Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Kalehan Ecdad bahçesi (Ecdad parkı)
123 ... 252627   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 1
konbela42
7 yıl önce - Cmt 26 Ekm 2013, 23:05
Konya Kalehan Ecdad bahçesi (Ecdad parkı)


Merak edilen boş arsa “Ecdad Parkı” oluyor
Yazır Mahallesi'nde Selçuklu Belediyesi karşısında bulunan boş arsa, Milli Park oluyor. Kapsamlı bir çalışma yapan Konya Büyükşehir Belediyesi, arsa üzerinde Ecdad Parkı'nı hayata geçirecek. Park dünyaya nam salmış Selçuklu ve Osmanlı Devleti'nin tarih ve
Konya yıllardır özlemle beklediği Osmanlı ve Selçuklu Devleti'nin kültür ve tarih medeniyetini yansıtacak bir parka nihayet kavuşacak. Konya Büyükşehir Belediyesi, Anadolu'nun bin yıllık tarihine ışık tutacak önemli bir parkı yapmaya hazırlanıyor. Yazır Mahallesi'nde Selçuklu Belediyesi Karşısı'nda bulunan ve yıllardır Milli Park olacağı konuşulan boş arsa Ecdad Parkı ismiyle Osmanlı ve Selçuklu'nun medeniyetini yansıtacak.

OSMANLI VE SELÇUKLU'YU YANSITACAK

Yaklaşık 100 bin metrekare alanda kurulacak parkın içinde Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin örnekleri yer alacak. 11 adet Osmanlı kameriyesi, 4 adet 2. Mahmut Dönemi kameriyesi, 10 adet Selçuklu kameriyesi bulunacak. Aynı zamanda park içinde tarihi surlar da canlandırılacak ve sur içinde tarihi liman, Osmanlı Sokağı, Namazgah Çeşmesi, seyir kulesi, kule kafe, değirmen, deniz feneri, Osmanlı kahvehanesi, boğaz yalısı, 12.500 metrekarelik gölet, Selçuklu giriş tagı, Osmanlı otağı amfi, Mehteran binası, desenli bahçe, Hasbahçe, Selçuklu Hanı restoran, sosyal donatılar bulunacak.

BÖLGENİN DEĞERİNİ DAHA DA ARTTIRACAK

Tamamen tarihi yansıtacağı belirtilen park tamamlandığında ise Konya'nın değerini arttıracağı gibi Türkiye'ye de örnek olması bekleniyor. Parkın en önemli özelliği ise şüphesiz tarih ve kültürü yansıtması olacak. Gençler park sayesinde ecdadın medeniyetini yakından görme şansına kavuşacak. Parkın aynı zamanda bölgeye de canlılık getirmesi bekleniyor. Alışveriş Merkezleri, sağlık kuruluşları, iş merkezleri, otogarı, üniversitesi ile değeri artan bölgenin parkın yapımı ile daha da canlanacağı ifade ediliyor. Bu durumun ise bölgede konut ve arsa değerini arttıracağı gibi yatırımlar konusunda yatırımcıları teşvik edeceği de uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

PARK İÇİN İHALEYE ÇIKILDI

Ecdad Parkı için Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada ihale sürecinin başladığını bildirdi. İhlanenin sonuçlanmasıyla birlikte çalışmaların başlayacağını belirten yetkililer, Türkiye'ye örnek olacak bir parkı Konya'ya kazandıracakları ifadelerini kullandı. Bölge halkıda yıllardır boş kalan ar ve Milli Park yapılacağı söylenen arsa üzerinde parkın biran önce yapılmasını bekliyor. Bölgede yeşil alanın çok fazla olmadığını ifade eden mahalle sakinleri, “Milli Park'ın nihayet hayata geçirilecek olması gayet güzel. Üstelik parkın tarihi ve kültürü de yansıtacak olması da memnuniyet verici. Park tamamlandığında bölgeye yeni bir canlılık getirecektir. Stadyumla birlikte parkın da yapılacak olması bölgenin gelişimini hızlandıracaktır” dedi.

BÜYÜKŞEHİR'DEN PARK AÇIKLAMASI

Söz konusu parkla ilgili olarak Konya Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, “Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Selçuklu İlçesi Real bölgesine yaptırılacak olan Ecdad Parkı, toplam 100 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden örneklerin yer alacağı parkta; 11 adet Osmanlı kameriyesi, 4 adet 2. Mahmut Dönemi kameriyesi,

10 adet Selçuklu kameriyesi, surlar içinde tarihi liman, Osmanlı Sokağı, Namazgah Çeşmesi, seyir kulesi, kule kafe, değirmen, deniz feneri, Osmanlı kahvehanesi, boğaz yalısı, 12.500 metrekarelik gölet, Selçuklu giriş tagı, Osmanlı otağı amfi, Mehteran binası, desenli bahçe, Hasbahçe, Selçuklu Hanı restoran, sosyal donatılar bulunacak. Parkın ihalesine çıkılmıştır” denildi.


muratsoylu
7 yıl önce - Cmt 26 Ekm 2013, 23:28

Konya belediyeleri takdirimi çok kazanıyor.Meram,Selçuklu,Karatay,Büyükşehir...Eğer yerel seçimlere yetişirsem oyum onlara.Bir değil iki değil kaçıncı park bu.Başka belediyeler buldukları her arsayı satarlar bizim belediyemiz hepsini vatandaşın hizmetine sunuyor.

Şehri o tarafa doğru kaydırdıklarını biliyor herkes.Orası çok büyük bir alan.Eğer o arsa park olursa ileride bölgenin nüfusu arttıkça insanların rahat nefes alabileceği,sosyalleşebileceği bir alana dönüşür.Çokta güzel olur.

Zaten Halil Ürün caddesi,Nalçacı caddesi gibi ileriyi öngörerek yapılmış geniş bir cadde.Gerektiğinde yolun ortasındaki refüjü kaldırırlar,hem yolu genişletirler hem de tramvay hattı döşerler.Çok başarılı olur.


Abdullah Taşezen
7 yıl önce - Pzr 27 Ekm 2013, 11:35

Bence o kale surları çok saçma olmuş ne gereği var orada beton yığını gibi bir yapının oraya park yapılması güzel bir şey ama daha ilgi çekici şeyler yapabilirler bence

Karaman Ahmet
7 yıl önce - Pzr 27 Ekm 2013, 13:23

Ecdadimizin güvenligini saglamis kale ve surlari yakindan görüp, tanima imkanina kavusmaktan daha güzel ve ilgi cekici ne olabilirki?

ali beyaz
7 yıl önce - Pzr 27 Ekm 2013, 13:27

evimin tam karşısı ayılır,merakla bekliyoruz.japon parkından sonra burasıda ses getirecek farklı bir çalışma olacak.sayfa 1
123 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA