Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir'de 100.000 Kaçak Suriyeli Yaşıyor..
123 ... 282930   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
mert101

4 yıl önce - Çrş 09 Ekm 2013, 20:49
İzmir'de 100.000 Kaçak Suriyeli Yaşıyor..

İzmir'deki Suriyeli sayısı 100 bini geçti

İç savaş yüzünden her türlü sıkıntıyı göze alarak ülkelerini terkedip Türkiye’ye gelen Suriyeliler, İzmir’de bir dernek çatısı altında birleşti. Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali, bir basın toplantısı düzenleyerek kuruluş amacını ve sıkıntılarını anlattı. Suriye halkının en yakın zamanda özgürlüğüne kavuşmasını istediklerini belirten Ali, “İç savaştan kaçarak İzmir’e sığınan Suriyeli vatandaşlarımızın sayısı ve yaşadıkları zorluklar artınca artık bir dernek çatısı altında örgütlenmemiz gerekti. Bu sıkıntılarla yüzyüze gelebilmemiz için beraberce tek bir el olmamız önemli. Parkta yaşayan, sıkıntı çeken, tedavi olamayan insanlara yardımcı olmak için dernek kurduk. Biz daha yeni başlıyoruz. Umarız her şey akışında devam ederse tüm Suriyelilere yardımcı olmak istiyoruz.” dedi.

'İZMİR’DE 100 BİNİN ÜZERİNDE SURİYELİ VAR'

İzmir’de bulunan Suriyelilerin sayısı için kesin bir rakam söylemelerin söz konusu olmadığını, resmî yollarla gelenlerin yanısıra pasaportsuz ve kimliksiz gelenleride olduğunu ifade eden Dernek Başkanı Ali, tahminen 100 bini aşmış durumda olduğunu söyledi. Suriyeli mültecilerin çoğunun fakir olduğunu ve çok zor durumda parklarda, sokaklarda yaşadıklarını, Ballıkuyu, Agora, Çimentepe, Gediz, Karabağlar gibi ucuz yerleri tercih ettiklerini anlattı. En büyük sıkıntılarının eğitim ve sağlık olduğunu, hamile kadınların hastaneye gittiklerinde kapıda kaldığını, bir milletvekilinin yardımıyla hastaneye alındığını belirtti. Siyasi örgüt olmadıklarını, İzmir’de küçük bir toplum olarak bulunduklarını vurgulayan Muhammed Salih Ali, bugüne kadar kendilerine yardımcı olan Kimse Yok Mu, İHH, Kızılay, Mardinliler Vakfı ve Mültecilerle Dayanışma Derneği’ne teşekkür etti.

'TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLERİN YÜZDE 99’U GERİ DÖNECEKTİR'

Türkiye’nin kendilerine kalplerini ve gönüllerini açtığını, her türlü konuda yardımcı olduğunu ifade eden Ali, hükümet ve halka teşekkür etti. Suriye halkının kendilerine yapılan iyiliği hiçbir zaman unutmayacağını vurgulayarak, “Her zaman bunu güzel bir şekilde anacağız, her şey için teşekkür ediyoruz.” dedi. İç savaş yüzünden Türkiye’ye gelen Suriyelilerin yüzde 99’unun, savaşın sona ermesinin ardından geri döneceğini ifade eden Dernek Başkanı Ali, “Buradaki insanlar, çok büyük zorluk çekiyor. Dil, en büyük sıkıntı. Gurbet zorlukları var. Bu insanlar sandığınız gibi değil, Suriye’de evlerini, tarlalarını, işlerlerini bırakıp geldiler. Orada daha güzel yaşıyorlar mutlaka, savaş biter bitmez geri dönerler diye düşünüyoruz.” diye konuştu.

SURİYELİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ İÇİN İZMİR’DE ÜÇ OKUL AÇILACAK

Bir gazetecinin, "Suriye Ulusal Konseyi’nden maddi manevi yardım geldi mi?" sorusuna da cevap veren Ali, şimdiye kadar maddi manevi destek almadıklarını ancak bundan sonra ümitlendiklerini söyledi. Eğitim konusunda bağlantı kurduklarını, kendilerine öğretmen maaşları ve kitap gönderme konusunda söz verildiğini belirterek, “Bize söz verdiler, öğretmenlerin maaşını verecekler, kitap gönderecekler. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü'yle de görüştük. Bize sıcak baktılar. En yakın zamanda sonuçlanacakmış; Konak, Buca ve Karabağlar’da Suriyeli çocukların eğitimi için üç tane okul kurulacak. Öyle bir söz aldık. Suriye Ulusal Konseyi, sonuçlanınca maddi manevi ve kitap konusunda tam destek verecekmiş.” dedi.Dernek saymanı olan ve Suriye’de yaşadığı dönemde öğretmenlik yapan Najma Sarraj ise İzmir’e gelen Suriyeli kadın, çocuk ve bebeklerin aşı olamadığını söyledi. Kronik hastalar, şeker ve tansiyonu bulunanlar olduğunu belirten Sarraj, “Yaşlı amca ve teyzeler var, hamileler var, hiçbiri tedavi göremiyor. Anne adaylarının sıkıntılarına çözüm bulunamıyor. Hastahanelerde tedavi çok pahalı. Sesimizi duyurmaya çalıştık ancak şimdiye kadar hiçbir şey yapmadık.” diyerek yardım çağrısında bulundu.

http://www.zaman.com.tr/gundem_ali-izmirdeki-suri ...31485.html

Hükümete yakın olan gazetenin yazdıklarına göre İzmir de 100.000 suriyeli yasıyormus. Yani artık izmirde yasıyan her 40 kişiden birisi suriyeli.. Acıkcası geri gideceklerini de düsünmüyorum bunların. Bircogu izmirde ev almıslar ve 10 kişi 15 kişi birlikte yasayıp calısıyorlarmıs. Hatta bazıları iş yerleri bile acmaya basladılar. Özellikle basmane bölgesi suriye mahallesine dönmüs durumda Biz gencler iş bulamazken suriyeliler gelip buraya yerlesip bizim yerimize işe giriyorlar. Dogal olarak sigortalı da olmadıklarından cok kolay iş buluyorlar

sensonic
4 yıl önce - Çrş 09 Ekm 2013, 20:55

Çankaya tarafında çalışıyorum hergün mutlaka bir kaç tane suriyeli görüyorum sokaklarda, inşallah yakında topraklarımıza göz dikmezler

Kürşat BAŞBUĞ
4 yıl önce - Çrş 09 Ekm 2013, 20:58

Çankaya civarinda inanilmaz sayida multeci var. Her köşe de karsima cikiyorlar

mert101

4 yıl önce - Çrş 09 Ekm 2013, 21:20

Suriyeliler İzmir'de Lokanta Açtı

İzmir’de, ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyelilerin yoğunlukta olarak yaşadığı Basmane semtinde Suriye yemeklerinin yapıldığı lokanta açıldı.

İzmir’de sayıları 100 bine yaklaştığı iddia edilen Suriyelilerin büyük bölümü Basmane semtinde barınıyor. ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeliler buraya kendi kültürlerini de taşıyor. Suriye vatandaşı Yusuf Ahmet de, ülkesine özgü tatları vatandaşlarının burada da bulabilmesi için Anafartalar Caddesi üzerinde küçük bir lokanta açtı. Lübnan yemeklerine de yer veren Yusuf Ahmet Suriye’nin tadlarını vatandaşlarına sunmaya başladı.

Büyük bölümü ancak yardımlarla karınlarını doyurabilen Suriyelilerden az da olsa parasıyla yemek yiyebilecek durumda olanlar için bu lokantayı açtığını söyleyen Yusuf Ahmet, “Suriyeliler, kendi usullerine göre pişirdikleri nohut ve bakla yemeklerine, tatlılara son derece düşkün. Ben de genelde menüde bu tür yemeklere yer veriyorum. Yemek yemeye gelen müşterilerimin hepsi Suriyeli. Hem ben 4 çocuğumla bu küçük lolantadan geçimimi sağlıyorum, hem de hemşehrilerime geleneksel tatları unutturmuyorum. Çevredeki diğer işletmeler de menülerinde Suriye yemekleri bulundurmaya başladı. İzmir’de iklim çok güzel biz de burayı sevdik. İzmirliler’i de yemek kültürümüzü tanımaya davet ediyorum” dedi.

http://gundem.bugun.com.tr/suriyeliler-izmirde-lo ...eri/821038

İlk mesajda suriyeye geri döneceklerinden bahsedilmis ama ben sahsen geri döneceklerini düsünmüyorum. Adamlar artık dükkanlar bile acmaya basladılar. İşte 2 farklı lokanta görüntüsü basmaneden

Kerim Türkoğlu
4 yıl önce - Çrş 09 Ekm 2013, 21:28

İzmir'i bilmiyorum ama geçen gün Eminönü'ne gittim,adım başı Suriyeli dilenci vardı,çocuk,genç,yaşlı her yaştan bir sürü insan,çoğu Türkçe bilmediği için sadece Suriye,Suriye deyip para istiyorlar..

erdoğan06tr
4 yıl önce - Çrş 09 Ekm 2013, 21:31

Alıntı:
İstanbul, Ankara, Bursa gibi diğer büyükşehirlerde de var mı bu Suriyeliler?

Son zamanlarda sıklıkla Suriyeli olduğunu tahmin ettiğim Arapça -bir keresinde de Arapça'nın yanında bozuk bir Türkçe konuşan bir grup görmüştüm-konuşan kişilerle karşılaşıyorum ve mültecilerden olduklarını tahmin ediyorum. Çünkü turist gibi durmuyorlar hiç.
Genelde Kızılay ve çevresinde görüyorum.

M.Ali Döngelci

4 yıl önce - Çrş 09 Ekm 2013, 21:43

Mesajlari Okudukca Düsünmeden yapamiyorum.
Zira bazi Arkadas'larin Yorumu Almanyadaki IRKCI Söylemlerden Farksiz !!!
Ben Hükümeti veya Baskalarini Savunmak Yermek veya bazilarinida Germek istemiyorum.
Tabiki BASI SIKISAN nereye Gider ??? ES'e Dosta HISIM Akrabaya,Bundan Dogal ne var?
Ama bazi Yorum yazan Arkadaslar Hükümeti Elestirmek ADINA Yazdigi Yorumlar ÜZÜCÜ Ne Yazikki.
Ayni Almanyada bizim bir Dönemler Yasadigimiz ve Kendimin dahi birkac defa Duydugum Söylemlerle ayni.
insanlarin Gittigi Yerde Kendi Kültür ve Aliskanlik gibi insani insan yapan unsurlarinda beraberinde gelecegi Asikar.
Almanyada Türk ve Müslümanlarin CAMi veya CEm Evi yaptigi gibi.
Lokanta'da Acilir Tatlici'da ve gereken ne varsa yapilir diye Düsünüyorum.
Nedense Bazilari bunlari Problem yapiyor.
Sizlerinde Mutlaka Dis Ülkelerde Yasayan Es Dost Akrabaniz vardir,Lütfen bir Sorun.
Biraz Anlayis ile Yaklasin insani olarak Görün Lütfen.
Bende Burda hemen Atip Tutarim ,Almanya IRKCI NAZi falan falan diye.
Uzun lafin kisasi igneyi kendimize Cuvaldizi Baskasina.
Almanyadan Sela ve Saygilarla

Engin Topal

4 yıl önce - Çrş 09 Ekm 2013, 21:52

Alıntı:
Mesajlari Okudukca Düsünmeden yapamiyorum.
Zira bazi Arkadas'larin Yorumu Almanyadaki IRKCI Söylemlerden Farksiz !!!
Ben Hükümeti veya Baskalarini Savunmak Yermek veya bazilarinida Germek istemiyorum.
Tabiki BASI SIKISAN nereye Gider ??? ES'e Dosta HISIM Akrabaya,Bundan Dogal ne var?
Ama bazi Yorum yazan Arkadaslar Hükümeti Elestirmek ADINA Yazdigi Yorumlar ÜZÜCÜ Ne Yazikki.
Ayni Almanyada bizim bir Dönemler Yasadigimiz ve Kendimin dahi birkac defa Duydugum Söylemlerle ayni.
insanlarin Gittigi Yerde Kendi Kültür ve Aliskanlik gibi insani insan yapan unsurlarinda beraberinde gelecegi Asikar.
Almanyada Türk ve Müslümanlarin CAMi veya CEm Evi yaptigi gibi.
Lokanta'da Acilir Tatlici'da ve gereken ne varsa yapilir diye Düsünüyorum.
Nedense Bazilari bunlari Problem yapiyor.
Sizlerinde Mutlaka Dis Ülkelerde Yasayan Es Dost Akrabaniz vardir,Lütfen bir Sorun.
Biraz Anlayis ile Yaklasin insani olarak Görün Lütfen.
Bende Burda hemen Atip Tutarim ,Almanya IRKCI NAZi falan falan diye.
Uzun lafin kisasi igneyi kendimize Cuvaldizi Baskasina.
Almanyadan Sela ve Saygilarla

Helal abi ... topraklarimiza göz dikmezler insaallah diye düsünebilen/yazabilen insanlari gördükce icimize darlik giriyordu, biraz gönlümüzü ferahlattin ... anlamaz eşşekten düşmeyen, eşşekten düşenin halini ...

mert101

4 yıl önce - Çrş 09 Ekm 2013, 22:05

Suriyeli, Az Kalsın İzmir'i Kana Bulayacaktı

Torbalı’da, Suriye uyruklu bir kişinin Atatürk Mahallesi’ndeki evinde yapılan aramada 9 silah ele geçirildi. Şahsın, ilçede eylem planı hazırlığında olduğu ve bu silahları eylem amacıyla kullanacağı öne sürüldü.
İzmir'in Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün ortak operasyonunda Torbalı’da önceden belirlenen noktalara eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskında bir kişi gözaltına alınırken, çok sayıda yasadışı doküman ve çeşitli kalibre ve markalarda 9 tabanca ele geçirildi. Suriye uyruklu olduğu bildirilen Baki oğlu 1969 doğumlu Mahmut Hindawi isimli şahıs, sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı. Yaklaşık bir ay önce Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Büro Amirliği, Torbalı’da yaşayan Suriye uyruklu bazı şahısları takibe aldı. Başlatılan takiple birlikte hem fiziki hem de teknik olarak şahıslar izlendi. Elde edilen ilk bulgu sonrasında taşları tek-tek yerlerine oturtan polis, operasyon yapmak için düğmeye bastı. Alanında tecrübeli ekiplerin bulunduğu polisler, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü TEM şubesinin de desteğini alınarak akşam saatlerinde operasyon yaptı. Geniş güvenlik önlemleri arasında yapılan operasyonda çok sayıda yasadışı doküman ve tabanca ele geçirildi.

TABANCALAR İNCELEMEYE ALINDI

Tabancaların bir kısmının kuru sıkıdan bozma olduğu tespit edilirken, bu tabancalara ait çok sayıda mermi bulundu. Operasyonların devam edeceğini belirten Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Torbalı’da yasadışı örgüt ve bu örgüte bağlı şahısların ellerini kollarını gezerek rahatça dolaşamayacaklarını söyledi. Konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma devam ederken, ele geçirilen 9 tabancanın herhangi bir olayda kullanılıp kullanılmadığını tespit amacıyla kriminal laboratuvara gönderileceği bildirildi.

http://torbali.izmirgundem.com/haber/suriyeliler- ...lardi.html

Ne oldugu belirsiz olan kişiler istedikleri gibi ülkemizde ve sehrimizde cirit atıyorlar..

Selim1989
4 yıl önce - Çrş 09 Ekm 2013, 22:05

Türkiye'de vatandaşlık yasası çok katı izmir halkının korkmasını gerektiren bir durum yok bazı paranoyak kesimler yok vatandaşlık verilecek diye diye bilgisiz kesimi korkutuyor

Bu insanların içinde kötü niyetli kesimler olabilir ama bu durum hepsini aynı guruba dahil etmenizi gerektirmez her toplulukta sorun çıkaran insanlar vardır

bu insanlara yardımcı olmak bizim insanlık görevimiz ayrıca bu sınırların geçmişi 100 yıl öncesi bile değil malesef bazı kesimler sınırın diğer tarafı olunca orda Türkmen olsun Arap olsun bu ülke için canını kanını vermedi sanıyor

bu linke tıklarsanız eğer gerçekten vatanseverseniz bu insanlara yardım etmenin bizim görevimiz olduğunu anlarsınız

http://www.msb.gov.tr/arsiv/phpscr/Sehitler.php

http://www.msb.gov.tr/arsiv/phpscr/Sehitler.php?A ...&HARP=

başta halep vilayetini seçin sonra kendi yaşadığınız şehiri

sonra diğer suriye şehirlerini

hangi şehirlerden çok şehit verilmiş çok şaşıracaksınız

bu listeler genelde rütbeli askerlerden oluşuyor savaş döneminde bütün kayıtların olması beklenemez eski dönemlerde doğal olarak ama yeni savaşlar kore savaşı gibi eksiksiz ayrıca bölgelerin nüfusunu da göz önünde tutmak lazım

En son Selim1989 tarafından Çrş 09 Ekm 2013, 23:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 282930   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet