Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
yalper
13 yıl önce - Cmt 04 Şub 2006, 05:25

Yazilanlari bastan beri takip ediyorum, bir magazin haberinin etrafinda, kayseri ile ilgisi olan olmayan bircok arkadas agiz dalasina cevirmisler konuyu..

Bugun kayseri'de rayli sistem ve yamula baraji gibi 2 buyuk proje hayata gecirilmekteyken, sadece bir gazete haberine atif yapilarak <<ben belediyenin sitesinde bu konuya atif goremedim>> bu kadar şamata çıkarılmasini ayipliyorum açikçasi..

Yine de cani sıkılıpta birseyler yazmak isteyen olursa onlari engellemis olmayayim, size iyi muhabbetler dilerim sadece..

Bünyamin
13 yıl önce - Cmt 11 Mar 2006, 22:26
Boğaz manzaralı Kayseri projesi

Eski Demokrat Parti Milletvekili Ali Rıza Kılıçkale'nin esprilere konu olan 'Kayseri'ye deniz isterim' talebi, gerçeğe dönüşüyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, İtalya'nın turistik kenti Venedik'te olduğu gibi Kayseri ortasından Kızılırmak'ı geçirmek için proje hazırladı. Yaklaşık 30 milyon dolar tutarındaki proje uygulanırsa 2009 yılında Kayseri'nin Venedik'e dönecek.

Türkiye'nin en uzun nehri olan, Sivas Kızıldağ'dan doğup, Kayseri, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çorum, Amasya, Gümüşhane ve Samsun illerinden geçerek Karadeniz'e dökülen Kızılırmak, Kayseri'ye 20 kilometre mesafedeki Yamula Barajı'na akıyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin projesine göre, barajdan çıkan suyun yönü kazılacak bir kanalla değiştirilecek.

Şehirde tur atacak

Kanalın geçeceği güzergah, Kayseri'yi ikiye bölen Sivas Caddesi olacak. Caddenin 15 kilometrelik bölümü kazılarak kanala dönüştürülecek. Nehir, Kayseri'nin içinde 15 kilometre, şehrin çevresinde de 60 kilometre tur attıktan sonra Sarımsaklı Baraj Gölü'ne dökülecek. 20 metre genişliğindeki kanalın Kayseri'den geçecek bölümünden saniyede 15-20 metreküp su akacak. İnşaatı, Yamula Barajı'nı yapıp 20 yıl işletecek olan Aydıner firması yapacak. Kanal için, Devlet Su İşleri (DSİ) proje hazırladı. Kazıya iki yıl icinde başlanacak. Kızılırmak'ın Kayseri içinden 2009 yılında geçmesi planlanıyor.

Başkan kararlı

Projenin birçok kişiye hayal gibi geldiğini ancak bunu yapmakta kararlı olduğunu dile getiren Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, şunları söyledi: 'Dünyanın dört bir tarafını gezdim. Çoğu ülkelerde, nehirler şehir merkezlerinden geçiyor ve ayrı güzellik hava veriyor. Kızılırmak'ın Kayseri'den geçip geçmeyeceği, suyunun yeterli olup olmayacağı konusunda DSİ'ye proje yaptırdım, olumlu geldi. Kızılırmak suyu ile şu anda Yamula Barajı doluyor. Kızılırmak'ın suyunu Ebiç Köyü yakınlarında Yamula Barajı'ndan alıp 20 kilometre kanal açarak şehire getireceğiz. Şehrin ana cadde ve sokaklarında 15 kilometre tur attırıp, Sarımsaklı Barajı'na vereceğiz. Kızılırmak'ın çevresini de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kayık ve sandallarla alışveriş yapılabilecek hale getireceğiz. Yat turu yaptıracağız. Hatta büyük bir dev akvaryum projemiz de var. Size hayal gibi gelebilir ama bu olacak. Kayseri 'ilk'leri sever, bu da bir ilk olacak. İnsanlar Kızılırmak ile 15 kilometre yat turu yapacak. İki yıl sonra başlayacağımız çalışmaların, 30 milyon dolara mal olacağını hesaplıyoruz.'

BORÇLU BELEDİYEYİ KARA GEÇİRDİ

Mehmet Özhaseki, on yıl önce dönemin Belediye Başkanı Şükrü Karatepe'nin, 10 Kasım'daki konuşması nedeniyle görevinden alınmasının ardından Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na getirildi. Borçla devraldığı belediyeyi, Türkiye'nin örnek belediyelerinden biri haline getiren Özhasekili, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, yüzde 70.4'lük oy alarak Türkiye rekoru kırdı. Halen Tarihi Kentler Birliği Başkanı olan Özhaseki, yürürlüğe giren Yerel Yönetimler Yasası'na son şeklini veren komisyonda görev aldı. Dünyanın sayılı, Türkiye'nin de ilk kent müzesini hizmete sokan Özhaseki, borçları ödemek için belediyenin araçlarını sattı.

Örnek gösterildi

Personel, para ve makam aracı konularındaki uygulamaları, merkezi idare ve Maliye Bakanlığı tarafından örnek kabul edilerek, Türkiye genelinde model gösterildi. 'Kayseri'ye deniz geldi' dedirten Yamula Barajı'nı, Kayseri Milletvekili olan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün başbakanlığı döneminde uyguladı. Gençlik merkezleri, cadde ve bulvarlar üzerinde bölge otoparkları, 16 bin 500 konutluk gecekondu önleme bölgesi projeleri bulunuyor. Türkiye'nin en ucuz atık su arıtma tesisini, 24 milyon Euro'ya mal etti. Hukukçu olan Özhaseki, evli ve 4 çocuk babası.

Davut GÜLEÇ / TRT HABER

[Bu konuda daha önceden var olan başlıkla birleştirildi.] [Ebru Kızıltürk]

Ergun_X
13 yıl önce - Pts 13 Mar 2006, 04:31

Bosu bosuna kanal yapilmasi bence israf olur, yapilmisken yapay dalga olusacak sekilde yapilmali ki gencler sörf yapabilsin üzerinde.

http://www.tube6.de/Bilder/Presse/SZ-SurfOpen-w.jpg

Kayseri´nin Münih´ten ne eksigi var ki   (Baskan okuyorsa belki bu sekilde gaza gelir)

ismailkolkiran
12 yıl önce - Cum 22 Arl 2006, 18:36

KIZILIRMAK'IN KAYSERİ'DEN AKITILMASI-
Bir meclis üyesinin, Kızılırmak'ın Kayseri'den akıtılmasıyla ilgili daha önce açıkladığı proje konusunda bilgi vermesini istemesi üzerine, Özhaseki şunları kaydetti:
''Elimizdeki  kaynakları nereye aktaracağımız çok önemli. İstesek işe başlayıp, Kızılırmak'ı Kayseri'den geçiririz. Ama birçok projenin beklemesi lazım. Temel hizmetlerin ötelenmesi doğru değil. Çalışmaları yaptık. Ebiç köyü yakınından geçen ırmağın bulunduğu yerle kent merkezi arasında 14 metre kot farkı var. Güzergah belli. Demiryolları taşındığında 20 metrelik istinat sınırı çıkıyor. Bu su cazibeyle gelebilir, şehrin içinde istediğiniz yerde gezdirir, Sarmısaklı çayına bırakırsınız.''
İl Genel Meclisi Başkanı Ramazan Taş, Özhaseki'ye günün anısına plaket verdi.

Kayseri Gündem

ismailkolkiran
12 yıl önce - Cum 22 Arl 2006, 18:44

Tüm Kayserililer heycanla bu projeyi bekliyor inşallah en kısa zamanda hayata gecirilir

alınan bilgiye göre proje'nin başlangıcı 2007nin aralık ayında başlanıp 2009'un sonuna kadar devam edecek..

Ergun_X
12 yıl önce - Cmt 23 Arl 2006, 04:18

Alıntı:
Tüm Kayserililer heycanla bu projeyi bekliyor inşallah en kısa zamanda hayata gecirilir

alınan bilgiye göre proje'nin başlangıcı 2007nin aralık ayında başlanıp 2009'un sonuna kadar devam edecek..

Hadi hayirlisi diyeyim ama Kizilirmak´in suyu biraz fazla bulanik degil mi, bu sekliyle sehre nasil güzellik katacak acaba, Venedik´e benzemek surda dursun?

ahmetaslan38

12 yıl önce - Prş 18 Oca 2007, 18:28

arkadaşlar kayseriye laf edenlere diyorum .
kayseri belediyesi örnek bir belediyedir hiç duymadınız galiba %74 oy aldı başkan. ve borcu yok.
ayrıca kayseride olan şeyler örneğin eskişehirde varmıkivarmiki?
alışveriş merkezi deyince migrosu söylüyorlar ismarı söylüyorlar.

almeri kasseria yı ipeksarayı kayseriparkı hatta yeraltı çarşısı ve kapalı çarşı gibi yerler yok eskişehirde.
şimdi inşaat hainde var neo ve eskpark ama bunları çoktan yapmış kayseriye laf ediyorlar.trafik kilitleniyor akşam 5 te atatürk caddesinden karşıdan karşıya gecemiyorsunuz
artı bitane alt geçit bile yayalar için yok koskoca eslişehirde biliyormusunuz. kayseriyi görün dedikleriniz için özür dilersiniz. keşke bizdede olsa dersiniz inanın. hiç çifteler caddesine dikkat ettiniz mi eskişehirli arkadaşlar çin seddi yapmışlar resmen evler birbirine yapışık 10 katlı 3 km uzanıyor.biraz dikkat edin araştırın görün yaşayın sonra yorum yapın arkadaşlar ben iki şehirdede senelerce yaşamış birisi olarak gördüklerimi yazdım.
eskişehir şehirleşme açısından kayseriden en az 30 yıl geride.
emek çamlıca tarafları çamurdan geçilmiyor resmen köy şehire taşınmış başka bir fark yok.
kaldırım yok planlı yapılaşma yok.
porsuk ırmağının çevresine adalara bakıp eskişehir süper diyorsunuz.
akıllı ve mantıklı şehirleşme anlayışının ilkerinden birisi dıştan merkeze hizmet yatırım götürmektir.
kayseride bunun için böyle sorunlarını halletti.
inanın ben eskişehiri çok seviyorum kayseriyide ama kayserinin hakkını teslim etmeliyim.
eskişehirden inanmayan arkadaşlar çevre semtlere bi uğrasınlar durum nasıl sonra soylesinler.

.

En son ahmetaslan38 tarafından Prş 18 Oca 2007, 18:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ahmetaslan38

12 yıl önce - Prş 18 Oca 2007, 18:37

ve engin arkadaşımız herkese yanlış mantık demiş ama baştan okudum konuyu yazdıklarını ve görüyorum ki asıl bunu o başlatmış.
yoksa kimsenin ona bişey dediği yok.
yani kendin o mantığı öne sürerek başlıyor sonra o matıkla olaya yaklaşırsak yanlış olur diyo

denisk
12 yıl önce - Prş 18 Oca 2007, 20:18

benim merak ettiğim bir nokta var. gereken suyun barajdan alınacağı söylenmiş bu ne şekilde yapılacak? baraj gölünden mi alınacak yoksa barajdan serbets bırakılan suylamı yapılacak? direk baraj gölünden alınırsa bu yoğun bir yağmur yağması durumunda şehirde sel tehlikesi yaratabilir.

Gökhan Erdoğan

12 yıl önce - Cum 19 Oca 2007, 14:21

Benim duyduğuma göre:
Barajın rakımıyla Kayseri merkezinin rakımı arasındaki farktan yararlanılarak bu su merkeze getirilecek.(barajın rakımı daha yüksek)Taşkın durumundan bahsetmişsiniz ama herhalde bunu düşünenler de bunun önlemini alacaklardır

sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET