Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ahmetsever
5 yıl önce - Cmt 27 Tem 2013, 10:15
İstanbul Çırpıcı şehir parkı


Alıntı:
Veliefendi'nin yerine dev park yapılıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş açıkladı: Merter'de 500 bin metrekare alana (hipodrom), Central Park'tan daha büyük park yapılacak. Bölgedeki TOKİ ihalesi de iptal.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Jokey Kulübü'nün bu girişimini desteklediğini belirterek bu bölge üzerindeki yeni projesini de açıkladı.

E-5 kenarından başlayarak, Çırpıcı Deresi etrafında Veliefendi Hipodromu'na ait ahırlara kadar olan alanı park yapmak isteyen Başkan Topbaş, yaklaşık 500 bin metrekare büyüklüğündeki kent parkı için düğmeye bastıklarını açıkladı. Öncelikle İBB mülkiyetindeki 17 bin metrekare büyüklüğe sahip Tekzen arazisinin yeşil alan olarak belediye meclisinden geçirildiğini söyleyen Başkan Topbaş, “Sayın Başbakanımız ile görüşüp desteğini aldım. Central Park'tan daha büyük bir park yapıyoruz. Birkaç ay içinde kamulaştırmayı tamamlarız” dedi.

Ranttan vazgeçildi
Bakırköy-Zeytinburnu ilçelerinin kesişme noktasında, E-5 karayolunun bitişiğinde, planlarda ticaret alanı ve 2.50 emsal serbest yüksekliği olan arazi, şehir parkı yapılmak üzere İBB Meclisi'nden 11 Temmuz 2013 günü geçti. Hatta aynı gün Kadıköy Kuşdili'nde yapılması planlanan ticaret alanı da iptal edilerek bölgenin altı otopark, üstü ise park olacak şekilde yeniden düzenlenmesine karar verildi. Merter'de belediyenin yeşil alana çevirdiği Tekzen arazisi oldukça yüksek kıymetteydi. Buna rağmen belediye bu ticaret alanındaki ranttan, park yapılması için vazgeçti. Diğer yandan geçen ay ihalesi tamamlanan TOKİ Emlak Konut'a ait araziyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 553 milyon lira karşılığında Egeyapı'ya vermişti.

Şimdi bu ihale de iptal edilerek arazi parka dahil edilecek. Diğer yandan Akın Tekstil'e ait 74 bin metrekarelik fabrika ve arazisi de takas yoluyla İBB mülkiyetine alınacak. Böylelikle İstanbul, yeni proje hayata geçtiğinde içinde yürüyüş yolları, oyun parkları, açık hava konser alanlarının olduğu yaklaşık 500 bin metrekarelik bir yeşil alana kavuşacak. Veliefendi Hipodromu'nun da tescil edilmesi halinde bu bölgede eşi benzeri olmayan 1 milyon metrekare büyüklüğünde yeşil alan oluşacak.

‘Başbakan da destekliyor'
Radikal dün Veliefendi Hipodromu'nun koruma kurulu tarafından tescil edilmesi için TJK'nın başvuru yaptığını duyurmuştu. Veliefendi'nin etrafının yapılaşmanın ürkütücü boyutlara gelmesi ve hipodrumun ellerinden alınacağı yönündeki dedikodular üzerine TJK tescil ettirme girişiminde bulunmuştu. İBB Başkanı Kadir Topbaş Radikal'i arayarak TJK'nın girişimini desteklediğini ve olumlu karşıladığını belirterek, Çırpıcı Çayırı'nı yeniden eski haline döndürmek istediklerini anlattı. İşte Başkan Topbaş'tan çarpıcı açıklamalar:

“Hipodrom, İstanbul'un nefes alma alanı. Büyük şans. Tescil edilme girişimini destekliyorum. Arkada Çırpıcı Çayırı ile ilgili özel ve kamu arazilerini birleştirmek için çalışma başlattık. İBB'nin, İSKİ ve TOKİ arazileri ile özel mülkiyetler var. Yaklaşık 500 bin metrekarelik bu alanı bölge parkı yapmak istiyoruz. Central Park'tan daha büyük olacak. Sayın Başbakanımıza anlattım, bizi desteklediler ve doğru buldular. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız bu konuda bize destek verdi. İhalesi yapılan TOKİ Emlak Konut'a ait, Egeyapı'nın aldığı ihale iptal edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanımız bu konuda fedakârlık gösterdi, alacaklarından vazgeçtiler. Maliyeti de belediye olarak biz karşılayacağız. Kamulaştırma görüşmelerine başladık. Önce rızaen kamulaştırma yoluna gidilecek. Aksi halde yasal yollara başvurulacak. Birkaç ay içinde bu işi bitirmeyi hedefliyoruz. Central Park'tan daha büyük, 2.5-3 milyon İstanbullunun nefes alacağı bir yeşil alanı kısa sürede oluşturacağız.”

Central Park kentte bir vaha
Central Park ABD'de New York'un 5 ana bölgesinden biri olan Manhattan'ın ortasında adeta yeşil bir vaha ve kentin nefes alma yeri. İnsanların spor yapabileceği, festivaller düzenleyip, oyunlar sahneleyebileceği bir rekreasyon alanı olarak da kullanıldı. Parkın içinde beyzbol sahaları, park, basketbol sahaları, koşu, yürüyüş yolları bulunuyor. Ünlü Amerikan parkının 341 hektarlık arazisi 55 hektar ağaçlık alan, 101 hektar çimenlik ve 7 su kitlesinde 60 hektar su içeriyor. Park, Manhattan'ın yüzölçümünün yüzde 6'sını kaplıyor. İstanbul Merter'deki proje bittiğinde de bölgede dev bir yeşil alan oluşacak
...
...
http://www.radikal.com.tr/turkiye/istanbula_dev_c ...or-1143617

Veliefendi hipodromunun dev bir parka dönüştürülmesi için çalışmalar başlatılmış, inşallah İstanbul'a böyle dev bir park kazandırılır diyelim...


kekeş salman
5 yıl önce - Cmt 27 Tem 2013, 10:37

Gezi Parkı eylemleri işe yaramış..

ozhanesemen

5 yıl önce - Cmt 27 Tem 2013, 14:19

50 hektarlık alana nasıl 341 hektarlık Central Park'dan büyük park yapılacak ? Anlayan beri gelsin.Karaman Ahmet
5 yıl önce - Cmt 27 Tem 2013, 16:54

Alıntı:
İstanbul'a Central Park gibi büyük bir park kazandıracağız.
Büyük bir proje olacak. Bu büyük proje, Sn. Başbakanımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. Bayraktar'ın destekleriyle hayata geçiyor.
(Radikal Manşet - 27.07.2013)(+)

Yasananlar ülkemize o kadar zarar versede, daha yesil sehirlere vesile olacakmis gibi gözüküyor.


Ramazan ARICI

5 yıl önce - Cmt 27 Tem 2013, 17:09

Sadece Veliefendiyi kapsayan bir proje değil,lakin Veliefendi olmazsa büyük bir proje de olmayacak belli...

TJK bırakın Veliefendiyi vermeyi belediyeden 2. bir hipodrom yeri istiyor...Yani Veliefendi bize yetmiyor 2. bir yer daha lazım diyor,habere göre ise TJK da bu projeyi destekliyor...Bir yerde bir yanlış var yakında TJK'dan resmi açıklamalar gelir...

Şu anda TJK başkanı son seçimlerde BJK başkan adayı olan Serdar ADALI'nın görüşleri de yazılanlarla tam zıt yönde...

Alıntı:
S.Adalı :"Veliefendi'den çıkmak şöyle dursun, İBB'den ikinci hipodrom için yer talep edeceğiz"


Alıntı:
S.Adalı "Şehre yakın idman merkezi maliyetiyle hipodrom yaparız, yer talep ettik. Kadir Topbaş ile görüşeceğiz. Veliefendi İst. Akciğeridir"


Kaynak : spor yorumcusu Mehmet AYAN'ın resmi twitter hesabı


tolginho

5 yıl önce - Cmt 27 Tem 2013, 18:02

Radikal'deki haber hatalı sanırım. Daha öncede yetersiz bilgiyle yaptıkları çok haber olmuştu.

Benim okuduğum haberde ise hipodromun tescil edileceği ve korunacağı bilgisi vardı. Üst tarafı E-5 kenarındaki Tekzen'e kadar park olacak.

Tek sıkıntı ahırların parkla hipodromu bölmesi. Belki ahırlar parkın yanlarına kaydırılıp parkın hipodrom ile bütünleşmesi sağlanır.

Bu arada park içine çocukları binicilik gibi faaliyetlere özendiren pony club tarzı birkaç aktivite alanı da eklemek güzel olur.ömer
5 yıl önce - Cmt 27 Tem 2013, 18:36

Alıntı:
Yasananlar ülkemize o kadar zarar versede, daha yesil sehirlere vesile olacakmis gibi gözüküyor.

Eger Ülkemiz sehirleri dahada yesillenecekse ozaman olaylar zarardan cok yarar getirmistir bence.


Canas
5 yıl önce - Cmt 27 Tem 2013, 18:43

Alıntı:
Yasananlar ülkemize o kadar zarar versede, daha yesil sehirlere vesile olacakmis gibi gözüküyor.


Alıntı:
Gezi Parkı eylemleri işe yaramış..


GEZİ'deki eylemlerin ilk kazanımı değil bu, parkın kendisi ve Kuşdili Çayırındaki otopark'tan vazgeçişle beraber 3. Yeşil Alan kurtuluyor.

Lakin Gezi Parkı eylemlerine destek vermiş biri olarak ne yalan söyleyeyim sevinemedim. Çünkü bu kazanımın arka planını biliyorum. Esasında Veliefendi'nin önemli bir bölümü peşkeş çekildi:

Alıntı:
Bakırköy’de İBB’nin park olarak ayırdığı 73 bin metrekarelik alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar değişikliği ile Ağaoğlu’na konut yapımına onay verilmesi, yine hipodrom ahırlarının bitişiğinde TOKİ’ye ait arazinin EgeYapı’ya verilmesi...

http://www.radikal.com.tr/turkiye/veliefendide_te ...si-1143436


Şayet İBB samimi ise "Central Park" yapmakta, Ağaoğlu'na peşkeş çekilen araziyi de dahil etsin park projesine...


Ahmet Kozanlı
5 yıl önce - Pzr 28 Tem 2013, 01:53

Alıntı:
Ağaoğlu'na peşkeş çekilen araziyi


bedavaya mı verildi???


alim80
5 yıl önce - Pzr 28 Tem 2013, 02:02

Alıntı:

bedavaya mı verildi???


Onların zihniyeti öyle çalışmıyor.

Birilerini hükümetin adamı dşye yaftalayıp daha sonra o kişi ihale aldı mı peşkeş diye yaftalıyorlar.

Bütün işleri iftira atmak, yapılana engel olmak.

Ali ağaoğlunun hükümetin adamı olduğu tamamen iftira.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet