Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
www.sercan.de
17 yıl önce - Pts 28 Mar 2005, 13:14
İstanbul Haliç'e Boynuz Köprü

Kadir Topbaş'ın Haliç için hazırladığı köprü projesi İspanyol mimar Calatrava'nın taslağına benzetildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Leonardo Da Vinci'den sonra şimdi de ünlü İspanyol mimar Santiago Calatrava'dan esinlendi. Topbaş, metronun Haliç geçişi için önce Leonardo Da Vinci'nin, Haliç için tasarladığı projeden esinlenerek cam fanustan köprü projesi hazırladı. Ancak İstanbul Metrosu'nun Taksim-Yenikapı bölümü, tünel kazıları tamamlandığı halde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, şehrin silüetini bozacağı gerekçesiyle Haliç üzerine yapılacak köprüye onay vermeyince 4 yıl aksadı. Bu arada kurul sürpriz bir kararla bir süre öncemetro geçişini onayladı. Mimar olan Topbaş da eski projeyi rafa kaldırarak, Haliç için 'Boynuz Köprü Projesi' hazırladı. Ama proje, daha önce Gürtuna döneminde Haliç'e köprü yapması için İstanbul'a davet edilen ancak 8 milyon dolar istediği için belediyenin anlaşamadığı ünlü İspanyol mimar Santiago Calatrava'nın dünyanın birçok yerinde uyguladığı köprülere ve belediyeye sunduğu taslağa çok benziyor. Bu durum daha önce Leonardo Da Vinci'den esinlenen Topbaş'ın, şimdi de Calatrava'dan esinlendiği yorumlarına neden oldu.
Sabah - Şenol Baştakar

bana göre haliçee göre cok yüksek...esas Leonadro da Vincicin köprüsü yapsalar..ismide Leonardo da Vinci Köprüsü olsun

kumburgazlı hatice
17 yıl önce - Pts 28 Mar 2005, 13:51

Bu köprü haliç için çok çirkin, ya Leonardo'nun köprüsünü yapsınlar yada Türk mimarisi temel alınarak mesela;Neo-klasik Osmanlı mimarisinin güzel bir örneğini günümüz teknolojisiyle birleştirip yeni bir form üretsinler....

Hangi köprünün nereye yaplacağı çok önemli...Haliç herhangi bir yer değil ve buranın tarihi ile hiçbir bağlantısı olmayan alelade modern bir köprüyü oraya dikemezsiniz...O köprü mutlaka estetik ve form itibariyle Türk tarihinden referanslar almak zorunda....yoksa yapmasınlar.

messiah_haktan

17 yıl önce - Pts 28 Mar 2005, 14:11

Ben de bu haberi vermek icin gelmistim buraya.Köprü benim cok hosuma gitti,Kadir Topbas'tan böyle bir sey beklemezim dogrusnu söylemek gerekirse!Cok güzel cizmis!Ancak Köprünün yüksek direkleri yapildiktan sonra Halicte göze batabilir,dikkat etmek lazim.O direkleri kücültseler daha cok yakisacak sanirim.

irfan x
17 yıl önce - Pts 28 Mar 2005, 14:36

Bu köprü çiziminin büyük halini gösteren bir link var mı?

messiah_haktan

17 yıl önce - Pts 28 Mar 2005, 14:41

Ne yazikki yok!Topbas projeyi nisan ayninin basinda aciklamak istiyordu,Sabah muhabiri bu fotoyu nerden bulmus merak ettim."Golden Horn" tam olmus,altin renginde boynuz seklinde köprü yaklari. Bu köprüden araclarda gececek mi?

irfan x
17 yıl önce - Pts 28 Mar 2005, 14:54

Köprünün tasarımı hakkında daha ayrıntılı bir çizim görmeden yorum yapmak istemiyorum. Ama Haktan'ın sorusuna cevap vereyim. Bu köprü sadece metro köprüsü olacak...

batu
17 yıl önce - Pts 28 Mar 2005, 17:18

o resim öylesine gazetenin kendi uydurduğu birşey.gerçek köprünün o ebadlarda olacağını sanmıyorum.

messiah_haktan

17 yıl önce - Pts 28 Mar 2005, 17:27

Gazetenin uydurdugunu sanmiyorum yada uyduran kisi mimar olmaliymis.Hangi gazeteci oturupda iki dakikada haberi icin böyle bir köprü cizebilir?

batu
17 yıl önce - Pts 28 Mar 2005, 17:32

o zmn her kim çizmişse boyutları abartmış.

edeniz
17 yıl önce - Pts 28 Mar 2005, 19:25

Sadece metro için köprü yapacaklarına iki katlı köprü yapsınlar üstten yayalarla arabalar geçsin,alttanda metro.Daha iyi olur sanırım....

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM