Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Oktay Kosovalı

5 yıl önce - Cum 22 Ksm 2013, 01:04

F/5
1/100
Iso 200
210 mm
Canon 70-300 Is Usm

Pınar1Pınar

5 yıl önce - Cum 22 Ksm 2013, 01:28

Burada Paylaşılan fotoğrafların büyük çoğunluğu bokeh fatoğraflarına örnek teşkil etmiyor arkadaşlar.

Bokeh dediğimiz olay çektiğimiz objenin arkasında kalan ışık kaynaklarının yuvarlak olarak çıkmasıdır. Fakat nedense bu başlığa yüklenen pek çok fotoğraf bokeh değil, alan derinliğine örnek gösterilebilecek fotoğraflardır.

İnternetten bir örnek ve henüz bu akşam Bakırköy Sahilinde çektiğim bir örnek ile bokeh konusuna açıklık getirebilirim.

İlk Örnek internetten. Gördüğünüz üzere öndeki objeler net ve arkadaki köprünün ve evlerin ışıkları flu olmasının yanında yuvarlak olarak görünüyor.

İkinci fotoğrafı ise bu akşam Bakırköy Sahilinde çektim. En öndeki araba küçük ve net, arkadaki araba büyük ve alan derinliği neticesinde flu olarak çıkmış. ve o arabanın üzerinde görünen ışıklar da bokeh olayına örnek teşkil edebilir.

(+)

Bu başlıkta yüklenen fotoğrafların pek çoğu, özellikle portre olanlar, alan derinliği konusunda çok başarılı fotoğraflar, ancak bokeh tekniğine örnek teşkil etmiyorlar.

Oktay Kosovalı

5 yıl önce - Cum 22 Ksm 2013, 01:49

Pınar hanım sizde biliyorsunuzki bokeh fotoğraf çekmek öyle herkesin harcı değildir bokeh fotoğrafa en büyük etken lenstir ve lenslerin fiyafram bıçaklarıdır.Varsa güzel diyafram bıçaklı lensleriniz bokehi konuşturursunuz.
Bu site ve üyeleri fotoğrafçılık olarak çok geriden takip ediyor olayları tam anlamıyla bokeh çekip yükleyecek bir iki kişi bulamazsınız.
En başta konuyu açarken farketmiştirsiniz bokehi tam olarak anlatmadım sadece bulanıklık diye bir açıklama yaptım bunu yaptımki üyeler bokeh fotoğraflara bulanıklıkla başlamaları için.Zaten bokeh'in anlamıda japoncada bulanıklıktır.
Konuya başta detaylı girseydim şu an bu konuya hiç mesaj yazılamış üyelerde yavaş yavaş bilgi sabibi olmamış olacaktı.
Bende farkındayım fotoğrafların tam anlamıyla bokeh olmadığını ama tecrübe ve deneyim kazanmak için bunu yapmam şarttı.

Bazı fotoğraflarda dikkat ederseniz güzel bokehler var.Bokeh sadece gece çekilmez,işin zor tarafı gündüz çekmektir.Bu konuda uzman lens olan Tair 11a modelinin bokehlerini incelemenizi öneririm.

Unutmadan portre fotoğraflar ana bir katagoridir alan derinliğine örnek gösterilemez.

murat2727

5 yıl önce - Cum 22 Ksm 2013, 14:39

Yuvarlak olmazsa bokeh olmazmı???

Oktay Kosovalı

5 yıl önce - Cmt 23 Ksm 2013, 21:55

ozgur_zeyhan
5 yıl önce - Cmt 23 Ksm 2013, 22:07

bokeh filtreleri diye arama yaparsanız konu hakkında enteresan bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://www.google.com.tr/search?q=bokeh+filtreleri

Oktay Kosovalı

5 yıl önce - Sal 17 Arl 2013, 00:53

Mehmet DK

5 yıl önce - Sal 17 Arl 2013, 01:11

Alıntı:
En başta konuyu açarken farketmiştirsiniz bokehi tam olarak anlatmadım sadece bulanıklık diye bir açıklama yaptım bunu yaptımki üyeler bokeh fotoğraflara bulanıklıkla başlamaları için

Alıntı:
Zaten bokeh'in anlamıda japoncada bulanıklıktır.

Oktay'ın bu açıklamasını gülümseyerek okudum. Benim ilk fotoğraflarımda dahil olmak üzere şimdilerde çektiğim bir çok fotoğraf istemeden Bokeh olmuş durumdalar ! Acemi Bokeh fotoğraflar demek daha doğru olur.. Bilseydim bunlar istemeden de olsa Bokeh fotoğraf olmuş, çöpe atmaz saklardım.

Oktay Kosovalı

5 yıl önce - Sal 17 Arl 2013, 01:18

Alıntı:
Oktay'ın bu açıklamasını gülümseyerek okudum. Benim ilk fotoğraflarımda dahil olmak üzere şimdilerde çektiğim bir çok fotoğraf istemeden Bokeh olmuş durumdalar ! Acemi Bokeh fotoğraflar demek daha doğru olur.. Bilseydim bunlar istemeden de olsa Bokeh fotoğraf olmuş, çöpe atmaz saklardım.

Çoğumuzun aldandığı nokta burası olsa gerek.Çekilen hiçbir fotoğrafın bence silinmemesi gerekir.Çünkü bu sitede o kötü dediğimiz fotoğrafları bile yükleyebilecegimiz bir başlık mevcut. Şunuda belirteyim aslında kötü fotoğraf yoktur sadece göreceli olarak bize güzel gelmez o kadar.O bokehlerini görmek isterdim artık silmez ve buraya yüklersin abi.

Mehmet DK

5 yıl önce - Sal 17 Arl 2013, 01:30

Alıntı:
O bokehlerini görmek isterdim artık silmez ve buraya yüklersin abi.

Bundan sonra Bokeh fotolarımı burada paylaşacağmdan adın gibi emin olabilirsin, çünkü cektigim her beş fotodan biri muhakkak Bokeh oluyor..
Ben yine arşivime bir bakayım, köşede bucakta kalmış bir iki tane bulurum belki.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET