Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
OkanY
7 yıl önce - Prş 23 May 2013, 16:22
Neden Suriyelilerin Türkiye'ye göç etmesine kızılıyor veya korkuluyor?


Soruyorum neden? Ben düşünüyorum ama cevap bulamadım.

Yabancı düşmanlığı mı?
Arap düşmanlığı mı?
Ekonomik nedenlerden dolayı mı? Yani yabancıların işinizi elinizden almasından mı korkuyorsunuz?


araf manikyan
7 yıl önce - Prş 23 May 2013, 16:24

Hataylılara sormak lazım.


Alıntı:
-gece saat 01:00'de sokaklarda serbestçe dolaşan kızlı erkekli gurupların olduğu bir kentte, saat 22:00'den sokaklarda in cin top oynarken orada değildiniz.
-antakya emek mahallesinde kamuflaj ve silahla dolaşan yirmi santim sakallı adamlar öküzün trene baktığı gibi mahallenin kızlarına ağzından salyalar aka aka baktığında orada değildiniz.
-saray caddesinde lokantaya giren 8-10 kişilik gurup hesap gelince “biz erdoğanın misafiriyiz sen git parayı ondan al” derken orada değildiniz.
-mülteci kampında o sakallı adamın kendisini tedavi etmeye çalışan hemşireyi tokatladığında orada değildiniz.
-mülteci kampında yangın çıktığında halk koşa koşa yangını söndürmeye gittiğinde orada değildiniz.
-mülteci kampında polisin belinden çalınan tabanca ile bacağından yaralandığında orada değildiniz.
-15-20 kişilik guruplar köprü başında etrafa mahalle çetesi gibi pozlar attığında orada değildiniz.
-yıllarca dükkanını kapatırken sadece dışarıdaki mallarının üzerine çiğ yağar diye yalandan bir örtü örtüp evine gitmeye alışık olan manavın dükkanı yağmalandığında orada değildiniz.
-yıllarca kapısının önünde mahalle teyzeleriyle muhabbet etmeye alışan teyze sokağında çatışmadan gelip dinlenen suriyeliyi görüp tedirginlikle kapıyı kapattığında orada değildiniz.
-yüz yıllık çam ormanları teker teker ateşe verildiğinde orada değildiniz.
-antakya devlet hastanesinde köylü vatandaşın sıra beklerken sıra beklemeyen mülteciye bakıp iç çektiğinde, o sıra beklemeyen mültecinin yıllarca ayrım nedir bilmeyen halkın gözünün içine baka baka bana alevi doktor bakamaz dediğinde orada değildiniz.
-evinizin balkonundan dışarıya baktığınız sırada devletin ambulanslarıyla suriye sınırına doğru silahlı mülteciler taşınırken orada değildiniz.
-savaş gençlerle yapılır, ama sokaklarda dolaşan suriyeliler neden 20-25 yaşında madem memleket kurtaracaklar burada ne işleri var diyen amcanın bahçesi talan edildiğinde orada değildiniz.
-antakya oteli, otoman, savon gibi otellerde haftalarca devlet tarafından beslenen, neredeyse yabancı ülke başkanı muamelesi gören insanların kendi verdiği vergilerle krallar gibi yaşatıldığını gören adamın "lanet olsun böyle devlete" serzenişi yaptığı zaman orada değildiniz.
-iskenderun sahilinde canı istediği gibi dolaşmaya alışan genç kız taciz edilirken orada değildiniz.
-arife günü alışveriş bahanesiyle girdikleri dükkanda gene suriye mültecisi olan genç kız taciz edilince halk tepki verdi diye olay çıktığında orada değildiniz.
-bundan önce iki keçi geçirilemeyen sınırlarda bomba patlatıldığında orada değildiniz.
-reyhanlı gibi yıllarca kız kavgasından başka bir kavga görmemiş bir ilçede her gün birileri kavga çıkarttığında orada değildiniz.
-neredeyse sokak tezgâhlarında silah satılacak kadar serbest hareket edildiğinde orada değildiniz.
-sokaklarda kışkırtma amaçlı türk bayrağı yakıldığında müdahale eden gençler dayak yediğinde orada değildiniz.
-sokakta suriye plakalı araç şehir merkezinde şımarık şımarık sürat yaparken, zibidiliği sonucu çarptığı çocuk can verdiğinde arkasına bakmadan kaçıp gittiğinde orada değildiniz.
-evine ekmek götüremeyen insanların yaşadığı şehirde suriyeli mülteciler utanmadan klima,güneş kremi isterken orada değildiniz.
-reyhanlı da postane önünde patlayan bombadan sonra etrafa yayılan ceset kokusunu içine çeke çeke yakınını arayan adamlar hüngür hüngür ağladığında orada değildiniz.
-samandağ sahilinde silahsız gönderilen f-4 pilotlarının cesetleri çıkartılırken orada değildiniz.
-amanoslarda iki gün önce şehit olan gencecik pilotun ailesi kan ağlarken orada değildiniz.

reyhanlı vurulduğunda izlediniz ve bol keseden dünya siyaseti yaptınız. sırf birileri istiyor diye şimdi vurulmuş bir halk "gidin kardeşim huzurumuz kalmadı yeter artık misafirliğinde bir adabı var" dedi diye faşist ilan ediliyor, sistemli olarak ırkçı ilan ediliyor (o topraklarda ırkçılık nifakı bir karşılık bulursa kan gövdeyi götürür haberiniz yok) ve siz tam olarak o anda olayın başındasınız.

evet orada bir ırkçılık yapılıyor diyorsunuz ya haklısınız. biz hataylılar ırkçıyız kardeşim hem de sapına kadar ırkçıyız , orada objektif olmayanlara, parayla satılan kalemlere, "yurtta sulh cihanda sulh" diye kurulan bir ülkeyi zorla batağa çekmek isteyenlere karşı bir ırkçılık yapılıyor. çünkü o topraklar satılmışların değil insan ırkçılığının peşinde olan güzel adamların toprakları. o topraklarda sadece insan ırkı seviliyor.
Yakup

OkanY
7 yıl önce - Prş 23 May 2013, 16:30

o başlıkların bu konu ile alakası yok. orada olaylar tartışılmış burada genel olarak bir soru var.

Yakup

7 yıl önce - Prş 23 May 2013, 16:34

Alıntı:
o başlıkların bu konu ile alakası yok. orada olaylar tartışılmış burada genel olarak bir soru var.


Konu eninde sonunda yine ayni konuya deginecek...OkanY
7 yıl önce - Prş 23 May 2013, 16:36

Alıntı:
Konu eninde sonunda yine ayni konuya deginecek...


değinse ne olacak? üstelik değinecek diye bir şart da yok.


Yakup

7 yıl önce - Prş 23 May 2013, 16:38

Alıntı:
değinse ne olacak? üstelik değinecek diye bir şart da yok.


degindigi zaman ayni konulan 3-4 baslik oluyor ozaman, buda site kirliligi demektir..


OkanY
7 yıl önce - Prş 23 May 2013, 17:10

Alıntı:
degindigi zaman ayni konulan 3-4 baslik oluyor ozaman, buda site kirliligi demektir..


her şeyi tek başlık altında toplamak asıl site kirliliği olur.

bu kadar şeyi yazacağına kendince nedenlerini sıralasaydın daha mantıklı olurdu ama neyse


Burak.
7 yıl önce - Prş 23 May 2013, 17:27

Pek çok sebebi var.Ama en önemlilerinden biri bu işin altında başka planlar var.Bunlar mülteciyiz diye geldiler tüm ülkeye dağıldılar bulundukları yerlerde çevrelerine zarar veriyorlar halk istemiyor.Halkın istememesine rağmen hala ülkeye alınmaya devam ediyorlar.Bir önemli nedense terörizm, Irak savaşında alnan mülteciler yüzünden çok canımız yandı çok masraf yaptık sıra Suriye'de mi diye düşünmeden edemiyoruz.Saçma sapan olaylarda ayaklanıyorlar, hesap ödemen cıkmak vs gibi huyları var, çok masraf oldu 2.5 milyar doları gecti bu cok büyük bir para, nüfusları fazla bölgede değişikleğe sebep olacak kadar büyük nüfuslar oldu...

mert101

7 yıl önce - Prş 23 May 2013, 17:50

Ben sahsen suriyeden gelenler icin birsey demem ancak gelenler sadece arap ve türkler ise.. Eger iclerinde baska ırklardan ülkemizi sadece bölmek amaclı , terör amaclı gelenler varsa onların derhal bulunup gönderilmesi gerekir. Sadece araplar ve türkler geliyorsa bence sorun yok. Çünkü onlar türkleri seviyor ve türkiyede yasasalarda türkce ögrenip , türk gibi yasarlar..sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET