Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

5 yıl önce - Cmt 31 Ağu 2013, 17:35
Bursa'nın ilk yerli Motosikleti hakkında


YERLİ ÜRETİME BİR MARKA DAHA
Alıntı:
- Büyükşehir Belediyesi’nin yönlendirmeleriyle Çalı Sanayi Bölgesi´ndeki Ar Pres Fabrikası tarafından örnek olarak üretilen motosikletler görücüye çıktı.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa ürünlerinin dünya pazarlarında boy göstermesini sağlamak için sanayimize gereken her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
Büyükşehir Belediyesi, Bursa patentli tramvay, metro vagonu, hızlı tren altyapısı ve mekanik katlı otopark üretimlerinden sonra motosiklet üretimine de öncülük ediyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 yılında yapılan yönlendirmeler sonucu Çalı Sanayi Bölgesi’ndeki bir pres fabrikası tarafından üretilen ilk motosikletler tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı Remzi Topuk ile birlikte motosikletlerin üretimini yapan Çalı Sanayi Bölgesi’ndeki Ar Pres Fabrikası’nı ziyaret etti.
Fabrikada üretilen motosikletleri ilgiyle inceleyen Başkan Altepe, Bursa’nın tramvay, metro vagonu, hızlı tren altyapısı ve mekanik katlı otopark üretimlerinin ardından motosiklet üretimine de geçmesinin sevindirici olduğunu kaydetti. Cesur girişimden dolayı fabrika sahibi İsmet Acar ile oğlu Zülfü Acar’ı tebrik eden Başkan Altepe, “Artık Bursa’da motosikletler de yerli olarak üretilebiliyor. 3.5 beygir gücünde ve iki zamanlı olan bu motosikletler, yüzde 86’sı yerli olacak şekilde dünya pazarlarında boy gösterecek” diye konuştu.
Bursa adına güzel bir gelişme sağlandığına değinen Başkan Altepe, “Bursa markalı ürünlerin dünya pazarlarında boy göstermesini sağlamak için gereken her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

“Yeni ürün firmanın baş tacı oldu”
Yaklaşık 20 yıldır motosiklet yedek parça sektöründe faaliyet gösterdiklerini ifade eden firma yetkilisi Zülfü Acar ise 2010 yılından bu yana geliştirilen iki zamanlı, hava soğutmalı, zincir aktarmalı motosikletlerin Afrika’nın birçok ülkesinde müşteri avına çıktığını söyledi. Bayilik ve satış için birçok firmayla görüşmelerinin sürdüğünü kaydeden Acar, “2014 yılının başında, yaklaşık 10 bin adetlik ilk üretime geçebileceğiz. Bursa için yepyeni bir soluk olan ürünümüz, firmamızın baştacı olarak bizleri onurlandırdı” şeklinde konuştu.

Video:“Hedef 2023”
BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk da Bursa’nın motosiklet üretimiyle ihracatta bir adım daha atmasının önemli bir gelişme olduğunu dile getirdi. Kentin sanayi dinamiklerinin zenginliklerinin farkına vararak tam kapasiteyle faaliyete geçmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi ile ortak hareket ettiklerini belirten Topuk, “Devlet olarak 2023 hedeflerimiz var. Bu hedeflerin gerçekleşebilmesi için Bursa sanayisinin çok daha aktif hale gelmesi gerekiyor. Bu üretim bizi, 2023 hedeflerine ulaşma konusunda biraz daha cesaretlendirecek” dedi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/yerli-uretime-bir-marka-d ...ber/14118/

Kelime oyununa gelmeyelim %86 yerli olacak şekilde olacakmış. Yine de hayırlı olsun.


ahmetsever
5 yıl önce - Cmt 31 Ağu 2013, 17:42

Öncelikle hayırlısı olsun.
% 86 yerlilik oranından bahsedilmiş bu % 86 neyi kapsıyor bilemiyorum ancak (büyük ihtimalle) motosikletin gövdesini kapsadığını zannediyorum, motosiklet gövdesinin yanında, motor imalatı ile ilgili çalışmaların yapılması gerekir.
Ayrıca büyükşehirlerde scoter tipi motosikletler yoğun olarak kullanılmaktadır, bu nedenle ürün yelpazesi içerisine bu türden de modeller katmaları gerekir diye düşünüyorum...


ethem özer
5 yıl önce - Cmt 31 Ağu 2013, 17:43

Bursa Belediyesi'nin başka işi gücü yok mu? Var tabii de, amaç göz boyamak, iş yapıyormuş gibi göstermekmetehan88
5 yıl önce - Cmt 31 Ağu 2013, 17:55

Alıntı:
Bursa Belediyesi'nin başka işi gücü yok mu? Var tabii de, amaç göz boyamak, iş yapıyormuş gibi göstermek


İş yapıyormuş gibi görünmek için bunlara ihtiyacı yok belediyenin. Bursa BŞB zaten iş yapıyor. Hem de belediyenin bu tür şeylere öncülük etmesinde bir sakınca yok. Bursa BŞB'nin öncülüğü sayesinde ilk yerli tramvaya bineceğiz yakında, il yerli metro konusunda da çalışmalar devam ediyor. Bunları neresi kötü.


Ersin_35
5 yıl önce - Cmt 31 Ağu 2013, 18:01

Motorsikletler yani mobilet derler burda bunlara birisi peugeot diğeri mobilette. yani ikiside yabancı. Bir zamanlar çok kullanılırlardı. Ancak şu çin malı motorlar çıkınca pabuçları dama atıldı. Dediğim gibi tasarımları yerli değil teknolojileri belki 30 yıl öncesinin. 2 zamanlı motorları var. Yani yağlı benzin kullanılıyor. Şanzumanları yok. Bu sebeple çokta verimli değiller. Bursa belediyesi takdir ettiğim bir belediye. İpek böceği gibi özgün bir araçtan sonra bu motorsikletler olmamış. Keşke bunların yerine özgün elektrikli motorsikler projesi yapsalarmış.

mehmeterden198

5 yıl önce - Cmt 31 Ağu 2013, 21:19

İki zamanlı motorlardan oldum olası nefret etmişimdir. Bursa'dayken komşumun oğlunda vardı. Gece vakti büyük bir gürültüyle gelir bütün mahalleyi ayağa kaldırırdı. Herkes şikayetçi idi. Çocuğu bir kaç kere dövmemize rağmen huyundan ve motorundan vazgeçmedi. Sonra ben askere gittim. Döndüğümde motor da sahibi de ailesi de ortada yoktu. Ne oldu bilmiyorum.

Aslında bununla ilgili bir başlık açılabilir. Yani şehir içinde geceleri iki zamanlı motor kullananlar hakkında ne düşünüyorsunuz?fikri aktan

5 yıl önce - Cmt 31 Ağu 2013, 21:47

İki zamanlı, veya dört zamanlı, bir üretim yapılması, ihracat çabasında olmaları, Seygı duyulacak bir olaydır.
Bu bir geçiştir, zaman içerisinde gelişip, dört zamanlı mode gelir,
Bence bu ve buna benzeyen üretimleri desteklemeliyiz.
Arçelik.......Anadol.........Çelik Motor....... BMC......... vs vs


Berktuğ
site denetçisi

5 yıl önce - Pzr 01 Eyl 2013, 17:40

Bu üretim bir başlangıçtır. Hatta bu araçta şu anda prototiptir.
Yani bu araç satışa çıkacak manâsına gelmez.
Fikri ağabeyimizin dediği gibi ilerleyen zamanlarda 4 zamanlı motorlarda üretilir.
Cup, Scooter tarzı motosiklet bile üretilebilir.
Eğer bunu yapmadan bahsettikleriniz yapılmaya kalkışılırsa emeklemeden yürümeye geçilir, yüzümüze gözümüze bulaştırılır ve müzeye koymaktan başka bir işe yaramaz.


Misafir 8648

4 yıl önce - Prş 21 Ağu 2014, 10:37

motorlar nezaman piyasada veya bayilere gelecek

Misafir 8a4

3 yıl önce - Çrş 21 Oca 2015, 00:11

slmlr bu mopetler hakkın da tam bilgi vermiyorsunuz yani bunların fiyatı ne kadar satış bayileri wep adresleri vs bunlara ulaşamayınca sinir krizleri geçiriyorumsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet