Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Tire
« önceki   123 ... 555657   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Mehmet YASA

12 yıl önce - Çrş 30 Mar 2005, 21:13

Tire'li bir hemşehrimi ve Tire'yi sevenleri burda görmek çok hoş.. Son gidişimde Tire'nin onda birini bile gezmemişimdir belki..Elimdeki fotoları yüklemeye devam ediyorum..İleriki tarihlerde gittiğimde de Tire fotoğrafları gelecek bu başlığa..

İşte Tire'nin tarihi yapılarından bazıları..

Bu Tire'nin ayakta kalan en eski evi..Eskiden Jandarma karakoluymuş

(+)

(+)

(+)

(+)

Bakır han

(+)

Mehmet YASA

12 yıl önce - Çrş 30 Mar 2005, 21:35

Burası Tire'nin Yıldız Meydanı ve tarihi çeşmesi..

(+)

Tire Camileri
Büyük çoğunluğu 15.yy ait olan küçük ama özellikli olan camilerin sayısı, tarihi, mimarisi oldukça dikkat çekiyor. Kentteki ilk Osmanlı eseri olan Yeşil İmaret Camii süslemeleri, abanoz ağacından yapılma kapı kanatları, sırlı tuğla minaresi belirgin özelliklerini oluştururken, yarım kubbe örneğinin Anadolu da ilk uygulandığı yapı özelliği taşıyor. Yeşil İmaret Zaviyesinin vakıfları içinde kalan Tire merkez çarşısı, Kapan kervansarayı, Kutu hanı, Arasta, ve hamamı da barındırıyor. Yeni Cami kesme taştan yapılma Tirede ki tek örnek, Karakadı Camii altıgen planlı ve tuğla dekorasyonlu minaresi ile ilgi çekiyor.

Yeşil İmaret Camii...

(+)

(+)

Mısır koçanını andıran minaresiyle bir Tire camii...

(+)

Leyse Camii

(+)

KARAMBOL Oyunu
Ülkemizde sadece Tire'de oynanan ve 'karambol' adı verilen bilardoyu andıran oyun, bilardodaki ıstaka yerine parmaklar kullanılarak oynanıyor. Şimşir ağacından yapılma toplara "meşe" deniliyor. 4x12 metre boyutundaki parlatılmış beton zemin üzerinde oynanan oyunda, saha üzerine belli aralıklarla sıralanan ve adına "lek" denilen hedefler bulunuyor. 2 ya da eşli olarak 4 kişinin oynadığı oyunun iddia kısmında da hoş sohbetler oluşuyor. Örneğin oyunda "mevlit yapmak" deyimi "kaybedenin, izleyen herkese çay ısmarlayacağı" anlamını taşıyor.
Şehrin özellikle orta yaş grubundaki insanları Alay Parkı’ndaki karambol sahasında günün her saatinde bu oyunu büyük bir ciddiyetle oynuyorlar.Başlama atışlarında oyuncular sıra ile birer atış yapıyorlar; leklerden birini son vuran oynama üstünlüğünü elinde geçirmiş oluyor. Lekleri hiç kimse vuramaz ise oyun başlama sırası değişmeksizin devam ediyor. Oyuncular veya takımlar ya hiç sıra kaptırmaksızın bütün lekleri vurarak oyunu kazanmış oluyorlar ya da rakiplerin karşılıklı olarak lek vurabildikleri oyun içinde yerde en az bir lek bırakmak şartıyla rakiplerinin meşelerini vurarak oyun sayısını elde ediyorlar. Oyun 8'de bitiyor

(+)

Bu da 71 yaşındaki bir amcamızın eli (başlama vuruşu yapıyor)

Müjdat

12 yıl önce - Cum 01 Nis 2005, 20:55

Merhabalar sevgili dostum MehmetYasa35, yine harika bir başlık açmışsın
Fotoğraflara bakınca eski günlere gittim geldim.
Rehberlik yaptığım yıllarda Tire'ye her salı günü ''toprak ve insan'' adı altında turlar düzenlerdik. Bu turlar esnasında:
- Türkiye hakkında genel bilgi
- Pamuk toplama
- Leyse camii turu ( İslamiyet hakkında genel bilgi)
- Okul ziyareti ( Türk eğitim sistemi hakkında bilgiler/ kılık kıyafet davranış)
- Salı pazarı turu ( Alış-veriş)
- Tire toptepe'de manzara eşliğinde yemek yenilirdi.

Tire, gerçekten çok güzel bir yer. Umarım tarihi dokusu ve el işçiliğinin öne çıktığı pazar yeri herdaim bu güzelliğini korur.
Tire'nin tüm güzelliğini ayaklar altına seren TOPTEPE'den çekilmiş fotoğraflarıda umarım en kısa zamanda bu başlık altında görebiliriz.
NOT: Tire'nin meşhur olan el sanatları: Ahşap işçiliği, hediyelik eşyaları, dokumacılık, semercilik, nalıncılık, tuğla dekorasyonu, yorgancılık v.b. unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını'da WOWTURKEY üyeleri bu tarihi doku içersinde fotoğraflarla sergilemeyi/tanıtmayı unutmazlar.

Sevgiyle kalın

Mehmet YASA

12 yıl önce - Cum 01 Nis 2005, 22:39

Sevgili Müjdat, Toptepe'ye çıkamadım bu gidişimde. Vaktim olsaydı Tire'yi ordan izlemeyi ve fotoğraf çekmeyi çok istiyordum ama öteki sefere inşallah..
Tire'nin meşhur el sanatlarından keçeciliği ve saraciyeyi de unutmamak lazım.. onları saymadın ama bende de şimdilik sadece onların fotoları var.. Yazın geldiğin zaman vakit olursa belki beraber Tire turu yaparız Müjdat..

(Keçecilerden)

(Saraç dükkanı)

tiremem
12 yıl önce - Cmt 14 May 2005, 14:15
İzmir Tire İlçesi 360 Derece Panoramik Resimler

Merhaba ,

Gizli cennet İzmir Tire ilçemizin en güzel yerlerini 360 derece panoramik resmin gizemi ile keşfedin.

http://www.tiremem.com/panoramik/

yorumlarınızı bekliyoruz, iyi çalışmalar.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 555657   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR