Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Amasya Müzesi
123   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mehmet YASA

13 yıl önce - Sal 22 Mar 2005, 13:51
Amasya Müzesi


AMASYA MÜZESİ

Amasya ve çevresinde bulunan yirmi bini aşkın eser Amasya müzesinde sergilenmektedir. Hititlerden Romalılara, Selçukludan Osmanlı'ya kadar bir çok medeniyete ait eser sergilenmektedir..

Fırtına Tanrısı Teşup (M.Ö. 1400-1200)
1962 yılında Doğantepe yakınlarında bulunan ve Arkeoloji Literatürüne “Hitit Fırtına Tanrısı Teşup” olarak geçen Hitit Tanrı Heykelciği. Bronzdan döküm tekniği ile yapılmış olan heykelcik, 21.5 cm boyunda ve 1340 gr. ağırlığındadır. Hitit imparatorluk dönemi kaya kabartmalarında yer alan tanrı tasvirleri ile, özellikle de Boğazköy Yazılıkaya Açıkhava Tapınağındaki tanrı kabartmalarıyla benzerlik gösterir.


(+)


Mumyaların sergilendiği bina..girişi kaya mezarlarının formunda..



(+)


Roma Dönemi Mezar Lahiti
Bu Roma dönemine ait yüksek kabartma mezar lahiti, Merzifon'da bulunmuştur. Lahit üzerindeki kitabede, "Saygı ve Merhamet duygularıyla yaklaşanlar Tanrı'dan iyilik görsünler. Ancak kötü niyetle yaklaşanlar ve mezarı ele geçirmeye çalışanlar veya başka bir kötülük yapanlar için, bu dünya basılmaz, denizler aşılmaz olsun. Çocuklarının ve karısının hayrını görmesin, rızkı azalsın" cümlelerine yer almaktadır.


(+)


Mumyalar
14. yy.’da hüküm sürmüş İlhanlı dönemi şahsiyetlerinden Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Emiri İşbuğa Noyin, İzzettin mehmet Pervane Bey, hanımı, erkek ve kız çocuklarına ait mumyalar Amasya Müzesinde teşhir edilmektedir.


(+)






Serap_dly

13 yıl önce - Sal 22 Mar 2005, 17:00



Mehmet YASA

13 yıl önce - Sal 22 Mar 2005, 18:49

Meryem Ana heykeli



(+)


Metal eserler



(+)




(+)


Seramik eserlerden örnekler



(+)




(+)





(+)


Cam eserler


(+)


Osmanlı ve Selçuklu Dönemine ait kapılardan örnekler


(+)





(+)





(+)




atyilmaz

13 yıl önce - Sal 22 Mar 2005, 19:03

Eline sağlık Mehmet! Fotoğraflar çok güzel olmuş, ancak benim sana bir sorum olacak; müzenin sikke seksiyonu var mıydı acaba? Elinde fotoğrafları varsa seksiyonun onlarıda koyarsan sevinirim, Tekrar teşekkürler

Mehmet YASA

13 yıl önce - Sal 22 Mar 2005, 19:16

Sevgili atyilmaz, fotoğrafları ben değil, çalışma arkadaşım Murat Özyılmaz çekti.. Amasya başlığındaki ilk yüklediğim fotoğraflarda belirtmiştim.. Kendisine bu arada tekrar teşekkür ediyorum bu fotoğrafları bizlerle paylaştığı için..
Amasya ve müzeyle ilgili fotoğraflar bu kadar.. malesef sikke seksiyonu fotoları yok..

Yalnız şunu söylemeden geçemiyeceğim, Amasya gerçekten harika bir yermiş...İnşallah birgün ben de ziyaret etmek isterim..



sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler