederken geleceğin yeni nesil dizel motorlarının üretimine yönelik önemli girişimlerde bulunuyor. 1975 yılından bu yana yerel dizel motor üretimine odaklanan şirket, halihazırda 50-115 HP aralığında 3 ve 4 silindirli motor üretimi gerçekleştiriyor. Yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları kapsamında halihazırda ürettiği 3 ve 4 silindirli motor üretim güç aralığını 50-135 HP aralığına çıkarırken aynı üretim teknolojisini kullanarak 6 silindirli dizel motorla güç seviyesini 205 HP seviyesine çıkarmayı planlıyor.

MOTOR ÜSSÜ KURDU

TÜBİTAK tarafından desteklenen yeni nesil dizel motor üretiminde belirlenen hedef ise tarım makinalarında 275 HP ve otomotiv endüstrisi alanında ise 450 HP. yeni nesil dizel motorların ilk prototipinin Ağustos 2014'te ateşlenmesi planlanıyor. Yeni nesil dizel motorlar, işin geliştirme projesine paralel olarak ayrı bir üretim hattının oluşturulması yatırım planlaması da devam ediyor. Yeni nesil dizel motor üretim hattı ile birlikte yıllık dizel motor üretim kapasitesi 100 bin adet olacak. İlk yerli otomobil üretimi doğrultusunda da çalışmalarına hız veren TÜMOSAN, Avrupa Birliği normlarına başarıyla uyum sağlayan sayılı üreticiler arasında yer alıyor. TÜMOSAN'ın Konya'da 1 milyon 600 bin metrekare üzerine kurulu, 93 bin metrekare kapalı alan içerisinde yer alan üretim tesisi Türkiye'nin motor üretim üssü konumuna oynuyor.

DİZEL İÇİN ÇOK YAKITLI YANMA MEKANİZMASI

TÜMOSAN, milli tank güç grubu ihalesine katılan firmalardan biri olarak savunma sanayiine yönelik çalışmalarını da sürdürüyor. Bunun yanısıra TÜMOSAN'ın öncelikli hedefleri arasında alternatif yakıtların kullanılması kapsamında dizel motorlar için çok yakıtlı yanma mekanizmalarının geliştirilmesi de yer alıyor. Şirket, gelecekte içten yanmalı motorların yerini alacak, değerlendirme sürecinde olan yeni teknolojiler konusunda da önemli projeleri başlatmak için gerekli hazırlıkları tamamlamış bulunuyor.

Otomotiv için tecrübe olacak

Yılda 45 bin adet transmisyon üretim kapasitesine sahip olan TÜMOSAN, 12X3 mekanik vites kutusunu kullanıcı beklentileri doğrultusunda öncesinde 12x12 ve halihazırda 16x16 vites seçeneği seviyesine çıkarmış bulunuyor. Günümüzdeki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden şirket, güç aktarma organlarında hidrolik sistem uygulamalarına başlamış ve 2013 yılı sonu itibariyle full powershift uygulamalarına geçmiş olacak. Hasat makinelerinde kullanılmak üzere hidrolik hibrid güç grubu geliştirilecek. Yapılan çalışmalarla otomotiv alanında kullanılacak transmisyon tasarım ve üretim alt yapısı oluşturulmuş olacak.

Savunma sanayii hamlesi

Yeni nesil motorların üretimine başlanması sonrasında TÜMOSAN traktör üretimine ilave olarak inşaat ve hasat makineleri konularında da söz sahibi olmayı amaçlıyor. Yeni nesil motorların ülkemizde halihazırda üretilmekte olan askeri taktik ve zırhlı araçlar için de önemli bir yerli alternatif oluşturabileceği öngörülüyor. Yerli motor kullanımının artmasına öncülük ederek ithalatın neden olduğu maliyeti ortadan kaldırmanın yanısıra Avrupa'da da ciddi bir ihracatçı marka haline gelmek TÜMOSAN'ın hedefleri arasında yer alıyor.

Ekonomiye önemli katkı

Türkiye'de 2011 yılına kadar 95 HP üzerinde satılan tüm traktörlerin ithal edilmesi TÜMOSAN dahil bir kısım üreticilerin 100-110 HP aralığında traktör üretimine başlaması nedeniyle kısmen önlemiş bulunuyor. TÜMOSAN tarafından yerli olarak geliştirilen daha güçlü dizel motorlarla 115-135 HP güç aralığındaki traktörlerin 2013 yılı itibariyle üretilmeye başlanması, rakiplerine göre çok düşük maliyetli ürünlerin müşteri ile buluşması sağlanacak. 6 silindirli dizel motorların üretimine başlanması ile traktör ithalatı tamamen ikame edilecek ve hasat makineleri ile inşaat makinelerinin Türkiye'de imalatının önü açılacağından girdi maliyetlerinde önemli düşüşler görülecek.

TÜBİTAK ve İTÜ'yle ortak

Ulusaldan evrensele bir marka olmayı hedefleyen TÜMOSAN, Ar-Ge yatırımlarına büyük önem veriyor. Ar-Ge çalışmalarını 2004 yılından bu yana, TÜBİTAK'ın desteği ve İTÜ'nün danışmanlığında sürdüren TÜMOSAN'ın Ar-Ge Merkezi, İTÜ Teknokent'te otomotiv alanında faaliyet gösteren ilk uygulama olma özelliğini taşıyor. TÜMOSAN, araç tasarımı şemsiyesi altında sektörde kritik alt sistem olarak kabul edilen dizel motor, transmisyon, elektronik kontrol üniteleri çalışmalarına öncelik veriyor. Otomotiv ana alt sistemlerinin yerli olarak tasarım ve üretiminin gerçekleştirilmesi sonrasında dış kaynaklara bağlı olmaksızın yerli otomobil üretiminde rekabetçi ürünlerin piyasaya sunulabileceği değerlendiriliyor.
http://www.yenisafak.com.tr/ekonomi/tumosanda-hed ...tor-568184

faruk gorez
6 yıl önce - Sal 30 Eyl 2014, 09:52
tümosan yeni dizel motorlar kamyon ve otobüs grubuna motor üretimi yakında başlar !!!

Yerli araca ilk adım
Türkiye'deki ilk yerli dizel motorun sahibi TÜMOSAN'da yeni hedef, 2015 yılına kadar kamyon ve otobüslere yönelik motor üretimini gerçekleştirmek. TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, 'Bu teknolojiye sahibiz. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman AB pazarına da açılacağız' dedi.
ERDİ YILMAZ / KONYA

Türkiye'nin ilk yerli dizel motorunu üreten, Borsa İstanbul A.Ş.'nin (BİST) ise en genç sanayi şirketi olan Tümosan Motor ve Traktör Sanayi (TÜMOSAN), kamyon ve otobüslerde kullanılacak yüzde 100 yerli üretim motorunu 2015'te piyasaya sürmeyi hedefliyor. TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, 'Bu teknolojiye sahibiz. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman AB pazarına da açılacağız' dedi. Ar-Ge çalışmalarına yıllık 5 milyon euro ayırdıklarını dile getiren Öğün ayrıca, Türkiye'nin yerli tank projesi olan Altay tankının, motor ve transmisyon üretimine de talip olduklarını hatırlattı. Yerli traktörün kalbinin attığı Konya'daki üretim üssünde sektöre yönelik değerlendirmelerde bulunan Öğün, 'Kendi traktörü üzerinde kendi motorunu kullanan ve AB normlarına başarı ile uyum sağlayan sayılı üreticilerden biri olarak, çalışmalarımızı, ulusaldan evrensel marka olmak doğrultusunda sürdürüyoruz' dedi.

DEVLET DESTEKLİ DÖNÜŞÜM

Türkiye'de 1,5 milyon traktörün kullanımda olduğunu belirten Öğün, bu traktörlerin yaş ortalamasının AB standartlarının çok üstünde olduğuna dikkat çekti. Öğün, 'Türkiye'de kullanımda olan traktörlerin yaş ortalaması 23 yıl. Avrupa ülkelerinde yaş ortalaması ise 10 yıl. Yaşlı traktör filosunun yenilenmesinin milli ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlayacağını düşünüyorum' diye konuştu. Traktörlerini yenileyen çiftçilere devlet desteği sağlanmasının dönüşümü de hızlandıracağına vurgu yapan Öğün, 'Çiftçilik belgesi varsa ve tarıma devam edecekse devletin traktörde, eskiyi getirip yeniyi götürene hibe ve kredi desteği vermesinin yararlı olduğunu düşünüyorum' dedi.

2023'TE PAZAR LİDERLİĞİ HEDEFİ

TÜMOSAN olarak tek başlarına Konya'daki üretim üssünde yılda 45 bin adet traktör, 75 bin adet de motor üretim kapasitesine ulaştıklarını ifade eden Öğün, 'Hedefimiz, 2023 yılına varmadan pazar lideri olmak. Sadece traktör konusunda değil, inşaat, hasat makineleri ve diğer bazı ekipmanlar konusunda da söz sahibi olmak istiyoruz. Avrupa'da ciddi bir ihracatçı marka haline gelmeyi amaçlıyoruz' dedi.

6 silindirli dizel motora yol açıldı

Türkiye'de yüzde 100 yerli traktör üretmenin önemine vurgu yapan Öğün, 'Türkiye'nin ilk yüzde 100 yerli, yüksek beygir gücüne sahip traktörlerini üretmek üzere gereken altyapıya şu anda sahip durumdayız' dedi. Bu kapsamda güç üniteleri ile araç sistemlerinin tasarımı ve geliştirilmesinde uluslararası kabul görmüş FEV Türkiye ile yaptıkları işbirliğinin önemine değinen Öğün, böylece traktörlerde kullanılan dizel motorların ihtiyaç duyduğu yüksek güç ihtiyacını karşılayacak altı silindirli dizel motor üretimin yolunun açıldığını ifade etti.

Net kârını dokuz ayda ikiye katladı

Türkiye'de tek çatı altında gerçekleştirilen en yüksek traktör üretim kapasitesine sahip olan TÜMOSAN, yılın ilk dokuz ayında net kârını 2012'nin aynı dönemine göre yüzde 105,5 artırarak 20 milyon liradan 41,1 milyon liraya çıkardı. Yılın ilk dokuz aylık döneminde cirosu yüzde 49,6 artışla 202,1 milyon liradan 302,4 milyon liraya çıkan TÜMOSAN'ın borçları ise 2012 yıl sonuna göre yüzde 48 azaldı. Yüzde 15'lik pazar payı ile sektörde ikinci sırada bulunan TÜMOSAN'ın elde ettiği ekonomik performansı değerlendiren Öğün, 'Bu bilanço performansı Türk tarım sektörünün özellikle yerli traktör üretimine olan ihtiyacının bir göstergesidir' dedi.

faruk gorez
6 yıl önce - Sal 30 Eyl 2014, 10:02
18 ekimde otomobil çalıştayı var gündem yerli otomobil olacak !!!

kocaelide 18 ekimde otomobil istişare toplantısı olacak konya sanayii (yedek parça ve motor olarak) bu çalıştayda yer alacak

faruk gorez
6 yıl önce - Sal 07 Ekm 2014, 22:09
İlk Yerli Uçak Çeker Rahvan'ın Motoru Tümosan’dan

İlk Yerli Uçak Çeker Rahvan'ın Motoru Tümosan’dan

Traktör ve dizel motor üretiminde 39 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’ninen önde gelen üreticileri arasında yer alan TÜMOSAN, Türk Hava Kuvvetleri envanterine kayıtlı ilk yerli uçak çeker olan Rahvan'ın dizel motorlarını tedarik etti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, Türkiye’de üretilen ilk milli uçak çeker aracı olan Rahvan'da tamamen yerli TÜMOSAN motorlarının tercih edilmesinden dolayı son derece mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. TÜMOSAN’ın 1975 yılından bu yana yerli kaynaklarla üretim yaptığını hatırlatan Öğün, 'Ulusaldan evrensele bir marka yolculuğu' vizyonuyla çıktıkları yolda gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmaları ile özgün teknoloji oluşturma yolunda çok önemli aşamalar kaydettiklerini belirtti.

TÜMOSAN’ı yurt içi kaynakları kullanarak ve özgün bir tasarımla geleceğe hazırlamak istediklerini belirten Genel Müdür, ''Bu amaca yönelik olarak Ar-Ge yatırımlarına büyük önem veriyoruz. TÜMOSAN Ar-Ge merkezinin Türkiye’nin otomotiv alanında teknokent kapsamında faaliyet gösteren ilk ve tek uygulama olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Bu çalışmaların ülkemizdeki otomotiv sanayinde önemli bir aşama olduğuna inanıyoruz.'' dedi.

Rahvan Hakkında

Hava Kuvvetleri’nin yer destek sistemini güçlendirmek üzere Kayseri 2.Hava İkmal Bakım Merkezi’nde üretilen “Rahvan” uçak çekerinden ilk etapta 10 adeti hizmete girdi. Araştırma ve tasarım çalışmaları 3 yıl süren Rahvan'ın ilk prototip aracı 2010 yılında test çalışmalarına başlamıştı.

Tümosan Hakkında
TÜMOSAN, 1975 yılında kurulmuş olup, Türkiye’nin ilk dizel motor üreticilerinden biridir.
Yıllık 45.000 adet traktör ve 75.000 adet dizel motor üretim kapasitesi bulunan şirketin 50 -115 HP aralığında 3 ve 4 silindirli motorları ile yine aynı güç kategorisinde tarla ve bağ-bahçe, 2WD –4WD çekiş özellikli, kabinli ve tenteli olmak üzere 11 seride 250’nin üzerinde farklı model traktörü bulunmaktadır. TÜMOSAN kendi traktörü üzerinde kendi motorunu kullanan ve Avrupa Birliği normlarına başarı ile uyum sağlayan sayılı üreticilerden biridir.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA