Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Öğretmenler hala dayak atıyor mu?
« önceki   123 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Yusuf Esengül

5 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 17:15

Alıntı:
Velilerden dayak atmak için mi müsaade istedin hocam?

Evet evet aynen. Eğer problemler karşısında velilerin ve öğretmenlerin yapacak bir şeyi kalmamışsa 2 yol vardır.

1.Çocuğu okuldan göndermek
2.Elektro şok gibi tekrar hayata döndürmek için tek tokat atmak

Ama, hemen her öğretmen bilir ki, dayak da hak edene atılır.Yani bir öğrenciden ümit kesilmiş ise boşu boşuna tokat atmaya gerek yok.

Evet tekrar ediyorum dayağa karşıyım. Eğitim de dayağın yeri olmadığını düşünüyorum.

Ama çok istisnai durumlarda ve öğrenciyi kazanmaya müteallik olarak tokat atılabilir. Elbette herkesin içinde değil.

K Sabit KILIÇOĞLU
5 yıl önce - Pts 08 Tem 2013, 17:18

dayak ile hiç bir yere varamazsınız
şayet öğrenci zıvanadan çıkmış ise okulda tutmanın alemi yok! ailesine de herkes doktor, hakim, yönetici olamaz tuvalet temizlikçisine, ayakkabı boyacısına da ihtiyaç var denilir olur biter
birde egosunu küçük çocuklar üzerinde tatmin eden zavallılar var ki, her dem karşılaşmışımdır o *semental cinsi büyük baş hayvanlarla, işte konu bu tipler üzerine olmalı kanaatindeyim
döverek bir yere varmak yerine çocuklarda ruhsal gelişimi kötü yönde etkilediklerini düşünmekteyim
kocaman yetişkin brey oldukları halde bu dayaklar neticesinde psikolojisi bozuk yada yaralı insanlar gördüm, şahsen ben de bu tip *sementallerin varlığı sebebiyle ilgili mesleğe karşı önyargılı oldum

*semental diyorum çünkü yerli malın kilosu daha çok para ediyor, ithal edilenler daha ucuz, şimdi bunlara mal dersem yerli mala ayıp olur

edit: birilerine ağır gelmiş içerik yok diyor, neyse yerli malın kilosu çok ediyor boş verelim bunları

En son K Sabit KILIÇOĞLU tarafından Sal 09 Tem 2013, 15:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Leyla

5 yıl önce - Sal 09 Tem 2013, 08:08

Çaresiz kalındığında dayak devreye giriyor. Bir öğrenciyi istenmeyen davranıştan alıkoymak için başka yöntemler de var. Farklı yaptırımlar devreye girebilir.Örneğin yannlış davranan kişiyi bu davranıştan vaz geçirmek için, hatalı davranışı her yinelediğinde etrafı temizlemek, çöp toplamak ya da buna benzer görevlerden sorumlu tutma şeklinde bir uygulama yapılabilir.
Amaç eğitimdir. Orada, öğrenciye yaptığı davranışın yanlış olduğunu öğretmenin çabası vardır. Ama bir öğretmen duyguları ile hareket eder ve öfkesini bastırmak için şiddete başvurursa öğrenciyi kısa bir üre için sindirmiş olur belki. Ancak, olumlu davranışın pekişmesini sağlayamaz.

Bir de sürekli ettrafa zarar veren, kuralları çiğneyen, arkadaş ve öğretmen ilişkilerinde sorun yaşayan öğrencinin, bu olumsuz davranışlarının altında yatan nedenleri bulmak gerekir. Bu davranışlara neden olan birçok sorun vardır. Yanlış ebeveyn tutumları, mental sorunlar, hiperaktivite, öğrenme güçlüğü gibi. Nedenler ebeveyn kaynaklı ise onların aydınlatılması, danışmanlık hizmeti alması gerekir. Diğer nedenler söz konusu ise çocuğun yardım alması gerekir.
Ama sorunların giderilmesine yönelik böyle detaylı çalışmak yerine dayağa başvurulması "öğrenilmiş çaresizlik" tir. Belki bir süreliğine çocuğu caydırırsınız ama köklü ve eğitci bir çözüm oluşturmaz.

Artık sirk hayvanlarını bile eğitirken ceza, yani hayvana istenilen davranışı yaptırmak için acı çektirme yöntemi değil, ödül yöntemi uygulanıyor sanıyorum. Çünkü yapılan araştırmalarda ödül yönteminin, ceza yönteminden daha etkili olduğu ortaya çıkmış.

Kayıp
5 yıl önce - Sal 09 Tem 2013, 08:27

Dayak yerine korku mekanizması dersek daha doğru olur, okulda öğrenci için mutlaka bir korku mekanizması olmalıdır. Onun dışında "Ortada sorun varsa öncelikle sorunun kaynağını araştırmakla başla" ilkesi Leyla hanımın da dediği gibi ilk yapılacak işlem olmalıdır ama malesef ülkemizde teori ile pratik arasında çok fark var.

Boran
5 yıl önce - Sal 09 Tem 2013, 08:36

Öğretmen adayı özellikle de sınıf öğretmeni adayı olduğum için bu konuyu çokça araştırıp inceliyorum.Dayak olayı batıda bitmiş olsa da doğuda genel olarak devam etmekte.Doğu ve Güneydoğu bölgeleri başta olmak üzere özellikle liselerde öğretmene karşı bir dayak durumu mevcut.Çocuğu susturmak için öğretmen artık bağırsa bile suçlu duruma gelmiş durumda.Benim çocuğuma benden başkası bağıramaz zihniyetinde ki çocuğunu çok sevdiğini ona değer verdiğini zanneden ve yaptığının doğru olduğunu zanneden veliler öğretmenin en ufak bir bağırışında okul basıp öğretmen dövüyor.

Dayağa şiddetle karşıyım.Dayak ne insana yakışır ne de hayvana.Ama kendini çocuk yetiştirme uzmanı sanan veliler bırakın da öğretmen çocuğa bir kez bağırsın.Çocuğun canı itmez bir bağırmayla.

En son Boran tarafından Sal 09 Tem 2013, 11:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Bedrimm
5 yıl önce - Sal 09 Tem 2013, 08:40

Maalesef artık öğrenciler öğretmene dayak atma konumuna geldi. Özellikle Liselerde durum çok vahim.

Leyla

5 yıl önce - Sal 09 Tem 2013, 09:11

Boran adlı üyemiz demiş ki;
Alıntı:
Ama kendini çocuk yetiştirme uzmanı sanan veliler bırakın da öğretmen çocuğa bir kez bağırsın.Çocuğun canı itmez bir bağırmayla

Size katılıyorım. Ne yazık ki bazı veliler çocuklarına iyilik yaptıklarını zannederek, sürekli onları korumaya çalışarak aslında zarar veriyorlar. Veli asla çocuğunun yanında öğretmen aleyhine konuşmamalı. Öğretmenin hatalı davranışını farketse bile okula gidip öğretmenle birlikte, gerekirse rehber öğretmenin de katılımıyla çözmeli. Daha doğrusu hemen öğretmeni suçlamak yerine rahatsız olduğu olayın gerçeğini araştırmalı. Olayları anlamadan öğretmene tavır alınıyorsa, evde öğretmeni değersizleştirici konuşmalar yapılıyorsa. çocuk ta öğretmeni otorite olarak tanımaz.

Mahmut Özkurt

5 yıl önce - Sal 09 Tem 2013, 12:06

Okullarda hala dayak var diyen arkadaşları birgün sadece bir dersime davet edeyim ve öğrencilerle yalnız bırakabilirim. O zaman bu başlığı değiştirmek isteceyeğini tahmin ediyorum.

Ahmet Kozanlı
5 yıl önce - Sal 09 Tem 2013, 12:12

Eğitim amaçlı dayağa karşı değilim. Hatta destekliyorum.

Ahmet Kozanlı
5 yıl önce - Sal 09 Tem 2013, 12:16

Okulda kalma ,sistemininde aktif olarak çalışması gerek. Şimdikiler başarısızda olsa geçiyor

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET