Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Highlife Tower 75 kat 358 metre
123 ... 383940   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
mert101

5 yıl önce - Sal 24 Eyl 2013, 14:14
İzmir Highlife Tower 75 kat 358 metre


Avrupa’nın en yüksek binası İzmir’e yapılacak

İZMİR birkaç yıla kadar yepyeni bir sembolle kendinden söz ettirmeye başlayacak.

Avrupa’nın en yüksek binası İzmir’e yapılacak. Projeyi gerçekleştirecek olan ise
bir süreden beri İzmirlilerin her hafta bir kat yükselerek gökyüzüne tırmanışını izledikleri iki kulenin yapımcısı Folkart Towers. Bayraklı’daki Folkart Towers’ın A Kulesi 40’ıncı kata ve 175 metre yüksekliğe ulaştı. Son 6 kat yapıldıktan sonra antenle birlikte 200 metreye ulaşıp Avrupa’nın beşinci, Türkiye’nin ikinci en yüksek binası unvanını kazanacak.

Folkart Towers’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak’la, dış cephesi camla kaplanmaya başlayan A Kulesi’nin 160 metre yükseklikteki 38’inci katına çıktığımızda Alsancak Limanı’ndaki gemiler oyuncak, evler kibrit kutusu, yüksek binalar bile maket gibi görülüyordu. Sancak; A Kulesi’nin şubatta, B Kulesi’nin ise ondan üç ay sonra teslim edileceğini söylerken, eliyle Bayraklı’da yeni bir noktayı gösterip, “Yeni projemize de şu bölgede başlayacağız. İlk kez şimdi söylüyorum.

İzmir’e, Avrupa’nın en yüksek binasını yapacağız. Projeleri, maketleri hazır. Tam 358 metre yüksekliğinde 75 katlı bir gökdelen olacak. Yüksekliği şu anda bulunduğumuz kulenin neredeyse iki katına yaklaşacak. İzmir Hilton’un 33 katlı ve 132 metre yüksekliğinde olduğunu düşünürsek ondan yaklaşık üç kat daha yüksek, 358 metrelik yeni binanın nasıl bir şey olacağını hayal edebiliriz” dedi.

Halen Avrupa’nın en yüksek binası, geçen yıl Londra’da açılan 308 metre yüksekliğindeki Shard gökdeleni. Bir süre sonra Moskova’da inşası süren 330 metre yüksekliğindeki yeni bir gökdelen Avrupa’nın en yüks ek binası olacak. Ama Moskova bu rekoru fazla elinde tutamayacak. Çünkü İzmir’e inşa edilecek Avrupa’nın en yüksek binasının temeli önümüzdeki senenin ortasına kadar atılacak. Tam 358 metre yüksekliğindeki binanın 2018’e kadar bitirilip hizmete alınması bekleniyor.

Mesut Sancak, ilk kez açıkladığını belirttiği projeyi anlatırken, “İzmir bizi en tepeye taşıdı. Biz de İzmir’i Avrupa’nın en yükseği yapacağız” diyerek yeni projenin 250 milyon dolara mal olacağını belirtti. İzmir’de halen yapımı süren diğer projelere de dikkat çekerek, “Bu kadar çok sayıda yüksek binadaki ofis ve rezidanslara müşteri bulunabilecek mi ?” diye sorduğumda, bitmek üzere olan iki kulenin yüzde 70’inin satıldığını belirterek, şunları söyledi:
“Satışlara başladığımızda metrekaresi 2 bin 300 dolardı, şimdi ortalama 3 bin dolara geldi. En son yapılacak 45, 46 ve 47’nci katların metrekaresi ise 4 bin dolar. Hem getirisi yüksek bir yatım, hem de İzmir’in geleceğine yönelik projeler nedeniyle talepte sıkıntı yok. İzmir-İstanbul Otoyolu’nun yapımı sürüyor. Birkaç yıla kadar bazı bölümleri devreye alınacak. Otoyolun bitmesiyle birlikte 4–5 yıl sonra İzmir bambaşka bir şehir olacak. Türkiye’de İstanbul’un tek alternatifi İzmir. Ankara veya başka şehir alternatif olamaz. İstanbul ise doldu. Ama otoyol bitince İzmir’e 3.5–4 saatte gelecekler. Hazır iş ortamları olunca yeni büyük yatırımcılar İzmir’e gelecek.”

İzmir’e gelecekteki büyük potansiyeli için sürekli yatırım yaptıklarına söyleyen Sancak, “Yeni iki proje ile birlikte 2014 sonuna kadar 720 milyon dolar yatırmış olacağız. Önümüzdeki yılın projeleri Avrupa’nın en yüksek binası ve içinde otomobil satılan bölümünden oyuncak dükkanına kadar her şeyin bir arada olduğu eşi görülmemiş dev bir alışveriş merkezi” dedi.http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24769212.asp


Avrupanın en yüksek kulesini dikeceklermiş. 358 metrelik gökdelen ile izmir şaha kalkacaktır. bİNA 2018 yılına kadar bitecekmiş. Folkart tower bittiginde proje baslar sanırım..


Burç

5 yıl önce - Sal 24 Eyl 2013, 14:17

Alıntı:
Moskova bu rekoru fazla elinde tutamayacak. Çünkü İzmir’e inşa edilecek Avrupa’nın en yüksek binasının temeli ...


İzmir'i Avrupa'da zannediyorlar herhalde.


mert101

5 yıl önce - Sal 24 Eyl 2013, 14:19

Alıntı:
İzmir'i Avrupa'da zannediyorlar herhalde.


İstanbul ve İzmir genel anlamda avrupa da sayılıyor her zaman. Bu nedenle öyle yazmıs olabilir. Yinede ülkenin en yüksek gökdeleninin İzmirde yapılacak olması cok güzel.Gokhan Bayraktar

5 yıl önce - Sal 24 Eyl 2013, 14:20

Izmir konu itibariyle Avrupa tarafindadir.Ki Atina bir Avrupa baskentidir ne kadar uzak ki Izmir Atina sehrinden?

mert101

5 yıl önce - Sal 24 Eyl 2013, 14:29

Alıntı:
Izmir konu itibariyle Avrupa tarafindadir.Ki Atina bir Avrupa baskentidir ne kadar uzak ki Izmir Atina sehrinden?


roma - atina - izmir aynı cizgi üzerinde yer alıyorlar. Avrupaya cok yakın bir kent zaten. En basit örnegi çesmenin karsısındaki sakız adası bile avrupa sayılıyor.. Konum olarak avrupa kenti sayılır. Zaten kafa olarakta avrupalı bir halktır izmir.


Burç

5 yıl önce - Sal 24 Eyl 2013, 14:30

İzmir kesinlikle Avrupa'da değil.
Moskova bile tartışılır ama İzmir tartışılamaz. Avrupa kıtasında değil.
İzmir Avrupa ise, Avrupa nerede bitiyor? Bitlis mi?HakanMutlu
5 yıl önce - Sal 24 Eyl 2013, 14:41

Alıntı:
İzmir Avrupa ise, Avrupa nerede bitiyor? Bitlis mi?


Avrupa'yı küreselleşen Dünya'da karasınırları ile çizmek çok güç artık. Moskova'da Avrupa'da sayılmaz böyle düşünürsek. Kültürlerin nasıl bir kesin sınırı yoksa, küreselleşen dünya ile Avrupa'nın da belli sınırları yok artık.

Çok da sorun değil, takıldığımız mesele bu olmasın, İzmir'e yakışan güzel bir proje. Avrupa'nın en yükseği, Ortadoğu'nun en yükseği hiç fark etmez.


Gokhan Bayraktar

5 yıl önce - Sal 24 Eyl 2013, 14:45

Bugun Avrupa ve Asya`yi hangi sinirlar belirliyor ki?

Zamaninda cizilen sinirlarin bana gore bir hukmu yoktur.Ayrica Atina`nin bir Avrupa baskenti olmasi ve Avrupa topraklarinda olmasi bizim Ege`deki sehirlerimizi direk olarak Avrupa sehiri yapiyor.Moskova haritadaki sinirlar da Avrupa sehri.Cizilen sinirlarin taa kapimizin yanina kadar gelip oradan cevrilmesi zaten aptallik olmus.Bu sinirlar sadece haritada yer belirler bugun Avrupali ya da Asyali ya da Oratadogulu`yu sinirlar degil daha cok ekonomi ve siyasi gucler belirler.Biz her ne kadar Ortadogu,Asya ulkesiyiz desek de bos.Biz bugun bir Avrupa ulkesiyiz.Avrupa sinirlari bugun Trakya`yi coktan gecti.


mert101

5 yıl önce - Sal 24 Eyl 2013, 14:46

Alıntı:
İzmir kesinlikle Avrupa'da değil.
Moskova bile tartışılır ama İzmir tartışılamaz. Avrupa kıtasında değil.
İzmir Avrupa ise, Avrupa nerede bitiyor? Bitlis mi?


İstanbulda avrupa sehri değil ama hep avrupadaymıs gibi söz edilir. Eger sınırlara bakarsak ülkemizde tekirdag - edirne - kırklaleli haric avrupada kentimiz yok demektir. Bu hususlar fazla da önemli değil. Çünkü türkiye avrupa birligine katılmak isteyen bir ülkedir. Burada önemli olan mesele şudur. Ülkenin en yüksek binasının izmirde yapılacak olması.


voltron
5 yıl önce - Sal 24 Eyl 2013, 15:01

Alıntı:
İzmir kesinlikle Avrupa'da değil.
Moskova bile tartışılır ama İzmir tartışılamaz. Avrupa kıtasında değil.
İzmir Avrupa ise, Avrupa nerede bitiyor? Bitlis mi?


Şuanda belki alay konusu olarak kullanıyorsunuz ama Bitlis birzamanlar o çok beğendiiniz ve hayranı olduğunuz, medeniyet timsali, avrupadan daha gelişmiş ve gerçek medeniyetin yaşandığı şehirlerden biriydi(medeniyet konusunda bence hala üstün yanları daha çok).Abbasi ve Emeviler dönemindeki yüksek islam medeniyeti döneminde Türkiyenin doğusundaki Bitlis, Van , Mardin , Harput(Elazığ),Urfa , Diyarbakır gibi şehirler o günkü dünyanın engelişmiş medeniyetlerinin bulunduğu bölgeye yani mezepotamyaya yakınlığıdan dolayı altın çağlarını yaşadı.Taaki Osmanlının yıkılma dönemlerine kadar.Bu yüzden unutulmamaliki bugünkü avrupayı avrupa yapan değerler ogünlerde yaşanan medeniyetin birikimlerinin doğru kullanımasından kaynaklanmamaktadır.

Bu yüzdendirki İzmir i avrupaya yaklaştırmak için uğraşmaktansa avrupayı kendi içimizde arasak daha mantıklı olur bence.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 383940   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet