Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Roma Hamamı
« önceki   123 ... 111213   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
serkanen

11 yıl önce - Prş 09 Mar 2006, 21:26

bu konuda sana pek katılmıyorum zaten kalıntı halinde olan bir acık hava müzesine herkes girse kalıntıdan da eser kalmaz

onur35
11 yıl önce - Cum 10 Mar 2006, 14:20

Arkadaşlar Roma Hamamı ve çevresi I. derece arkeolojik sit alanıymış. Ve yine bu civarda affınıza sığınarak söylüyorum genelev varmış. Geçenlerde Gelen yabancı ve bazı yerli turistler yolu karıştırıp genelevin kapısına kadar gidiyorlarmış  Şöyle bir araştırma yaptım Dünyada sit alanı içinde kalan tek genelev buradaymış. Bence hemen oradan kaldırılmalı.

AYDIN BURAK ZORMAN

11 yıl önce - Cum 10 Mar 2006, 15:50

genelevle roma hamamı birbirinden uzaktadır. Genelev döküntü evlerle doludur ama arkeolojik değeri yoktur.   Birde yıllarca ankara'da yaşamama rağmen burayı ziyarete gidememiştir. Çekenlerin ellerine sağlık.Üstten 1-3 ve 4'üncü resimlerde bulunan kısa sütunlar zemin ile hamam zeminini birbirinden ayırıyor. Bu sütunlar arasında dolaştırılan sıcak hava hamamı ısıtıyor. Yıllar önce seyrettiğin bir belgeselde bir roma yapısını günümüzde o zamanın planlarıyla yaptılar. Önce zemini kazıp böyle sütunlarla döşediler, üzerine binanın mermer zemini yerleştirildi, yan duvarlarda içleri tavana kadar boş olacak şekilde yapıldı. Bina dışında bulunan şömine gibi bir ocaktan çıkan sıcak hava zemindeki sütunların arasından ve duvardaki boşluklardan geçip tavandan çıktı. Yani bir çeşit kalorifer sistemi gibi. Romalılar gerçekten zamanına göre mimaride süperler,takdir etmek lazım.

galpay

11 yıl önce - Cum 10 Mar 2006, 16:24

Roma Hamamı Ankara tarihinin değerli bir belgesidir. İyi korunmuş mükemmel bir açık hava müzesidir. Orada bir genel ev yoktur. Turistler yanlış bilgilendirilmişler sanırım.

onur35
11 yıl önce - Cum 10 Mar 2006, 17:28

Kusra bakmayın ben karıştırmışım.

Ama sizlerle, Antik Çağda hamamların nasıl ısındığına dair bir kaç fotoğrafı paylaşmak istiyorum.

Hypacaust sistemi.

(+)

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA