Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri - Kızılırmak Projesi
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Said Karahasan

4 yıl önce - Pts 28 Ekm 2013, 17:06
Kayseri - Kızılırmak Projesi


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’yi Türkiye’nin Venedik’i yapacak projeyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyaretinde açıkladı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’yi Türkiye’nin Venedik’i yapacak projeyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyaretinde açıkladı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyaretinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen projelerle ilgili olarak brifing veren Başkan Özhaseki, Kültür Yolu, Kaleiçi Kültür Merkezi, Selçuklu Müzesi, Milli Mücadele Müzesi, cephe düzenlemeleri, Harikalar Diyarı, Erciyes Kış Turizm Merkezi, Yeni Hal Kompleksi, Şeker Gölü, Derevenk Vadisi, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan çalışmaları anlattı. Başkan Özhaseki finali, Eski Sanayi Bölgesi Dönüşüm Projesi ile yaptı. Özhaseki, “Eskimiş veya atıl durumdaki kent dokularını yenilemek ve günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek dönüşüm projelerini hazırlıyoruz. Kayseri’de ABD’de bulunan Central Park gibi büyük bir park yapacağız ve Kızılırmak şehrin merkezinden geçecek” diye konuştu.
Başkan Özhaseki, Eski Sanayi Bölgesi Dönüşüm Projesi’nin, eski terminal kavşağından Kocasinan Belediyesi’ne kadar uygulanacağını söyledi.
2005 YILINDAN İTİBAREN PLANLANIYOR
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, 2005 yılında yaptığı bir açıklamasında, “Dünyanın dört bir tarafını gezdim. Çoğu ülkelerde, nehirler şehir merkezlerinden geçiyor ve ayrı güzellik hava veriyor. Kızılırmak'ın Kayseri'den geçip geçmeyeceği, suyunun yeterli olup olmayacağı konusunda DSİ'ye proje yaptırdım, olumlu geldi. Kızılırmak suyu ile şu anda Yamula Barajı doluyor. Kızılırmak'ın suyunu Ebiç Köyü yakınlarında Yamula Barajı'ndan alıp 20 kilometre kanal açarak şehre getireceğiz. Şehrin ana cadde ve sokaklarında 15 kilometre tur attırıp, Sarımsaklı Barajı'na vereceğiz. Kızılırmak'ın çevresini de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kayık ve sandallarla alışveriş yapılabilecek hale getireceğiz. Yat turu yaptıracağız. Hatta büyük bir dev akvaryum projemiz de var. Size hayal gibi gelebilir ama bu olacak. Kayseri 'ilk'leri sever, bu da bir ilk olacak. İnsanlar Kızılırmak ile 15 kilometre yat turu yapacak. İki yıl sonra başlayacağımız çalışmaların, 30 milyon dolara mal olacağını hesaplıyoruz” diyerek proje hakkında bilgiler vermişti.
4 Kasım 2012 yılında katıldığı Küçük Millet Meclisi’nde ise konu hakkında sorulan bir soruya şu şekilde cevap vermişti:
“Kızılırmak dışında Erciyes, Anadolu Harikalar Diyarı, Kültür Yolu, Kayseri Mahallesi Projelerine yoğunlaştık, bu projeleri hızlandırdık. Kızılırmak projesiyle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. En son İTܒdeki hocalarla bir çalışma hazırladık. Bize Kızılırmak’ın tamamını şehirden geçirdiğimizde ortaya çıkacak maliyetle ilgili bilgi verdiler. Bir de, yer altı suları ile ilgili bir alternatif proje sundular. Bu suyu daha ucuz şekilde temin edeceklerini söylediler. Su gelecek ama Kızılırmak’tan gelmeyecek. Bu tercihlerle karşı karşıyayız. Biz çalışmayı tamamladıktan sonra, insanlar, STK’lar konuyla ilgili bir şeyler söylesin istiyoruz. Şu anda bu aşamadayız.”


onurnazliaka
4 yıl önce - Pts 28 Ekm 2013, 17:11

Kızılırmak projesi bundan bir önceki yerel seçimde de dile gelmişti. Geçeceği yer olarak demiryolu boyu da düşünülmekteydi. Kuzey demiryolu geçişinin açılışıyla birlikte şehrin metropol bölgesinde Talatpaşa'dan Şeker'e kadar boş bir alan ortaya çıkacak ve ayrıca bu alanın oluşumuyla birlikte Kocasinan'ın bölünmüşlüğü de giderilecekti. Muhtemelen projenin geçeceği yer olarak yine demiryolunun kaldırılmasıyla oluşturulacak boşluk düşünülüyordur. Nitekim Talatpaşa'dan Şeker'e takriben 11-12 km, uçlarından biraz ekleyince 15 km rakamı da bulunuyor.

burhan0707
4 yıl önce - Pts 28 Ekm 2013, 17:17

Konya için düşündüğüm ütopik bir hayaldi bu projenin aynısı.Böyle bir projenin Kayseride uygulanacak olmasına çok sevindim. Tek kelimeyle muhteşem bir proje.Bir bakıma KAYSERİNİN ÇILGIN PROJESİ denebilir.Böyle bir projeyi düşüneni gerçekten tebrik ediyorum İnşallah en kısa sürede çalışmalar başlar ve biter de bizde Eskişehir yerine Kayseriyi gezmeye geliriz. Ayrıca Venedike gitmeye de gerek kalmazSaid Karahasan

4 yıl önce - Pts 28 Ekm 2013, 17:20

Bu proje uzun zaman gündemden düşmüştü..Bu zamana kadarda Yamula Barajından dolayı getirememişlerdi.Ama görüldüğü kadarıyla onunda çözümünü bulmuşlar ve artık proje yavaş yavaş şekillenir diye ümit ediyorum.Önümüzdeki yıllar için bununla birlikte Haseki başkan 4 büyük proje duyurmuş oldu.Finali yapacak gibi duruyor.

faruk gorez
4 yıl önce - Pts 28 Ekm 2013, 17:24

HASEKİ BAŞKAN MODERN MİMAR SİNAN...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ