Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Emrah23
7 yıl önce - Çrş 12 Hzr 2013, 14:11
Elazığ - Hamzabey Barajı


Elazığın içme suyu temini için 2009 yılında gündeme gelen ve seçim vaadi olarak verilen ,2012 yılında temeli atılan barajın 2015 yında bitirilmesi planlanıyor. yapılacak bu barajla birlikte 2040 yılına kadar şehrin su sorunu çözülmüş olacak.
Baraj Elazığın Palu ilçesine bağlı Karacabağ Köyü Hamzabey Mezrasında yapılıyor ve merkeze ortalama 85km uzaklıkta.


Barış23

7 yıl önce - Çrş 12 Hzr 2013, 14:30

Şu baraj biran önce tamamlansada 3 tarafı suyla çevrili Elazığ kerbela olmaktan kurtulsa!Emrah23
7 yıl önce - Çrş 12 Hzr 2013, 14:37

maalsef daha erken bitirilebileceğini sanmıyorum abi 83 km isale borusu döşenecek az buz değil

Barış23

7 yıl önce - Çrş 12 Hzr 2013, 15:01

Melih gökçek kırıkkaledeki kızılırmak suyunu borularla ankaraya cok kısa zamanda getirdı. Bizim geleneksel yavaşlığımız yüzünden bu baraj 2020 de ancak tamamlanır.

pasha23
7 yıl önce - Çrş 12 Hzr 2013, 16:01

Telefondan yorum yazıyorum. .Vereceğim link da yanlışlık olabilir. Elazığ Yeni Ufuk gazetesinde bugun yayınlanan Nafiz Koca nın yazısına dikkatinizi çekmek istiyorun. İnşallah yazılanlar doğru değildir yoksa vah Elazığ in haline..


http://www.elazigyeniufuk.net/62-trilyonluk-zarar ...e,312.htmlemre230
7 yıl önce - Çrş 12 Hzr 2013, 16:11

Aynı haber başka bir haber sitesinde de var. Bu cesur gazeteciler de olmasa hiçbir şeyden haberimiz olmayacak. Haberin linki aşağıda.


http://www.ajans23.com/hamzabey-baraji-nda-neler- ...Detay/5353


kaan_aslan
6 yıl önce - Cmt 26 Ekm 2013, 15:07
Hamzabey barajı


Elazığ'ın 2040 yılına kadar içme suyu ihtiyacını temin edecek Hamzabey Barajı'nda çalışmalar hızla devam ediyor... pic.twitter.com/qVPaLop3Tp


Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğluna twitter hesabından hamzabey barajının durumu hakkında sorulan soru üzerine yaptığı açıklama ve inşaatla ilgili bir notu.Barış23

6 yıl önce - Cmt 26 Ekm 2013, 21:52

2014 te bitirilecek denilen Hamza Bey Barajı 2016 da bitirilecek. Durmak yok kandırılmaya devam.

Alparslan Yalçın

6 yıl önce - Pts 10 Mar 2014, 09:44
Sabah’ın yeni sahibine Elazığ içme suyu bağlandı!


Yazının bugünkü başlığı da uzun oldu. Kısa anlatımı kucaklayacak iki üç kelimelik; “Yuh artık…” diyecek başlık bulamadım.

Bir havuz hikayesi var.
Başbakan emir verdi.
Bakan koordinatör oldu.
Bir havuz oluşturuldu.
17 Aralık’tan buyana 53 gün geçti. 53 gündür hemen her gün gazetelerde okuyor, TV haberlerinde duyuyor, sitelerde, sosyal medyalarda görüyorsunuzdur. Devletten iş alan, başbakanın göz bebeği, AKP döneminin yeni zengini müteahhitler bulundu. Bir araya getirildiler. Bu havuzu oluştururken aralarında “Milletin a….’a koyacağız” konuşmaları yaptıklarını bütün dünya duydu. Devletin bankası Ziraat’ten bu müteahhitlere havuzu yeterince doldursunlar diye 200 milyon dolar yeni kredi de pompalandı. Başbakan ile oğlu Bilal’in sızdırılan telefon konuşmalarında da bu havuzla ilgili olarak; “paranın o bölümünü Çalık’a gönderdik…” cümleleri de geçti.
Çalık, Sabah’ın eski sahibi.

* * *

Havuzda 630 milyon dolar birikti.
Eski sahip Çalık’a verilecek.
Sabah’a yeni sahip bulunacak.
ATV de bu yeni sahibin olacak.
Allem, kallem başardılar. Havuzda biriken para ile Zirve Holding diye bir alıcı bulundu. Sabah ile ATV’nin yeni sahibi Zirve Holding oldu. Şekil şartına böyle oturtuldu. Zirve Holding’in sahibinin de havuza para koyanlardan olan devlet müteahhidi Kalyon İnşaat’ın patronu olduğu ortaya çıktı.
Millet merak etti.
Anlamaya çalıştı.
Bu ne iştir?
“Millet’in a….’a koyacağız” diyen bu müteahhitler niçin “Havuz oluşturun Sabah’ı Çalık’tan alın…” emriyle hareket ediyorlar? Ne çıkarları var?

* * *

Havuz ilk meyvesini verdi.
Elazığ şehrinin İçme Suyu İhalesi’ni Sabah Gazetesi’nin havuzcu yeni sahibi(!) Kalyon İnşaat kazandı. Elazığ’a içme suyu getirme projesinin muhammen bedeli 189 milyon 564 milyon liraydı. Sabah’ın yeni sahibi Kalyon İnşaat yüzde 46 daha yüksek 276 milyon 656 bin lira teklif sunmuştu.
İhale Kalyon’a verildi.
İhale şikeydi.
Adrese teslim yapılmıştı.
Elazığ İçme Suyu Projesi’nde kullanılacak borular sade düktil boru (dökme demir) olacaktır diye şart konulmuştu. Oysa çelik boru da kullanılabilirdi. Çelik Boru kullanılsa bu içme suyu hatta yarı yarıya ucuza mal edilebilecekti. Türkiye Çelik Boru Üreticileri Derneği, DSİ Genel Müdürü’ne, DSİ’nin bağlı olduğu Su İşleri Bakanı’na ve Elazığ Belediyesi’ne gittiler ve “çelik boru, duktil borudan daha dayanıklı, daha ucuzdur. Bütün dünya su projelerinde bizim ürettiğimiz çelik boruları kullanıyor. Elazığ projesinde borular Çin’den getirilirse 67 milyon dolar ödenecek. Yerli çelik boru kullanılırsa maliyet 37 milyon dolar” dediler.

* * *

Fakat şartname değişmedi.
Türkiye’nin kendi fabrikalarında üretilen ve ucuz olan yerli çelik boru kullanımı ihale dışı bırakıldı. İhaleyi, Çin’den ithal edilecek dökme demir boru (düktil) kullanacak olan Kalyon İnşaat, 276 milyon 656 bin lira karşılığında kazandı. Oysa çelik boru kullanımına da izin veren bir rekabet ortamı yaratılarak ihaleye çıkılsaydı Elazığ’ın içme suyu 150 milyon liraya yapılabilecekti. Şimdi halkın vergilerinden 126 milyon lira daha fazla ödenerek Sabah’ın yeni sahibinin havuzuna Elazığ içe suyu bağlanmış oldu.
Son bir merak:
Çin borusunun Türkiye temsilcisi kim?
Bir bakanın yakını mı?
Ne kadar yakını? Karısı mı?
Kalyon İnşaat’ın patronu Sabah ile ATV’nin yeni sahibi yapıldıktan sonra ATV Başbakan Erdoğan ile açık oturum yaptı. Araya reklam almadılar. 2 saat sürdü. Başbakan’a soru sorsun diye seçilen Sabah’ın Genel Yayın Müdürü Erdal Şafak ile Başyazarı Mehmet Barlas’ın aklına Elazığ içme suyu ihalesinin yeni patronlarına nasıl verildiğini sormak gelmedi. Başbakan’a “ne yiyorsunuz da bu kadar enerjik ve dinç kalıyorsunuz?” diye sordular. Başbakan da “bal ve kaymak yiyorum” dedi. Mehmet Barlas ile Erdal Şafak Başbakan’a hayran ve aç gözlerle baktılar.


Kaynak: //sozcu .com.tr/2014/yazarlar/necati-dogru/sabahin-yeni-sahibine-elazig-icme-suyu-baglandi-468033/

Bizim paramızı başkalarına yedirenlere haram zıkkım olsun.


cengiz sarıçiçek

5 yıl önce - Pzr 21 Arl 2014, 15:17

Barajın akıbeti nedir arkadaşlar ?sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET