Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mert101

5 yıl önce - Çrş 07 Ağu 2013, 00:54
İzmir Yeşilova Höyüğü Gezi Merkezi ( Müzesi )


İzmir tarihte dünyanın önemli kentlerinden birisiydi. Gecmişten kalma bir cok tarihi antik kenti var. Bütün ilcelerinde antik kentleri oldugu gibi sehir merkezinde de azımsanmayacak kadar antik sehirleri var. İl genelinde selcuk efes , bergama pergamon , torbalı metropolis , seferihisar teos , foca Phokaia , urla limantepe v.s. Oysaki sehir merkezinde de tarihi bölgeler var. Bunlardan en önemlileri ikicesmelik agora , basmane altınpark , bayraklı smyrna , bornova yeşilova höyüğü v.s.

İşte sehir merkezindeki antik kentlerden birisi olan yesilova höyügünü turizme acmak amaclı bir proje var sehirde. Bornova belediyesi bu bölgeye bir müze kuruyor..

Yapılan Projenin Görselleri

(+)  

(+)  

(+)  

(+)

(+)

http://scra.co/kayitlar/kayit/250


mert101

5 yıl önce - Çrş 07 Ağu 2013, 01:02

Bornova'da 8500 yıllık tarihe yolculuk başlıyor

Bornova Belediyesi'nin geçen aylarda Dünya Mimarlık Festivali'nde ilk 10 mimari kültür projesi arasına giren Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi'nin inşaatı hızla yükseliyor. Türkiye'de de Tarihi Kentler Birliği'nden 2010 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda proje dalında ödül alan Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, bu yıl sonunda tamamlanarak hizmete girecek. Bornova'nın tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan Yeşilova Höyüğü'nden çıkarılan eserler Ziyaretçi Merkezi'nde sergilenecekDünya Mimarlık Festivali'nden ve Tarihi Kentler Birliği'nden aldığı ödüllerle dünyanın dikkatini çeken Bornova Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Projesi'nin inşaatı hızla yükseliyor. İzmir'in tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan buluntuların çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü'nün dünya çapında tarihi bir merkez olması için başlatılan Ziyaretçi Merkezi projesinin 7 Kasım 2013'te tamamlanması öngörülüyor. Toplam 4 bin 756 metrekare kapalı alana sahip olacak Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi 8 milyon 469 bin liraya malolacak.

Ziyaretçiler zaman tünelinden geçecek

Mimari projesi Umut Başbuğ ile Evren Başbuğ tarafında yapılan ve yaklaşık 4 bin 756 metrekarelik kapalı alana kurulacak Ziyaretçi Merkezi'nde, arkeoloji araştırma laboratuvarı, eğitim alanları, kafe restoran, aktivite alanları, ofisler, sergi alanları, konferans salonu teknik odalar, arkeologlar için misafirhaneler yeralacak. Bornova Belediyesi'nin de desteğiyle Ege Üniversitesi'nin yürüttüğü Zaman Tüneli Projesi için de geniş bir alan bulunacak.Projenin en önemli ve özgün özelliklerinden biri ise uzun duvarıyla, Yeşilova Höyüğü Kazı Alanı'na gelenleri şimdiki zamandan ayıracak olması. Bu duvar aynı zamanda şimdiki zamanla eski zaman arasında bir geçiş sağlayacak. Proje alanında birebir ölçülerde bir neolitik dönem köyü de olacak. Kazı alanından çıkarılan eserler, Arkeoloji Araştırma Laboratuvarı'nda değerlendirilerek sergilenecek. Zaman Tüneli Projesi olarak da adlandırılan proje kapsamında, kazı alanına gelenler hem uygarlıkların kurulduğu alanı ziyaret edecek hem de eserleri çıkarıldıkları yerde görebilecek. Projenin kazı bölgesiyle aynı alanda kurulacak olması nedeniyle dünyada ilgili pek çok kuruluşun dikkatini çekiyor.

http://bornova.bel.tr/index.php?option=com_conten ...mp;lang=tr

Görüldügü gibi proje hızla yükseliyor. Bittiginde İzmir cok önemli bir eser kazanacak ve turist ceken bir antik kent haline dönüsecek


burçin sait
5 yıl önce - Çrş 07 Ağu 2013, 10:57
nerededir


tam olarak konumu neresi bizim bildigimiz izmir yeşil ova değil heralde kamiltunca altındağ arasında ?

tam yerini yazsaydın iyi olurdu.mert101

5 yıl önce - Çrş 07 Ağu 2013, 15:07

Alıntı:
tam olarak konumu neresi bizim bildigimiz izmir yeşil ova değil heralde kamiltunca altındağ arasında ?

tam yerini yazsaydın iyi olurdu.


(+)


mert101

5 yıl önce - Cmt 07 Arl 2013, 15:03

Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi'nin inşaatında son rötuşlara geçildi

Bornova Belediyesi'nin Dünya Mimarlık Festivali'nde ilk 10 proje arasına seçilerek dikkatleri çeken Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Projesi'nde sona yaklaşıldı. İzmir'in tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan eserlerin sergileneceği Merkez'in inşaat çalışmalarında detaylara geçildi. Bu önemli projeyi bitirme aşamasına getirmenin gururunu ve heyecanını yaşadıklarını söyleyen Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, ''Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi kent turizmine ve Bornova'nın tanıtımına önemli katkılar sağlayacak'' dedi

Bornova Belediyesi'nin Singapur'daki Dünya Mimarlık Festivali'nde Mimari Kültür Projesi dalında ilk 10 arasına giren, Türkiye'de de Tarihi Kentler Birliği'nden 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda proje dalında ödül alan Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi'nin inşaatı bitme aşamasına geldi. İzmir'in tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan Yeşilova Höyüğü'nden çıkarılan eserlerin sergileneceği Merkez'in inşaatı Ocak Ayı sonuna kadar tamamlanacak.

Gururlu ve heyecanlıyız

Mimari projesi yarışmayla belirlenen Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi'nin prestij projelerden biri olduğuna dikkat çeken Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, "Biz ilçemizin büyüklüğüne yakışır projelerle dünya sahnesinde hak ettiği yere gelmesi için çalışıyoruz. Projenin Dünya Mimarlık Festivali'nde ilk 10'a girmesi ile büyük gurur yaşamıştık. Şimdi de Merkez'in inşaatını bitiriyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Kent turizmine ve Bornova'nın tanıtımına önemli katkılar sağlayacağına inandığımız Ziyaretçi Merkezi'nin açılışını yapmak için gün sayıyoruz'' diye konuştu.

Toplam 4 bin 756 metrekare kapalı alana sahip olan ve 8 milyon 469 bin liraya mal olan Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi'nde, arkeoloji araştırma laboratuvarı, eğitim alanları, kafe restoran, aktivite alanları, ofisler, sergi alanları, konferans salonu teknik odalar, arkeologlar için misafirhaneler yer alacak.

Ege Üniversitesi'yle işbirliği

Merkez'de Bornova Belediyesi'nin desteğiyle Ege Üniversitesi'nin yürüttüğü Zaman Tüneli Projesi için de geniş bir alan bulunuyor. Bu proje kapsamında, kazı alanına gelenler hem uygarlıkların kurulduğu alanı ziyaret edebilecek, hem de eserleri çıkarıldıkları yerde görebilecek.

Projenin en önemli ve özgün özelliklerinden biri ise uzun duvarıyla, Yeşilova Höyüğü Kazı Alanı'na gelenleri şimdiki zamandan ayıracak olması. Bu duvar aynı zamanda şimdiki zamanla eski zaman arasında bir geçiş sağlıyor. Proje alanında birebir ölçülerde bir neolitik dönem köyü de yer alacak. Merkez, kazı bölgesiyle aynı alanda yer alıyor olması nedeniyle dünyada ilgili pek çok kuruluşun dikkatini çekiyor.

 http://bornova.bel.tr/index.php?option=com_conten ...mp;lang=tr

Mimari olarak oldukca gösterişli bir müze olacagını düsünüyorum. Bu müzede höyükten cıkan eserlerin sergilenecek olması da ayrıca güzel. İzmir merkezdeki bütün antik kentlerde bu tarz projeler olursa sehir tarihi bakımdan acık hava müzesine dönüşebilir..

İzmirdeki 4 antik kent ;

Bornova höyügü icin müze yapılıyor..
Basmane altınpark antik kenti icin müze projesi yapılacak..
Konak agora icin kadifekalede müze projesi yapılması planlanıyor..
Geriye bayraklı antik kenti kalıyor , umarım ona da bu tarz bir proje düsünülür..gürkan1723
5 yıl önce - Sal 28 Oca 2014, 15:31
Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi tamamlanıyor
siempre35
5 yıl önce - Pts 17 Şub 2014, 01:56

Çok hoş bir mimari proje, Bornovanın kültür hayatına da katkısı olacaktır. Belediyeler böyle projeler yapmalı işte.bluemet

5 yıl önce - Prş 20 Mar 2014, 12:36

Bornova’da 'Tarih Öncesi Yaşam Müzesi' Açıldı

İZMİR’de yerleşik yaşamın 8 bin 500 yıllık olduğunu kanıtlayan buluntuların çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü’nü bulunduğu alanda 'Bornova Belediyesi Tarih Öncesi Yaşam Müzesi' açıldı. Müze ziyaretçileri buluntu sergisi, kazı evi ve alanı, tarih öncesi köy evinde tarih öncesi yaşamla ilgili bilgi edinebilecek.
Bornova Belediye Başkanı CHP'li Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova’nın bir kültür kenti olduğunu, 'Tarih Öncesi Yaşam Müzesi'ni de bunun sonucu olarak yaptıklarını söyledi. Sındır, "Yeşilova Höyüğü 8 bin 500 yıllık bir höyük. Kazılar, bize tarih öncesi dönemle ilgili bilgiler verdi. Bulguları başka bir yerdeki müzede sergiliyor olmaktan mutlu olmadım. Kazı alanı yakınındaki bir müzede sergilenmesi gerekitiğine inandım. Bugün bunu gerçekleştirdik. Kent kimliğinin kazandırılması yönünden çok önemli bir işlevi olacak. Gerek öğrencilerin eğitimi gerekse turizm açısından büyük ilgi göreceğine inanıyorum. Turizm rehberlerinin güzergahında yeralacak. Müzeyi mimari bir yarışma sonucu yaptık. Fonskiyonel bir yapı olmasının yanırısa kent için estetik bir yapı kazandırdık. Dünya Mimarlık Yarışması’nda ilk 10 proje arasında yeraldı. Tarih Öncesi Yaşam Müzesi’ne yöre halkının da sahip çıkacağına inanıyorum" dedi.
Yeşilova Höyüğü Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, kent tarihini değiştiren buluntuların bu bölgeden çıktığını söyledi. Müzenin birkaç bölümden oluştuğuna, pek çok unsuru içinde barındırdığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Derin, "Sergi alanı var. Kazı evinde yapılan çalışmalar izlenebiliyor. Tarih öncesi yaşamdan köy evi var. Burada o dönemin yaşamıyla ilgili bilgiler öğrenelibilinecek. Eğitim parkı var. Yeşilova Höyüğü kazı alanı da müze içinde yeralıyor. Tüm bu unsurları Türkiye’de bir araya getiren ilk müze olma özelliğini taşıyor. Dünyada da benzerleri çok az. Bir kültür merkezi işlevi görecek"dedi.erkin1
5 yıl önce - Prş 20 Mar 2014, 16:21

Yarım yamalak açılış mı olur ? Aziz Başkan bu Kamil beyle çalışmamakta haklı. Klima havalandırma zavazingoları daha takılmamış. Neresi Mimari ödül, bildiğin Uçak Hangarı olmuş. Ertafta bir tane aydınlatma yok. Biz ilçemizin büyüklüğüne yakışır projelerle dünya sahnesinde hak ettiği yere gelmesi için çalışıyoruz. Diye söylenmiş.

Ali_Adnan
4 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2014, 23:37

Nasıl gideriz buraya? Otobüs falan var mı?sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet