Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Hatay Nüfus Bilgileri
123 ... 202122   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
kilitli
sayfa 1
ziya_tk

5 yıl önce - Pts 27 May 2013, 04:41
Hatay Nüfus Bilgileri

2012 TUİK verilerine göre:

Hatay'da ikamet edenlerin nüfusa kayıtlı oldukları iller

(+)

Eğitim seviyesi

Hatay köy ve beldelerinin Etnik ve Mezhepsel Haritası

(+)

UğurÖz
5 yıl önce - Pts 27 May 2013, 08:33

Sonuc?

bozkurt358
5 yıl önce - Pts 27 May 2013, 18:10

bu kadar Türk köyü oldugunu bilmiyordum yüzde 70 fazla oysa herkes hatayi arab bilir

ziya_tk

5 yıl önce - Pts 27 May 2013, 19:19

Alıntı:
bu kadar Türk köyü oldugunu bilmiyordum yüzde 70 fazla oysa herkes hatayi arab bilir

Hatay'da Türk köylerinin sayı olarak fazla olması sizi yanıltmasın, Türk köyleri genel itibarıyla küçük yerleşim yerleri ama Nusayri-arap ve sünni-arap köy ve beldeleri çok büyük bazı Nusayri beldelerinin orta büyüklükteki bir ilçeden farkı yok.
Samandağ ilçesinin 28 Nusayri-Arap, 15 Türk köyü bulunmakta. Köy sayısına göre %65'i Nusayri olan Samandağ'ın nüfus açısından %85-%90 Nusayri vatandaşlarımızdan oluşmakta.

ziya_tk

5 yıl önce - Sal 28 May 2013, 23:10

Erzin Osmaniye arası 15 km, il sınırları çizilirken osmaniye il olsaydı kesinlikle Erzin Osmaniye'nin ilçesi olurdu.

mert101

5 yıl önce - Çrş 29 May 2013, 00:16

sehirde arap yada türk olmasının benim icin bir sorunu yok , bircok sehrimizde de araplar yasıyor. Ülkesini vatanını seven insanlar araplar. Şimdiye kadar ne türkiyeyi bölmeye calıstılar nede eyalet yada bagımsızlık diye birsey tutturdular, türk bayragını sevdiler benimsediler. Keske herkes araplar gibi olsa..

Benim asıl dikkatimi çeken olay ise egitim durumu biraz geri kalmıs. Buna bir care bulunup egitimi yükseltmek gerekir

ziya_tk

5 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 15:27

Alıntı:
Benim asıl dikkatimi çeken olay ise egitim durumu biraz geri kalmıs. Buna bir care bulunup egitimi yükseltmek gerekir

Türkiye ortalamasına yakın eğitim durumu var. İzmir'in eğitim durumundan çok da farklı değil.

Mert Karakoyun

5 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 16:12

Şöyle bir şey diyeceğim.

Bir kere Yayladağı'nda çok sayıda Nusayri-Arap Alevisi var.

Samandağ+İskenderun+Yayladağı+Antakya Merkez toplamında Nusayri(Arap Alevisi)+Sunni Arap sayısı Turkden fazladır bence.

Hatay toplamda Sunni Arap sayısı çok çok az.Arapların %90ı Alevi Arap-Nusayri.

ziya_tk

5 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 16:38

Alıntı:
Bir kere Yayladağı'nda çok sayıda Nusayri-Arap Alevisi var

Yayladağı'nda %5 bile Nusayri yoktur. tamamına yakını Türklerden oluşan bir ilçe. Yayladağı'na bağlı Nusayri köylerini biliyorsanız paylaşın biz de öğrenelim.
Yayladağı'nın karşısında Suriye'ye bağlı el-kasap ilçesi de türktür. Osmanlı, Bayır bucak Türkmenlerini Nusayrilerin yaşadığı yerleri bir kılıç gibi kesecek biçimde Lazkiye'den Hatay merkeze kadar Konya'dan iskan ettirmiştir.

Mert Karakoyun

5 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 17:27

Sizin dediğiniz doğrudur Osmanlı bu politikayı uygulamıştır.Gaziantep kendini Franszı işgalinden kurtardığı vakit ''Şehit Halep,Gazi Antep'' denmiştir.Çünkü Halep kendini kurtaramamıştır.Osmanlı zamanında bahsettiğiniz gibi bir iskan durumu vardı.Bu Abdulhamid döneminin sonuna kadar halen devam etmekte idi ancak şöyle bahsedeyim;

Hafız Esad ile Nusayri akımın çok öne çıkması ile Osmanlı sistemi%80-%85 oranında bozulmuştur.Bu bahsettiğim şey Hatay'ın karşı tarafı yani Suriye tarafında olan durum.Türkiye'de mezhepçi bir yönetim hiçbir zaman olmadığı için böyle bir şey söyleyemeyiz.

Yayladağı ile Suriye üzerinden devam eden dağlar Türkmen Dağlarıdır.Bu da sizin dediğinizi kanıtlar nitelikte ancak bugün Türkmen Dağları üzerinden Türkmenden çok Nusayri köyü bulunuyor.

Altınözü-Reyhanlı karşısında düşen İdlib kırsalı ve merkezi yerlerde ilçelerde ve ilçelere bağlı köylerde Nusayriler bulunuyor.(Ariha-Kurin-Kastoon)

Altınözüne bakan Mişmişhan(mişmiş kayısı demektir Arapça kayısısı ünlü bir bölgede)köyü,Kirbat El Cevz-

ve Yayladağ'a bakan Büyük ve Küçük Kesab köyleri Nusayri köyleri değil mi? siz Türkmen demişsiniz.Sahile inmiyorum sahil zaten Osmanlı zamanından beri Nusayri azınlık elinde.

Bu durum elbette Hatay'ı da etkiliyor.Çünkü bazı bölgelerde hayat Türkiye'den çok Suriye'de orada.Yayladağ-Samandağ-Altınözü sayılabilir.

Samandağlılara bıraksanız Suriye'ye katılmak ister gibi bir kanı da var sonuçta Suriye'de Nusayri azınlık(%10) ülkenin 40-50 senedir kaymağını yiyen kesim ve Samandağ komple Nusayri.

Beşar'ın köyü Lazkiye'ye bağlı Qardaha(Kardaha) Samandağa sanırsam 50 km uzaklıkta Antakya'ya 70 km civarı.Koyu Nusayricilerden bir kısmı Beşar'ı hemşehri dahi sayıyor bizzat duymuşluğum var...

sayfa 1
123 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET