Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yusufdemir55

4 yıl önce - Cmt 31 Ağu 2013, 02:11
İzmir İlyas Peygamber Ortodoks Kilisesi Restore Edilmelidir.

1969 - 70 yıllarında Şirinyer'de oturueken, arkadaşlarımla defakarca içine girdiğim bu tarihi kilise, Yeşildere Çevre Yolu, Kızılçullu Kavşağı bitimindedir. 80'li yıllarda tamamen askeri bölge içinde kalan ve belkide bu günlere kadar bu sayede ayakta durabilen bu tarihi yapının, ne zaman ve kimler tarafından yapıldığına dair bir bilgiye ulaşamadım.

Dün oradan geçerken, trafiğin tıkanmasından yararlanıp, birkaç kare resim çekebildim.

Şu anda orada yol ve köprü çalışması vardır. Umarım bu tarihi binaya bir zarar vermezler.
  (+)

mesut354
4 yıl önce - Cmt 31 Ağu 2013, 03:09

Buca Belediyesi'ne mail atarsanız ilgilenirler belki. Her tarihi yapının kurtulması, restore edilmesi taraftarıyım.

OrhunAlac
4 yıl önce - Pzr 01 Eyl 2013, 09:28

Tepeden ınme konak tüneli saçmalığıyla üç tescilli bina yıkılacak diye okudum. Hangi akla hizmet? Hangi binalar?

EKathimerini'ye gore Aya Vukla'dan sonra tek kalan Ortodoks kilisesi...

http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsi ...013_515217

Bu vahim haber dogru mudur?

1842'den beri ayakta bir binayı (ibadethane) tünel icin yıkacaksak önünde gidip protesto etmek gerekir.

mesut354
4 yıl önce - Prş 19 Eyl 2013, 14:22

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris’i ağırladı. İzmir’in gelişmesiyle ve güzelliğiyle yakından bağlantılı olan Başkan Kocaoğulu’nu ziyaret etmekten keyif aldığını belirten Tsakiris, “Görüşmemiz her zaman olduğu gibi dostane ortamda geçti. Bu kadar tecrübeli bir politika insanıyla her zaman fikir danışma ortamında bulunmak beni mutlu ediyor” dedi. Görüşmede tarihi yapıların restorasyonu ile İzmir’in EXPO adaylığına destek konuları ele alındı.
"Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Uçan Yol projesi kapsamında Yeşildere’deki İlyas Peygamber Kilisesi’nin yıkılacağı söylentilerinin yayıldığını aktaran Başkonsolos, “Sayın Başkanın eski eserler hakkında çizdiği bir politika var. Bu manastırın ve kilisenin akıbeti, bu politika içerisinde son derece başarılı bir şekilde İzmir’e kazandırılacağından eminim. İnşallah bir an önce olur; İzmir insanı ve turistler bunun hayrını görür” diye konuştu.

“Ayavukla gibi yaparız”
Eski eserlerin kentte kazandırılması konusunda hassasiyetlerini belirten Başkan Kocaoğlu ise “Yeşildere’de askeri bölgede kalan İlyas Peygamber Kilisesi’nin viyadükler dolayısıyla yıkılacağı şeklinde bir duyum alınmış. Ancak binanın tescilli olduğu ve yıkılmayacağı bilgisi geldi. Bu binanın restorasyonu için bizden katkı istediler. Bunun için öncelikle Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın muhatabı Türk Kültür Bakanlığı’ndan bunu talep etmesi gerekiyor. Askeriyeden yer alındıktan sonra İzmir Valiliği’yle beraber, buradaki restorasyon fonundan projeleri yaparız. Tıpkı Ayavukla Kilisesi, Harem-Selamlık, Emir Sultan Türbesi, Beit Hillel Sinagogu ve daha bir çok eserde olduğu gibi kentimizin bir değeri olarak restore eder; kentimize, ülkemize ve dünya insanlığına kazandırırız” dedi. "

Böyle bir haber çıktı, inşallah hayata geçer

enginkrmn
4 yıl önce - Cum 20 Eyl 2013, 01:58

Öncelikle yıkım haberi yanlış her gün önünden geçiyorum. Kilisenin çevresi aslına uygun olarak tamamen taş duvarlarla yapılıyor. Duvar işinin %90 bitti.İçiniz rahat olsun. Yarın duvarın resmini koyarım.
Daha önce kilisenin iç resimlerini çekmiştim. İçerisi gerçekten korunmuş. Binanın ön tarafında olan yıkıntı, daha önce içeriye birşeyler sığdırmak amacıyla yıkılmış olabilir. Onun dışında yapı hasarsız. Basit müdahaleyle bina kurtarılır ama nerde o zihniyet....
  (+)
  (+)

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR