Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Selcuk
14 yıl önce - Sal 29 Mar 2005, 10:57
Ekonomi´de Güney Koreyi örnek alalim!


Türkiye ekonomide son üc yilda iyi bir performans gösterdi ve göstermeye devam ediyor. 2001 krizden sonra IMF´den aldigimiz krediler ve IMF´ile devam ettigimiz iliskiler bazi kisiler negatif yorumluyor. Ama Güney Koreyi bakarsak onlar 1997-1999 Asya krizinde IMF´den daha cok kredi almislar! Simdi Koreyi bakin: dünyanin 10. büyük ekonomisi ve en büyük dünya kuruluslari var (LG, Hyundai, Samsung). 1980´den önce Güney Kore Türkiye´den daha "fakirdi", bir Afrika ülkesiydi!

Size bir kac info:

"Düşman kardeşinin" tersine, Güney Kore, Uzakdoğu ülkeleri içinde ekonomisi en hızlı gelişen ülkelerden bir tanesi. 2003 yılında kaydedilen yüzde 3.1’lik artışın ardından, uzmanlar 2004 itibariyle en az yüzde 5.5’lik bir ekonomik büyüme artışı bekliyor. Hızlı ekonomik büyümenin bedeli olabilecek enflasyon artışıysa, hizmet ve satış vergilerinde yapılan kesintiyle engellenmiş durumda. Tüketici fiyatlarının sadece yüzde 3.3 artması, "mayanın tuttuğunu" gösteriyor. Uzakdoğu’nun Dört Kaplanı’ndan biri olan Güney Kore’nin kişi başına düşen GSMH oranı, Kuzey Kore’ninkinin tam 18 katı. Bu oranın, AB’nin "zayıf" üyelerinde de aynı olduğunu belirtelim. Bunda, hükümetin iş piyasalarını canlandıracak faaliyetlere hız vermesinin payı büyük. Hükümetle iş çevreleri arasındaki yakın temas ise, 1997-1999 yılları arasında yaşanan krizin aşılmasında iş çevrelerinin oynadığı rolle sağlamlaştı, denilebilir. Hatırlanacağı gibi, kriz Güney Kore gelişim modeline darbe vurmuş, ekonomi 1998’de yüzde 6.6’lık bir gerileme kaydederek, bağımsızlık sonrası en büyük düşüşünü yaşamıştı. 1999’daysa, sözünü ettiğimiz iş birliği sayesinde yüzde 10.8’lik bir ilerleme kaydedilerek zarar telafi edilmiş, 2000’de bu büyüme trendi devam ederek, yüzde 9.2’ye ulaşmıştı. Hükümetle iş çevreleri arasındaki yakın temasın sonucu, ithalatı kısıtlayarak ihracata ağırlık verilmesi, yatırımcılara doğrudan kredi sağlanması ve istihdamın artırılması olarak özetlenebilir.


Daha cok bilgi: http://www.dtm.gov.tr/ead/DTDERGI/nisan2000/gneykore.htm


Yani demek istedigim su, Türkiye gelecek yillarda Kore gibi siki bir ekonomi politikasi sürdürmeli: özellestirme, liberallesme, ekonomi reformlar, kayit disi ekonomiye karsi isbirligi, kalkinma projeleri...! Türkiye bunlari gerceklestirirse 15-20 yil sonra bizde "DEVLER LIGINE" gireriz! Belki o zaman BEKO, VESTEL gibi dev sirketler Samsung, Sony gibi dev sirketlerle asiri derecede rekabetlesirler!


Yusuf
14 yıl önce - Sal 29 Mar 2005, 15:19

Guney Kore 90'larin sonundaki IMF'in yardimiyla bu duruma gelmedi.
80'lerde boyle zengin ve gelismis ulke haline geldi. IMF'in hic bir
ilgisi yok. Bu haberle milleti kandiriyorlar.


Gökhan Sakallı
14 yıl önce - Çrş 30 Mar 2005, 18:48

Makroekonomik göstergelerde görülen olumlu gelişmeler ve hızlı büyüme de geçtiğimiz yıl da istihdama yansımadı.
işsizlik oranı binde iki oranında geriledi
Eğitimli işsizlerin oranı arttı
2003-2004 döneminde okur-yazar olmayanların işsizlik oranı yüzde 7’den yüzde 3.7’ye düşerken, bunda, bu alandaki işgücü sayısındaki azalış etkili oldu. Lise altı eğitimlilerde işsizlik yüzde 10.2’den yüzde 9.1’e inerken, lise mezunlarında yüzde 12.8 olan işsizlik oranı ise yüzde 15.1’e yükseldi. Yüksekokul ve fakülte mezunlarının işsizlik oranı da yüzde 11.1’den yüzde 12.4’e çıktı.

Bunun ne demek olduğunu ekonomi bilen birisi açıklarsa sevinirim.


Asrin
14 yıl önce - Cum 01 Nis 2005, 01:05

Herseyden once Guney Kore, Japonya halki bu gunlere gelmek icin az cile cekmemistir. Ne caka satma hastaliklari nede kendilerini ustun gorme hastaliklari vardir. Son derece mutavazi bir hayat yasarlar. Biz oylemiyiz? Cebimizde pahali cep telefonlarimiz, Dogan gorunumlu sahinlerimizle herkezi tepeden gormeyi aliskanlik haline getirmisiz. Basta siyasilerimiz olmak uzere bir savurganlik, vurdum duymazlik surup gidiyor. Sonuc olarakta iki yakamiz bir araya gelmiyor. Bizler japonlar gibi disariya ayakkabi satarken terlikle dolasabilirmiyiz sizce?ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET