Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 12
Berktuğ
site denetçisi

2 ay önce - Pts 20 Ağu 2018, 19:27

KOMUTAN PANORAMA 1326 BURSA FETİH MÜZESİ’Nİ GEZDİ
Alıntı:
Osmangazi Belediyesi tarafından kente kazandırılan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin son ziyaretçisi Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu oldu. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte müzeyi gezen Hacıoğlu, Fetih Müzesi’ni hem mimari hem de sanatsal olarak başyapıt olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Erzurum’a atanan Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, yeni görev yerine gitmeden önce Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni gezdi. Önümüzdeki günlerde hizmete açılacak olan, ihtişamlı yapısı ve Bursa’nın fethini 3 boyutlu anlatan sanatsal yapısıyla şimdiden tüm kentte merak uyandıran Fetih Müzesi’nde Tuğgeneral Hacıoğlu’nu ağırlayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, komutana müzeyi gezdirerek bilgiler verdi. Tuğgeneral Hacıoğlu’na ilk olarak müzenin giriş katındaki Osmanlı ve Bursa döneminin önemli olaylarının resmedildiği 16 büyük tablonun yer aldığı bölümü gezdiren Başkan Dündar, müzedeki geleneksel çini eserler hakkında da bilgiler verdi. Tuğgeneral Hacıoğlu, Bursa'nın fethinin anlatıldığı, 3 boyutlu panoramik resmin yer aldığı kubbe bölümüne çıktığında ise büyük bir heyecan yaşadı. Müzeye gelirken böyle gerçekçi bir sanatsal çalışma ile karşılaşmayı beklemediğini ifade eden Hacıoğlu, kendisini adeta 692 yıl öncesinin Bursa’sında hissettiğini söyledi.

Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin her yönüyle büyüleyici bir eser olduğunu ifade ederek, “Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar tarafından kentimize kazandırılan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni gezdik. Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan tarih ve kültür şehri Bursamız’a yakışan bir eser olmuş. Tarihimizi yansıtan birçok değer bu müzede yer alıyor. Başkanımız Mustafa Dündar’ı Bursa’nın tarihi ve kültürel zenginliğine bir yenisini daha kattığı için kendisini tebrik ediyorum. Bursa’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin uğramadan gitmeyecekleri bir eser ortaya çıkmış. Bizleri 692 yıl öncesinin Bursa’sına götüren ve fetih gününü tüm detaylarıyla gözler önüne seren bir müze burası. Başta Başkanımız Mustafa Dündar olmaz üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni gezen herkesten olumlu ve güzel sözler duymanın kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, “Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağımız Fetih Müzesi’nde ziyaretçilerimizi ağırlamaya devam ediyoruz. Erzurum’a atanan Bursa İl Jandarma Komutanımız Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu’nu kentimizden ayrılmadan önce bu eserimizde ağırlamak istedik. Komutanımıza müzemizi gezdirdik. Kendisine eserimizle ilgili güzel sözlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Gerek mimarisi, gerekse sahip olduğu teknik ve sanatsal özellikleri yönünden Bursa'mıza çok büyük değer katacak olan bu müzemiz artık açılış için gün sayıyor. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ne gelecek vatandaşlarımız Bursa’nın fethine şahit olup, bu fethediliş destanını yaşayacaklar” diye konuştu.

Kaynak: http://www.osmangazi.bel.tr/tr/haber/komutan-pano ...x[news]/5/

Artık yakında açılmalıdır.

Çakırbey
2 ay önce - Çrş 29 Ağu 2018, 17:30

11 Eylülü bekliyorlar herhalde, herkes gezdi müzeyi ama müze kapalı.

Berktuğ
site denetçisi

2 ay önce - Cmt 08 Eyl 2018, 23:32

BURSA’DA ‘YENİ TURİZMİ’ BAŞLATACAK MÜZE AÇILIŞ İÇİN ERDOĞAN’I BEKLİYOR
Alıntı:
Bursa’yı anlatan kitaplar, Osmanlı’nın ilk başkenti olmasından yola çıkarak “tarihin başkenti” diyorlar. Gelin görün ki, yakın zaman öncesine kadar sultan türbeleri, camiler ve hanlar dışında Bursa’nın tarihin başkenti olduğunu gösterecek somut bir işaretimiz yoktu.

İlk adım…
Tophane’deki tarihi surların yeniden inşa edilmesiyle ortaya çıktı. Bey Sarayı halen Orduevi’nin altında dursa da, surlarla birlikte Bursa Kalesi anlaşıldı, eski kentin nerede kurulu olduğu görüldü.

Şimdilerde…
Osmangazi Belediyesi bir yandan surların içindeki eski Bursa’yı ortaya çıkaran restorasyon, onarım ve düzenlemeler yaparken, Bursa’nın geçmişini anlatan dev bir projenin de sonuna geldi.

O proje…
Gökdere Bulvarı üzerinde yapılan ve Ulucami altındaki İvazpaşa Camii merkez alınarak 1326 yılındaki Bursa’yı 360 derece gözler önüne seren Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi oldu.

Gerçi…
Türkiye’de İstanbul ve Çanakkale’de panorama müzeleri yapıldı, ama dünyanın en büyük tam panoramik müzenin Bursa’da olduğunu söylemek de ayrı bir heyecan veriyor.

Temmuz ayı başında gezdiğimiz, hatta fotoğraflarını ilk kez bu sütunlarda yayınladığımız Panorama 1326 Fetih Müzesi son dönemde tanıtım anlamında konuklar ağırlıyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar tarihçilerin yanı sıra partisinin milletvekillerine, Osmangazi Belediye Meclisi üyelerine, AK Parti İl Yönetim Kurulu’na bu çok etkileyici müzeyi gezdirdi.

Yıldırım Belediye Meclisi üyeleri de Panorama’yı gezenler arasına katıldı.

Bir yandan dünyanın en büyüğü olan 1326 Fetih Müzesi’ni konuklarına gezdirip tanıtan Dündar, bir yandan da Ankara’dan davet bekliyor.

Çünkü…
Kulağı, müzenin açılışı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı davet etmek üzere Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden gelecek çağrıda.

Şu aralar…
Dış gündem nedeniyle çok yoğun olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılacak görüşme, müzenin açılış tarihini de belli edecek. Bu bekleyişin de çok uzun sürmeyeceği tahmin ediliyor.
Müze, yeni turizm anlayışı olarak Bursa’da tarih turizmini de başlayacak.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/bursada-yeni-turizmi-basl ...2758yy.htm

Umarım beklediğimize değmiştir.

fatih413
2 ay önce - Pts 10 Eyl 2018, 19:55
Panorama 1326

@eyupturan16

Nedim1035
1 ay önce - Pts 17 Eyl 2018, 10:22

Müzenin açılışı yapıldı mı acaba?

Mert Akgün
1 ay önce - Pts 24 Eyl 2018, 14:37

hayırlı olsun. 5 sene sonra, yani VR teknolojisi iyice gelişince, kenarda durabilecek güzel bir müzemiz olacak.

bunun yerine savaş anını yaşayabileceğiniz, yukarıdan izleyebileceğiniz, hatta diğer tarihi mekanları gezebileceğiniz bir teknolojiye yatırım yapılabilirdi. ama nerdeeee?

Misafir 478

5 gün önce - Cum 09 Ksm 2018, 17:19

Bugün müzeyi ziyaret ettim. İlk beni rahatsız eden husus zyaretçi organizasyonunun kötü olması oldu. Bozuk organizasyondan dolayı şikayet eden bazı ziyaretçilerin güvenlikçi tarafından külhanbeyi tarzda azarladığına şahit olduk maalesef.
Sergilenen içerik için dağ fare doğurmuş diyebilirim.
Bir daha görmeyi gezmeyi istermiyim? Kesinlikle HAYIR
Arkeoloji müzesi ile İslam Eserleri Müzesi insana daha fazla bir şeyler katıyor.
Bence bu hilkat garibesi ucubeyi ziyaret etmek zaman kaybıdır.

Misafir 7b7

5 gün önce - Cum 09 Ksm 2018, 21:21

Giriş ücreti ne kadar?

Misafir 305

3 gün önce - Pzr 11 Ksm 2018, 22:22

Resmi açilis yapilana kadar hergun ucretsiz.hafta sonu bizde gittik Bursa dışından gelenlerle doluydu.Tum elestirilere ragmen cok güzel bir yer.

Misafir a59

3 gün önce - Pzr 11 Ksm 2018, 22:48

Çarşamba ücretsiz diye biliyorum

sayfa 12
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet