Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Zaferr
12 yıl önce - Cum 25 Mar 2005, 15:40
Kayseri'ye kanal projesi

Alıntı:
Boğaz manzaralı Kayseri projesi

Eski Demokrat Parti Milletvekili Ali Rıza Kılıçkale'nin esprilere konu olan 'Kayseri'ye deniz isterim' talebi, gerçeğe dönüşüyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, İtalya'nın turistik kenti Venedik'te olduğu gibi Kayseri ortasından Kızılırmak'ı geçirmek için proje hazırladı. Yaklaşık 30 milyon dolar tutarındaki proje uygulanırsa 2009 yılında Kayseri'nin Venedik'e dönecek.

Türkiye'nin en uzun nehri olan, Sivas Kızıldağ'dan doğup, Kayseri, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çorum, Amasya, Gümüşhane ve Samsun illerinden geçerek Karadeniz'e dökülen Kızılırmak, Kayseri'ye 20 kilometre mesafedeki Yamula Barajı'na akıyor. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin projesine göre, barajdan çıkan suyun yönü kazılacak bir kanalla değiştirilecek.

Şehirde tur atacak

Kanalın geçeceği güzergah, Kayseri'yi ikiye bölen Sivas Caddesi olacak. Caddenin 15 kilometrelik bölümü kazılarak kanala dönüştürülecek. Nehir, Kayseri'nin içinde 15 kilometre, şehrin çevresinde de 60 kilometre tur attıktan sonra Sarımsaklı Baraj Gölü'ne dökülecek. 15 metre genişliğindeki kanalın Kayseri'den geçecek bölümünden saniyede 10-15 metreküp su akacak. İnşaatı, Yamula Barajı'nı yapıp 20 yıl işletecek olan Aydıner firması yapacak. Kanal için, Devlet Su İşleri (DSİ) proje hazırladı. Kazıya iki yıl sonra başlanacak. Kızılırmak'ın Kayseri içinden 2009 yılında geçmesi planlanıyor.

Başkan kararlı

Projenin birçok kişiye hayal gibi geldiğini ancak bunu yapmakta kararlı olduğunu dile getiren Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, şunları söyledi: 'Dünyanın dört bir tarafını gezdim. Çoğu ülkelerde, nehirler şehir merkezlerinden geçiyor ve ayrı güzellik hava veriyor. Kızılırmak'ın Kayseri'den geçip geçmeyeceği, suyunun yeterli olup olmayacağı konusunda DSİ'ye proje yaptırdım, olumlu geldi. Kızılırmak suyu ile şu anda Yamula Barajı doluyor. Kızılırmak'ın suyunu Ebiç Köyü yakınlarında Yamula Barajı'ndan alıp 20 kilometre kanal açarak şehire getireceğiz. Şehrin ana cadde ve sokaklarında 15 kilometre tur attırıp, Sarımsaklı Barajı'na vereceğiz. Kızılırmak'ın çevresini de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kayık ve sandallarla alışveriş yapılabilecek hale getireceğiz. Yat turu yaptıracağız. Hatta büyük bir dev akvaryum projemiz de var. Size hayal gibi gelebilir ama bu olacak. Kayseri 'ilk'leri sever, bu da bir ilk olacak. İnsanlar Kızılırmak ile 15 kilometre yat turu yapacak. İki yıl sonra başlayacağımız çalışmaların, 30 milyon dolara mal olacağını hesaplıyoruz.'

http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2005/03/25/gu ...ndem1.html

ErayPasa

12 yıl önce - Cum 25 Mar 2005, 20:48

Almanyanın Hamburg kentinde bulunan Liman Avrupanın en büyük ikinci limanı.VE Hamburg kanallarla denize bağlı.Yaklaşık 45 km denizden içerde.Sadece bir bakış açısı vermek istedim farklı bir çeşitten.

HakanTR
11 yıl önce - Pzr 29 Oca 2006, 15:10

Kayseri Venedik Gibi Olacak

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, İtalya'nın turistik kenti Venedik'te olduğu gibi Kayseri ortasından Kızılırmak'ı geçirmek için proje hazırlığına başladı. Yaklaşık 30 milyon dolar tutarındaki proje uygulanırsa 2009 yılında Kayseri Venedik'e dönecek.

Eski Demokrat Parti Milletvekili Ali Rıza Kılıçkale'nin esprilere konu olan 'Kayseri'ye deniz isterim' talebi gerçeğe dönüşüyor. Kayserililer, Türkiye'nin en uzun nehri olma özelliğini taşıyan ve Sivas Kızıldağ'dan doğup Kayseri'nin de içinde bulunduğu 8 şehirden geçerek Karadeniz'e dökülen Kızılırmak'ın yönünü değiştirmeye hazırlanıyor. Kayseri'ye 20 kilometre mesafedeki Yamula Barajı'na akan nehir için Kayseri Büyükşehir Belediyesi bir proje hazırladı.

2005 yılını değerlendirmek için bir toplantı düzenleyen Mehmet Özhaseki, projeye ilişkin bilgiler verdi. Projenin şu an için çok uçuk görüldüğünü söyleyen Mehmet Özhaseki, "Önce halkımızın temel ihtiyaçlarını karşılayacağız. Genel belediye hizmetlerini yapacağız. Ardından da marjinal hizmetlere yöneleceğiz. Kızılırmak projesi de bize göre uzun vadede düşünülen bir proje. Genel hizmetleri bitirdikten sonra bu projeye de bakacağız." dedi.

Yaklaşık 30 milyon dolar tutarındaki proje gerçekleşirse barajdan çıkan suyun yönü kazılacak bir kanalla değiştirilecek. Şehir içinden geçen demiryolu hattının çevre yolu civarına alınması için bu yıl içinde uygulanmaya başlayacak proje ile de ırmağın Kayseri içinden geçeceği yer de bulunmuş oldu. Demiryolu hattının şehir dışına alınmasıyla boşalacak olan tren yolu Kızılırmak'ın yeni deltası olacak. Kayseri'nin kuzeyindeki Ebiç beldesinde yönü değiştirilecek olan Kızılırmak, mevcut demiryolu raylarının bulunduğu alandan geçerek yeniden eski güzergahına dönecek.

Projenin birçok kişiye hayal gibi geldiğini ancak bunu yapmakta kararlı olduğunu dile getiren Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, şunları söyledi: 'Dünyanın dört bir tarafını gezdim. Çoğu ülkelerde, nehirler şehir merkezlerinden geçiyor ve güzel bir hava veriyor. Kızılırmak'ın Kayseri'den geçip geçmeyeceği, suyunun yeterli olup olmayacağı konusunda DSİ'ye proje yaptırdım, olumlu geldi. Kızılırmak suyu ile şu anda Yamula Barajı doluyor. Kızılırmak'ın çevresini de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kayık ve sandallarla alışveriş yapılabilecek hale getireceğiz. Yat turu yaptıracağız. Size hayal gibi gelebilir ama bu olacak. Kayseri 'ilk'leri sever, bu da bir ilk olacak. İnsanlar Kızılırmak ile 15 kilometre yat turu yapacak. İki yıl sonra başlayacağımız çalışmaların, 30 milyon dolara mal olacağını hesaplıyoruz." şeklinde konuştu.

Mert Doğan
11 yıl önce - Pts 30 Oca 2006, 03:22

Alıntı:
Kızılırmak'ın suyunu Ebiç Köyü yakınlarında Yamula Barajı'ndan alıp 20 kilometre kanal açarak şehire getireceğiz. Şehrin ana cadde ve sokaklarında 15 kilometre tur attırıp, Sarımsaklı Barajı'na vereceğiz.

Eğer bu iş Kayseri yerine başka bir büyükşehirde yapılacak olsaydı tekrar baraja gidenekadar o su çok pislenir diye korkardım. örneğin istanbulda bile olsa bi yolunu bulup suyu kirletmeyi başarırdık heralde ve kirli su baraja akardı. neyse konu bu değil zaten benim de sempatim olan şehirlerdendir kayseri. neden bilmem ama bazı şehirlerin gelişmesi beni daha sevindiriyo bunlardan biride Kayseri.

HakanTR
11 yıl önce - Sal 31 Oca 2006, 02:33

suyun kirleneceğini sanmıyorum belediye gerekli önlemleri fazlasıyla alır zaten.1-2 seneye kadar proje netleşir

oezlem
11 yıl önce - Sal 31 Oca 2006, 12:17

Proje güzel ama maliyetli bir iş gerekli para varsa bunun yapılması şehrimizi cazibe merkezi haline getirir.

HakanTR
11 yıl önce - Çrş 01 Şub 2006, 17:05

projenin 30 milyon dolara malolacağı söyleniyor 30milyon dolar Kayseri Büyükşehir Bel. için fazla bir para değil.Türkiyede tek borcu olmayan ve hatta kasasında birikmiş yüksek miktarda parası bulunan belediye

engin ertaş

11 yıl önce - Çrş 01 Şub 2006, 17:44
kanal

Olmayan doğal güzelliği yapay olanla gidermek için bu kadar paraya yazık değil mi?.Ancak başkan kendisi tatmin eder bunu yapınca ki bence yapamaz. 20 km uzaktan kızılırmak getirip şehir içinde ibreti alem gibi dolandırılacak. Bu şehre bir güzellik katar doğru ama sırf güzellik olsun diye bu parayı vermek saçmalık. Sanırım başkan Eskişehir e son gelişinden pek fena etkilenmiş. Tramvay dan sonra(tramvayın yapılması canı gönülden istiyorum) şehrin içinden kanal geçirmeyi Eskişehir den etkilenmiş baksanıza.

HakanTR
11 yıl önce - Çrş 01 Şub 2006, 18:49

bu kanal projesini başkan özhaseki avrupanın bazı şehirlerini(prag,venedik) gezerken etkilendiğini söylüyor.yani türkiyedeki bir şehirden etkilenmesi söz konusu değil yapılacak olan proje farklı

engin ertaş

11 yıl önce - Prş 02 Şub 2006, 00:22
kanal

Tabi ki öyle doğal güzelliği olan yerlerden etkilenmiştir, ben biraz ignelemek için dedim Eskişehir den etkilenmiş diye.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET