Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kütahya - Çavdarhisar - Aizanoi
« önceki   1234 ... 303132   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
atyilmaz

13 yıl önce - Sal 19 Nis 2005, 19:40

Tolga Hoca'nın bahsettiği grupta bende vardım . Antik adı Rhyndakkos olan ırmak ve üzerindeki Roma döneminden kalma köprülerini size ilk olarak göstermeye karar verdik.

(+)

(+)

(+)

atyilmaz

13 yıl önce - Sal 19 Nis 2005, 19:50

Hatırlatmakta fayda var! Aizonai kentinin Antikçağ'da bu nehirde ticaret ve taşımacılık yaptığı antik kaynaklarda yer almaktadır. Muhtemelen nehrin debisi o zamanlar daha kuvvetliydi ve bu işlerin yapılmasına olanak sağlıyordu.

(+)

(+)

(+)

En son atyilmaz tarafından Sal 26 Nis 2005, 20:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

*selim*

13 yıl önce - Sal 19 Nis 2005, 22:30

10 nisan 2005te oradaydim...
Cavdarhisar tarihsel zenginlik açisindan çok sansli...
Ama yolculuk için kütahyadan 60 km yolu yaklasik 1 saatte almayi göze almaniz gerekiyor...
Tabi yolda giderken solda size eslik eden kivrila kivrila giden ve porsukla bağlantılı olduğunu tahmin ettiğim suyu bol bir akarsu var...
Piknik icin uygun yerler var, zaman farkina varmadan geciyor ve cavdarhisara variyorsunuz...
Yoldaki bozukluklarin düzeltilmesi Aizanoi antik kentinin turistik potansiyelini artirir diye düsünüyorum...
Yolun bazi kesimleri rahatsiz edici...
istanbul kütahya arasi ise normalde 5 - 6 saat arasi sürüyor...
Kütahya istanbul, ankara, izmir ve antalya gibi büyük sehirlere hemen hemen esit uzaklikta...
Kültürel ve tarihsel açidan kütahya türkiyenin sayili sehirlerinden biri...
Bu Aizonai gezimde yanimda fotograf makinem yok diye burukluk yasadim ama bu fotograflarda istedigim çogu yeri buldum tesekkürler...

En son *selim* tarafından Prş 12 May 2005, 16:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

TolgaTek
13 yıl önce - Çrş 20 Nis 2005, 09:34

Aizanoi'de Roma döneminde dereyi aşan tam 4 köprü yapılmış. Bugün bunlardan iki tanesi ayakta ve hala kullanılıyorlar. İlk köprümüz yazıtından anlaşıldığına göre, Roma kentine elçi olarak giden bir zengin Aizonai'linin geri dönüşü sırasında, gemi kazası geçirmesi, ve eğer kurtulursa bu köprüyü adak olarak yaptıracağına söz vermesi üzerine dikilmiş Üzerindeki korkuluk levhaları kabartmalarında çeşitli deniz hayvanları ve gemi bu olayı sembolik olarak anlatıyor. Gene yazıta göre M.S. 159 yılında bu köprü hizmete girmiş.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

En son TolgaTek tarafından Çrş 20 Nis 2005, 09:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

TolgaTek
13 yıl önce - Çrş 20 Nis 2005, 09:56

Bu da ikinci köprü ve onun civarı...

(+)

(+)

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 303132   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler