Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Burç

1 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 16:21
Hangi üniversiteyi seçiyorsunuz? (seçtiniz) Hangi bölümü okumalı? Üniversite tercihleri

Üniversite sınav sonuçları açıklandı ve gençlerin üniversite seçme vaktindeyiz.
Kimler nereyi seçiyor ve neden?
Kimler başka şehirlerde okuyacak? Hangi şehirler tercihiniz?
Hangi bölümler tercihiniz? Neden?
Puanınız nedir? Seçenekleriniz nedir? Karar vermekte güçlük çeken var mı?

Daha önceden seçim yapanlar seçimlerinden memnun mu?
Değilse tecrübelerini tavsiyelerini paylaşıp, yeni üniversiteli olacaklara yol göstersin.
Yararlı bir başlık olması ümidi ile...

kadir g

1 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 16:48

ben bir eskişehirli olarak buraya okumaya gelecek arkadaşlara size tavsiyem kesinlikle ünv caddesi olan bağlar bölgesi çarşı bölgesinden ev tutumayın ev sahipleri resmen kazıklıyorlar
zaten eskişehir düz ayak bir şehir bir iki mahalle öteden tutun 100-150 liranız cebinizde kalsın sadce 10-15 dakika fazla yürüsünüz gideceginiz yere ama paranız cebinizde kalsın
illaki baglar ve çarşı bölgesinden tutacaksınız elinizi çabuk tutun veya mezun olan kişilerin çıktığı evlerine yerleşin kiracı olmaya devam edin fazla vakit kaybetmessiniz
ayrıca evi tuttarken kesinlikle izalosyonlu olmasına dikkat edin eskişehir kışın çok soğuk olur çoğu evde izalosyon yok donarsınız kışın
yakıt paranız tavan yapar sonra

En son kadir g tarafından Pts 08 Tem 2013, 16:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Ahmet BAHADIR
1 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 16:54

Ben TOBB ETÜ Endüstri Mühendisliği'nde 3.sınıfta okuyorum.YGS+LYS'den aldığım puan itibariyle Boğaziçi Endüstri Mühendisliği hariç Türkiye'deki bütün üniversitelerin Endüstri Mühendisliği bölümüne girebiliyordum.Ama TOBB ETÜ'yü seçtim çok da memnunum.Doğru bir tercih yapmışım

TOBB ETÜ'nün en büyük avantajı her sene 3.5 ay ortak eğitim(Staj) yapmanız.Bu çok yararlı bir sistem.Hem mezun olana kadar 3 farklı sektörü tanıyıp kendinize büyük bir network oluşturma şansınız var hem de çalışırken para kazanıyorsunuz .Örneğin şuan ilk ortak eğitimimin 2. ayındayım ve şuan çalıştığım şirketten(Türkiye'nin en büyük firmalarından biri) iş teklifi aldım

İsteyenlere TOBB ETÜ hakkında ya da mühendislik seçecek arkadaşlarımıza hangi dalı seçmeleri gerektiği konusunda yardımcı olabilirim

En son Ahmet BAHADIR tarafından Pts 08 Tem 2013, 19:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mesut354
1 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 17:07

Ege Üniversitesi öğrencisiyim, çok da memnunum. Türkiye Cumhuriyeti'nin en köklü, en eski üniversitelerinden biri, devasa boyutlarda derli toplu, her türlü olanağın bulunduğu güzel bir kampüsü var, konumu(Bornova) gayet güzel. Eğitimi, yurtdışı bağlantıları çok iyi. Her şeyden öte Ege Üniversitesi bir kültürdür, köklü geçmişi ve deneyimiyle kendine ait bir kültürü vardır. Ege'yi seçecek arkadaşlar pişman olmazlar.

Emre Yaşar

1 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 17:38

Kardeşim bu sene YGS ve LYS'na girdi ve aşağıdaki puanları aldı, harıl harıl hem bölüm hem de üniversite arıyoruz. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz elbirliği ile şu kardeşimi bir üniversiteye yerleştirelim lütfen. Mesela bu puanlarla yeni ve popüler bir bölümde hangi üniversiteye tercih edebilir tavsiyelerinizi paylaşabilir misiniz? Kazanmak kadar yerleşmek de önem arz ediyor fakat halen bir tercih yapamadık. Sonucu da yine birlikte değerlendirmek nasip olur umarım.

LYS PUANI:

Yusuf Esengül

1 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 17:48

Ege çocukları biraz nazlı. Kolay kolay dışarı çıkmak istemiyorlar.

Şu anda okulumdan dışarıya gidecek öğrenciler var elbette. Ama çoğu İzmir ve çevresini istiyorlar.

İşte bizim çocukların tercihlerinden seçmeler

Tıp için en çok tercih 1.Şifa Tıp 2. Dokuz Eylül Tıp 3.Ege Tıp 4.Celal Bayar Tıp 5.Balıkesir Tıp

Hukuk için 1.Gediz Hukuk 2.Dokuz Eylül Hukuk 3.İzmir Hukuk

Eğitim Fakültesi için 1.Dokuz Eylül Eğitim 2.Balıkesir Eğitim 3.Pamukkale Eğitim

Cem D18

1 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 18:02

Ben Afyon Emirdağ'da okudum.
Süper zaman geçirdim ve iki yılda bitirdim.
Hayatımın unutulmaz iki yılı diyebilirim.
Parasızdım ama özgürdüm...

mert101

1 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 18:12

ben ege üniversitesinde 2 yıllık üniversite bitirdim. Zaten aslen izmirliyim. Ege Bölgesinde üniversite secimi yapıcak olanlar icin Ege bölgenin en kaliteli üniversitesi diyebilirim. Hersey var kampüste ama sınıf gecme ortalaması 100 üzerinden 60 almaktır. Bu aralar 70 e cıkarmayı amaclıyorlar. Diger ege üniversitelerinde 30 ile bile üniversite gecilebiliyormus duyduguma göre. Kalite isteyenler Ege Üniversitesini tercih edebilirler bölgede..

siyakusibak
1 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 20:39

İstanbul Üniversitesi - Beyazıt'tayım. Tavsiye ederim; ama Avcılar'da okuyanlar pek memnun değil. Şimdi metrobüs var, ulaşım daha kolay; fakat Avcılar, Beyazıt gibi şehrin aktığı, çeşitli imkânlarının olduğu bir yer değil. Çoğu öğrencinin "Seçtiğim bölümün Avcılar'da olduğunu bilmiyordum; bilsem seçmezdim." dediğini bilirim. Bu bakımdan İstanbul Üniversitesini seçecek olanların istedikleri, tercih edecekleri bölümün hangi yerleşkede olduğuna dikkat etmelerini öneririm.

Dost 21
1 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 22:15
Hangi Bölümü Okumalı ? Neden ?

Son yıllarda Psikoloji, Pskolojik rehberlik ve danışmanlık bölümleri revaçta. Neredeyse boşta kalmıyorlar. Kpss den kalem sallayıp atanıyorlar. Birçok kamu kurum kuruluşunda, özel şirketlerde rahatlıkla iş bulabiliyorlar. Bana göre güzel ve ataması kolay bölümlerden biri.

En son Dost 21 tarafından Pts 08 Tem 2013, 22:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET