Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
kgozutok

5 yıl önce - Cum 21 Hzr 2013, 16:32

(+)

Bulutlar indi aşağıya...

(+)

Köyden güneye yani Feke, Kozan yönüne doğru...

Kürsat Metin
5 yıl önce - Cum 21 Hzr 2013, 20:23

Gercekten cok güzel bir köy. müthis ormnalari ve vadileri vardir muhakkak.

Bir doga ve yaban hayati sever olarak cok merak ettim gercekten, köyünüzde hangi yabani hayvanlarin yasayip yasamadigin.

mesela yaban kecisi, geyik ( catal boynuzlu olan), karaca hala yasiyr mu yoksa gecmiste hepsinin ülkemizin bircok yöresinde oldugu gibi burada da soyunu mu tükettiler mi

Veyahut 1960-70 lere kadar hala torolarda yasyaa anadolu parsi yöredeki ismiyle kaplan hakkinda hic efsane bilgi, malumat var mi eskilerden, büyüklerden, avci veya cobanlardan

ayni sekilde hala bölgede yasayan vasak yada karakulak, cizgili sirtlan(andik) veyahut boz ayi hakkinda bilgilendiriseniz cok seviniriz.

kgozutok

5 yıl önce - Cum 21 Hzr 2013, 20:46

O saydıklarınızın hemen hepsi akşamları odun ateşinin etrafındaki koyu sohbetlerde kalmış maalesef. Ne yaban keçisi, ne karaca ne de diğerleri günümüze gelebilmiş. Konusu ayı olan birçok hikâye dinledim ama dediğim gibi o da yitmiş gitmiş.
Şimdilerde geriye kalan kurtlar, domuzlar ve tilkiler ki bu saydıklarım da zaten ülkemizin pek çok yöresinde görülebilecek canlılar.
Hele o parsı yörenin yaşlıları bile bilmiyordur ki ben hiç duymadım ona ait bir olay yahut anı.
Çok isterdim yaban hayatı alabildiğine canlı buralarda demeyi ama maalesef yok etmişiz pek çoğunu. Ama isterseniz -güzel doğasını da mahvetmeden- gezmeye gelebilirsiniz Saimbeyli yöresini. Bu mevsimde kirazımız harikadır. Sonbaharda gelirseniz muhteşem üzümlerden tadabilirsiniz. Saimbeyli'ye yakın bir yer olan Obruk'ta piknik yapabilirsiniz.

kgozutok

5 yıl önce - Çrş 26 Hzr 2013, 22:27

(+)

Köyden kar manzarası...
(Hacıalideresi [Hacelderesi] Mahallesi tarafından Belancık yönüne doğru.)

Kürsat Metin
5 yıl önce - Prş 27 Hzr 2013, 00:14

sagolun verdiginiz bilgiler icin. Demek burayida tüketmisiz , cok yazik ormanlar, yaylalar icinde canlilar oldukca güzel ve gizmeli.

Ancak bilincli, sorumluk sahibi yeni nesiller bu kaybolan, gecmis nesillerin yok ettigi degerleri tekrardan yerin koyacak, canliysa canli, geyigini, karacasini asilayacak, yok edilen ormanlarin yerin e yeni fidanlar dikecek, dikildiyse koruyacak, cevresine isik sacip yereldeki gencleri ve cocuklari bilinclendirip onlara isik olacak. Her yörede bir tane böyle bir yigit olsa, yeter!

Herkes yöresine sahip ciksin arkadaslar, bildiklerini paylassin, özellikle cocuklara ve yeni nesillere örnek olsun.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ADANA